Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

sizce avukatlık sınavının kaldırılmasının etkileri nasıl olacak?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-12-2006, 14:57   #61
faruksa

Değişikliği içeren kanun 3 maddeden oluşuyordu.Değerlendirilmesi çok uzun sürdü.Benim kaanatim ayın 8 inde en geç sonuçlanmasıydı.Uzaması veto edilme ihtimalini kuvvetlendiriyor
Fakat yinede umutumuzu yitirmeyelim.
Old 11-12-2006, 16:28   #62
av.tuğbabal

arkadaşlar cumhurbaşkanı veto etse meclis sizce bu kanunu hemen özel gündem başlığı adı altında gündemine alırmı?
Old 11-12-2006, 19:29   #63
faruksa

önerge ile gündemin ilk sıralarına alabilir.
Old 11-12-2006, 19:56   #64
Selçuk Kurt

Bütçe görüşmeleri başlıyor? Nasıl olacak?
Old 11-12-2006, 22:22   #65
mehtapa99

bence cumhurbaşkanı 15 günün sonuna doğru yani cumaya doğru geri gönderecek ve meclistekiler olaya karşı bizim kadar hassas ve duyarlı olamayacakları için ancak sınavdan sonrasına kalacak tekrar görüşülmesi.
Old 12-12-2006, 11:10   #66
faruksa

Karamsar olmayın,Sınav yapılsa ve değişiklik sonradan yürülüğe girse bile sınavın hukuki dayanğı kaldırıldığından sınavın hiçbir hükmü olmaz.Tabi meclis iradesi değişiklikten caymazsa.
Old 12-12-2006, 12:33   #67
Selçuk Kurt

Kanun degişikliginin c.başkanlıgına gidiş tarihi nedir? C.başkanın bu 15 gün de imzalama yada iade süresi ne zaman bitiyor?
Old 12-12-2006, 14:19   #68
faruksa

Kasım 28'de kabul edilmişti.Ancak kabul edildiği tarihte değil cumhurbaşkanlığı makamına ulaştığı tarihten itibaren 15 günlük süre başlar diye biliyorum.Yanılıyor da olabilirim.
Old 12-12-2006, 17:19   #69
Selçuk Kurt

2 hafta oldu.Cumhurbaşkanlığına ne zaman ulaştı ve ne zaman bu 15 gün bitecek...artık suyu çıktı(teşbihte hata olmaz)
Old 12-12-2006, 20:54   #70
av.tuğbabal

29 KASIM da gitmiş.ulaşma tarihinden itibaren 15 gün içinde imzalayacak yada iade edecek yani yarın bitiyor.bu arada arkadaşlar meclisin internet adresinde milletvekili ve bu kanunu meclise taşıyan Ahmet IŞIK ın mail adresini bulamadım.bilenler varsa gönderebilirler mi.özel gündeme alınması için mail atacağım.....
Old 12-12-2006, 21:04   #71
av.tuğbabal

arkadaşlar meclisin internet adresinden cumhurbaşkanının onayladığı kanunlardan küçük bir istatistik yaptım.boşluktan ve canımın sıkkınlığından.buna göre cumhurbaşkanı bazı kanunları gönderildiği gün, bazılarını bir kaç gün sonra reddetmiş.yine bazı kanunları ilk gün kabul edip bazılarını 15. gün kabul etmiş.yani cumhurbaşkanının bekletmesi kanunu reddedeceğine dair bir karine teşkil etmiyo.sadece kafa dağıtmak amaçlı yaptığım bir istatistikti umarım sizinde kafanızı dağıtır....))))))
Old 12-12-2006, 21:08   #72
Selçuk Kurt

Googleden tbmm yazarsanız ve milletvekillerin tanıtımına tıklarsanız yada yaptıgı kanun teklifkerinde kendisini tanıtan bir bölüm var bulabilirsiniz.
Old 13-12-2006, 18:08   #74
Av. M. Yasir Bağce

ne zaman dolacak bu 15 gün yaa net bir bilgisi olan var mı?
Old 13-12-2006, 20:38   #75
mehtapa99

Cumhurbaşkanı onayladı ve resmi gazetede yayınlanması için başbakanlığa gönderdi. arkadaşlar sınav olayı bittiii.
Old 14-12-2006, 17:15   #77
allegria

Sınav olayı tamamen mi kalktı yoksa yine belli bir zaman yapılmak üzere ertelendi mi?
Old 14-12-2006, 17:54   #78
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan Özge Binay
Sınav olayı tamamen mi kalktı yoksa yine belli bir zaman yapılmak üzere ertelendi mi?

tamamen kalktı, 23 aralık'ta yapılacak sınavın iptal edildiği de bu gün istanbul barosunun internet sitesinde duyuruldu.
Old 14-12-2006, 17:58   #79
allegria

Alıntı:
Yazan Muyasba
tamamen kalktı, 23 aralık'ta yapılacak sınavın iptal edildiği de bu gün istanbul barosunun internet sitesinde duyuruldu.

teşekkürler..Hayırlı olsun bu sene sınava girecek olan stajyer arkadaşlara ve tabi biz öğrencilere
Old 06-08-2007, 12:41   #80
çetinkaner

Varsayılan sınavın kalkması iyi oldu

kim nedersedesin sınavın kalkması kesinlikle iyi oldu bence bu gün hukuk fakültesini bitirdikten sonra neyin sorgulamasıdır hangi hakla ve bu bir çözümmüdür meslek böylemi kurtulur böylemi onurlandırılır hukuk fakültelerinin yetersizliğini neden mezunlara kesiliyor madem bukadar kirleniyor meslek mezun olmuş öğrencilere neden kesiliyor ceza bence sınavla uğraşmak yerine hukuk fakültelerinin yeterliliğini tartışmak daha yerinde olacaktır sınav kesin çözümse eğer kirlenmişliği yeni gelenlerle değil bütün avukatları kapsayan belli aralıklarla meslek yeterlilik sınavları yapılsın yeterli olmayan avukat arkadaşlar meslekten uzaklaştırılsın ben sınavla hiçbirşeyin çözülebilecegine inanmıyorum kirli ve kiralık cüppeler vicdanla alakalıdır ve insanların vicdanlarını sınavla ölçemezsiniz sınavı geçenler onurlu ve iyi geçemeyenler onursuz ve yetersiz herkez biliyoki hukuk fakültelerinde meslek etiği meslek ahlakı öğretilmiyor ve bir çok konuda yeterli olabilmeniz içinde meslek içinde tecrübe kazanmanız gerekir bütün bunları sınavla kazanamazsınız bence sınav işin kolayına kaçmak sorunu çözmek derinineinek yerine kısa yolu seçmektir
Old 19-08-2007, 23:31   #81
gençhukukçu2007

Alıntı:
Yazan Suleyman.Karadag
Sanırım en gerçekçi yorum bu olmuş

Şu an avukat olanlar sınavın kalkmasını istemiyor,öğrenciler ve staj yapanların büyük bölümü ise sınavın kaldırılmasından yana...

Önemli olan dürüst olabilmek.Acaba şu an öğrenci olanlar bundan 5-10 sene sonra böyle bir tartışma gündeme gelse nasıl cevap verecekler? Bunu gerçekten merak ediyorum???

Bu başlıkta yorum yapan bazı avukatlar gibi pastadan daha çok pay kapmak,avukat sayısını mümkün olduğunca az sayıda tutarak maddi geleceklerini güvence altına almak mı isteyecekler?

Yoksa kendilerini sürekli geliştirmeyi,meslektaşlarından bilgi,beceri olarak daha üst seviyede olarak onların arasından sıyrılmayı mı tercih edecekler? Evet bu soruların cevaplarını gerçekten merak ediyorum ve sanırım 5-10 seneden önce de öğrenme fırsatı bulamayacağım...

Avukatlık sınavından çok fazla korkan birisi değilim fakat anlatmaya çalıştığım gibi insanların bu sınavı değerlendirirken sadece kendi açılarından bakıyor olması,bunu gerçekten kaliteyi arttırmak için değil de kendi gelecekleri için istiyor olması ama bunu da kabullenmeyerek; çok idealist düşünüyor havası vermeleri biraz sinirlerimi yıpratıyor (neymiş efendim mesleğin kalitesi azalacakmış) Unutmayalım ki bugüne kadar böyle bir sınav yapılmadı,şayet mesleğin kalitesi düşük ise kaliteyi düşürenler kimler?öğrenciler olmadığına göre hala bu mesleği yapanlar.Yani şu an avukat olanlar(şu an hepiniz mesleiğin itibarını düşürenler kategorisine adaysınız) Lütfen sizin bunda payınız olmadığına bizi ikna edin.Bu itibarı kimlerin düşürdüğünü elbirliği ile ortaya koyalım Ya da şu an avukat olanlara bir yeterlilik sınavı yapılabilir ne dersiniz? Evet galiba en güzeli bu.Ben de bu sınava sizlerle beraber girmek istiyorum...
sn süleyman karadağ arkadaşıma teşekkür ediyorum bundan daha iyi açıklanamazdı herkes kendi penceresinden baktığı müddetçe gerçekçi cevaplar bulmamız mümkün değil arkadaşlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi