Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu Tahsİs Belgelİ Bİr Yerİn Satin Alinmasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2008, 11:38   #1
Av . Nur Hanım

Önemli Tapu Tahsİs Belgelİ Bİr Yerİn Satin Alinmasi

İyi günler.Acil olarak bir konuda fikirleriniz almak istiyorum.Tapu tahsis belgesi olan bir kişiden tapu tahsis belgeli olan bir yer adi yazılı bir sözleşme ile satın alınırsa satın alma usulü geçerlimidir?Ve satın alan kişinin yıllardır fiilen ikamet ettiği bu yerde mülkiyet hakkını elde edebilmesi için nasıl bir dava yolu izlemesi gerekir?Yol gösterici olması açısından tapu tahsis belgesine dayalı alım için kişisel hakka dayalı bir dava mı açmalı (şu an bu yer belediye üzerine kayıtlı) yoksa direkt belediyeye tapu iptal ve tescil davasımı açmalı?Bu konuda bir yargıtay kararı varsa paylaşırmısınız?
Old 14-07-2008, 15:24   #2
Gaspıralı

1- Tapu tahsis belgeli bir yeri tapu tahsis belgesi olan kişden ancak 2981 sayılı Kanunda sayılan şartları taşıyan kişi satın alabilir.

2- Satış (bildiğim kadarı ile) adi yazılı şekle tabi.

3- Yukarıdaki iki şart gerçekleşmişse ve taşınmaz imar planında konut alanında kalıyor ise belediyeden bu yerin 2981 sayılı Kanun kapsamında devri talep edilip alınacak red (veya zımni red) kararına karşı iptal davası açılması gerekir diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim
Old 14-07-2008, 16:22   #3
Av.Nilay TOPRAK

T.C. YARGITAY
14.Hukuk Dairesi
Esas: 2007/9988
Karar: 2007/10710
Karar Tarihi: 25.09.2007
ÖZET: İstemin dayanağı olan tahsis belgesinin iptaline dair karara karşı idare mahkemesinde açılan dava eldeki davanın sonucunu etkileyeceğinden, idare mahkemesi kararı kesinleşmeden davacı K.Y. tarafından açılan davanın hükme bağlanması olanaksızdır.
(YHGK 04.12.1996 T. 1996/14-763 E. 1996/864 K.)
Dava: Taraflar aras
ındaki tahsise dayalı tapu iptal ve tescil davasından dolayı mahal mahkemesinden verilen yukarıda gün ve sayısı yazılı hükmün; Dairemizin 21.05.2007 gün ve 2007/4770-5976 sayılı ilamıyla onanmasına karar verilmişti. Süresi içinde davacı vekili tarafından kararın düzeltilmesi istenilmiş olmakla dosya içerisindeki bütün kağıtlar incelenerek gereği düşünüldü:
Karar: Dava, tapu tahsis belgesine davalı tapu iptali ve tescil istemine ilişkindir.
Hukuk Genel Kurulunun 04.12.1996 tarih ve 1996/763-864 sayılı kararında belirtildiği üzere tapu tahsis belgesi bir mülkiyet belgesi değildir. İlgilisine kişisel hak sağlayan zilyetlik kaydıdır. Tapu tahsis belgesinin varlığı tahsis edilen yerin tahsis yapılan kişi adına tescilini gerektirmez. Tahsis belgesinin idari işlemle geri alınması olanaklıdır.
Somut olayda da; idarenin davacı K.Y. adına olan tahsis belgesini yine bir idari işlemle iptal ettiği, davacının iptal işleminin iptali hakkında İdare Mahkemesinde açtığı davanın Danıştay 6. Dairesinin 13.06.2007 tarih 2006/6390-2007/3632 sayılı ilamıyla eksik araştırma gerekçesiyle bozulduğu anlaşılmaktadır.
İstemin dayanağı olan tahsis belgesinin iptaline dair karara karşı İdare Mahkemesinde açılan dava eldeki davanın sonucunu etkileyeceğinden, İdare Mahkemesi kararı kesinleşmeden davacı K.Y. tarafından açılan davanın hükme bağlanması olanaksızdır.
Temyiz edilen kararın açıklanan nedenle bozulması gerekirken, yanılgıyla onandığı davalı Hazinenin vermiş olduğu 31.08.2007 günlü dilekçe ekindeki Danıştay kararıyla anlaşıldığından, karar düzeltme istemi kabul edilmelidir.
Sonuç: Davalı Hazinenin karar düzeltme isteminin açıklanan nedenlerle kabulü ile onamaya ilişkin Dairemizin 21.05.2007 gün ve 2007/4770-5974 sayılı ilamının kaldırılarak, hükmün açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde yatırana iadesine, 25.09.2007 gününde oybirliği karar verildi. (¤¤)
Old 14-07-2008, 16:23   #4
Av.Nilay TOPRAK

T.C. YARGITAY
14.Hukuk Dairesi
Esas: 2007/819
Karar: 2007/1126
Karar Tarihi: 12.02.2007
ÖZET: Tahsis işlemlerinin tapuya dönüştürülebilmesi için sair koşulların yanında tahsise konu yerin herhangi bir kamu hizmetine ayrılmamış olması ve imar planına göre konut alanı olarak belirlenen saha içersinde kalmış olması gerekir.
(2981 S. K. m. 10)
Dava: Taraflar aras
ındaki tapu iptali ve tescil davasından dolayı mahal mahkemesinden verilen yukarda tarih ve sayısı yazılı hükmün; Dairemizin 06.12.2006 tarih ve 2006/12103-14541 sayılı ilamıyla onanmasına karar verilmişti. Süresi içerisinde davalı vekili tarafından kararın düzeltilmesi istenilmiş olmakla, dosya içindeki tüm kağıtlar incelenerek gereği düşünüldü:
Karar: Dava, tapu tahsis belgesine dayalı tapu iptali ve tescil istemine ilişkindir.
Mahkemece dava kabul edilmiş, hüküm Dairemizce onanmıştır.
Davalı belediye karar düzeltme isteminde bulunmuştur.
Kısaca, İmar Affı Yasası olarak bilinen 2981 sayılı kanun uyarınca yapılan tahsis işlemlerinin tapuya dönüştürülebilmesi için sair koşulların yanında tahsise konu yerin herhangi bir kamu hizmetine ayrılmamış olması ve imar planına göre konut alanı olarak belirlenen saha içersinde kalmış olması gerekir.
Somut olayda; mahkemece keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmış, mahkemenin hükme dayanak aldığı bilirkişilerin 31.05.2006 tarihli raporlarında davacıya ilişkin 3278 ada 2 parsel sayılı taşınmazın başlangıçtaki imar planlarında konut alanı kapsamında kalan çekişmeli parselin daha sonra yapılan plan değişikliğinde kısmen konut alanı dışına çıkartıldığını bildirdikleri görülmektedir.
Gerek davalı Zeytinburnu Belediyesi gerekse davanın ihbar edildiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi dosyaya sundukları cevap dilekçelerinde, çekişmeli yerin yol alanında kaldığını bu yüzden gecekonduda hak sahipleri olan davacıların miras bırakanına sosyal konut tahsis edildiğini, enkaz bedelinin ödendiğini dolayısıyla 3172 ada 2 parselin yol olarak kamuya tahsis edilmesi sebebiyle açılan davanın reddi gerekeceğini savunmuştur. Karar düzeltme isteminde bulunan davalı Belediyenin istek dilekçesine eklediği belgelerin bir kısmı da bu savunmayı doğrulamaktadır. Hal böyle olunca mahkemece verilen kararın eksik inceleme ve araştırmaya dayandığı, Dairemizin temyizi aşamasında yanılgılı değerlendirmede bulunarak bu kararı onadığı anlaşılmaktadır.
Mahkemece yapılması gereken iş; davalıların savunmasında ileri sürdükleri hususlardan olan 3278 ada 2 parsel sayılı taşınmazın imar planındaki değişiklikle de olsa kesinleşen son imar planındaki durumu saptamak, dava konusu taşınmaz kamuya tahsis edilen yolda kalmışsa, davayı reddetmek bu arada davacıya tapu tahsisine karşılık sosyal konut tahsis edilip edilmediğini, yapılan bir tahsis varsa sosyal konuta karşılık davacılardan enkaz bedeli düşürülmesi suretiyle tahsilat yapılıp yapılmadığını saptamak davalı belediyenin savunması üzerinde yeterince durularak dava hakkında sonucuna uygun hüküm kurmak olmalıdır. Davalı belediyenin bütün bu yönleri kapsayan karar düzeltme istemi yerinde olduğundan, kabulü ile hükmün bozulması gerekmiştir.
Sonuç: Yukarıda açıklanan sebeplerle davalı belediyenin karar düzeltme istemlerinin kabulü ile onamaya ait Dairemizin 06.12.2006 gün 2006/12103 Esas, 14541 Karar sayılı ilamının KALDIRILMASINA ve temyiz edilen hükmün BOZULMASINA, peşin yatırılan harcın istem halinde yatırana iadesine, 12.02.2007 tarihinde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)
Old 14-07-2008, 16:51   #5
Av . Nur Hanım

İnceleme tapu iptali ve 3. kişi adına tescil sorunu??

Sevgili Meslektaşlarım sorum konusunda şu hususa açıklık getirmek isterim.Mevzu yerin tapu tahsis belgesi hakkında iptallik bir durum sözkonusu değil.Belediyedeki ilgili birimlerde yaptığım görüşme neticesinde bu tapu tahsisli yeri eski satan kişinin ( kişi ölmüş ; bu durumda mirasçılarına geçti hak) başvurması halinde tapudan üzerlerine geçireceklerini söylüyorlar.Ancak sorunda burada başlıyor.Bu yeri merhum , 3.ncü bir kişye satmış ve bu kişi adi yazılı sözleşme ile satın aldığı tapu tahsis belgeli bu yerde en azından 16 yılıdr fiilen ikamet ediyor.Belediyeye sorumlu olduğu vergilerini vesair düzenli ödüyor.Ben bu durumda açacağım dava da tereddüte düştüm..Kabaca benimsediğim kanaat belediyeye tapu iptal tescil davası açmak.Tekrar vurgulamak isterim ki bu yeri zaten belediye oturulmaya elverişli buluyor..Eski hak sahibiinin varisleri gelsin üzerlerine geçirelim diyor.Ama benim istediğim musirisn sağlığında adi yazılı sözleşme ile sattığı 3.ncü kişiye bu yeri tapulamak .Hal böyleyken mirasçıları hasım göstermeden sadece belediye üzerine tapulu bu yer için direkt belediyeyi davalı gösterip tapu iptali ve şu an fiilen ikamet eden 3. ncü kişi için tescilini talep etmek isitiyorum.Fikirlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.
Old 10-12-2009, 16:35   #6
gunermeric

Nur hanım merhaba,

Yukarıdaki konu tarih olarak eski için, bu hususta bir çalışma yapmış olduğunuz düşüncesi ile yazmak istedim. Sizinkine çok benzer bir konu bugün önüme geldi ve açıkçası ben de ne yapacağım konusunda karar veremedim. Siz bu konuda ne yaptınız, nasıl bir hukuki yol izlediniz ve nasıl bir sonuca ulaştınız merak ediyorum. Bu konuda bilginizi paylaşısanız sevinirim. Teşekkür ediyorum.
Old 18-01-2010, 11:15   #7
Hüseyin Kılıç

Varsayılan mrb

Alıntı:
Yazan gunermeric
Nur hanım merhaba,

Yukarıdaki konu tarih olarak eski için, bu hususta bir çalışma yapmış olduğunuz düşüncesi ile yazmak istedim. Sizinkine çok benzer bir konu bugün önüme geldi ve açıkçası ben de ne yapacağım konusunda karar veremedim. Siz bu konuda ne yaptınız, nasıl bir hukuki yol izlediniz ve nasıl bir sonuca ulaştınız merak ediyorum. Bu konuda bilginizi paylaşısanız sevinirim. Teşekkür ediyorum.

Tapu Tahsis Belgesi zilyetliği ortaya koyan bir belgedir. Tapu Belediye ya da Hazine adına kayıtlıdır. İmar Affı Yasası olarak bilinen 2981 sayılı kanun uyarınca yapılan tahsis işlemlerinin tapuya dönüştürülebilmesi için sair koşulların yanında tahsise konu yerin herhangi bir kamu hizmetine ayrılmamış olması ve imar planına göre konut alanı olarak belirlenen saha içersinde kalmış olması gerekir. Yani sizin burada mülkiyeti müvekkiliniz adına geçirebilmeniz için konut alanında olan Tapu Tahsis Belgeli gayrimenkulü mülkiyeti elinde bulunduran idareden satın almanız gerekir. İdare kıymet takdiri yaparak size satabilir bu gayrimenkulü. Tapu Tahsis Belgesinin size sağladığı avantaj bu yerin satılması söz konusu olduğunda öncelikle Tapu Tahsis Belgesi sahibine yani zilyetliği elinde bulundurana satmayı teklif etmesi gerekliliğidir. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi