Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

BİlİrkİŞİ Ekraporu?

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2006, 22:31   #1
Ramazan NARİN

Rahatsiz BİlİrkİŞİ Ekraporu?

Paylaşmak adına;

Bir davada; bilirkişi raporuna başvurulması fiilinin, 3' ten fazlasının olmayacağını düşünürken, bir alacak davamız şu anda 5.bilirkişide...!

(Bu dava için harcadığımız efor ve maddiyatı lütfen gözönünde bulundurunuz!)

Dava değeri 2001 yılı itibariyle yaklaşık 450.000.00 YTL.

1.Bilirkişi, EKSİK İNCELEME İLE 25.000$ TUTARLI BİR ALACAĞIMIZ OLDUĞUNA DAİR RAPOR VERMİŞTİ. Tabii ki, iki tarafta itiraz etti.

2.Bilirkişi heyeti (bir SMM, bir işle ilgili uzman, bir avukat) ilk asıl raporunda gizlenmiş ve açık açık belirtmemiş te olsa yaklaşık; 110.000.00 YTL bir alacağımız olduğuna işaret etmişken...

Karşı taraf avukatı, talimat mahkemesine ekrapor isteyen bir dilekçe sunuyor.(dilekçede hakimin havalesi yok!) Dilekçe tarihinde rapor esas mahkemesine henüz gelmemiş. Bilirkişiler de yaptıkları yanlışlığın farkına vararak ! (herhalde avukatın ikazıyla) hemen bir ek rapor tanzim etmişler, şirketimizi bu defa 10.15 YTL borçlu çıkarmışlar ve bunu talimat mahkemesine sunmuşlar.

Biz, esas mahkemesindeki duruşmada, asıl rapor ve ek raporu birlikte tebliğ aldık. Karşı taraf avukatı pervasızca rapor bizde var diyerek almadı. Biz de rapor/lar hakkında beyan sunmak için süre istedik.

İncelerken, ek raporu dehşetle tespit ettik. Talimat dosyasını incelediğimizde avukatın dilekçesine ulaştık.40 yıllık bir hukukçunun, asıl rapor mahkemesinde tartışılmadan ve esas mahkeme talep etmeden, bilirkişilerin ekrapor hazırlayamayacağını pekala biliyordu.

Hatta ben hukukçu değilim ama, talimat mahkemesinin, ilk talimata bağlı olduğunu ve ek rapor talep eden bir dilekçeye olur verebileceğini sanmıyorum. Belki de bu yüzden ek rapor isteyen dilekçe hakim tarafından imzalanmamış/havale edilmemiş görünüyor. İmza olmamasına göre hakimin haberi yok. Fakat, asıl rapor ile ek raporun birlikte esas mahkemeye gönderilmiş olması ayrı bir muamma.! (kalemin de dikkatinden kaçmış herhalde.!)

Esas Mahkemece; İtirazlarımız neticesinde bu raporlar da hüküm vermeye yeterli görülmeyerek, dosyamızın bizim talep ettiğimiz gibi İSTANBUL'daki DENİZCİLİK İHTİSAS MAHKEMESİ'ne bilirkişi raporu aldırılmak maksadıyla gönderilmesi gerçekleşti.

EK Raporun, henüz verilmemiş bir mahkeme kararına esas alındığını/alınacağını elbette düşünmüyoruz.Fakat, hukukdışılığın eskaza tarafımızdan farkedilmemesi durumunda, düşebileceğimiz kuyudan bizi çıkaracak bir babayiğitte olmadığını biliyoruz.

Burada, İST' da isabetli görevlendirilen bir akademik heyet, raporunu verdi ve sadece bir fiilden dolayı 143.000.00 YTL alacaklı olduğumuzu belirtti. Diğer fiiller için, dosyada yeterli bilgi belge bulunmamasından dolayı yerinde keşfen inceleme ile, bir rapor verilebileceğini belirtti.

Borçludan mahkeme ve biz, talebimizi karşılayacak belgeleri vermesini istedik. Fakat borçlu istenilen belgeleri asla tam olarak sunmadı. Bu direnmeye karşılık mahkemeden suç duyurusunda bulunulmasını dahi istedik. Fakat yine bazı uydurma belgeler verilerek, elimizdekiler bundan ibarettir denilerek, dava talebimizi tam ortaya çıkaracak belgeler dosyaya sunulmadı. Sunulacak gibi de görünmüyor.

Talebe dair belgelerin sunulması için yapılabilecek bir hukuki yol var mıdır? Ben bulamadım.BİLEN VARSA LÜTFEN SÖYLESİN.

Esas mahkeme bunun üzerine, borçlunun bağlı olduğu yere yeniden talimat yazdı. Son bilirkişilerden keşfen yerinde tespitin yapılmasını ve raporlar arasındaki çelişkinin giderilmesini istedi.Talimat mahkemesi bir heyet görevlendirdi. Bu heyet, (bizim 2. heyet hakkında yaptığımız suç duyurusundan dolayı olacak...) görevi kabul etmedi.

Şimdi de, İLÇE DIŞINDAN bir başka heyet görevlendirildi. Fark ve harcırahları tarafımızdan yeniden alındı. Ve keşfen inceleme için gün bekliyoruz. Bu son olmasını istediğimiz bilirkişilerden alacağımızı tam belirtmelerinden başka, taleplerimize dair belgeleri borçludan istemelerini, vermemeleri durumunda (ki muhtemelen vermeyecekler) bunu raporlarına yazmalarını bekliyoruz. Dava da 6.yılını dolduruyor....

2.Bilirkişi heyeti ve heyette bulunan avukat ve EK RAPOR TALEP EDEN borçlu şirketin Avukatı hakkında da suç duyurusunda bulunduk.

Çünkü; Kamu görevi yapan bilirkişilere müdahale edilmişti. Bu müdahale de hukukçu kimliği kullanılmıştı.

Bu avukatla (63) tane oluşan dosyadan mütevvellit, maalesef (3) değişik suç duyurusunda bulunmamız gerekmiştir.

Merak ettiğimiz;
- Talimat mahkemesine EK RAPOR İSTEYEN BİR DİLEKÇE SUNULABİLİR Mİ?

- Bilirkişiler,önlerine bir yazılı emir gelmedikçe böylesi bir raporu tanzim edebilirler mi?

(B.Kişiler savunmalarında talimat mahkemesinin talebi üzerine ek rapor hazırladıklarını beyan etmişlerdir.Fakat buna dair bir belge tarafımızdan henüz görülememiştir. Hakimin ek rapordan bilgisi olsa dahi, bu yönde bir görevlendirme yazısı, talimat yazdığını düşünmek dahi istemiyoruz.)

- Hakim veya kalemi, ek rapor ile birlikte bir asıl raporu, esas mahkemesine gönderebilirler mi?

-Bilirkişi heyetinde bulunan avukatın, (EK RAPOR gibi) bari böylesi bir hukuk dışılığa onay vermemesi (onay vermeyi bırakın, ekraporda avukatın da imzası var!) gerekmez mi?

-Bilirkişilerdeki avukat üyeler ne iş yaparlar? BİLİRKİŞİ HEYETLERİNDE avukat görevlendirmesi ne içindir? Rapor sürecindeki hukuka aykırılıkların olmaması noktasında bilirkişi avukatının bir sorumluluğu yok mu? (Avukatların gelir elde etmesi için olduğunu düşünmek dahi istemiyorum.)

-Sadece önlerine konan raporları imzalayıp, bilirkişilik ücretlerini almak bilirkişi heyet üyeliği ve hukukçuluk adına doğru mudur?

-Eğer ben, bu durumu tespit etmemiş olsaydım ve mahkeme de raporu geçerli sayıp, beni ; "vay asıl sen 10.15 YTL borçluymuşsun, öde bakalım deseydi! bu durumda mı HUKUK olacaktı?

Memleketimden sunduğum yaşadığımız hukuki safahattan elbette gayrimemnunum.

Sunduğum bu olayın aynısı, bir başka alacak dosyamızda da aynen fakat isimler değişik gerçekleşmiştir.Bu dosyamızda halen İst'da bilirkişidedir.Ve buradaki ek raporla da ilgili suç duyurumuz olmuştur.

<Bu arada suç duyurusu/LAR ında bulunmamız, çaresizliğimizdendir.Yoksa, asla ZEVK falan almıyoruz. ARKADAŞLARIMIZDAN BU KONUDA BAKIŞ AÇILARINDA LÜTFEN ANLAYIŞ BEKLİYORUM.>

İşbu davanın seyri ve sonucu hakkında yorumda bulunacak gerçek hukukçuların bu sitede var olduğunu biliyorum. Hepsini saygıyla selamlıyorum. Hukuğun bir gün hepimize lazım olacağını düşünerek cevap ve yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla....

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03751206 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.