Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık mı Hakimlik mi Ve Neden?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 1,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2006, 22:05   #31
Hasan Fahri Göncü

Avukatlık da ,Yargıçlık da ,C.savcılığı da yapmış birisi olarak ,Tükiye de hukukculuk mu ? önce hukuk bulalım da...
Old 31-05-2007, 14:12   #32
üye8892

Avukatlık mı hakimlik mi derken esasen amaç günümüz koşullarında avukatlık ile hakimliği kıyaslamak idi maddi kaygılardan uzak bir şekilde..amaç adalet ise nasıl?
hukuk var mı yok mu konu bu değil ;ancak hukuk elbette var.önemli olan yargı mensuplarının yasamanın ve idarenin işlerini dürüstçe yerine getirmesidir.
konuya gelince hakimlik için aslında söyleyecek fazla bir sey yok.peki avukatlık..buna benzer konuda birçok yazı var soruma ışık tutacak türden.birçok yakınmalar görüyorum formda avukatlıktan yana.hakimlikten yana pek sorun yok galiba?neticede hakimlik ve avukatlık ikisi de nazarımda aynı.önemli olan adaletin tecelli edilmesini sağlamaktır.
Old 11-10-2009, 15:04   #33
üye15755

Alıntı:
Yazan Hasan Fahri Göncü
Avukatlık da ,Yargıçlık da ,C.savcılığı da yapmış birisi olarak ,Tükiye de hukukculuk mu ? önce hukuk bulalım da...

Hakimlik... Savcılık... Avukatlık...

Diplomasını paraya dönüştürmek, yıllardır eğitim sürecinde, ailevi alanda, sosyal alanda çektiği maddi sıkıntıları gidermek isteyen ve serbest piyasa şartlarında kendine güvenen birisinin yapacağı iş avukatlıktır. Yani hizmet etme ve fedakarlık gibi kavramları uhdesinde barındırmayan bir uğraş...
Bunun dışında avukatığın idealize edilebilecek tek bir yanı vardır; o da belirttiğim hedeflere doğru giderken bu mesleği etik kurallar çerçevesinde icra etmek... Yani avukatlıkta gelinmek istenen yer değil, kullanılan vasıtalar idealize edilebilir. Hedef yine zengin olmaktır, ama yalan söylemeden, aldatmadan, dürüstçe avukatlık yaparak zengin olmak...
Buna bir örnek verecek olursak:
Ben hiç şöyle idealist bir cümle söyleyen yeni jenerasyon avukat duymadım: "Ben büromun kirasını vereyim ve ailemin iaşesini temin edeyim bana yeter, para artırmama gerek yok, önemli olan insanları savunmak..."

Fakat hakimlik ve savcılık, daha en başta bu işin sınavına hazırlanarak, anadan-babadan-memleketten ayrı kalmayı göze almak sureti ile fedakarlık yaparak başlamaktadır... Ne uğruna... Türkiye şartlarında hakim ve savcıya utanmadan verilen ücret karşısında mı? Hayır... Sadece hizmet etmek uğruna... Adalete, millete... Oturup memleketinde, diğer hukuk mezunları gibi, bir yazıhane açıp, gurbet çekmeden, ayrılık görmeden avukatlık yapabileceği halde türlü fedakarlıklarla hizmet etmektedirler... Hele tayin oldukları yerde, pisliğe, rüşvete, yalana, bulaşmadan adaletten şaşmadan hareket ederlerse işte dünyadaki en büyük iş budur...

"Hakimlik mi Avukatlık mı" diye tereddüt yaşayanlara bir avukatın cevabı...
Old 12-10-2009, 08:37   #34
Mustafa Sırakaya

Hukuk için çalışmak adalet için savaşmak, Hakimlik Savcılık Avukatlık bunlar yargılamanın 3'lü sac ayağı yani adalet savaşçıları...

Eğer sende adalet için savaşacaksan bu 3'lü ayağın neresinde durduğun önemli değil, Önemli olan sevdiğin işi yapabilmen ve her zaman doğruları savunabilmen...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi