Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Sigarayı Bırakıyoruz!

Yanıt
Old 30-08-2008, 17:16   #271
Nur Deniz

[quote=Av.S.Karaca

Hıı?
Ya, hava soğuk olsa idi?
Ömürsünüz!

Dayanın, başaracaksınız. Ve değecek, göreceksiniz.
Kilo dediğiniz ne ki?

Bu formu havalandıracak üstadı bekliyorum.
Biliyorum, o tütünü bırakırsa...[/quote]

Hava soğuk olsaydı, üşüdüğüm için içerdim. Ama sadece sıcaktı Kilo dediğiniz ne mi, bence hiç bi şey 36 beden olduktan sonra. Ama ya 42 bedenseniz?? Bir de yanlış kullanılan bir atasözünü açıklamak istiyorum.Bir dirhem et bin ayıp örter. Burda bahsedilen konu ettir efendim, kırmızı kas lifleri.Ayıp örten yağ değildir.
Eh savunmam buna da hazır,hepsi genlerden efendim hepsiii...
Old 31-08-2008, 06:10   #272
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Alıntı:
Muzaffer Bey, siz alkolü bırakmak için, benim sigarayı bırakmamı beklerseniz sonunuz AMATEM olur.

Pardon

Sigara bağımlılığı da madde bağımlılığı sayılmıyor mu?

Saygılar
Old 31-08-2008, 06:57   #273
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Neyse Suat'a yeterince sataştığımıza göre şimdi biraz da bırakmayı düşünen arkadaşlara bilgi ve cesaret verelim.

Babam da günde 1 paketi aşkın sigara içerdi. Sonuçta erkeklerin malum hastalığı prostat ortaya çıkınca "doktor devreye girdi" ve sigarayı bıraktı. O bant falan kullanmadı.

Aslında sorun kendini ikna etmede yatıyor. İnsan kendisini ikna edebilen tek mahlukattır sanıyorum. (İnsanın kendini ikna yeteneğini duyduğumda kabullendim ama tek mahluk olduğu konusunda emin değilim. İyi bir zoologa ihtiyaç var)

İnsanlar "karar verdim ve bıraktım" diyerek bırakabilirler. Bu biraz daha zor bir süreç. Ben kolayını seçtim. Bant kullanıyorum. Böylece istem krizleri hafiflediği için geçiştirmek daha kolay oluyor.

Net olarak bilmiyorum ama bant vb. kullanmadan bırakan insanların 15. gün vb. dönemlerde krizler yaşadığını duydum. Bunlar başkalarının anlatımları. Bu konudaki deneyimleri Nur aktaracak. Ben kendi deneyimimi aktarayım.

Bant kullanıyorum. Günde 3 paketten fazla sigara içtiğim için 30 luk bantla başladım. Önerilen her bandı bir ay kullanıp bir alta geçmek. Yani bir ay sonra 20 lik, sonra 10 luk, sonra da yok.

Bant kullanmak istemi tamamen ortadan kaldırmıyor. Vücudun nikotin ihtiyacını karşılayıp, yavaş yavaş azaltarak ihtiyacı ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Bant kullandığınızda sigara içme isteğiniz ortadan kalkmıyor.

Vucut istediği nikotini bir miktar aldığı için krizler daha hafif oluyor ya da kendimizi öyle kandırıyoruz. Ama bir destek olduğu kesin.

Kendinizle tartışırken "hadi nikotin bağımlısısın, nikotini alıyorsun, daha niye sigara istiyorsun?" demek biraz daha kolay oluyor galiba.

Sonuçta iki biçimde de bırakmak için insanın kendisini biraz zorlaması gerekiyor.

Bir kararı vermek ve uygulamak. Zor veya kolay olabilir. Ama hepsi bu.

Ben bantsız da bırakmayı denedim 1 ay boyunca içmedim. İçmeyebilrdim de ama vazgeçtim. İçmemekten vazgeçtim. Sorun burada. "İçmeyeceğim" diyebilmek.

Daha önce de ifade ettiğim gibi 6 ay bıraktıktan sonra tek tek içmek beni yeniden başlattı. Bırakan arkadaşların da bana bir şey olmaz mantığından var geçip en az bir yıl ağızlarına sigara koymamasını öneriyorum. (Aslında doktorun önerisi idi ondan çaldım. Ama aradan 10 yılı aşkın süre geçtiği ve yazılı olmadığı için legalleştiğini varsayarak kullandım.) (Sorumluluk doğarsa doktora, övgülere bana aittir.)

Bir arkadaşım sigarayı bıraktım demedi. Hep bu gün içmeyeceğim dedi. Hala karşılaştığımızda takılırım. Bıraktın mı sigarayı? Cevap: Hayır bırakmadım. Sadece içmiyorum.

Sonuçta içmemek konusunda bir karar verirseniz bunu başarabilirsiniz. Tamamen size bağlı. Gerekçeler çok açık:

Şu üçgünlük dünyada kendini üzmeye ne gerek var? Sigara içen öldü de içmeyen ölmedi mi

Kendime ve çevreye karşı bu kadar zarar var, neden içeyim? Kimse sigara tiryakisi olarak doğmuyor. Yaşamsal bir zorunluk değil.

Öbür mesajımda gene sigaraya övgüler düzeceğim.

Saygılarımla.
Old 31-08-2008, 07:02   #274
ParanoidAndroid

Sigara hic denemedim.. Denemem de.. kokusu felaket bir kere! ama nargile.. off nargile.. ozledim cok.. soyle oba'da bogazin tam icinde; ya da mihrabat korulugu'nda bogazi tam karsina alarak cekeceksin bahreyn elmasini.. ama yine de ozenmeyin siz
Old 31-08-2008, 10:21   #275
Gülümse

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Pardon

Sigara bağımlılığı da madde bağımlılığı sayılmıyor mu?

Saygılar

Sevgili dostum,
Sigara tabiki madde bağımlılığı sınıfına giriyor. Her ne kadar alkol ve uyuşturucu ile karşılaştırılamazsa da sigara madde yoksunluğuna neden oluyor.

Sigara içen bir insan bedeni sigaraya karşı bir savunma sistemi kuruyor. Bu savunma sisteminin birden bire durdurulması vücudun derinden sarsılmasına neden oluyor. Sigarayı bırakma evresindeki aşıra sinir, dengesiz duygu halleri hep bu savunma duvarının kalkmasının etki...

Vücudumuzun bilinenin dışında tıbbın tam olarak çözemediği çalışma sistemi var. Düşünün hepimiz şehirin kirli havasında yaşıyoruz, üstelik mütiş bir ses yumağını fark etmeden duyuyor bundan zaman zaman şikayet bile etmiyoruz.

Ama birden bire şehir dışına temiz havaya ve gürültüsüz bir yere gittiğimizde vücudumuzun savunma kalkanı ortandan kalkıyor, temiz hava bize çarpıyor, sessizlik başımızın ağrımasına neden oluyor.

Sigara bağımlıların tek şansı diğer madde bağımlılarına nazaran problemlerini kendi iradeleri ile haledebilime olasılığına sahip olmasıdır. Ama ben yine de sigara bağımlılarında bu konuda uzmanlaşmış doktorlardan yardım almasından yanayım...
Old 31-08-2008, 12:21   #276
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Gulumse
Sevgili dostum,
Sigara tabiki madde bağımlılığı sınıfına giriyor. Her ne kadar alkol ve uyuşturucu ile karşılaştırılamazsa da sigara madde yoksunluğuna neden oluyor.

Sigara içen bir insan bedeni sigaraya karşı bir savunma sistemi kuruyor. Bu savunma sisteminin birden bire durdurulması vücudun derinden sarsılmasına neden oluyor. Sigarayı bırakma evresindeki aşıra sinir, dengesiz duygu halleri hep bu savunma duvarının kalkmasının etki...

Vücudumuzun bilinenin dışında tıbbın tam olarak çözemediği çalışma sistemi var. Düşünün hepimiz şehirin kirli havasında yaşıyoruz, üstelik mütiş bir ses yumağını fark etmeden duyuyor bundan zaman zaman şikayet bile etmiyoruz.

Ama birden bire şehir dışına temiz havaya ve gürültüsüz bir yere gittiğimizde vücudumuzun savunma kalkanı ortandan kalkıyor, temiz hava bize çarpıyor, sessizlik başımızın ağrımasına neden oluyor.

Sigara bağımlıların tek şansı diğer madde bağımlılarına nazaran problemlerini kendi iradeleri ile haledebilime olasılığına sahip olmasıdır. Ama ben yine de sigara bağımlılarında bu konuda uzmanlaşmış doktorlardan yardım almasından yanayım...

Old 31-08-2008, 12:57   #277
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Hemşire olmaz mı? Ben 2 kere anlatsam mesela?
Old 31-08-2008, 13:21   #278
Mustafa ÖZCAN

Merhabalar...
Yazsammı yazmasammı kararsız kaldım önce. 20 senelik bir tiryakilikten sonra sigarayı bıraktığım için duygu ve düşüncelerimi paylaşmak düşüncesiyle yazmaya karar verdim.

2005 yılı nisan ayında ağzımın içindeki o pis kokunun, vücudumdaki o kırgınlığın nedeninin sigara olduğundan kesin emin olduğum bir anda bırakıverdim sigarayı. Bir tane daha yakmadığım gibi rüyalarımda bazen içerken görürüm kendimi, kan ter ve korku içinde uyanırım. Yine nereden bulaştım ben bu lanete diye..

İçenler kusura bakmasın ama bunu biraz da irade meselesi saydım. Eğer sigara ile başa çıkamıyorsam hiç bir konuda iddialı konuşma hakkımın olmadığını düşündüm.. Sigaradan şikayet etmeyen hemen hemen hiç yok gibi. Kötülüğü konusunda koro halinde konuşuyoruz hemde aynı makamda.. İş bırakmaya gelince kimse kalmıyor ortada. Herkesin kendince inandırıcı bir bahanesi hazır.. Ama hiç biride inandırıcı değil.

Sigara ekmek değil su değil. Asli hiç bir ihtiyaç değil. Hatta zevk vericiler içinde de listeye bile giremez bence. Çok daha zevkli işler var...

Bence basit ve kötü bir alışkanlık ve irade zayıflığından başka bir şey değil sigara içmek.

Sıradan günlük ilişkilerde sigara içenin ya da içmeyenin benim açımdan hiç bir farkı yok.. Örneğin sigara içen bir müvekkilin önüne kahve ile birlikte sigara yaktıysa kül tablası da koyarım. Ama iş yakın arkadaşlık ve dostluğa geldiyse sigara içen insanla ayrı odalarda gibi hissediyorum kendimi. Sigara içen hiç yakın arkadaşım kalmadı. Eşim zaten içmez.

Niyeti olan arkadaşlar, sigara ile her hangi bir pazarlığa girmeden bu irade zayıflığı ürünü olan sigarayı derhal ve dönülmeyecek bir kararlılıkla hayatınızdan çıkarıp atın.

Yok atamadıysanız bir ricam var. Eşiniz ya da arkadaşınız sigara içmiyorsa onunla program yapmadan en az yarım gün önceden itibaren sigara içmeyin lütfen. Sigara içtiğim dönemler için eşimden ve arkadaşlarımdan tekrar özür diliyorum.

Ben kökten kurtuldum darısı niyetlenenlerin başına...

Saygılarımla...
Old 31-08-2008, 14:18   #279
Nur Deniz

Varsayılan Merhaba

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
İçenler kusura bakmasın ama bunu biraz da irade meselesi saydım. Eğer sigara ile başa çıkamıyorsam hiç bir konuda iddialı konuşma hakkımın olmadığını düşündüm.. Sigaradan şikayet etmeyen hemen hemen hiç yok gibi. Kötülüğü konusunda koro halinde konuşuyoruz hemde aynı makamda.. İş bırakmaya gelince kimse kalmıyor ortada. Herkesin kendince inandırıcı bir bahanesi hazır.. Ama hiç biride inandırıcı değil.

Hoş geldiniz Sn Mustafa Özcan 20 yıldan sonra sigarayı bırakmış olduğunuz için tebrik eder. İradeliyim vasfını kullandığınız teessüf ederim.

Baştan söleyim de yanlış anlaşılmasın, yazmış olduğunuz alan Sigarayı Bırakıyoruz alanı , içenlere kızıyoruz, bırakamayanları kınıyoruz alanı da değil.

Bu gün 16 gündür sigara içmiyorum ve tahmininiz üzere hat safhada gergin ve sinirliyim. O yüzden mazur görün.

Sabahtan beri temizlik vs, yaparken ellerim parçalandı, mısır patlatmaktan kendimi zemheride sanıyorum, saçımı öylesine taramadan topladığım için yarı deli durumundayım, su içmekten ve tuvalete gitmekten ayaklarım aşındı, tesbihim koptu diye depresyona girip 2 saat ağladım, 2.5 kilo aldım ve daha alacağımı biliyorum. Bu günün zor geçeceğini tahmin ediyorum.

Ve sigara içen biri nolur kapıyı çalmasın durumunda iken sizin yazınızı okuyunca bir an da gözüm döndü..

- 20 yıl sigara kullanmışsınız, hayatınızın 20 yılında ben iradesizim diyebilir misiniz sadece sigara kullandığınız için?

-Sadece sigara içmediği ya da bıraktığı için bir insana (bakın bayan ya da erkek de demiyorum) iradeli ve mükemmel diyebilir misiniz?

-Ortalama insan ömrü abartarak 80 yıl olsa ki zor % 25 ine sigara kullandığı için biri nasıl olurda irade gibi olması gereken güzel bir sıfatın olmadığını söyler , anlayabilmiş değilim.

Uyku düzenim bozuldu, sabredemiyorum ve bu gün bu irade kelimesini tek tek irdeleyeceğim. (Ya elim koptu , lütfen olumsuz mesaj yazılmasın. )
Old 31-08-2008, 14:26   #280
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN

2005 yılı nisan ayında ağzımın içindeki o pis kokunun, vücudumdaki o kırgınlığın nedeninin sigara olduğundan kesin emin olduğum bir anda bırakıverdim sigarayı. Bir tane daha yakmadığım gibi rüyalarımda bazen içerken görürüm kendimi, kan ter ve korku içinde uyanırım. Yine nereden bulaştım ben lanete diye.

Bunu görmekte şaşırtıcı, sanki biri sevgilime ya da çocuğuma laf sölemiş gibi oldum.Pis kokulu , beni yoruyor filan diye..Hele şu rüya kısmı , tam oturdu.. Birini sever ve bazen etkilendiğiniz neyse kötü de olsa rüyanızda görebilirsiniz. Uyanınca demez misiniz sevdiğiniz bir şeyse;

-Yazık ki rüyaymış..
Old 31-08-2008, 14:33   #281
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Bence basit ve kötü bir alışkanlık ve irade zayıflığından başka bir şey değil sigara içmek.

Gene aynı kelime..İradesiz değilim deyip yakcam bi tane.Ben 20 yıl içtim o zaman iradesizdim dediniz bunu da itiraf kabul ettim deyip bir de gülcem.

İrade ya da iradesizlik bunları değil bu alışkanlıktan vazgeçerken eğlenceli, destekleyici, moral verici davranan herkesi sigara içsin içmesin, bıraksın bırakmasın, bırakamasın, bırakmayı düşünüpte içsin farketmez benim için, bırakıpta ya bırakamazsam deyip bir de bıraktığını sölemeyenler de var.(şahsen yakında siz sölemezseniz ben söleyeceğim , gelin ne olursa olsun deyip açıklayın adınızı efendim, sanki size siilah mı dayadık?) Herekesi sigaradan bağımsız olarak sevdiğimi söyler ve moral ve destekleyen mesajlar için teşekkür ederim..
Old 31-08-2008, 14:35   #282
Nur Deniz

[quote=Nur Deniz]Gene aynı kelime..İradesiz değilim deyip yakcam bi tane.Ben 20 yıl içtim o zaman iradesizdim dediniz .

quote]

Böyle sölemediniz , bana ne oluyorsa bu gün işte. Özür dilerim..
Old 31-08-2008, 14:41   #283
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Sigara ekmek değil su değil. Asli hiç bir ihtiyaç değil. Hatta zevk vericiler içinde de listeye bile giremez bence. Çok daha zevkli işler var...

Hemen zihnimde parlayan şeyi söleyim. Çok keyifli efendim hemde çoookkkkk. Ah ah gözümde canladı yazcam bir tane keyif konusunda atılacam burdan o olacak...Yoksa siz.....

Yemek yemektende, su içmektende, çok keyifliydi, şöyle boğaza karşı bir çay bahçesinde , akşam üzeri bol köpüklü, şekerli türk kahvesinin yanında, sevdiğin biriyle, huzurla, rüzgarın serinliğinde bir sigara içmek...

Bu mu keyifsiz sizin listeniz nedir Sn Özcan, siz neden keyif alıyosunuz??
Old 31-08-2008, 14:43   #284
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Hemen zihnimde parlayan şeyi söleyim. Çok keyifli efendim hemde çoookkkkk. Ah ah gözümde canladı yazcam bir tane keyif konusunda atılacam burdan o olacak...Yoksa siz.....

Canlandı ve yakacağım efendim yukardaki o cümleler..
Old 31-08-2008, 14:44   #285
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Canlandı ve yakacağım efendim yukardaki o cümleler..

Cümledeki kelimeler demek istedim..
Old 31-08-2008, 14:50   #286
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Niyeti olan arkadaşlar, sigara ile her hangi bir pazarlığa girmeden bu irade zayıflığı ürünü olan sigarayı derhal ve dönülmeyecek bir kararlılıkla hayatınızdan çıkarıp atın.

Pazarlık mı? Ne pazarlığı, bir zamanlar arabanın torpido gözüne düşen var mı, pc masasının ardında acaba az içilmiş bi tane var mı, ekmek sigara değil sigara-ekmek ikilisiyken, zaten kazandı ki bu pazarlığı..

Ayrıca lütfen efendim irade zayıflığı ürünü değil, bizzat bilerek , organize ederek, bazı madelerle yıkayarak, mm lik hesaplarla, rengini, paketini seçerek özenle cazip kılıyolar.Ve tamamen yasal , cazip, baştan çıkarıcı..
Old 31-08-2008, 14:54   #287
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Yok atamadıysanız bir ricam var. Eşiniz ya da arkadaşınız sigara içmiyorsa onunla program yapmadan en az yarım gün önceden itibaren sigara içmeyin lütfen. Sigara içtiğim dönemler için eşimden ve arkadaşlarımdan tekrar özür diliyorum.
.

Ya susayım dedim yine beceremedim Sn Mustafa Özcan, ben çocuğumun, annemin bardağından su içmezken eskiden eşimin yakıp elime verdiği sigarayı içerdim..İki kişide içiyorsa hiç de iğrenç değil , paylaşımdır.

Sizi yargılamıyorum, fikrimi söylüyorum.
Old 31-08-2008, 14:58   #288
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Sigara içtiğim dönemler için eşimden ve arkadaşlarımdan tekrar özür diliyorum.

Ben hiç kimseden dilemiyorum, oğlumdan başka, onlar hala fosur fosur içip bana gülerken ben niye özür diliyomuşum.. Hani yani bi söz var dinime küfreden bari müslüman olsa diye, ağızlarında sigara ben özür dileyecm haa. Hiçte değil. Keşke zamanında sizle daha çok içeymişim. Ama bunu hayatta size sölemem..
Old 31-08-2008, 14:59   #289
Mustafa ÖZCAN

Nur Hanım Sakin olun lütfen...

Annem içtiğim dönemde bana zıkkım iç derdi Benimki o türden içen ve bırakmayı düşünen arkadaşlara hafif iğneleyici ve destekleyici bir mesajdı.

Çuvaldızı kendime batırıyorum. İçtiğim ve bırakmayı düşündüğüm dönemde iradesizlik yapmışım. Atıvermek çok zor değilmiş.

Arkadaşlara diyorumki ekmek değil su değil, atıvermek zor değil.

Bakın o boğazdaki ılık rüzgar, akşamın ışıkları, içtiğiniz kahvedeki acımsı eksotig tad, karşınızdaki arkadaşınızın gözleri, aradaki muhabbettin tadı, hepsi sigaradan daha keyif verici bence. Yeterki algı oraya yoğunlaşsın ve hissedebilsin..

Boğazda ki o güzelim anın içindeki zevk verici 50 ayrıntının içinde sigaramıdır resmi tamamlayan. Bence hayır..

Bence sakin olun ve sakın sigara yakmayın, hele ki bahane benim yazım olmasın olurmu.?

Saygılarımla...
Old 31-08-2008, 15:04   #290
Gülümse

Varsayılan Biraz da gülelim...

Sigarayı bırakmaya karar verdiğim dönemde neredeyse tümü doktor olan aile fertleri olaya el koyup, kararımı daha uygun zamana ertelememi tavsiye etmişlerdi...

Baktım bizimkilerden fayda yok bende özel hastanenin küçük şubelerinden birine başvurdum...

Samimiyetsiz gülüşle işini yapan, mat zerafetli sekreter, sigarayı bırakmak için başvurduğumu öğrenince birden sevindi. Üstelik bu sevinçi diğer çalışanlara da bulaştı. Hepsi beni tebrik edip, yüreklendirici şeyler söylemeyi ihmal etmediler... Randevumu aldılıp çıkıncaya kadar bu samimi tavırlarını sürdürdüler...

Randevu günüm geldiğinde, halen sigarayı bırakma konusunda tam kararını verememiş bir şekilde ayağımı sürüye sürüye kliniğe gittim... Orada ki kızların tavırları her zamanki gibi sahte mat gülüşleri beni karşıladılar... Randevu kağıdımı uzatınca tekrar heyecanlanıp "Siz sigarayı bırakmaya geldiniz" ... Ardından canlı ve neşeli bir samimiyetle beni oturtup doktorumun yolda olduğunu bildirdiler...

Bir hafta sonra sigarayı bir hafta boyunca sigara içmeyen her insanda olduğu gib,i tepemde görünmeyen sinir yayıyla kliniğe girip, yerime oturdum... Ben bir kaç dakika erken gelmiştim, doktorumda zaten daha gelmemişti... Bankın arkasında görevli olan kızlar; ortalığın sakinliği ve mesai sonuna yaklaşan saat yüzünden, sakin ve yorgun olmanın tüm özelliklerini taşıyorlardı.

Gözüm saatte doktorumu beklerken birden kapı açıldı bir anda kızların yine yüzlerinde güller açtı... Baktım içeri giren bizim doktor... Doktorum benden özür dileyip hemen benimle ilgileneceğini söyledi ve içeri geçti...

O zaman durumu anladım... Daha sonra öğrendiklerim de tüm detayları tamamlamış oldu... Sigarayı bırakma konusunda bana önderlik yapan doktorum (Ki bu konuda ciddi bir araştırması vardı) sadece benim için kliniğe geliyordu. Orada görevli kızlar için benim gelişim; 1.90 boyunda beyaz tenli, kumral bukleleri olan havalı saçlı yeşil gözlü yakışılı doktorunda gelmesi demek oluyordu.

Kızların içeri girdiğimde yarattığı sevinç dalgasının nedeni, sigara bırakmamda değil, o yakışılı doktoraydı... Tabi zavallı kızlar benden sonra hemen çıkmak zorunda kalan doktorun evli olduğunu biliyorlardı ve en acısı sekiz ay süreceklerini zannettikleri sigara bırakma terapisi bende bir ayda bitivermişti...
Old 31-08-2008, 15:07   #291
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Merhabalar...
Yazsammı yazmasammı kararsız kaldım önce. 20 senelik bir tiryakilikten sonra sigarayı bıraktığım için duygu ve düşüncelerimi paylaşmak düşüncesiyle yazmaya karar verdim.

2005 yılı nisan ayında ağzımın içindeki o pis kokunun, vücudumdaki o kırgınlığın nedeninin sigara olduğundan kesin emin olduğum bir anda bırakıverdim sigarayı. Bir tane daha yakmadığım gibi rüyalarımda bazen içerken görürüm kendimi, kan ter ve korku içinde uyanırım. Yine nereden bulaştım ben lanete diye..

Sıradan günlük ilişkilerde sigara içenin ya da içmeyenin benim açımdan hiç bir farkı yok.. Örneğin sigara içen bir müvekkilin önüne kahve ile birlikte sigara yaktıysa kül tablası da koyarım. Ama iş yakın arkadaşlık ve dostluğa geldiyse sigara içen insanla ayrı odalarda gibi hissediyorum kendimi. Sigara içen hiç yakın arkadaşım kalmadı. Eşim zaten içmez.

Ben kökten kurtuldum darısı niyetlenenlerin başına...

Saygılarımla...

Ya Muzaffer Abi lütfen ya bi şey söle, ben evet sigara içmeyi özledim, bazen bıraktığımı sölediğim için pişman olduğum zamanlar oluyor, keşke diyorum evde içmeseydim, ara sıra dışarda işte içseydim kimseye çaktırmasaydım diye. Sinir oluyorum elimde değil, attım , bıraktım bi daha içmedim ya aferin size, tebrikler efendim, saygılar.

İradesiz filan ben çok zorlanıyorum. Bazen kime ne içecem dediğim oluyo, tiryakiliğin ifadesi size bile yalan sölemeyi düşündüğüm oluyo. Ama canım sigara istiyor işte. Yalan değil.

Sigara sağlıklı, bir kez eve, arabaya,işe alınıpta bulundurulan, güzel kokulu,bağımlılık yapmayan, genlerinize etkili olmayan, cildi bozmayan,( ya paketlerde yazıyo buraya neden yazmayım), cinsel fonksiyonları azaltmayan, bir çok hastalığın kaynağı olmayan, cezası olmayan her yerde içilen , herkesin içtiği bir şey olsaydı, ben hayatta bırakmazdım, kulaklarımdan bile çıkarttırdım dumanları.

Yine bekli de ara verir geri dönerdim ama şu var ki beni bağlayan tek şey,

OĞLUMA BIRAKTIM DEDİM VE SÖZ VERDİM.

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Nur Hanım Sakin olun lütfen...

Annem içtiğim dönemde bana zıkkım iç derdi Benimki o türden içen ve bırakmayı düşünen arkadaşlara hafif iğneleyici ve destekleyici bir mesajdı.

Çuvaldızı kendime batırıyorum. İçtiğim ve bırakmayı düşündüğüm dönemde iradesizlik yapmışım. Atıvermek çok zor değilmiş.

Arkadaşlara diyorumki ekmek değil su değil, atıvermek zor değil.

Bakın o boğazdaki ılık rüzgar, akşamın ışıkları, içtiğiniz kahvedeki acımsı eksotig tad, karşınızdaki arkadaşınızın gözleri, aradaki muhabbettin tadı, hepsi sigaradan daha keyif verici bence. Yeterki algı oraya yoğunlaşsın ve hissedebilsin..

Boğazda ki o güzelim anın içindeki zevk verici 50 ayrıntının içinde sigaramıdır resmi tamamlayan. Bence hayır..

Bence sakin olun ve sakın sigara yakmayın, hele ki bahane benim yazım olmasın olurmu.?

Saygılarımla...

Ben sakinim efendim, hatta kendimi elinden oyuncağı alınmış mahzun ve suskun bi çocuk gibi hissediyorum. İrade kelimesini, bağımlılık kelimesini, kötü alışkanlık, neden içersiniz ki kelimelerinden uzak tutmak istiyorum o kadar..

Aslında yazınıza bir daha baktım da o kadar da sinir bozacak bir şey yokmuş..Özür dilerim..

Ama size bakın bir faydasını söleyim bırakmamanın,

Benim çenemi kapatıyordu..

Ayrıca da Sn Gülümse tıbbi yardım isimli bir yazım ardı burda okudunuz mu bilmiyorum ? Bunu düşünce olarak kendime yakınlaştıramadım bir türlü..ama sizin için %100 etkili bir yöntem olduğu için mutluyum. Anlaşılan ben biraz zorlanacağım, ama vazgeçmeyeceğim, oh iyiki buraya yazıyorum, belkide sinir krizlerinin tepki almadığı tek forum alanı ..

Size çok teşekkür ediyorum.

İyi gidiyorum bencede , sayenizde. 16 gün oldu, ve ramazan ayı geldi, daha kolay olacak artık, en azından gözümün önünde uyaran olmayacak..

Ama nolur kötülerken yıllardır nefesimizle içimize çektiğimizi hatırlayıp, şimdi arkasından lanet yağdırır durumunda olmayalım.

Olumlu telkinler bekliyorum herkesten.

Napalım, alışkındım ve seviyodum ve keyif alıyodum, şimdi 16 günde tüh kaka diyemem, daha zamanı var...

Şahsınıza sölemediğim konusunu farkettiniz sanırım Sn Mustafa Özcan, herhangi bir anlatım sorunu yaşadıysam özür dilerim..

(sizin büronun adresi neydi madem kahve sigara ve kül tablası üçlüsü var.)

Old 31-08-2008, 15:31   #292
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Savaşçı
Alıntı:
OĞLUMA BIRAKTIM DEDİM VE SÖZ VERDİM.

İşte en büyük dayanak.
"En önde savaşmak" denilen şey bu işte.
Başaracağınızın kanıtı ortada.
Ha gayret!
Old 31-08-2008, 15:38   #293
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Neyse Suat'a yeterince sataştığımıza göre şimdi biraz da bırakmayı düşünen arkadaşlara bilgi ve cesaret verelim.

Net olarak bilmiyorum ama bant vb. kullanmadan bırakan insanların 15. gün vb. dönemlerde krizler yaşadığını duydum. Bunlar başkalarının anlatımları. Bu konudaki deneyimleri Nur aktaracak. Ben kendi deneyimimi aktarayım.

Öbür mesajımda gene sigaraya övgüler düzeceğim.

Saygılarımla.

Sevgili Muzaffer Abiyi çok içten samimi bulduğum için sigara içmeyi bıraktım. Bu gün peşepeşe yazdığım mesajlar olabilecek kendinizi ikna etme yöntemleridir. Birazda vakit geçirme, heyecan yaratma çabasıdır.

Terlikleri dövdüğüm ve tesbih için ağladığım doğrudur. Evet zor oldu ama yavaş yavaş azalıyor. Samimiyetle yaşadıklarımı anlatmaya çalışıyorum umarım okuyanlar gülümser ya da en azından sinir olmazlar.

Kriz geçti birazdan bu konu ile ilgili araştırmalarımı özetle yazabilirim.
Old 31-08-2008, 15:55   #294
Gülümse

Sigarayı bırakanlar için en güzel destek yüzmek... Suyun insanı sakinleştirici özeliğinin yanı sıra nefes açıcı özelliği var...
Old 31-08-2008, 16:28   #295
Nur Deniz

İnceleme AraŞtirma

07-18-2005, 05:27 PM
SIGARA TIRYAKILIGI

Sayın Sigara Tiryakisi,
Belki şu anda sigaranızla mutlu olup, sigara içme hakkınız kısıtlandığı için öfkelenmektesiniz.
Sigaranın zararlarını bildiğinizi düşünmenize rağmen ve sigaranın sizin için de kötü olduğunu bilmenize rağmen sigaraya devam ediyorsunuz.
Belki de şöyle düşünüyorsunuz;
- Günde birkaç sigara içiyorum, bu da tehlikeli değil.
- Sigarayı bırakamayacak kadar tiryakiyim.
- Sigara strese dayanmamı kolaylaştırıyor.
- Kilo almamı engelliyor.
- Herkes bu kadar karışmasa bırakabilirim.

--------------------------------------------------------------------------------
Neden Sigara İçmeye Devam Ediyorsunuz?
Fiziksel Bağımlılık: Sigaradaki nikotin; alkol, kokain ve eroinden daha fazla bağımlılık yapan bir maddedir. Her soluktan 7 saniye sonra nikotin beyninize ulaşıp "iyi hissetmenizi" ve daha fazla "nikotin istemenizi" sağlıyor.
Fiziksel Alışkanlık: Sigaradan çekilen her nefes el ve ağız alışkanlığınızı kuvvetlendiriyor. Eğer günde 1 paket sigara içiyorsanız ve her sigaradan 10 nefes çekiyorsanız, günde 200 kez, yılda 73.000 kez bunu tekrarlıyorsunuz ve gittikçe güçlenen bir alışkanlık ortaya çıkıyor.
Duygusal destek: Sigara tiryakileri sigarayı kötü zamanlarında destek olan, iyi zamalarda neşelerini artıran bir arkadaş olarak görürler.
Kimlik: Birçok sigara tiryakisi sigarayla kendini özdeşleştirmiştir.
Sosyal alışkanlık: Eğer kahvenizin yanında veya kahvede, barda sigara içiyorsanız, belli sosyal durumlarda sigara içmeye kendinizi alıştırmışsınız demektir.
Sigara endüstrisi: Sigara üreticisi firmalar, sigara ile soğukkanlılık, kararlılık, incelik, güç ve öfkenin kontrol altına alınması arasında ilişki olduğuna insanları inandırmak için milyonlarca dolarlık reklam yapmakta, filmlerde önemli karakterlerin kendi sigaralarını içmeleri için yüzbinlerce dolar ödemektedirler. "Amerika gibi ülkelerde sigara içmek iyice kontrol altına alındığından, sigaralarını gelişmekte olan ülkelerde pazarlamakta ve insanların genç yaşta sigaraya başlayıp, devam etmeleri için her yolu denemektedirler." Sigaraya alıştırdıkları kişinin bütçesinden her ay düzenli bir bölüme el koymaktadırlar.

LÜTFEN GİZLİ VE AÇIK SİGARA REKLAMLARINA İNANMAYIN!

KENDİNİZE GÜVENİN, SİGARAYI BIRAKABİLİRSİNİZ

Stresle başa çıkmakta zorlanıyorsanız
ailenizden, arkadaşlarınızdan, doktorunuzdan yardım isteyin.
Hastalıklı bir yaşam ve erken ölmek istemiyorsanız sigarayı bırakmayı başaracaksınız.

--------------------------------------------------------------------------------
Sigaranın Zararları

Sayın hasta!
Size hasta diye sesleniyorum, çünkü artık tüm dünyada sigaranın sağlıklı bir yaşamla bağdaşmadığı kabul görmektedir. Her ne kadar siz şu anda kendinizi sağlıklı hissetseniz de bu içtiğiniz her sigaranın vücudunuza zarar verdiği gerçeğini gizlemez.
Sigara başta solunum sistemi ve kalp-dolaşım sistemi olmak üzere vücudunuzdaki tüm sistemler üzerine etkilidir.

Sigara içenlerin yaklaşık %25'i
sigara nedeniyle yaşamlarının erken bir döneminde ölmektedirler!

Yapılan bir araştırmaya göre 1950 - 1975 yılları arasında 10 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmüştür. 1975 - 2000 yılları arasında 50 milyon kişinin sigara nedeniyle ölmesi beklenmektedir.

Sizce yaşam bu kadar değersiz mi?
Sigaranın neden olduğu en önemli hastalık grubu kanserlerdir.
Sigara akciğer kanseri başta olmak üzere soluk borusu, gırtlak, ağız, dil, dudak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, böbrek ve kadınlarda rahim ağzı kanserlerine neden olmaktadır.
Tüm kanser ölümlerinin %30'unun, akciğer kanserinden ölümlerin ise %90'ının nedeni sigaradır.
Günde 1 paket sigara içen bir kişide akciğer kanserine yakalanma riski hiç içmeyene oranla 20 kat fazladır.

İçtiğiniz her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırmaktadır!
Solunum sistemi hastalıklarından kronik bronşit ve amfizemin en önemli nedeni sigaradır. Kronik bronşitten ölüm oranı hiç sigara içmeyenlerde 100.000'de 3 iken, günde 1 paketten fazla sigara içenlerde 100.000'de 114'e çıkmaktadır. Sigara akciğerin doğal savunma sistemini de bozduğu için her türlü enfeksiyon riskini artırmaktadır (Zatüre, bronşit vb.).

Yaşamınızı soluk darlığı içinde oksijene bağımlı,
yatağa bağlı halde tamamlamak ister misiniz?
Sigara içenlerde koroner kalp hastalıkları ve hipertansiyon daha sık görülür.
Sigara içmekle kalp krizi riskiniz 3 kat artmaktadır.
Sigara içenlerde seks hormonlarının azaldığı ve buna bağlı olarak kısırlık ve iktidarsızlığın arttığı saptanmıştır.
Gebelerde sigara içilmesi ise düşük riskinin artmasına, erken doğuma, doğum tartısının azalmasına yol açar.

Çocuğunuza bunu yapmaya hakkınız var mı?
Sigara yalnız içene değil, çevresindekilere de zarar vermektedir.
Pasif sigara içimi de yukarıda sayılan hastalıkların riskini artırmaktadır.

Sevdiklerinizin sağlığı da sizin için önemli olsa gerek!
Tüm bunlara karşın sigara içmeyi sürdürmeyi düşünürseniz, sizin seçiminizdir.
Ancak sigarayı bırakmayı düşünürseniz biz size her konuda yardıma hazırız.

melihbakir
07-18-2005, 05:28 PM
Artık Sigarayı Bırakmaya Karar Verdiniz
Daha önce bırakmaya çalışıp da tekrar başladıysanız niçin başarısız olduğunuzu düşünün ve nedenlerini yazın.
- Geçen sefer niye sigaraya başladım?
- Bu sefer aynı hatayı yapmamak için nasıl bir plan yapmayılım?

Bir Gün Belirleyin
Sİgarasız yaşama geçeceğiniz günü önceden belirleyin. O gün;
- Mümkün olduğunca stresinizin az olduğu,
- Kendinize zaman ayırabileceğiniz,
- Size sigara istetecek etkenlerden uzak, bir gün olsun.
Bu günü kaydedip altını imzalayın ve görebileceğiniz bir yere asın.

Sigara günlüğü tutmaya başlayın.
Her içtiğiniz sigarayı, ortamı, zamanı, kimlerle, niçin içtiğinizi kaydedin.

Sigarayı size hatırlatacak nedenler:
- Alkol
- Yemek sonrası
- Kilo alma korkusu
- Duygusal stres
- Kahve
- Diğer sigara içenlerdir.
Bunlarla nasıl başa çıkacağınızı planlayın.

Bazı İpuçları

Uzak durma: En iyisi birkaç hafta bu nedenlerden uzak durmaktır.
Alkol ve kahveyi azaltın.
Sigara içilen yerlerden uzak durun.

Düzeninizi değiştirin: Yemekten sonra sigara içiyorsanız;
- Artık yürüyüşe çıkın
- Sigarayı bırakmanın mutluluğunu düşünün
- Sağlıklı yiyeceklere yönelin
- Şekersiz ciklet çiğneyin
- Müzik dinleyin
- Arkadaşlarınıza telefon edin
- Spor yapın
- Arkadaşlarınıza sigarayı bıraktığınızı duyurup, onların da yardımını isteyin.

Sigara içmek istediğinizde:
- Bulunduğunuz ortamı değiştirin
- Beş dakika bekleyin
- Derin nefes alıp verin. Gevşemeye çalışın.
- Bir bardak suyu ağzınızda bekleterek yavaş yavaş için.

UNUTMAYIN!
SİZ SİGARAYA TESLİM OLMAYACAK KADAR GÜÇLÜSÜNÜZ!

Sigaranın Bırakılmasında İlaç Tedavisi

Nikotin tedavisi:
Sigarayı bırakmaya kesinlikle karar vermiş olan kişilerde yardımcı bir yöntem nikotin tedavisidir.
Böylece nikotin eksikliğine bağlı bazı eksiklik bulguları ortadan kaldırılmış olur.

- Nikotin tedavisi mucize değildir (başarı oranı %40-50)
- Nikotin tedavisi sırasında kesinlikle sigara içilmez
- Nikotin tedavisi kesinlikle hekim kontrolünde yürütülür

Nikotin bir ilaç olarak değişik şekillerde hazırlanmıştır. Cilde yapıştırılan bantlar (plaster), ciklet, burun spreyi gibi uygulama biçimleri vardır. Halen ülkemizde cilde yapıştırılan bant şekli bulunmaktadır.

Nikotin plasteri tedavisinde doz ayarlanması:
Nikotin plasteri tedavisine başlama dozu, kişinin içmekte olduğu günlük sigara miktarına göre ayarlanır. Başlanan doz, birkaç haftalık sürelerle basamak tarzında azaltılarak sürdürülür. Toplam uygulama 10-12 haftadır. Ülkemizde de mevcut nikotin plasteri uygulamasında, ilaç 24 saate bir kullanılır. Gövdede bir bölgeye yapıştırılır.

Nikotin Tedavisi Kimlere Uygulanmaz
Hamileler, süt emziren anneler, çocuklar ve bazı sağlık sorunlarına sahip kişilere nikotin tedavisi uygulanmaz. Bu sağlık sorunlarından başlıcaları; miyokard enfarktüsü, anjina pektoris, aritmiler, hipertansiyon, serebrovasküler hastalıklar, Buerger hastalığı, diyabet, hipertiroid, duodenum ülseri ve kontakt dermetitdir.

Nikotin tedavisi sırasında ortaya çıkabilecek yan etkiler:
Yan etkilerin sıklığı, yapılan klinik çalışmalarda %1-2 oranında bulunmuştur.
Bunlar: baş ağrısı, gribe benzeyen bulgular, hanımlarda sancılı adet, bulantı, kusma, halsizlik, uykusuzluk, göğüs ağrısı, sıcaklık hissi, kramplar, kaşıntı, bandın yapıştırıldığı yerde alerjik reaksiyon gibi bulgulardır.
Nikotin tedavisi sırasında başka ilaçlar kullanılıyorsa hekime bildirilmelidir.
Nikotinin bunlarla etkileşimi olabilir.

Nikotin dışındaki ilaçlar veya antinikotin maddeler:
Nikotin gibi etkinliği olan clonidin veya antinikotin etkisi olan anabasinum, cystisinum gibi bazı maddelerle halen klinik çalışmalar yapılmaktadır.
Henüz nikotin tedavisi kadar deneyim yoktur. SN MELİH BAKIRDAN ALINTIDIR…

Old 31-08-2008, 16:35   #296
Nur Deniz

SİGARA İLE İLGİLİ BAZI ÇARPICI GERÇEKLER
Her gün dünyada 5.000 çocuk sigaraya başlamaktadır.
Sigara içmeyi bir kez deneyen 4 kişiden 3 tanesi sigara tiryakisi olmaktadır.
Dünyada her yıl 4 milyon insan sigaradan hayatını kaybetmektedir.
Türkiye'de her yıl 100.000 kişi erken yaşlarda sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir.
Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör, iş kazaları vb. tüm ölümlerin toplamından beş kat daha fazladır.
Günde bir paket sigara içilen evlerde çocuklar 5 sigara içmiş gibi zehirlenmektedirler.
Pilotlarda sigara kullanımı üzerine yapılan bir araştırmaya göre, uçuştan bir saat önce bir sigara içen pilotun, görme alanında ve renk algılama yeteneğinde %20 oranında azalma olmaktadır. Bu nedenle pilotlar gibi sürücülerin de sigara kullanmaması gerektiği belirtilmektedir.
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WH0) verdiği rakamlara göre, dünyada her 13 saniyede bir kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir.
İçilen her, sigara yaşamdan 5.5 dakika çalmaktadır.
Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha çok sırt ve eklem ağrısı çeker.
Ağır derecede sigara içenler, sözlü anlatım sırasında hafızalarını toparlamada güçlük çekerler.

Sigara içilen ortamda maruz kalınan duman, pasif içicilerden çok çocukları ve hamile kadınları etkiler.

Pasif sigara içiciliği, ileriki yaşlarda akciğer kanserlerinin en önemli nedenlerinden biridir.
Çevresel sigara dumanı, herkes için tehlikelidir.
Türkiye'de her yıl 10.000 insan, kendi sigara içmediği halde, yanında sigara içildiği için hayatını kaybetmektedir.
Sigara, her nefeste 50.000 hücrenin ölümüne sebep olur. SİGARA VE SAĞLIK
Sigara dumanı içinde 4.000' den fazla zehirli madde bulunmaktadır.
Boya sökücü aseton, akü yapımında kullanılan kadmiyum, roket yakıtı metanol, çakmak gazı bütan, temizlik maddesi amonyak, fare zehiri arsenik, öldürücü zehir hidrojen siyanür, naftalin, bu 4000 maddeden sadece birkaç tanesidir. Nikotin ise sigarada bulunan bağımlılıktan sorumlu ana maddedir.
Sigara kullanımının risk faktörü olarak rol oynadığı hastalıkları sistematik olarak inceleyecek olursak:
Solunum Sisteminde: Kronik faranjit, larenjit, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, ses teli nodülleri, boğaz, larenks ve akciğer kanserleri, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (kronik bronşit, amfizem), astımın ortaya çıkmasını kolaylaştırır ve atakların sıklık ve ağırlığını artırır. Sigara içenlerde akciğer kanserinden ölüm oranı 15-20 kat daha fazladır.
Dolaşım Sisteminde: Damar sertliği gelişimi, kol ve bacak damarlarında tıkanıklık, yüksek tansiyon, kalp krizi, çarpıntı, kan akışında azalma ve pıhtı oluşması.

Santral Sinir Sisteminde: Beyin damarlarında daralma ve beyin kan akımında azalma, beyin kanaması, felç gelişimi.

Sindirim Sisteminde: Mide asidinde artma, gastrit, mide ve incebağırsak ülserleri, ağız, dudak, yemek borusu ve mide kanserleri yapabilir.
Diğer organlarda etkileri: Mesane ve böbrek kanseri, safra kesesi ve pankreas kanserleri, kemik erimesi, dişlerde sararma, ağızda kötü koku yapabilir. Erkekte impotans ve sperm anomalileri, kadınlarda erken menopoz ile ilişkilidir. Katarakt ve diğer göz sorunları yapabilir. Sigara, hamililerde erken doğum ve düşük nedenidir. Ayrıca, yüzde kırışma, saçlarda grileşme, saç kaybı ve erken yaşlanmaya yol açar
Old 31-08-2008, 16:36   #297
Nur Deniz

SİGARA NASIL BIRAKILIR ?
Sigara bırakmak için salt irade gücü yetmemektedir. Sigarayı bırakmak için bir tedavi süreci gereklidir. Sadece irade gücü ile bırakmaya çalışanların bu girişimlerinin çok büyük bir bölümü başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Doktorunuzdan tavsiye almak, sizin için doğru olan bırakma yöntemini belirlemek ve başarmanıza yardımcı olacak bir plan yapmak, başarı olasılığınızı yükseltecektir. Yapılan bir araştırmaya göre, irade gücüyle sigarayı bırakabilenler %5 oranında başarılı olurken, tıbbi yardım ile sigarayı bırakanların oranı %30 olmaktadır.
Sigarayı bırakmaya karar vermek, başarı için en önemli malzemedir.
Fakat, sigarayı bırakmak isteyenlerin ilk veya ikinci denemelerinde başarısız olmaları, sık rastlanılan bir durumdur.
Old 31-08-2008, 16:40   #298
Nur Deniz

SİGARAYI BIRAKTIKTAN SONRA NELER KAZANACAKSINIZ ?
• 20 dakika sonra kan basıncı ve nabız normale döner.
• 8 saat sonra vücudunuz kendi kendini tamire başlar,
karbon monoksit düzeyi düşerken oksijen seviyesi normale
yükselir.
• 24 saat sonra karbon monoksit vücudunuzdan tamamen
atılır. Akciğeriniz sigaranın neden olduğu mukusu
temizleye başlar. Kalp krizi geçirme şansı azalır.
¦ 48 saat sonra tat ve koku hissinizde artış kaydedilir.
Vücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir. ® 72 saat sonra akciğer kapasitesi artar ve solunum daha
kolay hale gelir.
• 2 hafta-3 ay sonra dolaşım düzelir, yürüme rahat hale
gelir ve akciğer fonksiyonları %30 artar.
• 1-9 ay sonra akciğerin kendini temizleme kabiliyeti artar. Enfeksiyon riski, öksürük, geniz akıntısı ve nefes darlığı azalırken, vücudunuzun enerjisi artar.
• 1 yıl sonra kalp krizi riski, sigara içmeye devam eden
birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner.
• 5 yıl sonra akciğer kanserinden olan ölümler %50 azalır,
kalp krizi riski hiç içmeyenlerin seviyesine iner.
• 10 yıl sonra akciğer kanserinden ölme riski, hiç
içmeyenlerin seviyesine iner.
• 15 yıl sonra felç geçirme ve kalp krizi riski, hiç sigara
içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner.
Prof. Dr. Mustafa YAMAN Uzm.Dr. Sevda Şener Cömert
Old 31-08-2008, 16:58   #299
Nur Deniz

Varsayılan Tavsiyeler

. Sigarayı bırakabileceğinize inanın ve kendinize güvenin.
. İş arkadaşlarınız ev aile yakınlarınızı sigarayı bırakıyor olduğunuzdan haberdar edin ve anlayışlı olmalarını rica edin.
. Ofis ve işyerinde daha sık yürüyün, asansör yerine merdivenleri kullanın çünkü bu da sizin yeni egzersiz programınızın bir parçası olabilir.
. Her gün 3- 4 kez derin nefes alıp verin ve rahatladığınızı hissedin.
. Gün içinde birkaç kez dişinizi fırçalayın.
. Her zamankinden daha az çay -kahve ve daha fazla su için. Hem nikotin hem de diğer zararlı kimyasal maddelerden böylelikle arınabilirsiniz. Aşırı yemek isteği de baskılanacaktır.
. Şekerli yiyecek ve ara öğünlerden uzak durun. Yerine meyve veya yoğurt yemeyi deneyin.
. Küçük porsiyonlarda ve her zamankinden daha yavaş yemek yemeğe çalışın.
. Yemeği yediktan sonra hemen sofradan kalkın ve yürüyün. . Evde veya iş yerinde sigara taşımayı bırakın. Sigaraya ulaşmanızı zorlaştırın , örn, nakit para taşımayın.
. Kibrit ve çakmaklarınızı atın.
. Çok sigara içmek istediğinizde duygularınızı bir günlüğe yazın ve bu notları yanınızda taşıyın. . Ne olursa olsun asla vazgeçmeyin! Her deneme sizi sonuca yaklaştıracaktır.

Bırakmak için en uygun zaman
Sigarayı bırakmaya istekli olduğunuz her zaman bırakabilirsiniz. Özellikle yakın zamanda değişeceğini düşünmediğiniz iş ve günlük hayatın stresi gibi olumsuzluklar yüzünden sigarayı bırakmayı ertelemeyin.

Bırakma sürecinde kaçınılması gerekenler
Sigarayı tamamen bırakın. Azaltarak bırakmak bırakma süresini uzatır ve çoğunlukla tam olarak bırakmayla sonuçlanmaz. Sigarayı bıraktığınızda, “bir nefesten bir şey olmaz” düşüncesine direnin. Bir tek nefes çekmek bile sizi sigara tiryakiliğine geri götürür ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalırsınız. Yağlı ve şekerli kalorisi yüksek olan besinlerden uzak durun. Mutlaka düzenli bir fiziksel aktivite ile meşgul olun.

İlk gün yapılması gerekenler
Evinizdeki ve iş yerinizdeki bütün sigaralardan kurtulun. Çakmak, küllük, kibrit, vb. gibi sigara içmeyi hatırlatan nesneleri göz önünden uzak yerlere kaldırın. Sigarayı bırakmak için geçerli olan sebepleri tekrar hatırlayın.

Kendinize iyi davranın. O gün en sevdiğiniz yemeği sipariş edin, sinemaya gidin, size rahatlatan aktiviteler planlayın. Bu günü dolu yaşamaya dikkat edin, boş kalmaktan kaçının.

Davranış önerileri
. Bol su ve düşük kalorili diğer içecekler tüketmek hem ağzınızı meşgul eder hem de midenizi dolu tutarak kilo almanızı engeller.
. Ellerinizi ve aklınızı meşgul edin, yeni hobiler edinin.
. Düzenli bir fiziksel aktivite ile meşgul olun. En kolay uygulanabileni yürüyüş yapmaktır.
. Bir süre sigara içmeyen arkadaşlarınızla vakit geçirin.
. Sigara içmediğiniz için kendinizi ödüllendirin. Sigara içmeyerek biriktirdiğiniz parayla sizi mutlu edecek şeyler yapın: seyahate çıkmak, bir restorana gitmek, yeni bir elbise ya da ceket almak gibi.
. Tatile çıkmanın etkisi

Sigara bırakma döneminde yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğü gibi belirtiler iş verimini azaltacağından dolayı mümkünse iş temposunu bir süre için yavaşlatmak faydalı olabilir. Ancak, tatillerde ve diğer özel günlerde keyif alınan şeylerin kısıtlanması daha zor olacağından bu dönemlerde sigarayı bırakmak tavsiye edilmez.

Kriz anında yapılması gerekenler
Aklınız sigaraya takıldığında, o anda yapmakta olduğunuz işi bırakıp ortamdan kısa bir süre uzaklaşın, örneğin kısa bir yürüyüş yapmak ve yapmanız gereken başka bir işe yönelmek gibi... Bu tür yoğun isteğin kısa sürdüğünü ve araya başka bir aktivite koyduğunuzda sigara içme isteğinin azaldığını göreceksiniz. Sigara içme dürtüsünü kontrol altında tutmanız zaman içinde kolaylaşacaktır. Düşük kalorili yiyecek ve içeceklerle ağzınızı meşgul edin.
Old 31-08-2008, 17:36   #300
mubah

yaklaşık 13 senedir içiyorum .bugüne kadar bırakmaya bile
cesaret edemedim.neredeyse sigarayla özdeşleştim .Bırakanlara imreniyorum. ve bu konunun gündemden hiç düşmemesini diliyorum.forumu ilgiyle takip ediyorum.sigarayı bırakma düşüncesi artık gündemimde ilk sırada
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi