Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müşteki'nin katılma talebinin kabul edilmesinden sonra vefat etmesinin yargılamaya etkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2019, 16:49   #1
Adalet1903

Varsayılan Müşteki'nin katılma talebinin kabul edilmesinden sonra vefat etmesinin yargılamaya etkisi

Merhaba Sayın Meslektaşlarım ;

Müvekkilim katılma talebi kabul edildildikten sonra yargılama aşamasında vefat etti. Asliye ceza mahkemesi'nde görülen dava neticesinde ise sanık hakkında beraat kararı verildi . Bu durumda kararı istinafa taşımam konusunda bir sıkıntı yaşar mıyım ?

Saygılarımla ,
Old 21-12-2019, 18:40   #2
Av. Hatun Olguner

Merhaba

Mirasçıları adına katılma talebinizi yineleyin....mirasçılar dan vekalet alıp katılmaya devam edebilirsiniz. Bknz cmk madde 243
Old 21-12-2019, 20:32   #3
Av. Hatun Olguner

Cevap yazdıktan sonra farkettim...dava bitmiş...,bitmeden önce mirasçılar katılma talebinde bulunabilirdi..dava bittikten sonra katılma ve istinaf talebi olmsz diye düşünüyorum...
Old 22-12-2019, 03:18   #4
Adalet1903

Varsayılan Merhaba

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Cevap yazdıktan sonra farkettim...dava bitmiş...,bitmeden önce mirasçılar katılma talebinde bulunabilirdi..dava bittikten sonra katılma ve istinaf talebi olmsz
diye düşünüyorum...

Öncelikle değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim üstad.

Vefat eden müvekkilimin müşteki olarak bulunduğu 2 ayrı asliye ceza mahkemesi'nde dosya var . Dosyalardan birinde müvekkilim katılan sıfatı aldıktan sonra vefat etti.

Müvekkilimin müşteki olarak bulunduğu 2 ayrı davanın sanığının ve konusunun aynı olması sebebiyle müvekkilimin katılan sıfatı aldığı mahkeme diğer mahkeme'den dosyayı incelemek üzere istemişti. Biz de bu sebeple şehir dışında olan davanın son celsesine ne de olsa karar çıkmayacak , birleştirme kararı verilecek diye katılmadık .

Ancak mahkeme diğer dosyayla bağlantı olmasına rağmen birleştirme kararı vermeden sanık hakkında beraat kararı verdi .Beraat kararı yokluğumuzda verildiği için istinaf süremizin başlması için bize telbiğ edilmesi gerekiyor. Ancak karar bize tebliğ edilmeden dosyaya uyap üzerinden süre tutum dilekçesi gönderdik . Bu durumda mahkeme'nin müvekkilimin yassal mirasçılarına katılma talebi olup olmadığını sormadan karar vermesi hukuka uygun mudur ? Bu dosyayı istinafa taşımak için ne yapmamız gerekiyor ? yapılan yargılama süresince müvekkilimin yasal mirasçılarının davaya katılma talebinde bulunmaması bu aşamada talepte bulunup dosyayı istinafa taşımamıza engel mi ?

Müvekkilimin katıln sıfatı almadan vefat ettiği diğer dosya'da ise Mahkeme müvekkilimin yasal mirasçılarına davaya katılma talepleri olup olmadığını sormak için tebligat çıkarılmasına karar vererek yeni bir duruşma günü verdi . Müvekkilimin yasal mirasçıları da davaya katılmak istedikleri yönünde dosyaya vekalet sunmamı istediler .

Buradaki asıl sorunumuz beraat kararı verilen dosya'yı istinafa taşımamız bu dakikadan sonra mümkün mü , mümkünse nasıl değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla ,
Old 22-12-2019, 09:19   #5
Av. Hatun Olguner

Muvekkilinizin vefatı nedeniyle mirasçıların davaya katılma iradelerinin tespiti gerekirdi....mahkemenin bu yönde süre vermemis olması eksikliktir...bu nedenle. Kararı istinaf edebileceğinizi düşünüyorum....istinaf talebiniz reddedilirse red kararını istinaf edebilirsiniz...
Old 22-12-2019, 22:10   #6
Adalet1903

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Muvekkilinizin vefatı nedeniyle mirasçıların davaya katılma iradelerinin tespiti gerekirdi....mahkemenin bu yönde süre vermemis olması eksikliktir...bu nedenle. Kararı istinaf edebileceğinizi düşünüyorum....istinaf talebiniz reddedilirse red kararını istinaf edebilirsiniz...

üstadım beraat kararı yokluğumuzda 13 ARALIK'ta verildi henüz karar bize tebliğ edilmedi ancak 20 aralık'ta dosyaya uyap üzerinden süre tutum dilekçesi sundum . Bu aşamadan sonra bu kararı istinafa nasıl taşımalıyım ? Müvekkilimin yasal mirasçılarından vekalatname alarak katılma talepleri olduğunu , yargılamada mirasçıların katılma iradelerinin araştırılmadan karar verildiği için kararın bozulması gerektiğini ya da istinaf incelemesi neticesinde katılma talebimiz kabul edilerek yeniden hüküm kurulmasını mı talep etmeliyim ?
Old 23-12-2019, 12:12   #7
Av. Hatun Olguner

Evet.. yazdığınız şekilde istinaf edebilirsiniz...
Old 30-12-2019, 18:59   #8
Adalet1903

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Evet.. yazdığınız şekilde istinaf edebilirsiniz...

Üstadım Mahkeme gerekçeli kararı Müvekkilimin yasal mirasçılarına da tebliğ etti . Uyapta'da müvekkilimin yaasal mirasçıları müşteki olarak eklenmiş olarak gözüküyor.

Karar ise şu şekilde ; ''Dair sanığın ve sanık müdafiinin yüzüne karşı , katılanın ve katılanın yokluğunda , sanık yönünden tefhim , katılan vekiline tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde mahkememize veya mahkememize gönderilmek üzere bulunan yer mahkemesine verilecek bir dilekçe veya hakime onaylatılmak üzere zabıt katibine yapılacak ve tutanağa geçirelecek bir beyanla Antalya Bölge Adliye Mahkemesi'ne yapılacak istinaf yasa yolu açık olmak üzere , istinaf yoluna başvurulmadığı takdirde kararın kesinleşeceği ihtarı ile verilen karar açıkça okunup yöntemine uygun olarak anlatıldı'' .

Karar da katılan'ın vefatına ilişkin bir şey yazmadan gerekçeli kararı müvekkilimin yasal mirasçılarına tebliğ etmesi de ilginç bir durum . Daha önce süre tutum dilekçesi vermiştim ancak katılma talebiyle ilgili bir durum belirtmeden kararın hukuka aykırı olduğunu belirterek . Şimdi 1 hafta içerisinde müvekkilimin yasal mirasçılarının vekaletini ekleyerek katılma iradelerinin araştırılmadan karar verilmesinin usuli bir hata olduğunu belirterek dosyayı istinafa taşımayı düşünüyorum umarım istinaf talebim yönümden bir sıkıntı yaşamam . Zaten esas yönünden skandal sayılabilecek bir karardı usuli bir hata da yapıldığı ortada. Tek endişem süre tutum dilekçesi verirken katılma talebimiz olduğunu belirtmediğim için saçma gerekçelerle istinaf talebinin reddedilmesi artık sanki hukuk mahkemesi gibi talebe bağlılıkla şeklinde bakacakları usuli hatayı re'sen gözetmeyecekleri konusunda endişe yaşıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi