Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kira Artışı

Old 23-06-2003, 14:56   #1
mesutunal

Varsayılan Kira Artışı

Merhabalar
Gecen yıl temmuz ayından beri kirada kaldığım evin kira artışını %35 olarak kontrata eklemişlerdi . Biraz acemilik birazda iyi niyetten kaybettim. Çünkü kontratı imzalarken zam donemi tekrar konusursunuz demişlerdi. Yalnız kiram 300 mily olmasına ragmen kontratta 100 mily. gosterdiler (amac sanırım gelir vergisinden yırtmak). Her ay içinde senet imzaladım(200 milyonluk). Bugüne kadar hiçbir kiramı geciktirmedim zamanından once odedim hepsini.
Şimdi ise benden kiramı 405 yapmaya çalışan ev sahibiyle oturup guzel guzel bunu odeyemiyeceğimi soyledim ama nafile. Ne kadar konusmak istedimsede benle konusmak bile istemedi. Ben bu kadar iyi niyetle yaklasırken onun bu şekildeki tavrı beni kızdırdı.
Benim sorum şu her ay 300 kira ödediğim halde kontratta 100 gosteren ev sahibimi maliye ye şikayet etsem bir sonuç alabilirmiyim? elimde her ay için 200 milyonluk senette var.
Yada en mantıklı hangi yolu izlemeliyim.
Old 02-07-2003, 22:18   #2
ufuktekin

Merhaba.
Açıkçası ev sahibinizin bu yola başvurduğu için cezalandırılmasını isterim ama sanırım o sizden uygun bir kira isteseydi siz şimdi onu şikayet etmeyi düşünüyor olmayacaktınız. Yani durum gösteriyor ki; onu şikayet etme isteğiniz sizin zarar görmenizden kaynaklanıyor. Yoksa; devletin (ve dolayısıyla milletin: Sizin, benim ve herkesin) vergi zararına uğramış olması sizi pek ilgilendirmiyor. Bu sebeple bu tür bir şikayeti yaparken kendi etik yapınızı da sorgulamanızı tavsiye ederim.
Hukuki olaraksa yapmanız gereken en doğru şey bir avukata başvurup "Kira Tespit Davası" açmak ve bu şekilde mahkemenin sizin kiranızı belirlemesini sağlamak olur.
Old 03-07-2003, 07:45   #3
mesutunal

Çok teşekkürler...

Ev sahibinin geri adım atmasıyla ve kontrata ödediğm kiranın yazılmasıyla problem giderilmiştir.

Tekrar tekrar teşekkürler ...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi