Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın .av.tr uzantısı kullanmadan .com web sitesi açması - Reklam Yasağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2012, 23:07   #1
sincap

Soru Avukatın .av.tr uzantısı kullanmadan .com web sitesi açması - Reklam Yasağı

Merhaba meslektaşlarım,

Olabildiğince forumda araştırdım ama net bir bilgiye ulaşamadım, yardım talebim şununla ilgili.

Reklam Yasağı Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile artık .com gibi uzantılarla web adresi alabiliyoruz. Peki alan adını oluştururken nasıl olmalı?

www.adsoyad.com olur mu örneğin? avukat, hukuk bürosu, avukatlık bürosu vs ibarelerini içermeden?

Yahut www.soyisimavukatlık.com?

Şimdiden değerli zamanınız ve yanıtlarınız için teşekkür ederim.

İyi akşamlar...
Old 02-02-2012, 23:39   #4
carlito

Hımm, Yani Tabi Orası Malum Sayın Meslektaşım; Diyelim AÇTINIZ, Site Açmakla Esasen Amaçladığınız Sonuç ve Çıkarım Ne Olacak?.. Diye Sormak İstemiştim.
Old 02-02-2012, 23:40   #5
tiryakim

Alıntı:
Yazan sincap
Merhaba meslektaşlarım,

Olabildiğince forumda araştırdım ama net bir bilgiye ulaşamadım, yardım talebim şununla ilgili.

Reklam Yasağı Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile artık .com gibi uzantılarla web adresi alabiliyoruz. Peki alan adını oluştururken nasıl olmalı?

www.adsoyad.com olur mu örneğin? avukat, hukuk bürosu, avukatlık bürosu vs ibarelerini içermeden?

Yahut www.soyisimavukatlık.com?

Şimdiden değerli zamanınız ve yanıtlarınız için teşekkür ederim.

İyi akşamlar...

Av.tr alt alan adının tahsisi konusunda tek yetkili başvuru ve karar mercii Türkiye Barolar Birliği'dir. Avukatların alabilecekleri isimler TBB tarafından bazı kurallara bağlanmıştır. Bu kurallar çerçevesinde avukatların adları ve soyadları dikkate alınarak isim seçenekleri üretilmektedir.Alan adlarının dağıtımı "önce gelen alır" prensibiyle yapılmaktadır.Bu bakımdan almayı düşündüğünüz alan adı sizden önce aynı adı veya soyadını taşıyan bir başkası tarafından alınabilir.İstenilen alan adının halen kullanımda olup olmadığını aşağıdaki alanda sorgulayabilirsiniz

Aşağıda linkini verdiğim siteyi incelemenizi öneririm...

http://avtr.ubap.org.tr/Default.aspx

www.adsoyad.com olur.

Eğer birden fazla avukat çalışıyorsanız

İnternet adresinizi www...hukukbürosu şeklinde alabilirsiniz diye düşünmekteyim....
Old 02-02-2012, 23:47   #7
sincap

Sayın Cartilo; mesleki faaliyetimin daha kurumsal bir çatı altında yürümesi şeklinde özetleyebilirim sanırım...

Sayın Tiryakim; av.tr'nin ülke bazlı olması ve yabancı müvekkillere açıklanmasındaki zorluk sebebi ile düşünmemiştim.

www.adsoyad.com'un, avukatlık mesleğine dair bir ibare içermeden, reklam yasağına aykırılık teşkil etmemesi yanıtınıza sevindim.

İlginiz ve yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Old 02-02-2012, 23:53   #9
sincap

İlginize çok teşekkür ederim Cartilo.

Saygılar...
Old 02-02-2012, 23:58   #10
carlito

Yardımcı olamadım ama aynı fikirde olmasak da Saygı duyarım..
Old 03-02-2012, 11:22   #11
Admin

Bildiğiniz gibi Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği MADDE 9, 7 Eylül 2010'da değişmeden önce .av.tr uzantılı site açma zorunluluğu mevcuttu ve değil .com uzantılı site açmak, .av.tr uzantılı olmayan EPOSTA adresi kullanımı dahi yasaktı.

7 Eylül 2010'deki değişiklikle birlikte bu zorunluluklar kalktı. Yönetmeliğin 9 maddesindeki diğer hükümlere (ve genel anlamda diğer yönetmelik hükümlerine) aykırılık teşkil etmemek şartıyla .com uzantılı site açabilirsiniz.

Alan adını isminiz.com, isminizsoyadınız.com, avukatisminizsoyadınız.com, avukatsoyadınız.com, avukatisminiz.com vs seçmenizde bir sakınca göremiyorum. Neticede yönetmelikte bu yönde bir yasaklama yok. Bu konuda düşünebildiğim tek kısıtlama, avukatlık ortaklığı kuruluşunuz yoksa "hukukbürosu" ibaresini alan adınızda kullanamayacak olmanız. (İlgili karar için bakınız)

Ayrıca alan adı seçimi bir yana, web sitenizi şekillendirirken disiplin kararlarını bir gözden geçirmeniz iyi olabilir diye de düşünüyorum. Bazen enteresan ve pek düşünülmeyecek kararlar çıkabiliyor. Örneğin:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=715

Ben sizin yerinizde olsam iki ayrı site oluştururdum:
1- isminizsoyadınız.av.tr uzantısı ile klasik ve basit bir avukat sitesi oluşturun
2- isminizsoyadınız.com uzantısı ile mesleki olmayan kişisel bir site oluşturun.

Bu şekilde içerik üretiminde daha esnek olabilirsiniz diye düşünüyorum. Örneğin kişisel sitenizde avukat olduğunuzdan hiç bahsetmezseniz, mesleki tanıtım veya reklam da söz konusu olmayacağından çok daha rahat içerik oluşturabilirsiniz. En basit örnek İngilizce sayfa hazırlamanız yukarıdaki disiplin kurulu kararı kapsamına girmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi