Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ceza Davasında Süre Tutum Temyiz Yerine Geçer Mi?

Yanıt
Old 29-12-2009, 13:15   #1
savunma

Varsayılan Ceza Davasında Süre Tutum Temyiz Yerine Geçer Mi?

CMK görevlendirmesi olarak üstlendiğim ceza davası için süre tutum dilekçesi verdim. Gerekçeli karar tarafıma tebliğ edildi. Gerakçeli temyiz vermezsem süre tutum dilekçem sanırım temyize yeterlidir?! Ancak sorumluluğum söz konusu olabilir mi? Süre tutum dilekçemde genel itibariyle kararın usul ve yasalara aykırı olduğunu belirtmişitim.
Old 29-12-2009, 13:23   #2
Admin

Sayın Savunma,

Konu THS'de daha önce oldukça ayrıntılı olarak tartışıldı. Arama motorumuzda "süre tutum" olarak aramanızı rica ediyorum. Ayrıca bu konunun altındaki "Benzer Konular" bölümünde ve ayrıca aşağıdaki konu başlıklarında da çok detaylı mesajlar var:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9557
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6419
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...t=s%FCre+tutum
Old 29-12-2009, 13:29   #3
emrah_orbay

Alıntı:
Yazan savunma
CMK görevlendirmesi olarak üstlendiğim ceza davası için süre tutum dilekçesi verdim. Gerekçeli karar tarafıma tebliğ edildi. Gerakçeli temyiz vermezsem süre tutum dilekçem sanırım temyize yeterlidir?! Ancak sorumluluğum söz konusu olabilir mi? Süre tutum dilekçemde genel itibariyle kararın usul ve yasalara aykırı olduğunu belirtmişitim.

Süre tutum dilekçesi esas itibariyle, gerekçeli kararı alıp temyiz nedenlerini daha iyi sunmak için bir yoldur. Süre tutum dilekçesi zaten temyiz dilekçesidir.(Çünkü temyiz süresi kararın tefhimi ile başlamaktadır) Bu dilekçe verildiğinde temyiz yapılmış olur. Ancak nacizane tavsiyem gerekçeli kararı aldıktan sonra tekrar ve biraz daha ayrıntılı bir dilekçe yazmanızın yerinde olacağıdır. Bu sayede ileride doğabilecek sorumluluk açısından daha güvenli bir yol seçilmiş olacağını düşünüyorum..Saygılarımla.
Old 29-12-2009, 20:46   #4
Av.MB

Sayın meslektaşlarım
Ben hukuki olmayan tabirlerin hukukçularca kullanılmasını kabul edemiyorum. Yasalarımızda süre tutum dilekçesi diye bir şey yoktur. Bunun adı temyiz dilekçesidir. Eğer bu dilekçede temyize ilişkin yasal gerekleri de yerine getşirmezseniz temyiz layihasında ne yapsanız boş.
Old 29-12-2009, 23:45   #5
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan savunma

Sürü tutum dilekçesi vererek kararı temyiz etmiş oldunuz.Sorumluluğunuz söz konusu olmaz.Saygılar.
Old 30-12-2009, 13:02   #6
avgubse

bu arada eğer yargıtay aşamasında murafaa talebiniz olcak ise bunu mutlaka süre tutum dilekçenize yazmak zorundasınız.daha sonra vereceğiniz dilekeçede kabul görmeyecektir.çünkü yukarıda da değinildiği gibi süre tutum dilekçesi esasen temyiz dilekçenizdir.
Old 30-12-2009, 21:12   #7
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan avgubse
bu arada eğer yargıtay aşamasında murafaa talebiniz olcak ise bunu mutlaka süre tutum dilekçenize yazmak zorundasınız.daha sonra vereceğiniz dilekeçede kabul görmeyecektir.çünkü yukarıda da değinildiği gibi süre tutum dilekçesi esasen temyiz dilekçenizdir.

Tamam ,Uygulama bu yönde ;Fakat bu hususun yasal dayanağı nedir acaba?
Old 30-12-2009, 21:40   #8
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Av.MB önemli bir yöne değinmiş. Yasada süre tutum dilekçesi diye bir şey yoktur. Bu konuda THS'de birçok forum vardır, bir kısmını aşağıdaki "Benzer Konular" bölümünde görebilirsiniz.
Old 02-01-2010, 16:21   #9
cesur_yürek

Alıntı:

Sayın meslektaşlarım
Ben hukuki olmayan tabirlerin hukukçularca kullanılmasını kabul edemiyorum. Yasalarımızda süre tutum dilekçesi diye bir şey yoktur. Bunun adı temyiz dilekçesidir.

Tamam.Katılıyorum.

Alıntı:

Eğer bu dilekçede temyize ilişkin yasal gerekleri de yerine getşirmezseniz temyiz layihasında ne yapsanız boş

Bu yasal gereklerden birisi duruşma isteminin yazılması hususu diyelim.

Mahkeme karar verdi
Gerekçe yok
Süre işliyor
Gerekçeyi öğrenmek gerek ,süre tutum dilekçesi verildi

Soru 1-) Henüz karar gerekçesi belli değilken temyiz sebeplerini süre tutum dilekçesine yazabilir miyiz ?

Soru 2-) Süre tutum dilekçesinde yazılmayan duruşma isteminin ayrıntılı temyizde yazılmasının reddedilmesinin yasal dayanağı nedir ? Yargıtayın gerekçesi ne acaba ? Duruşma isteyip istememeyi gerekçeye göre değerlendirmek hakkımız değil mi ?

Süre tutum dilekçesi aslında temyizdir ; Zira dosya bu hali ile yargıtaya gönderilmektedir.

Ben, süre tutum dilekçesini gerekçeli kararı öğrenmek için kullanıyorum.Süre tutum dilekçesiyle yargıtaya giden dosyamın olduğunu hatırlamıyorum.

Saygılarımla.
Old 02-01-2010, 16:33   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Soru 1-) Henüz karar gerekçesi belli değilken temyiz sebeplerini süre tutum dilekçesine yazabilir miyiz ?

Soru 2-) Süre tutum dilekçesinde yazılmayan duruşma isteminin ayrıntılı temyizde yazılmasının reddedilmesinin yasal dayanağı nedir ? Yargıtayın gerekçesi ne acaba ? Duruşma isteyip istememeyi gerekçeye göre değerlendirmek hakkımız değil mi ?

1- O dilekçe zaten temyiz dilekçesi olduğundan yazabilirsiniz elbette.
2- O dilekçe temyiz dilekçesidir, eğer verirseniz ikincisi ise ek dilekçe. Bu nedenle temyiz dilekçesinde duruşma istemi yazılı olmalıdır, ek dilekçede yazılırsa istem reddedilir. Duruşma isteyip istememe konusunda kararsızsanız, istersiniz ve gerekçeli karardan sonra vereceğiniz ek dilekçede isterseniz duruşma isteminden vazgeçersiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi