Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Yeni kanunlara ait kitaplar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2011, 15:14   #1
simurganka

Varsayılan Yeni kanunlara ait kitaplar

Değerli meslektaşlar, mesleğe adım atacak arkadaşlar, hukukla alakası olanlar,
Yeni yasalaşan ancak yürürlüğe girmeyen BK. TTK, HUMK konularında birkaç panel tarzı etkinliğe katıldım ancak tam tatmin etmedi beni. Bu kanunlarla alakalı olarak birkaç hocanın kitabı çıkacak diye duydum ama siteleri hergün araştırıyorum fakat bir ses seda yok. Bu yeni kanunlarla ilgili çıkan kitap varsa ve burada paylaşılırsa hem bizim hem de(olur ya hocalar sınavlarında yeni kanunlardan sorabilir) üniversite öğrencisi müstakbel meslektaşlarımızın işine yarar kanısındayım. Kendi okulu bünyesinde veya duyduğu, bildiği hocaların çıkardığı kitaplar varsa paylaşmak faydalı olacaktır.
Şimdiden teşekkürler
Old 14-04-2011, 00:19   #2
Franz Kafka

Öncelikle konuyu açtığınız için teşekkür ederim.Konuyla ilgili bir son sınıf öğrencisi olarak ben de muzdaripim. Fakat kanunlar çıkar çıkmaz çıkarılan kitapların çok da değerli bilgiler içermeyeceği kanaatindeyim. Şu sıralar tabir yerindeyse peynir ekmek gibi satan karşılaştırmalı kanunlar var. Hele ki seçkin yayınevinin libra mevzuat dizisi var ki adeta fakülteye onsuz almıyorlar. Bu dediğim kanunlarda sadece tablo ile değil yeni maddenin altına eski maddeyi de yazarak büyük bir kolaylık sağlamışlar. Gerekçeye de metinde yer vermişler. Ayrıca her maddenin altında "kapsamlı değişiklik", "az değişiklik", "eski madde" gibi bilgilendirici semboller yer alıyor. Şimdilik bu yeterli gibi duruyor. Ama ileride illa ki yeni kitaplar şart.
Şimdilik sadece değişikliklerin özünü anlatan kitapçıklara ulaşabiliyoruz. Ernst&Young Türkiye tarafından hazırlanan 100 soruda Yeni Ticaret Kanunu isimli kitapçığa şu adresten ulaşabilirsin.http://www.vergidegundem.com/files/son-100sorudaTTK.pdf

Birazda değişiklikler ve hukuk eğitimi ile ilgili görüşlerimi burada paylaşmak isterim. Öncelikle Borçlar kanunun tamamen değişmesi yeni öğrenciler açısından gerçekten çok sıkıntı yaratacağa benziyor. Kanun 2012 yılında yürürlüğe girecek ama eski borçlar kanunu ilgili ihtilaflar belki de 2020'li yıllara kadar hukukçuların önlerine çıkacak. Keza Ticaret Kanunu da öyle. Bu durumda eskisini de yenisini de bilmek şart. Zaten eskisini öğrenmemiş olan öğrencilere ya sadece yenisi öğretilecek ya da aynı anda öğretilecek. Bu durumda öğrenciler büyük sıkıntı çekecekler. HMUK'da ise öyle ahım şahım bir değişiklik olmadığı kanaatindeyim. Hatta HMK'nın dili de sade olduğu için öğrencilere büyük kolaylık oldu. Özellikle süreler ve deliller ile görev iyi kavranılırsa çoğu halledilmiş olur. Kanunu okumak bile hukuk muhakemesi hukukunu iyi kavrayanlar için yeterli olabilir. Bu arada idare hukukundaki güncel gelişmeleri de önemsemek gerekir. Kitapların yeni basılarında değişiklikler yer alıyor.

Son olarak tekrar belirtmek isterim ki yeni çıkan kanunlarla ilgili çok çabuk yazılmış ve işlevsel bir kitap beklemek haksızlık olur. Şimdilik yapabileceğimiz en iyi şey bu konudaki konferanslara gitmek ve eskiyi öğrenerek yeniyi kavramaya çalışmak. Bunun içinde kanunlar ve gerekçeleri en iyi kaynak diye düşünüyorum.Umarım gereksiz ve uzun bir yazı olmamıştır.
Old 19-04-2011, 19:35   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan simurganka
Değerli meslektaşlar, mesleğe adım atacak arkadaşlar, hukukla alakası olanlar,
Yeni yasalaşan ancak yürürlüğe girmeyen BK. TTK, HUMK konularında birkaç panel tarzı etkinliğe katıldım ancak tam tatmin etmedi beni. Bu kanunlarla alakalı olarak birkaç hocanın kitabı çıkacak diye duydum ama siteleri hergün araştırıyorum fakat bir ses seda yok. Bu yeni kanunlarla ilgili çıkan kitap varsa ve burada paylaşılırsa hem bizim hem de(olur ya hocalar sınavlarında yeni kanunlardan sorabilir) üniversite öğrencisi müstakbel meslektaşlarımızın işine yarar kanısındayım. Kendi okulu bünyesinde veya duyduğu, bildiği hocaların çıkardığı kitaplar varsa paylaşmak faydalı olacaktır.
Şimdiden teşekkürler

Yürürlüğe girene kadar kitap almı hususunu bekletmek yararlı olur; değişiklikler olabilir, oluyor da...
Old 19-04-2011, 21:23   #4
dogukansavas

Akademik hayatta şu anda kimse yeni kanunlara göre kitap çıkarmaz, ancak bir iki tane pek yetkin olmayan deneme çalışması olabilir. Çünkü kanunlar yürürlüğe girene kadar epey bir değişiklik olacağı seziliyor, hatta kanunların hiç yürürlüğe girmeme ihtimali bile var. Şu halde yapılabilecek en iyi şey bu dönem sonunda verilecek doktora tezlerine bakmak olacaktır.
Old 21-04-2011, 12:52   #5
simurganka

Alıntı:
Yazan dogukansavas
Akademik hayatta şu anda kimse yeni kanunlara göre kitap çıkarmaz, ancak bir iki tane pek yetkin olmayan deneme çalışması olabilir. Çünkü kanunlar yürürlüğe girene kadar epey bir değişiklik olacağı seziliyor, hatta kanunların hiç yürürlüğe girmeme ihtimali bile var. Şu halde yapılabilecek en iyi şey bu dönem sonunda verilecek doktora tezlerine bakmak olacaktır.

Sayın dogukansavas
Evet haklısınız ama bazı fakültelerde hocalar öğrencileri yeni kanunlardan sorumlu tutuyor. Öğrenci psikolojisi bu hoca ne kadar anlatsa da elinde bir kitap bulunsun istiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi