Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanırken Reşit Çocuklarda Velayet Olur mu,Mal Paylaşımı?

Konuyu Kilitleyin
Old 10-08-2009, 18:38   #1
Konuk

Varsayılan Boşanırken Reşit Çocuklarda Velayet Olur mu,Mal Paylaşımı?

Merhaba,

25 yıllık evliyim,ilk günden beri eşimin psikolojik baskı ve şiddetine maruz kaldım.Kendisi psikolojik açıdan rahatsız fakat bunu reddediyor.Gidecek bir yerim olmadığından ve çalışmadığımdan bugüne kadar dayandım.
Ama artık gücüm kalmadı ve boşanmak istiyorum.24 yaşında oğlum,18 yaşında kızım var.Reşit çocuklar için velayet sözkonusu mudur,reşit olsa bile kız çocuğu babaya verilir mi?
Ayrıca anne babamdan miras tüm nakitlerimi sahip olduğumuz iki ev'e yatırdım.Resmi olarak evlendikten sonra edinildikleri için yarısı üzerinde hak sahibi miyim?Evdeki eşyaların birçoğunu da yine bu şekilde ben satın aldım,eşya paylaşımı ne şekilde olur?
Son olarak,dışardan ödeyerek SGK emekli maaşım bağlandı,eşim öğretmen,çocuklarım ve benim için nafaka sözkonusu mudur?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Danışabileceğim sizden başka kimse yok inanın.
Saygılarımla,
Old 10-08-2009, 22:18   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Velayet Konusunda:
18 yaşından büyük çocuklar için velayet kararı verilemez.Bu nedenle kız çocuğunuz için velayet tartışması yapılmayacaktır.Kızınız kimin yanında yaşamak istediğine kendisi karar verecektir.

Yaşı küçük olsaydı dahi kız çocuğunun babaya verilebileceği görüşünün hiç bir hukuksal dayanağı bulunmamaktadır.Çocukların velayetleri cinsiyet farkı gözetilmeksizin belirlenr.Bu belirlenme sırasında çocuğun görüşü ve öncelikli çıkarları gözetilir.

Mal rejimi tasfiye alacağı:
Evlilik sırasında edinilmiş olsa dahi malların parasal kaynağı önemlidir.Miras kişisel maldır ve evlilik sırasnda kalan miras ile alınmış taşınmazlara yapmış olduğunuz katkıyı ve değer artış payını kanıtladığınızda bu oranda (boşanmanın ksinleşmesinden sonra)eşinizden alacak hakkınız bulunmaktadır.

Ev eşyaları için de aynı düzenleme geçerlidir.Eşyaların aynen iadesi veya değerinin tarafınıza iadesini dava konusu yapabilirsiniz.

Nafaka konusunda:
Boşanma durumunda lehnize kararı verilebilmesi için SGK dan elde ettiğiniz gelirin yoksulluğunuzu ortadan kaldırmadığını kanıtlamanız gerekmektedir.
Yetişkin çocuklar koşulları varsa nafaka isteyebilirler ve bu davayı kendileri açmalıdır.

Her aşamada br avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi