Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

5 aralık 2009 hakimlik savcılık sınavı

Yanıt
Old 25-12-2009, 21:08   #61
alp213128

Ösym bunu hep yapıyor,avukat adayları için 2007 Mart sınavında çıkan yanlış hatırlamıyorsam 14 soru iptal edilmişti bu sene.Sanki başka işleri var biraz dikkat etseler çok güvenilir kurum ama sanırım son yıllarda ilgisizlik var.Tüm kardeşlerime kolaylıklar diliyorum,Allah yardımcımız olsun...
Old 26-12-2009, 19:34   #62
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan bürokrat
Ben de 72de kalarak barajın azizliğine uğradım malesef
Bu saydığınız derslerin ticaret hukuku hariç(ticareti biraz yüzeyseldir) hepsinin savaş yayınlarının altın serisi güzeldir.

Çok teşekkür ederim sayın bürokrat.Bir de soru bankalarıyla ilgili bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.Bende justice ve referans var ama daha farklı kaynaklardan da çalışmayı düşünüyorum.Şimdiden teşekkürler
Old 26-12-2009, 23:06   #63
berkan_555

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Barajı aştık ama bir faydası yok...
arkadaşlar bana ticaret hukuku,idare hukuku,idari yargı hukuku,icra iflas hukuku ve borçlar hukukunda ikinci sayfa yayıonları dışında bir yayınevi önerebilir misiniz?

Sayın Ekizo;

Ticari İşletme Hukuku:Sabih Arkan, Rıza Ayhan(Oldukça kapsamlıdır),Mehmet Bahtiyar

Şirketler Hukuku:İbrahim Arslan,Mehmet Bahtiyar

Kıymetli Evrak Hukuku:Fırat Öztan,Mehmet Bahtiyar

İdare Hukuku:Kemal Gözler,Ahmet Şeref Gözübüyük

İdari Yargı:Ahmet Şeref Gözübüyük,Turan Yıldırım

İcra-İflas Hukuku:Baki Kuru, Hakan Pekcanıtez

Borçlar Hukuku:Ahmet Kılıçoğlu, Safa Reisoğlu

Borçlar Özel:Aydın Zevkliler,Fahrettin Aral

Yukarıdaki kitapların tümü alanında duayen kişiler tarafından yazılmıştır.Kütüphanende bulunmayan kitapları rahatlıkla kütüphanene koyabilirsin.

İyi çalışmalar!
Old 28-12-2009, 23:36   #64
bürokrat

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Çok teşekkür ederim sayın bürokrat.Bir de soru bankalarıyla ilgili bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.Bende justice ve referans var ama daha farklı kaynaklardan da çalışmayı düşünüyorum.Şimdiden teşekkürler
Vallaha bende de justice ile cihan şahinin 2008 basısı var.Yeni baskısı nasıldır bilemem ama Cihan Şahinin 2008 baskısında sorular yeteri kadar güzel açıklanmamış ve çok hatalara rastladım.1000 soruda kamu,takip ve yargılama ve özel hukuk var dizaynın ama onlara pek güvenmeyin bu kitaplarda da yer yer hatalar var.Yine geriye en sağlamı justice kalıyor
Bu arada ben de size keskinsoy referansı sorayım,nasıl memnunmusunuz referansın soru bankasından?Justiceye alternatif olur mu?
Old 29-12-2009, 14:33   #65
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan berkan_555
Sayın Ekizo;

Ticari İşletme Hukuku:Sabih Arkan, Rıza Ayhan(Oldukça kapsamlıdır),Mehmet Bahtiyar

Şirketler Hukuku:İbrahim Arslan,Mehmet Bahtiyar

Kıymetli Evrak Hukuku:Fırat Öztan,Mehmet Bahtiyar

İdare Hukuku:Kemal Gözler,Ahmet Şeref Gözübüyük

İdari Yargı:Ahmet Şeref Gözübüyük,Turan Yıldırım

İcra-İflas Hukuku:Baki Kuru, Hakan Pekcanıtez

Borçlar Hukuku:Ahmet Kılıçoğlu, Safa Reisoğlu

Borçlar Özel:Aydın Zevkliler,Fahrettin Aral

Yukarıdaki kitapların tümü alanında duayen kişiler tarafından yazılmıştır.Kütüphanende bulunmayan kitapları rahatlıkla kütüphanene koyabilirsin.

İyi çalışmalar!
Sayın Berkan bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Söylediğiniz kitapları edinmeye çalışacağım...Sizin sınavınız nasıl geçti acaba?
Old 29-12-2009, 14:37   #66
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan bürokrat
Vallaha bende de justice ile cihan şahinin 2008 basısı var.Yeni baskısı nasıldır bilemem ama Cihan Şahinin 2008 baskısında sorular yeteri kadar güzel açıklanmamış ve çok hatalara rastladım.1000 soruda kamu,takip ve yargılama ve özel hukuk var dizaynın ama onlara pek güvenmeyin bu kitaplarda da yer yer hatalar var.Yine geriye en sağlamı justice kalıyor
Bu arada ben de size keskinsoy referansı sorayım,nasıl memnunmusunuz referansın soru bankasından?Justiceye alternatif olur mu?
Referansı çözerken çok ayrıntıya takılan bir kiatp olarak çözdüm ben çok fazla ayrıntı denebilecek sorularvar içinde.Oyüzden justice i 3kere bitirmeme rağman referansı 1kere bitirebildim Ama bu sınavda gördük ki ayrıntı ve ezberler çok soruldu.Yani referansı da en az 2kere bitirseydim adam akıllı bu sınavı kazanabilirdim.Tabi ki nisandaki sınavda önceye mi dönerler aynen devam mı ederler orası meçhul
Tek diyebileceğim ne kadar çok soru çözülürse o kadar iyi pratik olduğu ve işe yaradığı...(gerçi bende pek işe yaramadı ama siz ihmal etmeyin bence )
Old 31-12-2009, 03:26   #67
berkan_555

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Sayın Berkan bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Söylediğiniz kitapları edinmeye çalışacağım...Sizin sınavınız nasıl geçti acaba?

İlk 606 kişinin arasındayım.
Old 31-12-2009, 11:51   #68
hulya_h

Değerli meslektaşlar
Evde kendim çalıştım 77 aldım. Bu sefer kursa giderek hazırlanacağım. Ankara'da kursa gitmiş arkadaşlar fikir ve tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

HERKESE MUTLU YILLAR!
Old 31-12-2009, 17:40   #69
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan berkan_555
İlk 606 kişinin arasındayım.
Tebrik ediyorum sayın berkan.İnşallah ilk 300ün arasına da girersiniz...
Old 31-12-2009, 19:31   #70
berkan_555

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Tebrik ediyorum sayın berkan.İnşallah ilk 300ün arasına da girersiniz...

Sağolun Sayın Ekizo.

Siz de gerçekten bu mesleği istiyorsanız pes etmeyip daha kararlı adımlarla üstüne gidiniz.

Temennilerinizin gerçekleşmesi ümidiyle, Mutlu Yıllar!
Old 01-01-2010, 14:26   #71
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan berkan_555
Sağolun Sayın Ekizo.

Siz de gerçekten bu mesleği istiyorsanız pes etmeyip daha kararlı adımlarla üstüne gidiniz.

Temennilerinizin gerçekleşmesi ümidiyle, Mutlu Yıllar!
Daha ne yapacağına karar verememiş biri olarak önerilerinizi dikkate alacağım...
Yeni yılda tüm dileklerinizin gerçek olması dileğiyle...
Old 02-01-2010, 17:24   #72
avharung

hakimlik sınavı için kaynak önerisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
Old 09-01-2010, 05:49   #73
Av.Ömer U.L

Alıntı:
Yazan avharung
hakimlik sınavı için kaynak önerisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
İkinci sayfanın yayınlarını tavsiye ederim.Soru kitabı olarakta justice ve referans yeter.
Old 09-01-2010, 12:13   #74
cunapiedra

idare idare yargı kitapları hakkında baska kıtap tavsiye edebileceğiniz kitap var mı acaba?
Old 09-01-2010, 12:27   #75
Av.Ömer U.L

İdare yargıda ikinci sayfadan şaşma derim.Ama daha önce çalıştım faydası olmadı diyorsan bence eksik yani yeterli çalışmamışsın derim.Bana sorarsan hakimlik sınavında ders kitaplarından çalışmak çok mantıklı değil.Ama yeterli zamanım var diyorsan senin bileceğin iş.İdare hukukuna gelince doğrusu pek sevdiğim bir ders değildir.Ondan olsa gerek hiç bir kaynaktan çalışma fırsatım olmadı.Ama dediğim gibi ikinci sayfa onu da iyi hazırlamıştır diye düşünüyorum.
Old 09-01-2010, 12:33   #76
cunapiedra

öncelikle yardımcı olduğunuz size tesekkur ederim.Benim aklıma takılan durum aslında son sınavın sorularının formatı hakkında;gecen seneki sınavlar gibi uzun uzun sorular yerine artık daha kısa soru ve cevaplı sıklardan olusmustu.bu yuzden justıce soru bankasının soruları genellıkle uzun soru ve cevaplı bunun için kıtapların kendını yenılemesı gerektıgını düşünüyorum. yada ne yapmamız gerekiyor
Old 09-01-2010, 12:44   #77
Av.Ömer U.L

Alıntı:
Yazan cunapiedra
öncelikle yardımcı olduğunuz size tesekkur ederim.Benim aklıma takılan durum aslında son sınavın sorularının formatı hakkında;gecen seneki sınavlar gibi uzun uzun sorular yerine artık daha kısa soru ve cevaplı sıklardan olusmustu.bu yuzden justıce soru bankasının soruları genellıkle uzun soru ve cevaplı bunun için kıtapların kendını yenılemesı gerektıgını düşünüyorum. yada ne yapmamız gerekiyor
Son sınav soru olarak değil ama kolaylık bakımından çok şaşırtıcıydı.Ben bile hemen hemen 6 7 ay sınava çalışmamama rağmen çıkan sorulara baktığımda çok kolay geldi.Sadece şunu söyleyim çıkmış soruları topla 2005 ten itibarenler ösym nin sitesinde var ondan öncekiler içinde çıkmış soru kitabını al ve de çıkmış soru ekseninde çalış.Dediğin gibi justice soruların çoğunu ayrıntı olarak almış ama yine de çözmekte fayda var.Çünkü o kitapta çıkmış sorular da yer alıyor.Ancak tekrar ediyorum çıkmış soru eksenli çalış.Ösym dönüp dönüp aynı şeyleri soruyor.Aslında zor bir sınav değil sadece sabır ve emek istiyor.Yüce ALLAH yardımcın olsun.İNŞALLAH kazanırsın.
Old 09-01-2010, 12:48   #78
cunapiedra

2010 nisan ya da mayısta sınav açılırsa kanundan ve cıkmıs sorulardan calısmayı düşünüyorum.çunku bir daha o kitapları tekrar baştan okuyabileceğime acıkcası kendime güvenmiyorum artık dershane notlarıyla çalısacağim.zorlandığim konuları kitaptan calışacağım
Old 09-01-2010, 16:57   #79
avharung

Referansa iyi diyorlar ama Justice varken yine de yararlanmak gerekir mi acaba? Bir de Yargı Yayınlarını neden kimse beğenmiyor?
Old 11-01-2010, 08:17   #80
kordelya

Alıntı:
Yazan cunapiedra
2010 nisan ya da mayısta sınav açılırsa kanundan ve cıkmıs sorulardan calısmayı düşünüyorum.çunku bir daha o kitapları tekrar baştan okuyabileceğime acıkcası kendime güvenmiyorum artık dershane notlarıyla çalısacağim.zorlandığim konuları kitaptan calışacağım

Bende 3 kez sınav tecrübeme rağmen tekrar hazırlanıyorum ve size katılyorum. Sizde daha önce sınava katıldıysanız tavsiyem soru çözme potansiyelinizi artırın böylece eksik olduğunuz konuları bulup çalışmak ve konu tamamlamak daha kolay olacaktır. En azından ben öyle yapmayı düşünüyorum. Şimdiden başarılar kolay gelsin.
Old 11-01-2010, 23:44   #81
cunapiedra

Alıntı:
Yazan kordelya
Bende 3 kez sınav tecrübeme rağmen tekrar hazırlanıyorum ve size katılyorum. Sizde daha önce sınava katıldıysanız tavsiyem soru çözme potansiyelinizi artırın böylece eksik olduğunuz konuları bulup çalışmak ve konu tamamlamak daha kolay olacaktır. En azından ben öyle yapmayı düşünüyorum. Şimdiden başarılar kolay gelsin.

haklısınız bol soru çözmeyi düşünüyorum.fakat bilmiyorum bana mı öyle geliyor çok cabuk unutuyorum bunun için kanundan tekrar yapacağım bana kalırsa cmk ceza anayasa iyuk kanundan baska bir kaynağa gerek yok
Old 12-01-2010, 10:06   #82
kordelya

Alıntı:
Yazan cunapiedra
haklısınız bol soru çözmeyi düşünüyorum.fakat bilmiyorum bana mı öyle geliyor çok cabuk unutuyorum bunun için kanundan tekrar yapacağım bana kalırsa cmk ceza anayasa iyuk kanundan baska bir kaynağa gerek yok

Aynen katılıyorum size, özellikle ceza ve ckm konusunda sadece kanuın yetiyor. Çünkü geçen yıllarda çıkan sorulara dikkat ederseniz tamamiyle kanun hükmünü taşımışlar şıklara. Ayrıca unutma mevzu bende de var, bu konuda size tavsiyem unuttuğunuz konuları not alın mümkün olan her fırsatta okuyun böylece konuların yerleştiğini göreceksiniz.
Old 12-01-2010, 12:33   #83
cunapiedra

Alıntı:
Yazan kordelya
Aynen katılıyorum size, özellikle ceza ve ckm konusunda sadece kanuın yetiyor. Çünkü geçen yıllarda çıkan sorulara dikkat ederseniz tamamiyle kanun hükmünü taşımışlar şıklara. Ayrıca unutma mevzu bende de var, bu konuda size tavsiyem unuttuğunuz konuları not alın mümkün olan her fırsatta okuyun böylece konuların yerleştiğini göreceksiniz.
piyasadaki notlar hakkında bilginiz var mı acaba bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim
Old 12-01-2010, 14:48   #84
kordelya

Alıntı:
Yazan cunapiedra
piyasadaki notlar hakkında bilginiz var mı acaba bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim

Açıkçası hiç nottan çalışmadım genellikle kendim not çıkarıp onlara çalışıyorum çünkü insan eksiğini yine en iyi kendisi biliyor.Ama pratik olması açısından bir kaç arkadaşım notlardan da çalışıyordu tabi konuları bitirdikten sonra genel tekrar olarak. Soru çözmek piyasadaki notları okumaktan daha kalıcı etki yapıyor ama elbette takdir sizin, not çalışmak daha verimli diye düşürüseniz deneyin derim. Eğer istanbuldaysanız size notlarmı da verebilirim belki faydası dokunur.
Old 12-01-2010, 19:05   #85
cunapiedra

Alıntı:
Yazan kordelya
Açıkçası hiç nottan çalışmadım genellikle kendim not çıkarıp onlara çalışıyorum çünkü insan eksiğini yine en iyi kendisi biliyor.Ama pratik olması açısından bir kaç arkadaşım notlardan da çalışıyordu tabi konuları bitirdikten sonra genel tekrar olarak. Soru çözmek piyasadaki notları okumaktan daha kalıcı etki yapıyor ama elbette takdir sizin, not çalışmak daha verimli diye düşürüseniz deneyin derim. Eğer istanbuldaysanız size notlarmı da verebilirim belki faydası dokunur.
tesekkur ederım ama artık istanbulda oturmuyorum aydındayım
o zaman soru cozmeye yoğunlaşıyım bende
Old 13-01-2010, 07:56   #86
kordelya

Alıntı:
Yazan cunapiedra
tesekkur ederım ama artık istanbulda oturmuyorum aydındayım
o zaman soru cozmeye yoğunlaşıyım bende

Rica ederim, size şimdiden başarılar. Dilerim herşey dilediğiniz gibi olur.
Old 13-01-2010, 13:44   #87
hukukun-üstünlüğü

5 aralık sınavına girmiş biri olarak, osym artık yoruma dayalı soruyu sormaz gibime geliyor. Çünkü soruların çoğu doğrudan kanun maddesine dayalıydı. Böyle olunca baraj puanının sürekli yükseleceğini düşünüyorum. Çok istisnai yerlerden bile soru gelebilir. Yoruma dayalı soruların mahkeme tarafından hatalı bulunup iptal edilmesi kolay ama böyle kanuna dayalı soruların cevabı açık olduğundan iptal problemi büyük çoğunlukla yaşanmaz. Mevzuata hakim olmak gerekiyor. Mülakata girmeye hak kazandım ama barajın bu derece yüksek olacağını hiç tahmin etmemiştim. Mülakatın garantisi olmadığından yeni açılacak sınava da başvurmak durumundayım ama bu defa yoruma dayalı sorulara ağırlık vermeyeceğim kısa ve net sorularla meşgul olacağım. Herkese başarılar.
Old 16-01-2010, 15:11   #88
Zehra Ekizo

Arkadaşlar bu sene nisan yada mayıs ayında sınav oolacak mı acaba?kesin bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim...
Old 16-01-2010, 19:23   #89
hukukun-üstünlüğü

Şuan kimsenin kesin bilgisi olmadığına eminim her kafadan bir ses çıkıyor neye inanacağımı şaştım ama iki görüş ağırlık kazandı. Bir görüşe göre bakanlık henüz karar almadı ama mayıs ayında alım yapılacak takvim açıklanması gecikecek. Diğer görüşe göre ise bakanlık artık yılda 2 sınav açmayıp sadece bir sınav açmayı düşünüyor o sınavın tarihi olarak da ağustos ayı düşünülüyomuş. Ama dediğim gibi bu görüşler kesin değil, forumlardan edindiğim izlenimlere göre yazıyorum. Herkes biran önce alım takviminin açıklanmasını bekliyor.
Old 17-01-2010, 00:18   #90
bürokrat

İlkbaharda açılırsa dua edelim ki 5 Aralık 2009 yazılısını kazananların mülakatlarından daha sonra ve onların sonuçlarının açıklanmış olacağı bir zamana denk gelsin.Aksi takdirde 5 Aralıkçı arkadaşlar mülakatta elenme riskine karşı bu sınava da yüklenecekler ve baraj yine tavan yapacak hiçbirimiz giremeyecez
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi