Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

AraÇ Yakalama İÇİn 1500-tl Avans İstenİyor!!!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2013, 15:52   #31
aytül

Alıntı:
Yazan tiryakim
İcra Müdürünün işlemini şikayetin sonucu ne oldu ?

Henüz sonuçlanmadı meslektaşım. Kararı burada paylaşacağım.
Old 21-03-2013, 17:02   #32
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan hırs
Seferden men için ise 10.000 T.L.istendi.

gemicik?
Old 24-03-2013, 19:09   #34
Av. Özge Çavuş

Alıntı:
Yazan dolores
İbrahim Bey,
Taşınmaz satış avansı için süreyi kesmek adına 50 tl - 250 tl gibi masraflar yatırdım demişsiniz ancak sırf süreyi kesmek adına böyle cüzi miktarlarda avans yatırılmasını kabul etmeyen yargıtay kararları mevcut. Bilginize,

Bu kararlara çok acil ihtiyacım var, karar metni veya karar numarası var mıdır elinizde?
Old 27-03-2013, 14:47   #35
Av.Selim Balku

Peki araç yakalanmazsa ne olacak?

Avansın iadesinin süreci nasıl işleyecek?

Ben İzmir'de 750 TL ödedim. 2 ay oldu araç ortada yok...
Old 27-03-2013, 17:31   #36
olgu

Araç yakalama talebinizden haciz baki kalmak kaydıyla vazgeçince iade ediyorlar. Avans olduğu için yakalanmazsa masraf harcanmıyor. Ama 2 ay için çok acelecisiniz kazaya karışmaz veya çok az yapılan bir trafik kontrolüne girmezse araçlar yakalanmıyor. Biz bazen bırçlunun evi- işi ve bilinen adresleri çevresinde değişik zamanlarda gezip arabayı görünce ihbar ediyoruz anca o zaman polis gelip alıyor aracı.
Old 27-03-2013, 17:53   #37
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan olgu
Avans olduğu için yakalanmazsa masraf harcanmıyor. Ama 2 ay için çok acelecisiniz

Paraya kıydık, kesinin ağzını sonuna kadar açtık, çok yorulmasınlar diye, arabanın gündüz bulunan adresini de belirttik yine de 2 ay beklemek için aceleciysem, paramızı alıp, başka bir yol arayım.

Ben parayı verdikten en fazla 1 hafta sonra borçlu beni aradı, "araba hakkında yakalatma çıkardınız, ben nasıl iş yapacam, dedi. (istense en fazla 1 hafta da sonuçlanacak bir işlem)

Bu telefon görüşmesinden sonra sandım ki, araba yakalanmış, otoparka çekmişler, meğer iyiniyetli trafik görevlisi (!) şahsa durumu bildirmiş, ben seni görmedim, arabayı yok et, uyarısında bulunmuş.

Bunu sonradan borçlunun kendisinden öğrendim, kendince iyilik yaptığını sanan o görevliye buradan sesleniyorum, talep ettiğimiz alacaklar çocukların birlikmiş nafaka alacaklarıydı... Hukuktan bulamayacaksın inşallah allahtan bulursun
Old 27-03-2013, 18:11   #38
olgu

Parayı istiyorlar ama yinede hizmet yok...

Arabayı otoparka çekmişlerse yediemin teslim zaptı vardır, fakat bu işleme geçmeden borçluya güzellik yapmış da olabilir. Tabi iyiniyetli trafik polislerini de unutmamak lazım hadi bu sefer görmedim diyenler yok değil.

arabayı görünce arayacaksınız polisi gelip çekecek arabayı parka teslim edilene kadar takip edecek teslim edildiğinden emin olacaksınız o zaman bu durumda...
Old 28-03-2013, 18:56   #39
Av. Duygu T

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Daireler arasında farklı uygulamalar var. Bu hafta başından sonra yatırdığım bir yakalama avansı yok ancak 2012 yılı içinde araç başına 250 veya 300 TL yatırmamız isteniyordu. Hakeza başka bir enteresan bilgi daha aktarayım; geçen hafta cuma (4 ocak) günü iki farklı dairede taşınmaz satış masraf avansı yatırdım. Süreyi kesmek adına yatırdığım bu masraf avansları için dairenin bir tanesi 50-TL yatır yeterli derken, diğeri 250-TL istedi
İbrahim Bey, süreyi kesmek adına yatırılan cüzi miktardaki taşınmaz satış avanslarını Yargıtay kabul etmiyor. Uyanık bir borçlunuz varsa bilginize...
Old 28-03-2013, 19:55   #40
Av. Özge Çavuş

Alıntı:
Yazan Av. Duygu T
İbrahim Bey, süreyi kesmek adına yatırılan cüzi miktardaki taşınmaz satış avanslarını Yargıtay kabul etmiyor. Uyanık bir borçlunuz varsa bilginize...

Duygu hanım bu bilgiyi önceden de vermişssiniz ancak bu karar nerdedir, numarası nedir vs bilgilere ihtiyacım var, var mıdır sizde?
Old 29-03-2013, 10:36   #41
Av. Duygu T

Özge Hanım,
Karar elimde mevcut değil. Fakat her yerde paylaşılan Yargıtay'ın cüzi miktarda bir masraf yatırılmasını kabul ettiği kararları eski tarihli.

Eski Yargıtay kararlarına konu olan eski madde metni şu şekildeydi;"Bir malın satılması kanuni müddet içinde istenmez veya talep geri alınıpta bu müddet içinde yenilenmezse o mal üzerindeki
haciz kalkar."
3. Yargı Paketi olan 5 Temmuz 2012 tarihli28344 Sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 6352 sayılı “Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava Ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun” İle 09.06.1932 Tarihli Ve 2004 Sayılı İcra Ve İflas Kanunu’nda Yapılan Değişikliklerin 22.maddesine göre İİK.md. 110 şu şekilde değiştirilmiştir."Bir malın satılması kanuni müddet içinde istenmez veya icra müdürü tarafından verilecek karar gereği gerekli gider onbeş gün içinde depo edilmezse veya talep geri alınıp da kanuni müddet içinde yenilenmezse o mal üzerindeki haciz kalkar. Hacizli malın satılması yönündeki talep bir defa geri alınabilir."Söz konusu değişiklik ile bu icra işlemlerinin sürünceme bırakılması engellenmek istenmiştir. İcra müdürü, alacaklıya süre vererek gerekli giderin tamamlanması istemekle yükümlüdür. Yoksa dosyada satış talebi olduğu halde aylarca, yıllarca icra müdürünün bu talebe ilişkin hiçbir karar vermemesi ve işlem yapmaması kabul edilebilir değildir zaten.
Old 17-04-2013, 11:37   #42
aytül

Merhaba, satış avansı için yaptığımız şikayet malesef reddedildiç. Kararı paylaşıyorum.

TÜRK MİLLETİ ADINA
T .C.
İSTANBUL
2. İCRA HUKUK MAHKEMESİ
GEREKÇELİ KARAR
ESAS NO : 2013/254 Esas
KARAR NO : 2013/388
İCRA NO : 25/2012/22306
HAKİM : GÜRCAN AKINCI 32257
KATİP : ATACAN HASANOĞULLARI 111248
DAVACI : T
[VEKİLİ] : Av. İ.A
DAVA : Şikayet (İcra Memur Muamelesi)
DAVA TARİHİ : 11/03/2013
KARAR TARİHİ : 26/03/2013
Şikayet üzerine icra dosyası celp edilerek mahkeme dosyası ile birlikte incelendi
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
Şikayetçi vekili şikayet dilekçesinde özetle; Borçluya ait 19 adet araç üzerine haciz konulduğunu, müdürlükçe her araç için 750 TL satış avansı talep edildiğini, müdürlükçe talep edilen satış avansının fahiş olduğunu belirterek her bir araç için 100 TL satış avansına hükmedilmesine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
Mahkememizce celp edilen İstanbul 25. İcra Müdürlüğünün 2012/22306 esas sayılı dosyası incelenmiştir.
İİK.59,88,95. ve 110.maddeler uyarınca haciz ve muhafaza giderlerinin peşin olarak ödenmesi gerektiği, Adalet Bakanlığına ait depo ve garajlarda muhafaza altına alınacak mahcuz mallar için alınacak ücret tarifesinin 2013 yılı için henüz belli olmadığı, 2012 yılı ücret tarifesine ait genelgenin 3/ç maddesine göre binek araç için günlük 3,4 TL ücret alınacağı gözönünde tutulduğunda sadece aylık yedieminlik ücretinin dahi 612 TL' yi bulduğu, bu miktara fiili haciz memur yolluğu, taksi ücreti ve çekici ücreti eklendiğinde her bir araç için istenen 750 TL gider avansının makul ve ölçülü olarak takdir edildiği anlaşıldığından şikayetin reddine karar vermek gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.
H Ü K Ü M :Ayrıntıların yukarıda açıklandığı üzere;
1-Şikayetin REDDİNE,
Old 02-12-2013, 20:09   #43
ulasht

Alıntı:
Yazan aytül
Merhaba,

Geçen gün İstanbul icrada, her bir araç için 750-TL satış avansı yatırmam istendi. Ancak dosyada 19 adet hacizli aracımızın bulunması nedeniyle 14.250-TL yatırmam gerekiyordu. Her bir araç için 100-TL yatırdım ve bugün icra müdürü işlemini şikayet ettim.

Gerekçe olarak da, yeni kanunla birlikte, 6 ay içerisinde satış istenmesi gerektiğini ve bu kısa süre içerisinde alacaklıdan fahiş satış avansının istenmesinin, hak arama özgürlüğüne aykırılık teşkil ettiğini, ayrıca araçların üzerinde bir çok haczin bulunduğunu, dosyamıza para isabet edip etmeyeceğinin muamma olduğunu, icra müdürünün satış avansının tamamlattırılmasını her zaman isteyebileceği vs belirttim. Bakalım sonuç ne olacak. Sizinle de paylaşacağım.

Saygılarımla...

ACABA BR SONUÇ ALDINIZ MI ??
Old 02-12-2013, 20:30   #44
aytül

Alıntı:
Yazan ulasht

Meslektaşım, bir önceki mesajda kararı paylaşmıştım zaten
Old 09-12-2013, 00:39   #45
tiryakim

Alıntı:
Yazan ulasht

TÜRK MİLLETİ ADINA
T .C.
İSTANBUL
2. İCRA HUKUK MAHKEMESİ
GEREKÇELİ KARAR
ESAS NO : 2013/254 Esas
KARAR NO : 2013/388
İCRA NO : 25/2012/22306
HAKİM : GÜRCAN AKINCI 32257
KATİP : ATACAN HASANOĞULLARI 111248
DAVACI : T
[VEKİLİ] : Av. İ.A
DAVA : Şikayet (İcra Memur Muamelesi)
DAVA TARİHİ : 11/03/2013
KARAR TARİHİ : 26/03/2013
Şikayet üzerine icra dosyası celp edilerek mahkeme dosyası ile birlikte incelendi
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
Şikayetçi vekili şikayet dilekçesinde özetle; Borçluya ait 19 adet araç üzerine haciz konulduğunu, müdürlükçe her araç için 750 TL satış avansı talep edildiğini, müdürlükçe talep edilen satış avansının fahiş olduğunu belirterek her bir araç için 100 TL satış avansına hükmedilmesine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
Mahkememizce celp edilen İstanbul 25. İcra Müdürlüğünün 2012/22306 esas sayılı dosyası incelenmiştir.
İİK.59,88,95. ve 110.maddeler uyarınca haciz ve muhafaza giderlerinin peşin olarak ödenmesi gerektiği, Adalet Bakanlığına ait depo ve garajlarda muhafaza altına alınacak mahcuz mallar için alınacak ücret tarifesinin 2013 yılı için henüz belli olmadığı, 2012 yılı ücret tarifesine ait genelgenin 3/ç maddesine göre binek araç için günlük 3,4 TL ücret alınacağı gözönünde tutulduğunda sadece aylık yedieminlik ücretinin dahi 612 TL' yi bulduğu, bu miktara fiili haciz memur yolluğu, taksi ücreti ve çekici ücreti eklendiğinde her bir araç için istenen 750 TL gider avansının makul ve ölçülü olarak takdir edildiği anlaşıldığından şikayetin reddine karar vermek gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.
H Ü K Ü M :Ayrıntıların yukarıda açıklandığı üzere;
1-Şikayetin REDDİNE,
Old 08-01-2014, 00:09   #46
Av.Reha

Bulunduğum şehrin icra dailerinde de farklılık arz ediyor,biri 1.500 TL isterken diğeri 600TL istiyor ancak gerekçesi çok komik 1500TL isteyen daire 600TL isteyen dairenin bu konuda yapılan şikayete istinaden böyle bir karar alındığını savunuyor.Bizi de şikayet edin ve haklı çıkın biz de 600 TL almak zorunda kalırız diyor.Çok enteresan hakikaten
Old 03-06-2015, 10:51   #47
Av. Gülgün

Merhabalar saygıdeğer meslektaşlarım.

Aracın farklı bir şehirde yakalanması durumunda, o yer talimat icra dairesinde aracı borçluya yed-i emin sıfatıyla teslim etmek mümkün olacak mıdır?

Ayrıca uygulamadaki son durumla ilgili bilgi paylaşabilecek herkese şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
Old 03-06-2015, 14:41   #48
Av.Muhammet Aydın

Bence çok normal, avukata; "...avukat bey talep etseniz de araç yakalamayız gidin aracı kendiniz yakalayın demiyorlar ya..." lütfediyorlar olur o kadar az bile,ne yazık ki hemen hemen her şey gibi bu durumda çözümsüz,standartsız ve kişiden kişiye farklı muameleyi içinde barındırıyor...barolar,barolar... derim başkada bir şey demem...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi