Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Savcılarin Meslek Hayatlarında Yaşadıkları Zorluklar

Yanıt
Old 27-11-2008, 18:54   #1
Zehra Ekizo

Varsayılan Savcılarin Meslek Hayatlarında Yaşadıkları Zorluklar

Merhaba.Ben Selçuk üni.4.sınıf öğrencisiyim.Savcı olduktan sonra atamalar nasıl yapılıyor,savcıların yaşadıkları zorluklar neler öğrenmek istiyorum.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 23-12-2008, 17:51   #2
Zehra Ekizo

Sanırım forumda hiç savcımız yok.Ya da savcılığın çok fazla iyi yönleri olmadığı için cevap yazmak istemiyorlar.
Savcılıkla ilgili ufacık da olsa bir bilgisi olan arkadaşların cevaplarını dört gözle bekliyorum.
Şiödiden teşekkürler...
Old 24-12-2008, 00:57   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Sanırım forumda hiç savcımız yok.Ya da savcılığın çok fazla iyi yönleri olmadığı için cevap yazmak istemiyorlar.
Savcılıkla ilgili ufacık da olsa bir bilgisi olan arkadaşların cevaplarını dört gözle bekliyorum.
Şiödiden teşekkürler...

THS üyesi Cumhuriyet Savcılarımız var. Biraz sabır...
Old 24-12-2008, 11:08   #4
üye3578

Sayın Zehra Ekizo,

Cumhuriyet savcılığı için ilk atama stajdan sonra torbadan yer çekmek sureti ile yapılmaktadır. Bölge sistemi uygulanmakta olup, Türkiye 5 bölgeye ayrılmaktadır. Gelişmişlik, nüfus yoğunluğu, büyük merkezlere yakınlık-uzaklık gibi çeşitli kriterlere göre belirlenmiş bölgelerden 4 ve 5. bölgelerde görev süresi 2 yıl, 3 ve 2. bölgelerde 3 yıl, 1 bölgede 5 yıldır. Sizin yaşadığınız yere göre örnek vermem gerekirse, Konya merkez 1. bölge, Ereğli 2. bölge, Doğanhisar 3. bölge, Hüyük 4. bölge, daha çok doğu ve güneydoğunun küçük ilçeleri 5. bölgedir. Ancak kadro durumu ve üst bölgelerde ihtiyaç hasıl olması nedenleriyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bu sürelere bağlı olmaksızın görev yerlerini değiştirebilmektedir.

Bu sürelerin sonuna doğru tayin talebinde bulunabilirsiniz. Talep olmadan da tayininiz çıkabilir. Talep ettiğiniz yer mesleki kıdem ve siciliniz ile kadro durumu müsait olduğunda, az bir ihtimalle verilme şansınız olabilir.

Cumhuriyet Savcıları belirtilen nedenlerle sık yer değiştirir. Bu nedenle ev eşyalarının büyük kısmı kırık, çizik darbelidir Birçok insana bu sık taşınma büyük bir sıkıntı gibi görünse de, değişik insanlar, değişik yer ve kültürler tanıma bakımından, benim hiç şikayet etmediğim bir husustur.

Cumhuriyet Savcıları günün 24 saati görevde sayıldıkları için, gece-gündüz beklemediğiniz anda cinayet mahalline, trafik kazası olay mahalline veya adliyeye gitmek zorunda kalabilmektedir.

C.Savcıları adli görevleri yanında, adliyenin idari amiri olmaları nedeniyle, adliye binası ve personel ile ilgili sorun ve ihtiyaçları giderir. Diğer kurumlara karşı adliyeyi temsil eder.

Birçok sıkıntısı yanında, adalete çok büyük katkısı olması ve bununda yapana büyük keyif vermesi nedeniyle, Cumhuriyet Savcılığının, amacı adalet sağlamak olan, adalete katkı sağlamak olan kimseye verdiği zevk, diğer sıkıntıları yanında çok daha fazladır.

Sayın Zehra Ekizo, Cumhuriyet Savcısı olmak istiyorsanız, hiç tereddüt etmeyin. Zevkle, keyifle çalışacağınızı düşünüyorum. Umarım yazdıklarım yeterli olmuştur.

Başarı ve Saygılarımla..
Old 24-12-2008, 12:28   #5
Zehra Ekizo

Sayın Cumhuriyet savcımız Zeynel Bey.Bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
Önceleri hakimlik istiyordum ama hem belli bir alanda uzmanlaşmama hem de sürekli yer değiştirdikleri için istememiştim.Savcılık istiyordum ama bakıyorum onda da sürekli yer değiştiriyoruz.Belli bir yerde kalma durumum.mazeretim olduğu için biraz şüpheli bakacağım artık ama suçları,cezaları kısacası macerayı sevdiğim için sınavı kazanırsam tercihim savcılık üzerine olacak inşallah.
Size bir sorum daha olacak.Savcılar 24 saat görevde oldukları için bayanlar için pek tacsiye edilmiyor.siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?Tanıdığınız bayan savcılar var mı varsa hayatlarından memnunlar mı?Cevaplarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürler.
Old 24-12-2008, 15:16   #6
üye3578

Sayın Zehra Ekizo,

Tanıdığım birçok bayan C.Savcısı var ve hepsininde hayatlarından memnun olduğunu düşünüyorum.

Eskiden gerek ülkemizin ulaşım koşulları ve gerekse adliyelerdeki araç-gereç, personel vb. yetersizlikleri nedeniyle bayanlar bazı konularda zorlansalar da, günümüzde bayanların da en az erkekler kadar rahat ve başarılı C.Savcılığı yaptıklarını düşünüyorum.

Umarım istediğiniz mesleği yapma imkanı bulursunuz. Saygılarımla..
Old 26-12-2008, 12:42   #7
Zehra Ekizo

Sayın Zeynel Bey.bilgileriniz için çok teşekkür ederim
meslek hayatınızda başarılar diliyorum.
İnşallah istediğimiz yerlere gelebiliriz.
Old 28-12-2008, 02:03   #8
judge-law

Sayın Savcımız gelmiş zaten İstanbula inşallah biz de kısa zamanda dönebiliriz..
Old 29-12-2008, 10:36   #9
üye3578

Alıntı:
Yazan judge-law
Sayın Savcımız gelmiş zaten İstanbula inşallah biz de kısa zamanda dönebiliriz..

Ama gelince arabesk takılıyorsunuz: Neden geldim istanbul'a
Old 30-12-2008, 22:00   #10
markymark

İlk önce verdiğiniz bilgiler için kendi adıma çok teşekkür ederim. Sayın Zehra Ekizo gibi ben de kısmetse bir bayan olarak savcılığı düşünüyorum. Ancak benim durumum biraz farklı. Ben evliyim. Bu medeni durumumun meslekteki atamalara etkisi nasıl olur? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim... Yada bana bu konuda detaylı bilgi verebilecek bir düzenleme var mı?
Şİmdiden teşekkürler...
Old 01-01-2009, 23:54   #11
üye3578

Sayın markymark, eşinizin mesleğini yazmış olsaydınız daha kolay yorum yapabilirdim. Ancak şunu söyleyebilirim; bazı meslek mensupları ile evli olmanız halinde genellikle eşinizin görev yerine yakın bir yerde çalışma imkanı bulabilirsiniz. Örneğin, asker, kaymakam, doktor şu an aklıma gelen meslekler. Bu husus bir ilke kararı ile mi, yoksa nakil yönetmeliğinde mi düzenlenmiş, doğrusu şu an onu anımsayamadım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.. Saygılarımla..
Old 03-01-2009, 00:12   #12
markymark

Eşim Makine Mühendisi...
Yani resmi bir atama söz konusu değil..
Bu durumda atama nasıl olur?
Old 04-01-2009, 15:39   #13
harbeli

her meslek kendi çapında zordur fakat sen neyi öğrenmek istiyorsun anlamadım yetkilerinin geniş olmasından kaynaklı zorluklar var bazı bölgelerde veya davalarda tehtid altında kalmadan kaynaklanan zorluklar var... bu gün bir öğretmene hakime hatta prof. birine sorsanız bile mesleğinden şikayet edebilir...
Old 05-01-2009, 09:31   #14
üye3578

Sayın Markymark,

C.Savcısı olursanız, maalesef tayinde eşinizin mesleğine göre atama yapılması çok çok zor. Bu durumda uzun yıllar eşinizden ayrı yerde çalışmanız sözkonusu. Eşinizin istanbul'da çalıştığını varsayarsak, İstanbul'a 10-12 yıldan önce gelmeniz çok zor.

Saygılar..
Old 06-01-2009, 15:46   #15
markymark

yardımlarınız için teşekkürler. hakim olunca durum nasıl olur peki?
Old 07-01-2009, 09:32   #16
üye3578

Atama kuralları bakımından Hakim-Savcı arasında fark yok..
Old 07-01-2009, 16:41   #17
markymark

çok teşekkür ederim yardımlarınız için...
kanunları karıştırırken ben de ayrım gözetilmediğini anladım...
Old 09-02-2009, 20:17   #18
Zehra Ekizo

Artık mazeretim kalmadı bir yerde kalmak gibi.İnşaallah okulumu biran önce bitirip sınavı kazanıp savcı olabileceğim.
Old 22-02-2009, 16:13   #19
judge-law

Sayın Zeynel savcım 1994 den bu yana İstanbuldayım.. Suyunu bir kez içen,gerçekten ne kadar şikayet etse de bir daha ayrılamıyormuş bunu yaşayarak öğrendim Anakaradaki akademi stajımızda.. Ben ayrılınca bir süre arabesk takılacağım sanırım.. Hatta bir sürü yanık türkü indirdim şimdiden lazım olur diye.
Old 24-02-2009, 08:59   #20
üye3578

Alıntı:
Yazan judge-law
Sayın Zeynel savcım 1994 den bu yana İstanbuldayım.. Suyunu bir kez içen,gerçekten ne kadar şikayet etse de bir daha ayrılamıyormuş bunu yaşayarak öğrendim Anakaradaki akademi stajımızda.. Ben ayrılınca bir süre arabesk takılacağım sanırım.. Hatta bir sürü yanık türkü indirdim şimdiden lazım olur diye.

Sayın Judge-law, o yanık türküleri bolca indirin. Çünkü taşrada çok fazla boş zamanınız, gözünüzün alabildiğine uzun kırlar ve yeşillikler, canınız sıkıldığında 1 saat gidip geri geleceğiniz boş yollar olacak. Bu aralarda dinler ve İstanbul'u özlersiniz. Yıllar sonra İstanbul'a geldiğinizde de o taşra yıllarının hayatınızın en güzel dönemi olduğunu anlarsınız. Size başarılar ve mutluluklar dilerim..
Old 24-02-2009, 10:06   #21
S.Orhan

Alıntı:
Yazan zeynel

Cumhuriyet savcılığı için ilk atama stajdan sonra torbadan yer çekmek sureti ile yapılmaktadır.
Sayın meslektaşım,bu mesajda ve sonrasında yazdıklarınıza aynen katılıyorum.Ancak stajdan sonra torbadan yer çekmek bizim zamanımızdaydı Şimdi artık stajın yarısında torbadan hakimlik veya savcılık çekilmekte,stajın geri kalan kısmına çekilen kuraya göre ''hakim adayı'' ya da ''savcı adayı'' olarak devam edilmektedir.savcılığı tercih edenlere öncelik tanınmakta ve kuraya dahil edilmeksizin savcı adayı olarak atanmaktadır.Staj bitiminde sadece torbadan görev yapılacak yer çekilmektedir.
Saygılarımla.
Old 24-02-2009, 10:59   #22
üye3578

Alıntı:
Yazan S.Orhan
stajdan sonra torbadan yer çekmek bizim zamanımızdaydı Şimdi artık stajın yarısında torbadan hakimlik veya savcılık çekilmekte,stajın geri kalan kısmına çekilen kuraya göre ''hakim adayı'' ya da ''savcı adayı'' olarak devam edilmektedir.savcılığı tercih edenlere öncelik tanınmakta ve kuraya dahil edilmeksizin savcı adayı olarak atanmaktadır.Staj bitiminde sadece torbadan görev yapılacak yer çekilmektedir.
Saygılarımla.

Sayın S.Orhan, bunu bilmiyordum, sayenizde öğrendik. Çok teşekkürler ve saygılar..
Old 24-02-2009, 11:14   #23
S.Orhan

Alıntı:
Yazan zeynel
Sayın S.Orhan, bunu bilmiyordum, sayenizde öğrendik. Çok teşekkürler ve saygılar..

Ben de bilmiyordum sayın Zeynel, geçenlerde bir stajyer uğradı ,savcı stajyeriyim dedi, önce şaşırdım ve sorduğumda uygulamanın değiştiğini öğrendim.''Savcı stajyerinin'' sayesinde öğrenmiş olduk yani
Saygılarımla.
Old 24-02-2009, 18:00   #24
judge-law

Sayın S.Orhan Savcım, görev yerleri de torbadan çekilmiyor artık, bilgisayar Türkiye haritasından bize yer seçiyor..
Saygılarımla..
Old 29-03-2009, 00:12   #25
iyiniyetli3.kişi

merhabalar, ben de bir şey sormak istiyordum. mülakatı geçip staja başladıktan sonra kura beklemeksizin dilekçeyle savcı olarak staj görmek mümkündü bildiğim kadarıyla. forumlarda da bulamadım, kanun ve yönetmelikte de.. bu konuda yardımcı olabilir misiniz lütfen? çok teşekkür ederim.
Old 05-04-2009, 04:13   #27
judge-law

Bizde becayiş yok.. Savcılık isteyenler direk seçebiliyor hakimlik isteyenler meslek kurasına giriyor.. 2 soruyu da cevapladım sanırım..
Old 05-04-2009, 09:40   #28
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan judge-law
Bizde becayiş yok.. Savcılık isteyenler direk seçebiliyor hakimlik isteyenler meslek kurasına giriyor.. 2 soruyu da cevapladım sanırım..

Çalışma yeri değişikliğini kasdetmiştim.
Old 09-07-2009, 16:26   #29
ankarahukukaslı

Sayın Zeynel savcılık mesleği hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? Yoğun bir meslek olduğundan bahsetmişsiniz bu yoğunluğun derecesi nedir?Kendinize vakit ayırabiliyor musunuz mesela akşam evinize gidip sevdiğiniz bir diziyi izleyebiliyor musunuz Lütfen cevap zira en kısa süre içinde meslek konusunda bir seçim yapıp çalışmaya başlamam gerekiyor...
Old 10-07-2009, 23:53   #30
üye3578

Sayın ankarahukukaslı,

isminizi yazarken, ankara hukuku, cebeciyi ve gençliğimi özlediğimi farkettim

Sorduğunuz yoğunluk hususu bölgeden bölgeye değişir. Ama yine de öyle gidip evde dizi seyredemeyecek kadar da değil. Çok istisnai durumları ayrık tutuyorum. Yoksa 3 gün boyunca hiç eve gitmediğim günler de oldu. Ama şu an nisbeten iş yoğunluğunun çok olduğu bir bölgede çalışmama rağmen kendime vakit ayırabiliyorum. THS ve diğer bazı sitelere girebiliyor, dizi değil ama tv.deki tartışma programlarını izleyebiliyor ve hatta amatörce fotoğrafçılık bile yapabiliyorum..

Yani lafın kısası yoğunluk gözünüzü korkutmasın. Eger mesleği severseniz zaten yoğunluğun büyük kısmını zevkle yaparsınız.

Size tavsiyem, tüm şartlarını, özelliklerini araştırıp, sevdiğiniz mesleğe karar verin. Yoksa hiç ummadığınız bazı meslekler bizden çok daha yoğun olabilir.

Bazı meslekler de insanın karakterine ters gelebilir. Mesela hakim olsaydım, sıkıntı çekerdim diye düşünüyorum. Size bol şans diliyorum, kolay gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi