Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Tehdit

Old 27-02-2002, 17:41   #1
ALI EREN

Varsayılan Tehdit

Aşağıda detayı ile birlikte verdiğim bir olayın akışı neticesinde eski ev sahibim beni CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ TEHDİT ETTİĞİM gerekçesiyle şikayet etmiş olup, sulh ceza mahkemsinden tarafıma sanık sıfatıyla tebligat gelmiştir. Önerilerinizi ve mahkemenin sonuçları hakkında görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
01 AGUSTOS 1999 TARİHİNDE YÜKSEK GİRİŞLİ BİNANIN SON KATI OLAN 6. KATTAKİ DAİRENİN 100.000.000TRL. KİRA 200.000.000TRL DEPOZİTO KARŞILIĞI KİRA KONTRATI İMZALANIRKEN BİNANIN ASANSÖRÜ TAMAMLANMAMIŞTI. EVİN VE AYNI ZAMANDA BİNANIN SAHİBİ OLAN KİŞİ ASANSÖRÜN İKİ-ÜÇ HAFTA İÇERSİNDE TAMAMLANACAĞINI BİLDİRMİŞTİ. ASANSÖR KONTRATTAN 14-15 AY SONRA ANCAK YAPILDI. BU ZAMAN ZARFINDA EŞİM HAMİLELİĞİNİ İŞE GİDİP GELİRKEN HER GÜN 250-300 BASAMAĞI İNİP ÇIKARAK GEÇİRDİ. DOĞUM SANCILARI BAŞLADIĞI GÜN HASTANEYE GİDERKEN BU MERDİVENLERİ ANCAK 35-40 DAKİKA İÇERSİNDE İNEBİLDİ VE DÜŞME RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA KALARAK KENDİSİ VE KARNINDAKİ ÇOCUĞUMUZ HAYATİ TEHLİKE YAŞAMIŞTIR.

BİNA SAHİBİNİN BU SORUMSUZLUĞUNUN YANISIRA YİNE KONTRATTAN 17 GÜN SONRA DEPREM OLMUŞ,KENDİSİNİNDE KABUL ETTİĞİ ÜZERE DEPREMDEN DOLAYI EVİN TERASINDA ÇATLAMAR OLMUŞTUR. BU ÇATLAKLARDA YAĞMURLARDAN AŞIRI ŞEKİLDE SU SIZINTISI OLARAK EVİN TAVANLARINDA VE DUVARLARINDA SİYAHLAŞMA, BOYALARINDA PATLAKLAR VE RUTEBET OLUŞMUŞTUR. YAZ AYLARINDA TERASI ONARACAĞINI YA DA CAMEKAN OLARAK KAPATARAK BENİ BU DERTTEN KURTARACAĞINI İFADE ETMİŞ ANCAK ASANSÖRDE OLDUĞU GİBİ BU SORUMLULUĞUNU DA YERİNE GETİREMEMİŞTİR. BU ZAMAN ZARFINDA BEN EVİ ÜÇ DÖRT DEFA BOYADIM GELEN GİDENE REZİL OLMAYALIM DİYE. HATTA KENDİSİ BANA BEYAZ PLASTİK BOYA GETİREREK TAVANLARIN KİREÇLE KAPANMAYACAĞINI ONUN İÇİN PLASTİK BOYAYLA BOYAMAMI SÖYLEDİ.

BU DERTLERLE BOĞUŞURKEN YİNE HENÜZ ÜÇ AYLIK OTURMUŞKEN KIŞ AYI YENİ BAŞLAMIŞTI Kİ KOMBİ BİR AYLIK BİR ÇALIŞMADAN SONRA BOZULMUŞTUR. KOMBİYİ 80-90 MİLYONA BEN TAMİR ETTİRDİM VE KENDİSİNDEN HERHANGİ BİR ŞEY TALEP ETMEDİM.

SABIRLI BEKLEMELERİM SONUCU HİÇ BİR SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEYEN EV SAHİBİNİN EVİNDEKİ RUTUBETİN DAYANILMAZ OLMASI, 6 AYINA GİREN COCUĞUMUZUN AŞIRI HASTALANMASI VE EŞYALARIMIZIN VE EN ÖNEMLİSİ SAĞLIMIZIN RİSKE GİRMESİNDEN DOLAYI 15 OCAKTA 2001 DE EVİ TESLİM ETMEK ÜZERE 15 GÜN ÖNCESİNDEN KENDİSİNE HABER VEREREK EVİ BOŞALTMA KARARI ALDIM. KIŞ KIYAMETTE YENİ BİR EV BULMAK VE TAŞINMAK HEM ÇOK MASRAFLI HEM DE ÇOK ZOR OLDU.

EVDEN AYRILMAMI KARAKOLDA ŞİKAYET DİLEKÇESİNDE DE BELİRTTİĞİ GİBİ MAKUL KARŞILADI. BU EVDE ÇOK ZAHMETLER ÇEKTİĞİMİ KABUL ETMİŞ VE İSTEDİĞİM ZAMAN TAŞINABİLECEĞİMİ DEPZİTOMU DA ÇIKARKEN İADE EDECEĞİNİ SÖYLEDİ. ZATEN DEPOZİTOM O GÜNKÜ İKİ KİRAYA EŞİT 200 MİLYON İKEN ŞİMDİKİ KİRAYA GÖRE 280 MİLYON BANA YÜZ MİLYON VERSEN YETER DEDİM. ANCAK DİĞER KİRALARI TOPLAYAMADIĞI İÇİN DEPOZİTOMU VEREMEDİ, BİR HAFTA SONRA DEDİ. BUNUN ÜZERİNE BİR HAFTA SONRA YANINA GİTTİM. BU SEFER DE BANA EVDE DUVARA ÇAKTIĞIM ÜÇ TANE ÇİVİYİ, EVİN BİRKAÇ YERİNDE TOPLAM DA BİR METRE KAREYİ AŞMAYACAK OLAN DUVARLARDAKİ KENDİ PİSLETTİĞİM YERLERİ BOYAMAMI İSTEDİ. BEN DE TAMAM DEDİM. SEN NASIL OLSA MECBUREN BOYA YAPACAKSIN BOYAYA BAŞLADIĞINDA BENİ DE ÇAĞIR GÖSTERDİĞİN YERLERİ KENDİM BOYARIM DEDİM. TAMAM ÇAĞIRIRIM DEDİ. DAHA SONRA AYNI BİNADA KİRACI OLAN AĞEBEYİMDEN ÖĞRENDİM Kİ EV SAHİBİNİN TALEBİ KONUŞTUĞUMUZDAN FARKLI. BUNUN ÜZERİNE ŞİKAYETE KONU OLAN OLAY GÜNÜ EVİNDEN TELEFONLA ARADIM YOKTU OĞLUNA NOT BIRAKTIM. AKŞAM İŞTEN ÇIKMIŞ TAM EVE VARMAK ÜZREYKEN CEP TELEFONUMDAN BENİ ARADI. PARAYI SORDUM,
-GEL BU EVİ BOYA PARANI AL DEDİ.
-TELEFONDAN KONUŞMAYALIM EVDEYSEN ORAYA GELEYİM KONUŞALIM
-TAMAM DEDİ

EV SAHİBİNİ EVİNE YALNIZ GİTTİM. AYNI BİNADA OTURAN AĞABEYİM DE EVİNDE DEĞİLDİ. EV SAHİBİ KENDİSİ, EŞİ VE YAŞLARI REŞİTİN ÜSTÜNDE OLAN İKİ OĞLU OLMAK ÜZERE 4 KİŞİ OLARAK BENİ KARŞILADILAR. OTURDUK KONUŞMAYA BAŞLADIK. KENDİSİNE SORDUM:
-HANİ BOYA ALIP BENİ ÇAĞIRACAKTIN ŞİMDİ HERŞEYİ BANA YÜKLÜYORMUŞSUN
EV SAHİBİ – BEN NİYE BOYA ALICAM SEN GİT KENDİN BOYA AL GÖSTERDİĞİM YERLERİ TEMİZLE.

BEN - TAMAM BEN BOYA ALIRIM HİÇ SORUN DEĞİL YARIM KİLO PLASTİK BOYA YETER AMA SENİN ALACAĞIN BOYA İLE ZATEN EVİN GENELİ BOYANACAĞINDAN BOYALAR ARASINDA FARKLILIK OLMASIN DİYE DÜŞÜNDÜM

EV SAHİBİ – BU SENİN BİLDİĞİN BOYALARDAN DEĞİL ÖYLE YARIM KİLO BULAMAZSIN. BU BOYA BİR TEK KAYNARCADA SATILIYOR O DA GALONLA DEDİ.

BU LAFIN ÜZERİNE BÖYLE ŞEYİN MÜMKÜN OLMAYACAĞINI, PARAYI ÖDEMEK İSTEMİYORSAN BUNU DİREKT OLARAK SÖYLEMESİ GEREKTİĞİNİ, BENİM BU EVDE OTURDUĞUM İLK GÜNDEN BERİ HİÇ BİR KİRAYI YA DA AİDAT, FATURA VB… ÖDEMELERİ AKSATMADIĞIMI, BUNU ÜSTÜNE ZATEN MAĞDUR OLAN BENKEN DEPOZİTONUN DA SADECE 100 MİLYONUNU İSTEDİĞİMİ SÖYLEDİM, VERMİYORSAN O DA AL SENİN OLSUN HARAM ZIKKIM OLSUN DEDİM. BUNU ÜZERİNE ÜSTÜME YÜRÜDÜ, EVDEN DEFOL GİT, BURALARA Bİ DAHA GELİRSEN BACAKLARINA İKİ KURŞUN SIKARIM, BU KİRACI MİLLETİNİN ALLAH BELASINI VERSİN DEDİ. ÜSTÜME YÜRÜRKEN EŞİ KENDİSİNE MÜDAHALE ETTİ, ORADA OTURAN OĞULLARINA BAKTIM HİÇ BİR ŞEY DİYEMEDİLER, SADECE BAĞIRIŞMADAN KONUŞMAMIZI İSTEDİLER. BUNUN ÜZERİNE BEN EVDEN DIŞARI ÇIKTIM KAPIYI KAPATTIM. KAPININ ARKASINDAN BANA SARF ETTİĞİ BELALARI KÜFÜRLERİ DUYUNCA DAYANAMADIM SİNİRLENDİM TEKRAR KAPIYI ÇALDIM KAPIYI EŞİ AÇTI, BANA NASIL KÜFÜR EDER DİYE SORDUM EŞİ BENİ SAKİNLEŞTİRMEYE ÇALIŞTI. BEN SOKAĞA ÇIKIYORUM GELSİN ORADA KONUŞALIM DEDİM. DIŞARI ÇIKTIM EV SAHİBİ TERASTAN BAKIYORDU GEL AŞAĞI KONUŞALIM DEDİM. TEKRAR BANA KÜFÜR ETTİ. SİNİRLERİM İYİCE HARAP OLDU. BU KÜFÜRLERİN HESABINI SORACAĞIMI SÖYLEDİM. TAM ARABAMA BİNİP GİDECEKTİM ÜÇÜNCÜ OĞLU GELDİ EVDEKİLERDEN DE BİR TANESİ DE AŞAĞIYA YANIMIZA İNDİ , YARIM SAATE YAKIN ONLARLA DERTLEŞTİK. DAHA SONRA EVİME GERİ DÖNDÜM.

HİÇ BİR ŞEKİLDE ŞİKAYETE KONU OLAN MAL VE CAN GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN TEHDİT SAVURMADIM. TABİATIYLA, O KADAR KALABALIK BİR AİLE KARŞIMDA İKEN VE KENDİ HANELERİNDE BUNA CESARET BİLE EDEMEZDİM. AKSİNE KENDİSİ BENİ TEHDİT ETTİĞİ İÇİN AYNI BİNADA OTURAN AĞEBEYİM, EŞİ VE BEBEKLERİNİ BİLE BİR KEZ OLSUN GİDİP ZİYARET EDEMEDİM. BİR TATSIZLIK ÇIKMASINI VE OLAYA ONLARINDA DAHİL OLMASINI İSTEMEDİM. BU SEBEPTEN ÖTÜRÜ DE AĞEBEYİM DE RAHATSIZ OLDU VE GÖRÜŞMELERİMİZ KESİLMESİN DİYE BİR DE İŞİYLE İLGİLİ NEDENLERDEN DOLAYI ORADAN TAŞINMA KARARI ALARAK. EV SAHİBİ BİR KEZ DAHA AİLEMDEN BİRİNİN MADDİ ZARAR GÖRMESİNE VESİLE OLMUŞTUR. SUÇLU KENDİSİDİR. YAPTIĞIM MİNİMUM 750 MİLYONLUK MADDİ ZARARLARIMIN TAZMİNİNİ, ASANSÖR VE EVİN RUTUBETİ NEDENİ İLE BİZE YAŞATTIĞI HAYATİ ZORLUKLARIN HESABININ SORULMASINI İSTİYORUM. MAHKEME BU KONUDA NASIL BİR KARAR VEREBİLİR ?
25-07-2001 15:10:00
Old 27-02-2002, 17:42   #2
EA..

Sayın Ali Bey,
Hakkınızda neden dava açıldığını yazmamışsınız.
Ama okuduğum kadarıyla "BU KÜFÜRLERİN HESABINI SORACAĞIMI SÖYLEDİM" sözünüz şikayete bağlı sair tehdit suçunu oluşturabilir. Bunun da cezası 142.365.600 TL dir (2001 yılı için). Bunu öderseniz dava düşer. (Ancak bu ödeme teklifinin başlangıçta savcılık tarafından yapılması gerekirdi. Eğer böyle bir teklif önceden size yapılmış ve süresi içinde ödemediyseniz o zaman cezanız yarı oranında artacak demektir) Tabii bunu anlatımlarınıza göre yazıyorum. Zararın tazmini konusuna gelince.. Bunun için iyi bir avukat bularak hukuk mahkemelerinde dava açmanız gerekecektir.
Old 27-02-2002, 17:42   #3
kürekçi

Sayın Ali Eren,
Zararlarınızın büyüklüğünü ben anlıyorum ama
tazminat davasında kimse anlamayacaktır.

Boşuna kürek çekmemenizi öneririm. Böyle
durumlarda 'unutma yeteneğinizi' kullanmanız
daha da yıpranmanızı önleyecektir. Unutun!!

Saygılarımla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi