Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Erkeklerin Giremeyeceği Kadınlar Parkı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2006, 11:02   #1
Av.Ayşe

Varsayılan Erkeklerin Giremeyeceği Kadınlar Parkı

Konya'nın Kıreli beldesinde kadınlar ve küçük çocuklar için özel olarak yaptırılan parkın açılışını erkekler yaptı. Kadınlar kendilerine ayrılan köşede töreni izledi, pastalarını yedi.
Konya'nın Kıreli beldesinde belediye tarafından huzurlu bir sosyal yaşantı sağlamak amacıyla kadınlar ve küçük çocuklar için özel olarak yaptırılan parkın açılışı gerçekleştirildi. AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı, Hüyük Kaymakamı Sabri Uzun, Hüyük Belediye Başkanı Ali Mermer ve çok sayıda devetlinin katıldığı açılışta parka 'Şehitler Parkı' ismi verildi.

Açılışta konuşan AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı parka yönelik bazı eleştirilere tepki gösterdi. Angı, " Belediyenin hanımlarımız ve çocuklarımız için özel olarak yaptırdığı park için kamuoyunda, haremlik-selamlık diye tartışma başlatıldı. Bunlar gerçeği yansıtmayan tartışmalardır. Aksine bu park ile belediyenin hanımlara verdiği bir önemin göstergesidir. Hanımlarımız, kardeşlerimiz, bacılarımız çocukları ile birlikte bu parkta rahat ve huzurlu zaman geçirecekler. Belediye Başkanı Ali Mermer'i hanımlara verdiği değer ve nezaketten dolayı kutluyorum. Böyle bir projeyi hayata geçiren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Belediye Başkanı Ali Mermer ise ailelere yönelik yatırımların yetersiz olduğunu dile getirerek, bundan sonra da hizmetlerin artarak devam edeceğini söyledi. Mermer, "Göreve geldiğim günden bu yana hizmet üretme gayreti içinde olduk. Bu park da yapmış olduğumuz hizmetlerin en son örneğidir. Yaptığımız yatırımlar ve hizmetlerle Kıreli Beldesi önümüzdeki yıllarda daha da güzel olacak. Bugüne kadar kadınlarımız için güzel mekânlar yoktu. Hayatları boyunca dört duvar arasında yaşamak ve sohbet etmek zorunda kaldılar. Kadınların, açık havada oturacakları, sohbet edecekleri, stres atacakları kendi aralarında sıkıntılarını paylaşacakları özel parklarına kavuştu. Parkımızın herkese hayırlı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Açılış töreninde erkekler müzik eşliğinde oynarken, kadınlar kendilerine ayrılan yerde pastalarını yedi, içeceklerini yudumladı. Kadınların büyük ilgi gösterdiği park açılışında, Belediye Başkan Ali Mermer de oynayanların arasına katıldı.

Sadece kadın ve küçük çocukların girebileceği park bin metrekarelik bir alan üzerinde kuruldu. Parka akasya ve sedir fidanları ile çok sayıda ağaç bulunuyor. Ortasında kadınların, çevresinde oturup sohbet edeceği havuz olan park içerisinde çocukların oyun oynayacağı oyuncaklar da bulunuyor.

SİVEREK BELEDİYESİ BU ALANDA İLK

Sadece kadın ve küçük çocukların girebileceği park konusunda birincilik, Şanlıurfa'nın Siverek Belediyesi'nde bulunuyor. Park 15 yıl önce CHP'li Belediye Başkanı Lami Odabaşı tarafından çay bahçesi olarak yaptırıldı. Şimdiki DYP'li başkan Hasan Çeleb tarafından genişletilip Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Parkı'na dönüştürüldü ve kadınlara tahsis edildi.

DYP'li Siverek Belediyesi'nin açtığı parka 12 yaşından büyük erkeklerin girmesi yasak. Şimdilik parkta bir araya gelip çay içerek sohbet eden kadınlar, isterlerse okey ve kâğıt oyunları da oynayabilecek. Parkın girişine de '12 yaşından büyük erkek çocuklar giremez' tabelası asıldı. Parkın çalışanları da kadınlardan oluşuyor.

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=180347

Ben bu uygulamayı yanlış atılmış bir adım olarak değerlendiriyorum.Kadınlar sosyal hayata katılsın erkek karşısında geri plana itilmesin diyoruz.Kadın erkek ayrımı ortadan kaldırmaya yönelik birçok araştırma ve çalışma yapılırken bu uygulama bana göre bu hareketleri baltalar niteliktedir.Kadınları erkeklerden uzak tutarak kadınlara hak sağlanmaz.Erkeklerle kadınlar birarada yaşamayı öğrenmeliler.Saygılarımla.
Old 24-08-2006, 12:44   #2
hukukçu42

Alıntı:
Erkeklerle kadınlar birarada yaşamayı öğrenmeliler

İnsanoğlu yaratıldığından bu güne kadar kadın ve erkek hep birarada yaşamışlardır. Binlerce yıldır öğrenilmeyecek kadar karmaşık birşey değildir bu.

Birileri kadınlar için pozitif ayrımcılık diye ısrar ediyorlardı. Alın size pozitif ayrımcılık. daha ne olsun
Old 24-08-2006, 12:59   #3
ayşekömürcü

Varsayılan ...

Ben bu uygulamanın kadınları erkeklerden ayırmak için yapılmış olabileceğini düşünmüyorum.Tabiiki kadın ve erkek eşittir ve birlikte yaşar.Bu kuşkusuz.Ancak bazı durumlarda kadınların erkeklerden ayrılması hiçte fena sayılmaz.Mesela düşünün çocuğunuzla bir parka gittiniz ve etrafta niyetlerini anlayamayacağınız erkekler...Bunun çocuk kaçıranı var,sapığı var...Tamam her erkeğe suç işler gözü ile bakmıyorum ama zaman hiçte iyi değil doğrusu.Aslında bu tarz yerlerde bile olmasa ülkemizde kadınların karşılaştığı zorluklar belli.Bence rahatlık ve güven açısından fena olmayan bir uygulama.Duruma sadece eşitlik açısından bakmamak lazım.Hem talep olmasaydı böyle birşey yapılmazdı herhalde.
Old 24-08-2006, 13:47   #4
irfan AYDIN

Varsayılan Devletin Var Olma Sebebini Unutmayalım

Sevgili Arkadaşlar;
Çocukların ve hanımların korunması gerekçesinin arkasına sığınarak oluşturulan "Kadınlar Parklarını" haklı göstermenize doğrusu şaşırdım.
Devlet niçin vardır ya da neden oluşturulmuştur? Bu sorunun cevabını aradığımızda can güvenliği gerekçesiyle park oluşturulamayacağını anlarız diye düşünüyorum.
Bu gün İtanbul'un hemen her yerinde kapkaç vardır ve bu kapkaçlar özellikle de hanımlara yöneliktir.Açıklanan düşünceye göre çare " HANIMLARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRMEKTİR. O halde derhal iSTANBUL'DA hanımların sokağa çıkmasını yasaklayalım.Esas olan Ülkenin her köşesinde devletin hakim olmasını sağlamaktır. Yoksa bu tür davranışlar ya göz boyamaya yöneliktir; Ya da haremlik selamlık zihniyetin ürünüdür.Değilse,İktidarın Ülkede mal ve can güvenliğini sağlayamadığının ilan edilmesidir.Saygılarımla.İrfan AYDIN
Old 24-08-2006, 15:26   #5
Tractatus

Kadın ile erkek arasındayı ilişkiyi cinsellikten ibaret sayan dar kafalar....
Old 24-08-2006, 16:00   #6
Av.Ayşe

Alıntı:
Yazan hukukçu42
İnsanoğlu yaratıldığından bu güne kadar kadın ve erkek hep birarada yaşamışlardır. Binlerce yıldır öğrenilmeyecek kadar karmaşık birşey değildir bu.
Birileri kadınlar için pozitif ayrımcılık diye ısrar ediyorlardı. Alın size pozitif ayrımcılık. daha ne olsun
Sayın meslektaşım kadınlar ve erkekler birarada yaşamayı öğrenmeliller derken fiili anlamda aynı ortamı paylaşmaktan bahsetmedim ama siz beni anlamadınız.Ben birarada birbirini rahatsız etmeden yaşayabilmekten,kadın ve erkeğin birbirine sadece insan gözüyle bakabilecek seviyeye gelmesinden bahsettim.Eğer bu seviyeye gelmiş olsaydık kadınlar işyerinde,sokakta cinsel tacize uğramazdı.

Alıntı:

Ben bu uygulamanın kadınları erkeklerden ayırmak için yapılmış olabileceğini düşünmüyorum.Tabiiki kadın ve erkek eşittir ve birlikte yaşar.Bu kuşkusuz.Ancak bazı durumlarda kadınların erkeklerden ayrılması hiçte fena sayılmaz.Mesela düşünün çocuğunuzla bir parka gittiniz ve etrafta niyetlerini anlayamayacağınız erkekler...Bunun çocuk kaçıranı var,sapığı var...Tamam her erkeğe suç işler gözü ile bakmıyorum ama zaman hiçte iyi değil doğrusu.Aslında bu tarz yerlerde bile olmasa ülkemizde kadınların karşılaştığı zorluklar belli.Bence rahatlık ve güven açısından fena olmayan bir uygulama.Duruma sadece eşitlik açısından bakmamak lazım.Hem talep olmasaydı böyle birşey yapılmazdı herhalde
Sayın Eylül Kömürcü;kadın hakları konusunda sayısız çalışmalar yapıldı ve yapılmakta.Artık yavaş yavaş bu çalışmalar amacına ulaşıyor ama daha aşmamız gereken çok şeyler var.Bu noktada yönetici sıfatını taşıyan hiçkimsenin sorumsuz davranmaya hakkı yok diye düşünüyorum.Kadınları erkeklerden ayırmak bir parka 12 yaş üstü olan erkekleri asla almamak çocukların üzerinde nasıl etki bırakır sizce?Kız çocukları kendilerini her zaman erkeklerden korumaları gerektiğini düşünecekler.Kadın ve çocukları korumak çağdışı zihniyetlerden kurtulmakla gerçekleşebilir ancak.Kadınları erkeklerden uzak tutarak değil.
Saygılarımla.
Old 24-08-2006, 16:08   #7
ayşekömürcü

Varsayılan ...

ben kadınları erkeklerden uzak tutalım, erkekler kadın ve çocuklara zarar verir diye birşey demedim.ama bunu yapan erkeklerin varlığı da şüphesizdir.kadın ve erkeklerin eşit olduğunu söylemiştim zaten.ayrıca emin olunki ülkemizin çocuklarının 12 yaşından sonra hala çocuk kalmadığını düşünüyorum.bana sadece değişik bir fikir gibi geldi bu durum o kadar.ayrıca bu konuda yorum yapmak için daha fazla yol katetmem gerektiğini düşünmüyorum.bundan 10-20 sene sonra da aynı yorumu yaparım.
Old 24-08-2006, 16:21   #8
ayşekömürcü

Varsayılan sn. ayşe.arslan

Merak ediyorum da;8-10 yaşlarında bir kızınız olsaydı onu rahatça parka gönderir miydiniz?Bunu sormak bana düşmez belki ama ülkemizdeki olaylar hiçte basit şeyler değil.Kadınların erkeklerden uzak tutulmaması gerektiği konusunda size katılıyorum.Sanırım siz bunu yapanların reklam amacıyla, çıkarları için bunu yaptığını düşünüyorsunuz.Oladabilir bilemem.Ben bunu yapanları savunmuyorum.Haremlik selamlık olayınıda benimsemiyorum.Ama farklı açılardanda bakmak lazım.doğrusunu söylemek gerekirse benim kızım olsa öyle rahatça sokağa bırakamam.Öncelikle kötü olayların engellenmesi gerekli.Bundan emin olsam niye böyle düşüneyimki.Umarım çocukların kötülüğünü düşünen,kadınlara zarar veren kişiler toplumdan temizlenirde böyle şeylere hiç gerek kalmaz.
Old 24-08-2006, 16:58   #9
avgüneş

Sayın Eylülkömürcü;
demişsiniz ki:
Ben bu uygulamanın kadınları erkeklerden ayırmak için yapılmış olabileceğini düşünmüyorum.Tabiiki kadın ve erkek eşittir ve birlikte yaşar.Bu kuşkusuz.Ancak bazı durumlarda kadınların erkeklerden ayrılması hiçte fena sayılmaz.Mesela düşünün çocuğunuzla bir parka gittiniz ve etrafta niyetlerini anlayamayacağınız erkekler...Bunun çocuk kaçıranı var,sapığı var...

Elbette haklısınız lakin diğer taraftan okuduğumuz, izlediğimiz haberlerin pekçoğunda erkelere yardımcı olan kadınlarda mevcut. Bu durumda ne yapacağız? Bu şekilde düz mantıkla hareket edecek olursak hiç dışarıya çıkmayalım, karşı cinsle hiçbir şekilde diyaloğa, temasa girmeyelim. İnsanlıktan çıkalım. Bu mudur, arzunuz? Yapmayın lütfen. Biraz izan...
Old 24-08-2006, 16:59   #10
Av.Ayşe

Sn.Eylül Kömürcü ben sizin ne demek istediğinizi anlıyorum ama siz benim ne demek istediğimi anlamıyorsunuz. Yazdıklarımı bir kez daha okuyun isterseniz ama size saldıran karşıt görüşte olan birinin yazdıkları gibi algılayarak okumayın lütfen; objektif ve sakin bir şekilde okuyun.Ülkemizde kadınların ne tehlikeler yaşadığını ben de biliyorum,hatta bizzat şahit oluyorum ve bunları sürekli forumda dile getiriyorum.Bu konuda hemfikiriz sizinle.Ama getirdiğimiz çözüm önerileri farklı.Ülkemizde en çok ve istikrarlı yapılan yanlış bence "sorunlara geçici çözümler bulmak" ben uzun vadeli ve kökten bir çözüm üretmekten yanayım.Saygılarımla.
Old 24-08-2006, 17:08   #11
ayşekömürcü

Varsayılan ...

yanılıyorsunuz ayşe.arslan bende sizi anlıyorum.ve tekrar tekrar belirtiyorumki kadınları toplumdan soyutlayalım falan demiyorum.tabi bende kalıcı çözümlerden yanayım.sizde benim demek istediklerimi anlayın lütfen.ben belkide olaya bu kadar tepkili yaklaşılmayabilir diye düşünmüştüm.aslında bu konu bu şekilde uzayıp gider ve o yüzden daha fazla yazmak anlamsız bence.umarım, kadının ve erkeğin her konu da eşit kabul edildiği temiz bir toplumda yaşadığımız günleri görürüz...
Old 24-08-2006, 22:23   #12
irfan AYDIN

Varsayılan Kadınlar Bahane,Haremlik Selamlık Şahane

Sn Kömürcü,
Düz mantıkla bakıldığında size hak vermemek elde değil.Ancak,üzülerek ifade etmek isterim ki yanılıyorsunuz. Bu uygulamayı,bu gün parkları,yarın pilajları,öbürgün okulları,daha öbürgün ise toplu ulaşım araçlarını ayırmayı kendine ilke ve ve hedef olarak belirlemiş olan bir zihniyetin yansıması olarak görmek gerekir.İrfan AYDIN
Old 25-08-2006, 11:18   #13
Av.Güçlü KERVAN

Sayın Arslan'ın yaşadığım ilçenin bağlı olduğu vilayetten almış olduğu bu haberi endişe ile okudum.Ancak görüyorum ki bazı arkadaşlar olaya alkış tutmakta, böyle bir ayrımı doğal karşılamakta.

Merak ediyorum nereye varabiliriz bu şekilde davranarak diye,parklardan başlayalım sonra okullara sonrada yavaş yavaş tüm kamu kurumlarına gelelim.

Kadınları korunması , gözetilmesi gereken cinsler olarak gören bir zihnin ürünüdür bu.Sonra da haberleri üzülerek okuyoruz tv kanallarına malzeme yapıyoruz''çocuğu ile başbaşa kalan annenin dramı ,dövülen kadın dramı...vs.vs.

Ben ülkemin kadınını başı dimdik isterim,gerektiğinde hayatla mücadelesinde tam bir erkek olmalı,pısırık sessiz erkeğin mahiyetinde güdümlü kadın düşünemiyorum , kadınlarımızı toplumdan ya da hayatın gerçeklerinden saklayarak değil(park örneğinde old.gibi)onları hayatın tam ortasında görmeli mücadele gücü aşılamalı ve destek olmalıyız.

Saygılarımla
Old 25-08-2006, 11:57   #14
Güldal

Varsayılan nasıl bir uygulama

Bu uygulamanın tam olarak neyi anlatmaya çalıştığını anlayamadım.Anlatılmaya çalışılan:kadınlar siz kendinizi koruyamazsınız erkeklerin yanında en iyisi biz sizi koruyalım mı yoksa:erkeklerin hepsi sapık,parklardan uzak tutalım mı ya da:biz size iyi hizmet veremiyoruz bekçimiz iyisini kötüsünü ayıramıyor en iyisi hiçbir erkeği parka almayalım mı...yani her tarafı hakaret dolu olan,kadınları tekrardan biryerlere tıkmaya çalışan bu uygulamayı anlayabilen birileri varsa bana da anlatabilir mi
Old 25-08-2006, 17:19   #15
şebeke

böyle bir uygulamaya nasıl izin verilmiş anlayamadım bende, tam bir skandal, ayrıca güvenlik kolluk kuvvetince sağlanır, parklara erkek sokmamakla değil, insan haklarına aykırı bir uygulama,
Old 25-08-2006, 21:23   #16
irfan AYDIN

Varsayılan Parkları Özgür Bırakınız.

Parklar sadece KADINLARA ya da sadece ERKEKLERE terk edilemeyecek kadar önemli ve Staratejik yerlerdir. Bu sebeple,Parkları, ne Haremlik-Selamlık taraftarlarının,ne onların yandaşlarının istekleri yerine gelsin diye anamız,avradımız, bacımız,kızımız konumundaki saygıdeğer kadınlarımıza terk etmemeliyiz.Parklar, yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın herkese aittir ve öyle kalmalıdır.
Ne kadınlarımız bizsiz ve ne de biz onlarsız olabiliriz.
Bizler,atamızın öngördüğü Muassır medeniyete ulaşabilmek için kadın erkek elele ve omuzomuza olmalıyız.Kimden ve nereden gelirse gelsin çirkinliklere ve haksızlıklara birlikte karşı koymalıyız.Kadınlarımız korunmaya muhtaç da erkekler değilmidir?Günümüzde kadınlarımız da erkekler kadar kendilerini koruyabilecek durumdadırlar.
Kadınlarımız nadide birer çiçektir, onları rahatsız edecek her türlü davranış karşısında kamu gücünü bulmalıdır.Bizi anamızdan, bacımızdan, karımızdan kızımızdan ayırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir ve yetmemelidir de .
Hele birlikte bir düşünelim ve varsayalım ki,karınız, kızınız, 11 ve 14 yaşlarındaki oğullarınızla birlikte çarşıya çıktınız ve yoruldunuz birer çay içmek istediniz, karınız, kızınız ve 11 yaşındaki oğlunuz kadınlar parkına,bulabilirseniz siz de 14 yaşındaki oğlunuzla birlikte en yakındaki erkekler parkına gideceksiniz.Böyle bir davranışı öngören zihniyetteki mantıksızlığı ve ilkelliği düşünebiliyormusunuz?Allah böylelerine akıl fikir ihsan etsin.
Herkesi,sağduyulu,mantıklı, çağdaş,insana yakışır bir anlayışa ve de İnsan haklarına ve hukuka uygun davranmaya davet ediyorum. Saygılarımla. İrfan AYDIN
Old 26-08-2006, 11:49   #17
hukukçu42

Bu uygulamıyı neden bu kadar eleştiriyorsunuz anlamadım. Kadınlarla erkekler bir birlerini yiyen yamyamlar değildir. Konunun güvenlik noktasında değerlendirilmesini çok yanlış buluyorum.

Kadınların kendilerine ait, kadın kadına oturup sohbet edebileceği alanlar oluşturulmasının neresi yanlıştır ki? TV de yayınlanan kadınlar matinesi proğramlarından farklı bir şey midir bu yapılan.

Burada yapılan kadınların toplumdan soyutlanması falan değildir. Uygulamayı çok doğru buluyorum.

Saygılarımla
Old 26-08-2006, 19:42   #18
irfan AYDIN

Varsayılan Kİm DemİŞ Erkekler Yamyam

Ülkemiz insanının dedikoduya ayıracak zamanı olmamalıdır.
TV lerdeki " Kadın Proğramlarının" bu millete model olarak önerilmesine(TV lerdeki kadın proğramları toplum için yararlıdır.Öyleyse Kadınlar için ayrı park oluşturulması da yararlıdır)katılmamakla birlikte, bu öneri bir düşüncenin ürünü ise saygıyla karşılıyorum.
Ne var ki,bizler bu tür konuları konuşmak yerine, Ormanlarımızın neden yandığını,bankalarımızın neden yabancıların eline geçtiğini,gençlerimizin öldürülmesini neden önleyemediğimizi ve de kişi başına düşen milli gelirimizin niçin hala bu kadar düşük olduğunu konuşabilsek daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
ERKEKLER BENCEDE YAMYAM DEĞİL,O HALDE NEDEN PARKLARI AYIRIYORUZ.
Sevgi ve Saygılarımla. İrfan AYDIN.
Old 31-08-2006, 21:57   #19
olcar

Varsayılan nasıl bir düşünce ürünüdür bu!

Uygulamayı yanlış bulan görüşler bende katılıyorum.Birlik ve beraberlik içerisinde diğerinin hakkına saygı duymayı, başkasının özgürlük sınırında durmayı sağlamayı hedef edinmiş olmalıyken,erkeklerin bunu yapmadıkları ve yapamayacaklarını göstermek için uzaklaştırma ayırma nasıl bir uygulamadır...böyle yaparak bir taraftan erkeklere kendiniz nasıl istiyorsanız öyle davranın bak rahatsız olanlar için yer var orayı seçsinler, kadınlar içinde bu erkekler böyle gelmiş böyle gidecek mesajı verilmiş bence.Kadınların tepki göstermesi gerekirdi anladığım kadarıyla alkışlamışlar
Old 01-09-2006, 11:50   #20
Av.Levent

Gelin kendinizi o parka giden bir grup arkadaş olarak düşünün. Öyle bir kalabalık grupki bu, 10 kişi 6 bayan 4 erkek. Biraz oturmak, laflamak belki kendilerini dinlemek için bu parka yöneliyorlar, fakat karşılarında bir güvenlik görevlisi (muhtemelen erkek) "Bir saniye buraya erkekler giremez, ama siz 6 bayan girebilirsiniz"

Tepkiniz ne olurdu. (Hem bayan hem erkek olarak). Ben o an kendimi aşağılanmış hisseder, şahsıma en büyük hakareti yapılmış sayardım. (Bana potansiyel sapık, suç makinesi... gözle bakılmasına katlanamazdım.)

Ya siz?
Old 09-09-2006, 10:21   #21
Av.Nebi

Bakın sayın arkadaşlar ;
Uygulamayı desteleme mahiyetinde söylemiyorum ama bu uygulamanın amacı sanırım kadınlara dışarda rahat hareket edebileceği bir ortam sağlamak nasıl ki kahveler erkeklere hitap ediyor bence kadınlar için de kendi aralarında rahat hareket edebilecekleri bir ortamın sağlanmış olması çok eleştri almasa gerek. (bu arada kadınlar derken tabiki bu parka giden kadınların Dr veya avukat olmasını beklemiyorum muhafazakar ev hanımları çoğu)

Ama bu parkın yapılmaı bu değil de sadece -Bazı okullardakii gibii- cins ayrımına dayanıyorsa ona da katılmıyorum bende ...

Saygılar
Old 11-09-2006, 16:26   #22
maitreya

kadın erkek eşitliği çerçevesinde karşı çıkılacak bir olay değil bence bu..bayanların rahat etmesi açısından düşünülmüş güzel bir uygulama olarak düşünebiliriz. sonuçta bir şehrin ilçesinden bahsediyoruz ve bayanlar erkeklerle aynı ortamda rahat edemiyor olabilir ve düşünceli bir davranış hatta.
Old 11-09-2006, 17:11   #23
NİLGÜN SEYMEN

Karar İlkel bir yaklaşım..!

Aslında, çitler çekerek ,kurallar içinde prangalara hapsederek, haremlik selamlıklar yapılarak tesis ve beldeleri parselleyerek -modern cumhuriyet düzeninde- hiç de şık bir portre çizilemeyeceği inancındayım.
Benim dükkanımı 2004 tarihinde kapısını kırarak soyan şahsın bir kadın olduğu şahitlerin ifadelerince belirlenmişti.
Yoksa haberimiz olmadan suçlar da mı parsellendi..?
Şu suçu kadınlara özgüdür sadece onlar işlemelidir..bu suç erkeklerin kategorisine girmektedir mi diyeceğiz..

Devletin yelpazesi altındaki hiçbir kurum ve alanın bu tarz uygulamalarla koruma altına alındığını görmek istemiyorum..
Türkiye ŞERİAT rejimi ile yönetilmemektedir.İnsanlar evlerinin içinde ,nasıl giyinecekler ya da nasıl davranacaklar ,sofralarını misafir salonlarını kaça bölecekler bunda özgürler..Buna kimse karışamaz.
Ama ülkemdeki sosyal tesislerde bu tarz uygulamalara şiddetle karşıyım.
Böyle bir tabela gördüğüm parka da girmemeyi tercih ederim.
Old 11-09-2006, 20:36   #24
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan NİLGÜN ÇAKICI
Aslında, çitler çekerek ,kurallar içinde prangalara hapsederek, haremlik selamlıklar yapılarak tesis ve beldeleri parselleyerek -modern cumhuriyet düzeninde- hiç de şık bir portre çizilemeyeceği inancındayım.
Benim dükkanımı 2004 tarihinde kapısını kırarak soyan şahsın bir kadın olduğu şahitlerin ifadelerince belirlenmişti.
Yoksa haberimiz olmadan suçlar da mı parsellendi..?
Şu suçu kadınlara özgüdür sadece onlar işlemelidir..bu suç erkeklerin kategorisine girmektedir mi diyeceğiz..

Devletin yelpazesi altındaki hiçbir kurum ve alanın bu tarz uygulamalarla koruma altına alındığını görmek istemiyorum..
Türkiye ŞERİAT rejimi ile yönetilmemektedir.İnsanlar evlerinin içinde ,nasıl giyinecekler ya da nasıl davranacaklar ,sofralarını misafir salonlarını kaça bölecekler bunda özgürler..Buna kimse karışamaz.
Ama ülkemdeki sosyal tesislerde bu tarz uygulamalara şiddetle karşıyım.
Böyle bir tabela gördüğüm parka da girmemeyi tercih ederim.

Bakın ben belki sizden daha yenilikçiyimdir kimse bilemez söylediklerim yanlış anlaşılmasın ama sosyal tesislerde bu tarz uygulamalara karşıyım diyorsunuz tamam bende bu tarafta diilim ama başka açılardan düşünemezmisiniz Kapkaç için vs.. düşünülmüş olamaz mı ?
Old 11-09-2006, 21:56   #25
irfan AYDIN

Varsayılan Keşke Sizin düşündüğünüz gibi olsa .

[Av.Nebi]Bakın ben belki sizden daha yenilikçiyimdir kimse bilemez söylediklerim yanlış anlaşılmasın ama sosyal tesislerde bu tarz uygulamalara karşıyım diyorsunuz tamam bende bu tarafta diilim ama başka açılardan düşünemezmisiniz Kapkaç için vs.. düşünülmüş olamaz mı ?

Sayın Av.Nebi,Sizin buyurduğunuz gibi düşünülüş olamaz.Bu durum,haremlik -selamlık zihniyetinin ürünüdür. Uygulamanın gerçek amacı,analarımızı,bacılarımızın ve kızlarımızın erkekler karşısında korunmaya muhtaç varlıklar olduğunu kanıtlamaktır.Kadınların erkeklerle bir arada olamayacağı ve olmaması gerektiği vurgulanmak istenmektedir.
Old 11-09-2006, 22:55   #26
Av.Ayşe

2000 yılında üniversiteye girdiğimde İstanbul'un orta yerindeki üniversitemin eğitim fakültesinde öğrencilerin haremlik selamlık bir oturma düzeni oluşturmuş olduğunu görmüştüm.Erkekler önde,bayan öğrenciler arkada oturuyorlardı.Çok değerli ilkokul hocamız bizleri sıralara her zaman bir kız bir erkek olarak oturturdu.Daha ilkokul çağlarından itibaren böyle bir ayrımla karşılaşmadığım için hayretler içerisinde kalmıştım.Şu an üniversitedeki durum nasıl bilemiyorum.
Arkadaşlar ne kadar iyiniyetli bakarsak bakalım bu tür uygulamalar haremlik selamlık geleneğinin bir yansımasıdır.Ülkemizde yıllardır laikliğin tanımını bile yapamadık.Bu tür uygulamaların normal karşılanmasının sebebini anlıyorum.Birileri son derece planlı programlı hareket ediyor ve yıllardır terkedilmeye çalışılan zihniyetleri tekrar hayatımıza sokmaya çalışıyor.Saygılarımla.
Old 12-09-2006, 04:50   #27
NİLGÜN SEYMEN

Soru Elmanın yarısı...!

Sevgili BEYAZIT ÖZTÜRK bir dialog esnasında oval masa etrafında konukları ile KADIN-ERKEK İLİŞKİLERİ ÜZERİNDE -yorum yaparken şu cümleleri söylemişti Bu da şu anki konu ile örtüştüğü için yazmak gereğini hissettim.
<<Kadın ve erkek bir elmanın iki yarım parçası gibidir...mi...acaba öyle mi kalacak bu inanç ..HAYIR ...! BEN BUNUN BÖYLE OLMAMASINDAN YANAYIM..karşımda tam bütün ve bana muhtaç olmayan // benim saygı duyacağım bir elma istiyorum..tabakta birbiri ile yan yana duran iki ayrı elma olalm..BİR ELMANIN İKİ EŞİT YARISI OLMA HALİ..fantazisini terkedelim ve kendi kendimize yetmeyi başaralım artık..>>

Ne kadar da duyarlı bir konunun altını çizmişti sevgili Beyazıt..
Konunun içinde yer alan uygulama ile yan yana koyarsak şayet;
Bu uygulamanın altında ne vardır..Korunmaya muhtaç aciz bir kadın profili..
ATATÜRK'ün çizdiği AVRUPA STANDARTLARI na uymayan geri kalmış bir zihniyetin ayak izleri var bu uygulamada..
Park konusu gündeme geldi diye, semtimizdeki Hoca Taşkın Parkına dün bir göz attım.Kızlı erkekli bir gurup son derece medeni bir görünüm içinde,ideallerinden,gelecekten,ünüversite sınavlarından,dershane koşullarından oluşan konuşmalar sürdürüyor ve AKLI BAŞINDA bir dialog içinde oturuyordu.
Kimse kimseyi ne sözlü ne fiziken taciz falan da etmiyordu.
Bu demek ki genç jenerasyon,SAYGI MODUNU yakalamayı başarmış, güvenilir bir nesil olarak yetişiyor.Bundan da ne büyük bir keyif aldığımı anlatamam.
Bu tarz geri kalmış metodlarla ,paslı zincirlerle kilitleyerek bir yere gelemediğimizi yüzyıllarca görmedik mi..?

SEVGİYLE KALIN
----------------
Old 12-09-2006, 11:44   #28
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan irfan AYDIN
[Av.Nebi]Bakın ben belki sizden daha yenilikçiyimdir kimse bilemez söylediklerim yanlış anlaşılmasın ama sosyal tesislerde bu tarz uygulamalara karşıyım diyorsunuz tamam bende bu tarafta diilim ama başka açılardan düşünemezmisiniz Kapkaç için vs.. düşünülmüş olamaz mı ?

Sayın Av.Nebi,Sizin buyurduğunuz gibi düşünülüş olamaz.Bu durum,haremlik -selamlık zihniyetinin ürünüdür. Uygulamanın gerçek amacı,analarımızı,bacılarımızın ve kızlarımızın erkekler karşısında korunmaya muhtaç varlıklar olduğunu kanıtlamaktır.Kadınların erkeklerle bir arada olamayacağı ve olmaması gerektiği vurgulanmak istenmektedir.

Öyle düşünüyosanız diyeceğim bişey yok ....
Old 20-09-2006, 10:32   #29
hukukçu42

Varsayılan Londra’da kadınlara özel pembe taksi

Alıntı:
İngiltere’nin başkenti Londra’da geçen mart ayında hizmete giren kadınlara özel pembe taksiler yaygınlaşıyor. Daha önce İngiltere’de Warrington şehrinde hizmet vermeye başlayan pembe taksiler, kadınların artan istekleri üzerine başkent Londra’da da hizmet vermeye başlamıştı. Sadece kadınların ve 12 yaşına kadar olan erkek çocukların kabul edildiği taksi servisi, özellikle geceyi dışarıda geçiren bayanlar tarafından rağbet görüyor. Şoförleri de pembe kıyafetli bayanlar olan pembe renkli taksilerin koltukları ve iç dekoru da, dışı gibi pembe. Pembe taksi uygulamasıyla kadınların tercihlerinin yanı sıra, cinsel saldırıları önlemek de amaçlanıyor. Pembe taksilerin Londra'daki şubelerinden birinin kurucu ortağı Neil Magon kadınlara özel pembe taksi fikrinin kızlarının eve dönüşünü düşünen bir babanın ortaya attığını belirtmişti. Magon, ayrıca kadınların evlerine güvenle gitmesini sağlayan, pembe taksilerin İngiliz polisi tarafından da desteklendiğini kaydetmişti
Kaynak:http://www.zaman.com.tr/?hn=351139&b...r&trh=20060920

Bizdekine haremlik selamlık derler ama ingilizin yaptığı medeniyet sayılır.????
Old 20-09-2006, 14:06   #30
Av.Suat Ergin

Alıntı:
hukukçu42 Alıntı:

İngiltere’nin başkenti Londra’da geçen mart ayında hizmete giren kadınlara özel pembe taksiler yaygınlaşıyor. Daha önce İngiltere’de Warrington şehrinde hizmet vermeye başlayan pembe taksiler, kadınların artan istekleri üzerine başkent Londra’da da hizmet vermeye başlamıştı. Sadece kadınların ve 12 yaşına kadar olan erkek çocukların kabul edildiği taksi servisi, özellikle geceyi dışarıda geçiren bayanlar tarafından rağbet görüyor. Şoförleri de pembe kıyafetli bayanlar olan pembe renkli taksilerin koltukları ve iç dekoru da, dışı gibi pembe. Pembe taksi uygulamasıyla kadınların tercihlerinin yanı sıra, cinsel saldırıları önlemek de amaçlanıyor. Pembe taksilerin Londra'daki şubelerinden birinin kurucu ortağı Neil Magon kadınlara özel pembe taksi fikrinin kızlarının eve dönüşünü düşünen bir babanın ortaya attığını belirtmişti. Magon, ayrıca kadınların evlerine güvenle gitmesini sağlayan, pembe taksilerin İngiliz polisi tarafından da desteklendiğini kaydetmişti

Kaynak:http://www.zaman.com.tr/?hn=351139&b...r&trh=20060920

Bizdekine haremlik selamlık derler ama ingilizin yaptığı medeniyet sayılır.????
12-09-2006 12:44

Sayın hukukçu42,

Konunun başlangıcında yer alan habere göre, 2 Belediye Başkanı, parklara erkeklerin girmesini yasaklamıştır. Belediye Başkanları kamu hizmeti görmektedir. Parklar da kamuya ait araziler üzerine kuruludur. Eğer bu belediye başkanları, kendilerine ait arazilere çay bahçesi kurup, erkekleri buralara almasalardı kimsenin söyleyecek lafı olmazdı...Çünkü benzer örnekler çoktur. Kadınlar Kıraathanesi, Kadınlar Lokali, Kadınlar Sineması(Matinesi) vs.vs...Katılımcıların itirazı bu yönde değildir.

Londra-Taksi örneğine gelince...Burada da akıllı bir özel teşebbüsçülük örneği bulunmaktadır. Uygulamanın sebebi ise verdiğiniz haberde çok açıktır.Saldırı korkusu!...Londra'da yarın başka bir taksi şirketi çıkıp gece 24.00 ten sonra bayanları almayacağız diyebilir.Sebep olarak fahişelerin yoğun olduğu bölgeleri ve olayları gösterebilir.(Ruhsat açısından ne gibi problem olur. O tartışmaya girmeye gerek yok)

Kısacası, bizdeki uygulama haremlik-selamlık uygulamasıdır. Londra'daki ise medeniyet/medeniyetsizlik değil, saldırı korkusudur.

Not: Yukarıdaki yazdıklarım tamamen kişisel düşüncemdir.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi