Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kötü günde yalnız bırakan eş

Konuyu Kilitleyin
Old 15-05-2020, 21:39   #1
Konuk

Varsayılan Esim kötü gunumde yanimda olmuyor.

Yaklaşık 4 sene önce ablamın hastalığı süresince eşimden hiç destek görmedim. Hatta birakin desteği 3 ay süren hastalığın iki buçuk ayi benimle konuşmadı bile. Ne abla mi ziyarete geldi ne de benim yanımda oldu, sadece son 1 hafta işler iyice kötüye gidince aklı başına geldi. O aman boşanmayı çok düşündüm ama eşim hatasını anladığını söyledi, affettim. Şimdi annemin bir hastalık süreci var ve eşim yine aynı tavrı takindi. Evde benimle konuşmuyor, annemi sormuyor bile. Bunun disinda bayramlarda düğünlerde hiç bana eşlik etmek istemez, gelirse de 5 karış surat ile gelir, herkese karsi yüzüm kizarir. Eşimin kötü günde bana destek olmaması, her ortamda beni yalnız bırakması boşanma sebebi midir?
Old 18-05-2020, 09:28   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Annenizin hastalığı sürecinde eşinizin sizinle konuşmadığını, destek olmadığını, sosyal günlerde size eşlik etmek istemediğini; bu durumların boşanma sebebi olup olmadığını sormaktasınız.

-Eşinizin annenizin hastalığı sürecinde sizinle konuşmaması size psikolojik şiddet uygulaması anlamına gelmektedir ve boşanma sebebidir. Ayrıca sosyal ortamlarda size eşlik etmemesini de yargıtay boşanma sebebi olarak görmüştür.

Alıntı:
2. Hukuk Dairesi 2015/20218 E. , 2016/13513 K.
“İçtihat Metni”

MAHKEMESİ :Aile Mahkemesi
DAVACI-DAVALI : …
DAVALI-DAVACI : …
DAVA TÜRÜ : Karşılıklı Boşanma-Ziynet Alacağı

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm davalı-karşı davacı kadın tarafından, reddedilen boşanma ve ziynet alacağı davaları ile erkeğin kabul edilen boşanma davası yönünden temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
1-Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre, davalı-karşı davacı kadının ziynet alacağı davasının reddine yönelik temyiz itirazları yersizdir.
2-Davalı-karşı davacı kadının diğer temyiz itirazlarının incelenmesine gelince;
Mahkemece, evlilik birliğinin sarsılmasına yol açan olaylarda, davalı-karşı davacı kadının tamamen kusurlu olduğu kabul edilerek, kadının davasının reddine, erkeğin davasının kabulü ile boşanmalarına karar verilmiş ise de; davalı-karşı davacı kadının mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışları yanında, davacı-karşı davalı erkeğin de eşine karşı ilgisiz olduğu, eşini sürekli özel günlerde ve sosyal ortamlarda yalnız bıraktığı ve boşanmaya sebebiyet veren olaylarda, kusurlu olduğu anlaşılmaktadır. Bu halde, taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Gerçekleşen olaylar karşısında, davalı-karşı davacı kadın da dava açmakta haklı olup, Türk Medeni Kanununun 166.maddesi koşulları kadının davası yönünden gerçekleşmiştir. O halde, davalı-karşı davacı kadının boşanma davasının da kabulüne karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde reddi doğru görülmemiştir.
Old 18-05-2020, 10:18   #3
Konuk

Annemin bakıma ihtiyacı olduğu zaman orada kalmam gerekiyor ve 2 yaşındaki kızımı da yanımda götürüyorum. Eşim sürekli olarak kızımı götürmemi sorun yapıyor, tartışma çıkıyor. Bu durum da psikolojik şiddet kapsamına giriyor mu acaba?
Old 18-05-2020, 15:24   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Annemin bakıma ihtiyacı olduğu zaman orada kalmam gerekiyor ve 2 yaşındaki kızımı da yanımda götürüyorum. Eşim sürekli olarak kızımı götürmemi sorun yapıyor, tartışma çıkıyor. Bu durum da psikolojik şiddet kapsamına giriyor mu acaba?

Her somut olayda farklı değerlendirmeler olabilir. Olayınızın niteliğine ve derecesine göre Aile Mahkemesi anlattığınız durumu psikolojik şiddet kapsamında görebilir.
Old 06-06-2020, 21:12   #5
Konuk

Varsayılan Kötü günde yalnız bırakan eş

Merhaba. Bir kardesim yok vr anne babama ben bakmak zorundayim. Eşimin anne ve babamın ağır hastalık sürecinde bana hiç destek olmaması, aileme bakmak için onların yanında kaldığım zaman nasılsın diye bile sormaması boşanma sebebi olarak kabul edilir mi?
Old 08-06-2020, 11:09   #6
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba. Bir kardesim yok vr anne babama ben bakmak zorundayim. Eşimin anne ve babamın ağır hastalık sürecinde bana hiç destek olmaması, aileme bakmak için onların yanında kaldığım zaman nasılsın diye bile sormaması boşanma sebebi olarak kabul edilir mi?

Merhaba

Eşinizin size anne-babanızın hastalık sürecinde destek olmaması, onların yanına gittiğinizde size aramaması boşanma sebebi olarak kabul edilip edilmeyeceği hususunda kesin bir şey söylenemez. Çünkü Aile Mahkemesi Hakimi her olayı kendi şartlarında değerlendirecektir. Ayrıca hakim karşı tarafı da dinleyecektir ve Türk Medeni Kanunu 4.maddesine göre hakkaniyete göre karar verecektir.

Alıntı:
III. Hâkimin takdir yetkisi
Madde 4 - Kanunun takdir yetkisi tanıdığı veya durumun gereklerini ya da haklı sebepleri göz önünde tutmayı emrettiği konularda hâkim, hukuka ve hakkaniyete göre karar verir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi