Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kanıt şart mı? Evi terk etmeyi düşünüyorum...

Konuyu Kilitleyin
Old 11-10-2011, 20:44   #1
ESRAKİM

Varsayılan Kanıt şart mı? Evi terk etmeyi düşünüyorum...

Merhaba eşimle 5 yıldır evliyim.Şiddet gördüm ama rapor alınacağını bilmiyordum. Şimdi rapor alacağımı bildiğinden iz bırakacak şekilde vurmuyor vurursada dışarı göndermiyor şikayet ederim diye.telefon ve internetten kadınlarla yazışıyor bilgisayar geçmişini sürekli siliyor bunuda kanıtlayamıyorum. Sonuç olarak sözle taciz, hakaret, kötü davranma, aşağılama boşanmam için yeterlimi. asosyal biri olduğu için ailecek kimseyle görüşmüyoruz o yüzden şahidim yok. Arkadaşlarıma aileme anlattım ama birebir görmediler bu olayları .hiçbir maddi beklentim yok evi terketmeyi düşünüyorum.polis olduğundan slahı var ve vururum diye tehdit ediyor bu durumada şahidim yok ama korkuyorum. Ailemden uzağım devlet memuruyum ve aynı ilçede yaşamak zorundayım. Nasıl bir yol izlemeliyim. dava açarken savcılığa dilekçede versemmi. teşekürler
Old 11-10-2011, 21:36   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Şiddet gördüğünüzü belirtmişsiniz. Öncelikle şiddet uygulayan eşiniz hakkında, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun gereği tedbir talep edebilirsiniz. Bu kanunun amacı aile içi şiddeti durdurma, özellikle kadını ve çocukları koruma olduğu sevk gerekçesinde açıklanmıştır.

Aile Mahkemesi mağdurların tekrar şiddete uğrama ihtimalini göz önüne alarak başvurusunun hemen ardından dosya üzerinden, duruşma yapılmaksızın, kararı verebilecektir. Şiddete uğrayanların mahkemede şiddete uğrama ihtimallerini kanıtlama yükümlülüğü de bulunmamaktadır. Koruma kararıyla eşinizin, sizin üzerinizde korku ve yıldırma yaratmaya yönelik, şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesi, müşterek konuttan uzaklaştırılması, konutun size tahsisi, sizi iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesi gibi tedbirlere hükmolunur.

Mahkeme kararında 6 ayı geçmemek üzere tedbirin uygulama süresi belirtilecek ve tedbire aykırı davranışta bulunulması halinde eşiniz hapis cezası istemli yargılanacaktır.

Yine eşinizin sizi darp etmesi suçtur dilerseniz Cumhuriyet başsavcılığına şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Eşinizden boşanmak istemiyorsanız ve sadece anlattığınız olaydan anlaşılacağı üzere eşinizin kusurlu davranışları nedeniyle ayrı yaşamak istiyorsanız, eşinizden şiddet, psikolojik şiddet ve hakaret görüyorsanız ve ayrı yaşamakta haklı iseniz eşinize karşı boşanma istemi olmadan , TEDBİR nafaka talebinde bulunup, sadece "nafaka" davası açabilirsiniz.

Davada "ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu" ve / veya ayrı yaşamak zorunda kaldığınızı bırakıldığınızı kanıtlamalısınız. Aldığınız tedbir kararı ve savcılık başvuruları delil olarak kullanılabilir.

Ayrıca şiddete uğramanız, eşinizden kötü muamele görmeniz,eşinizin başka kadınlarla ilişkisi olması ve bunun neticesinde evlilik birliğinin bu haysiyete aykırı onur kırıcı davranışla çekilmez hale gelmesi, nedeniyle boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır. Ancak eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Eşinizin telefonla başka kadınlarla yazıştığını, görştüğünü belirtmişsiniz,
İlgili operatörlerinden telefon trafiği bilgilerini talep edilebilir ve telefondaki tüm mesajlar,görüşme kayıtlarını mahkeme kanalı ile GSM operatöründen 1 yıl geriye dönük istenebilir.Telefon trafiği bilgileri sonucunda hangi tarih ve saatte hangi numara ne kadar süre ile aranmış, hangi tarih ve saatte hangi numaraya ne boyutta sms gönderilmiş öğrenilebilir. Şayet bu trafik bilgileri içerisinde çok sık aranmış ve mesaj gönderilmiş, dikkat çekecek derecede bir telefon numarası varsa o numaranın kime ait olduğunu da ayrıca talep edilebilir.

Ailenin korunmasına dair aldığınız tedbir kararı, savcılık başvuruları, mahkeme kanalı ile tespit edilen telefon kayıtları delildir. Ayrıca anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın ve arkadaşlarınızın ve komşularınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası talep etme hakkı bulunmaktadır.Ancak boşanma davalarında bir eşin diğerinden maddi tazminat talebinde bulunabilmesi için öncelikle, tazminat talep eden eşin öncelikle boşanma sebebiyle mevcut veya beklenen menfaatlerinin zedelenmesi şartı aranmaktadır,bir diğer şartı ise tazminat talep edilen eşten daha az kusurlu olmak veya kusursuz olmaktır. Boşanmakta eşi kadar ya da eşinden daha ağır kusuru olan eşin maddi tazminat isteme hakkı bulunmamaktadır.

Ancak hak kaybına uğramamak için her aşama bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03133297 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.