Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

staja başlamalı mıyım? hakimlik sınavına mı hazırlanmalıyım?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-07-2007, 16:11   #31
seda çobanoğlu

teşekkür ederim, ben de sizin yazınızı okuduğumda çok memnun oldum darısı başınıza..
Old 07-08-2007, 11:01   #32
faruksa

Birçoğumuz Fakülteyi yolun sonu bilirdik.Yada oyle olmasını dilerdik.Fakültede belirli bir disiplin içinde ders çalışma zorunluluğunu, en azından bir amaç uğruna ilerlemeyi sağlıyordu.
Şimdi bakıyorum da Karar veren arkadaşların tamamı hakimlik sınavını kazandı.Demek ki Karar vermek başlamak bitirmenin yarısıdır.Fakülte yıllarında arkadaşlarımın derslere motive olmasını sağlamayı çok severdim,Aklima birgün kararsızlık yaşayacağım ve motivasyona ihtiyacım olacağı hiç gelmemişti.
Nihayetinde Herşey Kendi içinde düğümleniyor Ve Çözüm için İçeriye bakmak yeterli oluyor.Derler Ya kalbinin sesini dinle diye İşte oyle birşey ...
Seda arkadaşımı tebrik eder başarılar dilerim.
Old 13-08-2007, 21:20   #33
zeynepgün

slm..ben ilk defa bu forumda yer alıyorum seda'nın hikayesini okumak beni çok etkiledi aynı soru vardı kafamda ama hala tereddütlüyüm staj ve sınavı birarada nasıl götürebileceğim hakkında...bu kasımdaki sınav zaten olmaz...fakat bir sonra açılacak olan sınavı mutlaka kazanmak istiyorum.. okuldaki başarıile sınav arasında doğrudan bağlantı yok gibi.. çünkü okulu gayet başarılı hatta bütünlemeye kelmadan bitirmiş olan arkadaşlar bile kazanamadılar nisandaki sınavı..bu konular hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?bu ilk sınavım olacak ..şimdiden tesekkürler )
Old 19-08-2007, 11:06   #34
pacta sunt servanda

Tebrik ederim Seda. Gerçekten senin adına çok sevindim bu süreçten başarıyla çıkmana.Aslına bakarsan ben de şu an aynı kararsızlıkları yaşıyorum ve bu mesajları okuyunca "vay be!" dedim kendi kendime ve beni biraz kendime getirdi açıkçası.
Sana sormak istediğim soru ise herkesin korkulu rüyası haline dönüşen mülakat! Bu konudaki tecrübeni paylaşırsan çok sevinirim. Mülakat nasıl geçiyor ve ne tür sorular karşımıza çıkıyor? Önemli olan hal hareketlerimiz mi, olaylara nasıl yaklaştığımıza mı dikkat ediliyor? Şimdiden teşekkürler. Meslek yaşantında başarılar...
Old 14-10-2007, 19:43   #35
Av. Ceren

Merhaba;

Yukarda yazılanları okurken sonu güzel biten bir film izlemiş gibi hissettim kendimi... Umarım ben de aynı sona ulaşırım. Çünkü bir zamanlar Seda'nın derdi olan '' Acabalar?'' şimdi benim derdim... Stajım cuma günü başlıyor. Hakim olmak istediğime eminim. Ama uygulamada hiç bir deneyimim yok. Avukatım adliyeden arda kalan zamanlarda büroya gelmemi söyledi. Ben ise 1 ay kadar gidip sonra sınava çalışmak istiyorum. Çünkü 5 ay boyunca yoğun bir tempoda çalışamayacığımı biliyorum. Hayatımı düzene girsin amacım yani.. Adliye stajı haftada bir gün adliyeye uğramakla geçiyormuş duyumlarıma göre Sizce büroya gidip gelmeye hiç başlamadan direk çalışmaya mı oturayım? Yoksa gidip bir ay bişiyler öğreneyim mi?
Old 15-10-2007, 10:11   #36
PINAR YILMAZ

Merhaba İdealhukuk ,
Bende bu yıl mezun oldum.hakimlik sınavına hazırlanıyorum(3 kasımdakine). aynı zamanda da avukatlık stajımı başlattım.Ama sadece adliyeye gidiyorum.Bir avukatın yanında çalışmaya başlamadım henüz.Hakimlik istiyorsan sana da tavsiyem stajı başlat ama avukatın yanına gitme ve ders çalış.Zaten adliyeye her zaman gitmen gerekmiyor.Ayrıca hakim olursan yaptığın avukatlık stajı kıdemden sayılıyor. yine de karar senin.başarılar dilerim..
Old 14-12-2009, 09:38   #37
Özoğlu

Her ne kadar başlığın açılma ve son mesaj tarihleri üzerinden 2 yıl gibi bir zaman geçmişse de;kanaatimce mesele halen güncelliğini korumaktadır.yeni mezun ve sonraki yıllarda mezun olacak olup,hakimlik savcılık sınavına girecek olan sayın üyelere naçizane tavsiyem,mezuniyetleri ile ilk sınav deneyimleri arasındaki zaman diliminde mesailerinin tamamını sınav çalışmalarına tahsis etmeleri yönünde olacaktır.Ayrıca sınav sonucunda arzu etmedikleri bir netice ile karşılaşmaları halinde de kesinlikle çalışma sürecindeki zaman dilimini zayi edilmiş bir zaman dilimi addetmemeleri gerekir.Zira ideallerin peşinde harcanan zaman kanaatimce zinhar boşa harcanmış olmayacağı gibi bilakis mukaddestir.Çalışma süreçlerinde de bu bilinçle hareket etmeleri motivasyonlarını artıracaktır.Kısa süre önce benzer ikilemlerde kalmış ve verdiği karar-ı kati sayesinde mutlu sona çok yaklaşmış bir meslektaş adayı olarak belirttiğim hususlara arkadaşların nazarını tekraren çekerim.
Old 29-08-2014, 11:31   #38
StajyerAvukat

Merhaba, Seda Hanım'ın hikayesinden oldukça etkilendim. Yeni mezun olmuş biri olarak aynı kafa karışıklığını yaşıyorum. O tarihin üstünden çok uzun zaman geçmiş olsa da cevap alabileceğimi düşünerek yazmak istedim.
Haziran ayında Marmara Üniversitesinden mezun oldum. Üniversite boyunca hakimlik ve savcılık hiç düşünmemiştim. Fakat İstanbul'da adliye stajımı başlatıp aynı zamanda avukatın yanında işe başlayınca, hakimlik ve savcılık istediğimi fark ettim. Adliye stajımın 1. ayı içerisindeyim. Sadece imza atmaya gidiyorum. Bir büroda çalışıyorum. Adli Hakimlik sınavı 21 Aralık tarihinde. Maddi nedenlerden dolayı dershaneye gitme şansım yok. Acaba şu tarihten itibaren itibaren evde kendim sınava hazırlansam geç kalmış sayılır mıyım? Ve bu sınava hazırlanma sürecinde adliye stajım devam ederken aynı zamanda bir büroda çalışmasam, sınavı kazanamamam ihtimalinde tekrar bir büroda çalışmaya başladığımda sizce büyük bir kaybım olur mu?
Old 30-08-2014, 21:52   #39
Av.Denizcan Sarıkaya

Değerli meslektaşım öncelikle aramıza hoşgeldin.Adli hakimlik ve savcılık sınavına hazırlık önemli bir emek ve mesai gerektirir.Aynı şekilde mesleğinizi avukat olarak yapacak iseniz staj dönemi de önemlilik arz eder.Dolayısıyla iki önemli hususu aynı anda yürütmeniz sağlıklı olmayabilir.Çoğu stajyer arkadaşımızın yaptığı hataya düşerek staj dönemine önem vermemeniz ve yola avukat olarak devam etmeniz durumunda sıkıntı çekebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi