Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

OCAS-CMK müdafiliği ödemesi

Yanıt
Old 16-01-2017, 10:02   #31
emi_shn

elbette,siz sigortalı olarak çalıştığınız için kendinize ait serbest meslek makbuzunuz yok ve yanında çalıştığınız avukatın serbest meslek makbuzunda sizin cmk gelirleriniz belirtilecek ve bunun üzerinden stopaj ve vergi kesilecek bu miktarları da yanınızda çalışan avukatın sizden istemesi olağandır.
Old 15-12-2018, 11:31   #32
bilgeli

Merhabalar, ben de bir arkadaşımın ricası üzerine onun yönlendirdiği biri adına (A kişisi) makbuz kestim cmk içim. (cmk görevi yapan ve ücrete hak kazanan A kişisidir.).
Haliyle makbuzu kesmeden önce kdv ödemesini yapacağını söyledi, zaten bir ay sonra ödeniyor. ben de muhasebeciye gittiğimde size haber veririrm dedim.
muhasebeciden kdv ödemelerini aldığımda A kişisini aradım, henüz cmk ödemesi almadığını söyledi (maaşlı çalışmakta kendisi) ben de kdvnin 2 gün içinde ödenmesi gerektiğini yoksa faiz işlediğini belirttim. halledeceğini söyledi. son ödeme günü tekrar aradım baka hesap bilgilerimi istedi, pek inandırcı gelmese de cmk bürosuyla görüştüğünü ödemesini erkene aldırdığını fln söyldi. yine ödeme yapmadı. makbuzun üstünden iki ay geçti bu ay tekrar aradığımda açmadı, bana yönlendiren arkadaşa söyledim o da aradı şimdi ödüyorum diye belirtip ödeme ypmıyor mesaj attım ödemesi gerektiğine dair.
ben artık onun kayıtlı olduğu baroya onu şikayet etmeyi düşünüyorum. sadece yanımda sgklı çalışan biri değildi, onun adına cmk makbuzu kestiğim için bir sıkıntı olur mu benim açımdan, uygulama çok yapıldığını biliyorum. fakat her zaman uygulamada yapılan şeyler çok da hukuki olamayabiliyor sizin görüşleriniz nelerdir? teşekkür ederim
Old 22-02-2020, 20:20   #33
Adem Gdk

Genel olarak
Öncelikle tarifede yazan tutarı 1.18'e* bölün. Elde ettiğiniz sonucu makbuzun brüt hanesine yazın. Tarifedeki tutardan brütü çıkarın sonucunu kdv hanesine yazın. Brüt ücreti 0.2 ile çarpıp çıkan sonucu kesintiler hanesine yazın.
Brütten kesintiyi düşüp üstüne KDV'yi ekleyin. Çıkan sonucu net alınan hanesine ekleyin. Toplam hanesine de tarifedeki ücreti yazın.

*Çocuk mahkemesi için 1.08

Matematikle uğraşmayı seviyorsanız çok zor değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi