Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Sadece Kadınlar Değil, Erkekler De Mağdur!

Yanıt
Old 03-02-2006, 16:17   #1
Saim Dikici

Varsayılan Sadece Kadınlar Değil, Erkekler De Mağdur!

Sayın hykayar,

Alıntı:
Geleneksel rolleri değiştirmek sadece kadınların görevi değil ..

demiş. Bence de çok doğru bir söz.

Kadın- erkek haklarıyla, evlilik kurumu dahilindeki kadın-erkek hukuki ilişkisindeki geleneksel rolü biz de değiştirmek istiyoruz.

Sadece kadınlar değil, erkekler de mağdur.

Nasıl mı?

O kadar çok ki.

Kadınlar geri kalmış ülkelerde hakikaten mağdur edilmektedir. Bu ülkelerde toplum geneli sadece kadın-erkek hukuki ilişkilerinde değil, her türlü toplumsal iş ve eylemlerinde çağın anlamlandıramadığı gariplikler içindedir.

Örnek: Erkek, yasada yazsın yazmasın, aile reisi olsun olmasın, ailenin; para kazanıp, evin giderini karşılamaya mahkum elamanı olarak peşinen, toplum tarafından kabul edilmektedir.

Kadınlarımızdan bir çoğu da bu hal onlara bir zarar vermediği için, bilip de bilmemezlikden gelme sanatını en ince ayrıntısına kadar sergilemektedir.

Yani kadın eşitlikçi taleplerinde haklılığını kabul ettirmesine ve geleneksel anlayışı yıkmasına rağmen, geleneksel yükümlülüklere nedense itibar etmeye devam etmektedir.

BU tuhaf birçelişkidir!

Kadın erkek eşittir. Doğru, aynen öyledir, olmak zorundadır. Pekiyi bu eşitlik her alanda değil midir? Öyle olmalıdır. Bizim gibi geri kalmış toplumlarda öyle midir? Değildir!

Bu denklemde bir hata yok mu?

Kadın kendi işini kendi seçmelidir. Şimdi seçiyorlar. Kadın çalışmak isteyebilir, çalışıyorlar.

Erkek zaten çalışıyor. İş yükümlülükleri paylaşmaya geldiği anda, kadınlar: Bir anda geleneksel aile reisi erkeğin geleneksel reisliğine vurgu yapmaya başlıyorlar.

Şimdi bir çok kadın arkadaşımız, yok öle bir şey diyebilir. İnşallah öyledir de ben halt ediyorumdur!

Biz de bıktık, geleneksel anlayıştan. Bizim soyadımızı neden taşıyorsunuz. Taşıyıp da yorulmayın! Bırakın bizi kendi halimize. Biz taşırız.

Hele ki bir de komik, tuhaf, anlamsız ve bunların dışında anlamlı fakat erkeksi bir erkek soyadı varsa...

Kadınlara bu soyadlarımızı taşıtmaya ne hakkımız var!?

Düşünsenize: Adamın soyadı Babayiğit!
Kadının ismi: atıyorum Cilve, erkeğin soyadıyla soyadı BABAYİĞİT!

Oldu mu CİLVE BABAYİĞİT...

Ya da Gül KARABEKİR Ya sa İnci PALA

Kadınlar da bıktı bu saçma işten erkekler de...

Bırakın bizi kendi halimize... Biz kendimiz hallederiz..
Old 04-02-2006, 23:03   #2
Saim Dikici

Alıntı:
Kadınların kızlık soyadlarını kullanmaları üzerindeki yasal sınırlamalar tartışılıyor. Siz bu sınırlamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Serbest olmalı 60.84 % (4271)
Sınırlama olmalı 37.55 % (2636)
Fikri yok 1.61 % (113)
Toplam Oylar: 7020 SABAH GAZETESİ ANKETİ
Old 05-02-2006, 00:32   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Durumu tersınden alalım:

Şu anda mevcut yasa metnini aynen koruyarak , fakat rolleri değiştirerek yazıyorum :

Türk Medeni Kanunu:
Erkeğin soyadı:

III. Erkeğin soyadı:

Madde 187.- (Erkek,) evlenmekle (kadının) soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla (kadının )soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan (erkek), bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.

A. Soyadı

Madde 321.- Çocuk, ana ve baba evli ise ailenin; evli değilse (babasının) soyadını taşır. Ancak,( baba )önceki evliliğinden dolayı çifte soyadı taşıyorsa çocuk onun bekârlık soyadını taşır.

Nüfus Kanunu:

md.23 Bildiriyi alan (kadının) kayıtlı bulunduğu yer nüfus memuru, (erkeği) (kadının) aile kütüğüne geçirir ve evlenme tutanağının bir örneğini merkez arşivine yollar. (Erkeğin) kayıtlı bulunduğu yer nüfus memuru da (erkeğin) kaydına şerh verir. (Kadın) (erkeğin) aile kütüğüne getirilemez. Evlenen (kadın) ayrı aile kütüğü açabilir.

Şimdi soruyu yeniden soralım:

(Erkeklerin) bekarlık soyadlarını kullanmaları üzerindeki yasal sınırlamalar tartışılıyor. Siz bu sınırlamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Evet,roller değişince yanıtlar acaba ne olurdu?

Saygılar
Old 05-02-2006, 01:25   #4
Saim Dikici

Alıntı:
(Erkeklerin) bekarlık soyadlarını kullanmaları üzerindeki yasal sınırlamalar tartışılıyor. Siz bu sınırlamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Böyle ters yüz edilmiş yasa karşısında "taş fırın kadınlar" bu hükme pek kızarlardı diye düşünüyorum.

Benim için sorun olmazdı.

Ben, "erkeğin" (kadının) istediği soyadını kullanmasından yanayım çünkü.
Old 05-02-2006, 03:48   #5
Gemici

Alıntı:
A. Soyadı

Madde 321.- Çocuk, ana ve baba evli ise ailenin; evli değilse (babasının) soyadını taşır. Ancak,( baba )önceki evliliğinden dolayı çifte soyadı taşıyorsa çocuk onun bekârlık soyadını taşır.

Böyle bir hükmün uygulanması bazı zorluklara yol açar düşüncesindeyim; Çocuğun anası doğuran kadındır, hastahanelerde çocuklar değiştirilmezse bu tespit yüzde yüzlüktür. Babanın kim olduğunu saptamak çoğu zaman olanaksızdır neredeyse. Alıntıdaki maddeyi uygularsak bu gibi durumlarda çocuk bir soyadı taşımak zahmetinden kurtulmuş olacak. Herkes bir soyadı taşırken babası belli olmayan çocuğun bir soyadı taşımaması eşitsizliğe yol açacağından belirtilen maddeye bir ek konması gerekir düşüncesindeyim.

Öneri: Babası belli olmayan çocuk 18 yaşına gelinceye kadar nüfüs memurunun kendisine verdiği soyadını taşır, 18 inden sonra hangi soyadını taşıyacağına kendisi karar verir.

Saygılarımla
Old 05-02-2006, 10:19   #6
Saim Dikici

Alıntı:
A. Soyadı

Alıntı:
Babanın kim olduğunu saptamak çoğu zaman olanaksızdır neredeyse.

Sayın Gemici,

Bu itirazınızda (Uygulama) esas alındığında yüzdeyüz haklısınız. Çünkü uygulmada kadın Nüfus idaresine beyanda bulunuyor ve çocuğun babasının ismini söylüyor. Nüfus memuru da bu isme değer vererek kayda yazıyor.

Aslında bu hükmün amacı babalığı belli olan yahut kanıtlanmış kişinin adının yazılması olmalıdır.

Bu noktada sizin örnek yasa hükmü öneriniz mantıklıdır.

Şöyle de olabilir:

Öneri 2- Çocuğa annenin tercihine göre anne soyadı yahut baba soyadı verilir. Nüfus kaydına çocuğun baba adı ve soyadı tam olarak yazılır ve bu durum babaya tebliğ edilir. Çocuğa soyadı verilen baba bu karara itiraz ile dava edebilir. İtiraz ve dava halinde dava kesinleşinceye kadar geçici olarak çocuğun kaydına annenin soyadı işlenir. Dava neticesinde babanın babalığı kesinleştiği takdirde doğum anından itibaren babanın soyadına aidiyeti hukuki olarak kabul edilir.

Dava neticesinde babanın baba olmadığı hükümle tespit edilirse bu durumda babanın anneye karşı maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı saklıdır.

ÇOk uzun bir madde oldu. Ama galiba biz bu işi başaracağız.
Old 06-02-2006, 11:43   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhabalar,

Rolleri değiştirerek mevcut yasayı bu alana taşırken önerim tabi ki şaka boyutundaydı,kadın ve erkek rolleri ve yasalardaki konumlarına mizahi bir yaklaşımdı.

Niyetim ve önerim,kadınlar mağdur oldu,sıra erkeklerde,demek değil elbette.

Niyetim,bir konuya her iki cinsi de içine alacak şekilde bakmaktı.Niyetim soyadı konusundaki geleneksel davranışın yasaya nasıl yansıdığını göstermekti.

İsteğim ise, (konumuz kadın hakları olduğu için burada özelleşerek),kadının insan hakkı ihlallerinin farkında olunması ,uluslararası kabul görmüş standartlarda eşitliğin her zaman gözetilmesidir.

Katılımcı arkadaşlara bu yöndeki tutumları nedeniyle teşekkür ediyorum.

Saygılar
Old 06-02-2006, 11:55   #8
Saim Dikici

Sayın hykayar,

Bu konuyu açana kadar inanın ki işinizin bu kadar zor koşularda gerçekleşebildiğini anlayamamıştım.

Biz toplum olarak nedense bu tür konularda özensiz ve duyarsızız.

Ben de dahildim bu duyarsız tayfasına.

Size kolaylıklar diliyorum ve elimden geldiği ölçüde bu konuda sizin yanınızda olmak istiyorum.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi