Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık Sınavı Hakkında Bir Bilginiz Var Mı?

Yanıt
Konu Notu: 6 oy, 4,17 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-07-2006, 09:41   #31
calforn

Sevgili Lawyerpiskin Üzgünüm ama sanırım okulum hakkında yanlış bilgi edinmişsiniz.Çünkü o saydığınız hocaların hepsinden de ders aldım.İçlerinden sadece Sayın Hocam Durmuş Tezcan'ın asistanları dersimize geldi. Bunun sebebi de hocamızın yoğunluğuydu. Üniversitemizden ayrılırken bize yaptığı konusmayı dinleseydiniz profesörlerimizin de bizimle aynı kanıda oldugunu görürdünüz. Tamam genelleme yapmak haksızlık olur.Bunu kabul ediyorum.Mutlaka içlerinde eğitimi ve öğrencileri iyi olanlar da vardır.Ben etrafımdaki örneklere ve özel üniversitelerde ders veren hocalarımın anlattıklarına dayanarak bunları yazdım...

Sevgili Tiocfaidh yazdıklarını okudum. Elbetteki bu sınavın sadece yeni mezun olanlara uygulanması haksızlık.Benden bir sene önce mezun olan hukuk öğrencisi direk mesleğini yapmaya baslayacakken ben tekrar bi sınavdan geçirilicem ve ona göre yeterliliğim ölçülecek. Ayrıca, ben mesleki yeterliliğimi üst düzeyde görmüyorum. Ben sadece cok çalıştığımı belirttim. Bu da cok normal bir şey bizim bölüm için. Çalışmadan da bitirenler yok mu bu bölümü..tabi ki var...benim istediğim gerçekten kaliteli bir sınavla bunların ayrılması..
Old 31-07-2006, 14:10   #32
avmehmett

Varsayılan mrb

Saygı değer arkadaşlar yaptığınız eleştşrşlere yürekten katılıyorum;size teklifim olacak biz sınava girecek olan hukukçuların radikal kararlara başvurarakbirlik içerisinde hep beraber SINAVA GİRMEME kararı almalıyız genç avukatlar olarak sesimizi duyurmamızın vakti gelmiştir.avukatlık gibi onurlu bir mesleği sınavla ayaklar altına almalarına izin vermememiz gerektiğini düşünüyorum bence bir hukukçunun kalitesi sınavla ölçülemez bu nedenle meslektaşlarımızdan destek alarak böyle bir girişimde bulunmamız gerektiğini düşünüyorum(sınava girmemek) saygılarımla......
Old 01-08-2006, 11:48   #33
lawyerpiskin

Avmehmett size can-ı gönülden katılıyorum, sivil toplum teşkilatlandırması yapma isteğinize saygı duyuyorum lakin bu sınavı kafasına takmış vaziyette ve gaflet halinde bulunan saygıdeğer(!) büyüklerimize sesimizi burada duyuramayacağımıza da eminim; bu konuda çalışmalar yapması gereken Barolar Birliği'dir diye düşünüyorum.Gerçi bu sınav eleştirilmeye daima mahkumdur ve uzun süreli bir uygulama olacağını da zannetmiyorum. Ülkemizin iyi okullarını kazanmış olan arkadaşlarımın da mahmurlukta olduğunu zannediyorum ki bu müthiş eşitsizliğe karşı başka türlü bu kadar toleranslı olamazlardı, onlara da teşekkürler.
Californ saydığım hocaların ne kadarı hangi zaman aralığında size ders verdiğini tartışma konusu yapmak istememiştim tek açklamaya çalıştığım biz ÖSS'deki başarısızlığımızı döviz bazında yüksek okul harçları ödeyerek çekiyoruz bunun dışında sizinle öğrenim hayatında başka bir farkımız olmadığı kanısındayım.Nitekim burslu olan birçok arkadaşımın yanında dersleri çok iyi olan burssuz arkadaşlarım da var.
NOT:Çok yüksek puanla öğrenci alan Bilkent Üniversitesi'de bir vakıf üniversitesidir.
Old 01-08-2006, 13:36   #34
avmehmett

Varsayılan sevgili kardeşim

öncelikle bana katıldığın için sana teşekürü bir borç bilirim;kardeşim benim demek istediğim sınava girecek genç avukatların sayı olarak az olmadıkları ve kendi seslerini duyura bilecek güçte olduklarına inanıyorum.eğer genç meslektaşlarımızın birlik ve beraberlik içerisinde böyle bir çaba gösterirlerse kurulan güçün önünde hiçbir güç dayanamayacağına inanıyorum ondan dolayı bütün genç arkadaşların toplanarak birlik içerisinde karar vermelerini isterim saygılarımla
Old 03-08-2006, 16:21   #35
Kamaz

Varsayılan Türkiye Barolar Birliği'nin Açıklaması

Türkiye Barolar Birliği'nin 24/07/2006 tarihli 2006/76 numaralı duyurusu şu şekildedir:
BARO BAŞKANLIĞI

İlgi:
a) 30.3.2006 gün ve 2006/39 sayılı duyurumuz.
b) 05.5.2006 gün ve 2006/54 sayılı duyurumuz.

30.3.2006 gün ve 2006/39 sayılı duyurumuzda da belirtildiği üzere 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 28 inci maddesi hükmünce Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) yaptırılacak olan avukatlık sınavı 23.12.2006 Cumartesi günü saat:09.30’da Ankara’da yapılacaktır.
Ayrıntılı bilgi aşağıda sunulmuştur.
Saygılarımla.

Türkiye Barolar Birliği
Başkanı
Av.Özdemir ÖZOK

SINAVLA İLGİLİ BİLGİ
1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve TBB Avukatlık Sınav Yönetmeliği hükümleri gereğince Avukatlık sınavının organizasyonu ve uygulaması (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecektir.
Sınava girecek stajyerler ile stajyerlerin kayıtlı oldukları barolarınca yapılması gereken işler aşağıda açıklanmış olup, sınava girecek olan stajyerlerin barolarına son başvuru tarihi 10.11.2006 tarihidir.
Avukatlık sınavına son başvuru tarihi olan 10.11.2006’dan önce staj bitim belgesi almış veya sınavın yapılacağı 23.12.2006 tarihine kadar alabilecek durumda olan avukat stajyerleri sınava katılabileceklerdir.Bir başka anlatımla stajyer sınav tarihinden önce en geç 22.12.2006 tarihinde avukatlık stajını bitirmiş olmalı ve stajının bittiği barosunca da tevsik edilmelidir. (Sınava kabul edildiği halde sınav tarihine kadar stajının bittiğini belgeleyemeyen ve buna dayalı olarak staj bitim belgesi alamamış olan adayın sınavı geçersiz sayılacaktır)

-AVUKATLIK SINAVINA GİRECEK OLAN STAJYER ;
Son başvuru tarihi olan 10.11.2006 tarihinden önce barosuna başvurarak:
1 –ÖSYM tarafından tek tip olarak bastırılmış ve TBB’nce stajyerin kayıtlı olduğu baroya gönderilmiş olan “ÖSYM Kayıt Kartı”nı dolmakalem veya tükenmez kalemle dolduracak, fotoğraf için ayrılmış bölüme, son altı ay içerisinde çekilmiş, başı açık ve adayı kolaylıkla tanıtabilecek nitelikteki fotoğrafını çerçevenin dışına taşırmadan yapıştıracaktır(fotoğraf yapıştırılırken kesinlikle zımba veya iğne kullanılmayacaktır).
2- Avukatlık sınavına katılma başvuru dilekçesine,
- 10.10.2006 - 10.11.2006 tarihleri arasında ÖSYM’nin, Halk Bankası Ankara Küçükesat Şubesi’ndeki 44000006 nolu hesabına 50 YTL. sınav giriş ödentisini yatırarak dekontunu ekleyecektir
- Engelli stajyer varsa, engel durumlarıyla ilgili onaylı raporlarını başvuru belgelerine ekleyecektir.
- Staj bitim belgesi almışsa bu belgeyi, sınava katılma için son başvuru tarihi olan 10.11.2006 tarihine kadar henüz staj bitim belgesi alamamış,ancak sınav tarihi olan 23.12.2006 tarihinden önce alacak ise bu tarihte stajının bittiğini gösterir barodan alacağı belgeyi de başvuru belgelerine ekleyecektir.

-AVUKATLIK SINAVINA GİRECEK OLAN STAJYERİN KAYITLI OLDUĞU BAROSU;
A-Sınava kabul edildiği halde, sınav tarihi olan 23.12.2006 gününe kadar stajının bittiğini belgeleyemeyen ve buna dayalı olarak staj bitim belgesi alamamış olan stajyerin sınavının geçersiz sayılacağı hususu stajyere hatırlatılacak,
B-Stajyerin, bu yazımız ekinde gönderilen ÖSYM Kayıt Kartını buruşturup, katlamadan noksansız ve istenilen şekilde doldurarak fotoğrafın yapıştırılmasını (kesinlikle zımba veya iğne kullanılmayacaktır) sağlayacak,
C-ÖSYM Kayıt Kartını, (onaylayan baro yetkilisinin adı soyadı, görevi ve onay tarihi de yazılarak ) onaylayacak,
D-Yine yazımız ekinde gönderilen zarfın üzeri doldurulup onaylanarak, ÖSYM kayıt kartı bu zarfın içerisine konulacak,
E-Sınava girecek stajyer tarafından ÖSYM hesabına yatırılan para ile ilgili dekont kontrol edilerek, gönderilecek stajyer bilgi formu listesine, listedeki sıraya göre ekleyecek,
F- Yine yazımız ekinde gönderilen CD’deki şablon kullanılarak (şablonun formatını kesinlikle bozmadan) sınava girecek stajyerlerle ilgili bilgileri bilgisayar ortamında girerek bu bilgileri CD’ye kaydedip (disketler çabuk bozulduğundan mutlaka CD’ye kaydedilecektir) ayrıca listesini çıkarıp bu listeyi de onaylayacak,
G-Sınava girecek engelli stajyer varsa bunun raporunu isteyip başvuru belgelerine ekleyecek ve bu şekilde yukarıda ayrıntılı olarak belirtilen;

(1) ÖSYM Kayıt Kartı,(zarfın içerisinde )
(2) Sınava girecek stajyer bilgileri CD’ni,(uygun muhafaza kabı içinde)
(3) Sınava girecek stajyer bilgilerinin onaylanmış listesini,
(4) ÖSYM Banka dekontunu (listenin ekinde ve listeyle aynı sırada)
(5) Sınava girecek engelli stajyer varsa, engeline ait raporun onaylı örneğini,
(6) Sınava girecek stajyer ,başvuru tarihinden önce staj bitim belgesi almışsa, onaylı örneğini,
(7) Stajyer, staj bitim belgesini son başvuru tarihinden önce almamış ancak sınav tarihinden önce alacak ise, alacağı tarihi gösterir baroca düzenlenecek belgeyi,
(8) Sınavda başarılı olan stajyer için TBB’nce hazırlanacak “Sınav Başarı Belgesi”ne yapıştırılmak üzere bir adet fotoğrafı (Fotoğrafın arkası yazılacak ve Staj Bitim Belgesinin üzerine ataçla iliştirilecektir),
Belgeler yine yukarıda belirtilen sıra ile muhafazalı bir kap içerisinde en geç 13.11.2006 günü mesai saati bitimine kadar TBB’ne ulaşacak tarzda gönderecek ya da elden teslim edilecektir.

Ekleri:1)…….adet kayıt kartı
2)…….adet zarf
3)kayıt bilgileri formatıyla ilgili CD

N O T:
-Sınava girecek olan stajyerlerin sınava nerede girecekleri ve sınavda uyulması gereken kurallar,ÖSYM tarafından adreslerine gönderilecek olan “Sınav Giriş Belgesi” ile duyurulacaktır.
-Sınav sonuçları ÖSYM tarafından, sınavdan sonraki 30 gün içinde TBB’ne verilecek, TBB ve ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanacak ve ayrıca ÖSYM tarafından, sınava girmiş olan stajyerlerin adreslerine gönderilecektir.
-TBB sınavda başarılı olan stajyer için “Avukatlık Sınav Başarı Belgesi” düzenleyecek ve stajyere verilmek üzere barosuna gönderilecektir.
Old 05-10-2006, 22:19   #36
neu_lawyer

Varsayılan Hukuk eğitiminde kaznılıcak en önemli nokta

Sevgili arkadaşlar ben bir hukuk öğrencisiyim. Hukuk fakültesine başladığım ilk günden bu zaman dek bir çok ders gördüm ama inanın aldığınız bütün dersleri belirli bir zaman sonrasında unutuveriyosunuz bunu hiçbirimiz inkar edemeyiz. bence hukuk eğetiminde alınacak en önemli ders hukuğun ana mantığını yani hukuçu gibi düşünme yetisini kazanmak hukuğu günlük hayatta yaşamak. Ben bunu kazandığımın inancındayım. Sizlere tavsiyem hukuğu bütün benliğinizle yaşamanız onunla özleşmeniz işte ozaman gerçek bir hukuçu olarabirsiniz. UNUTMAYIN HERKES HUKUK OKUYABİLİR AMA HERKES HUKUKÇU OLAMAZ.
Old 06-10-2006, 12:50   #37
neu_lawyer

Varsayılan Cevap

Açıkcası size katılıyorum. Bende hukuk fakültesi dördüncü sınıf öğrencisiyim ama mezun olma telaşından çok bu avukatlık sınavının nasıl olcağı içreğinin ne olacağı ve biz hukuçular için faydalımı yoksa zararlımı olcağı endişesi var içimde. gerçi avrupanın hemen hemen her ülkesinde bu sınav var. örneğin Almanya da bu sınava girme hakkı iki defayla sınırlandırılmış. bakalım bu yeni sistem bizde ne kadar canlılık kazanıcak.
Old 16-10-2006, 21:23   #38
underworld

Bence Gereklİ Bİr Sinav Basariliyla BaŞarisiz Birbirinden Ayrilsin Ve Herkes Hak Ettigi Yeri Bulsun Bu Sinava Hepimiz Girecez Asaran Kazanir Turkiyede Bu Boyledir Yemek Aslanin Agzindaydi Artik Midesine Oturdu Kapan Yer....
Old 17-10-2006, 00:09   #39
deniz bayır

avukatlık sınavı 23/12/2006 da yapılacak ilgilenenlere duyurulurrrrrrrrrrr
Old 17-10-2006, 12:33   #40
Staj.Av.Selçuk

sevgili pişkin
bu ülkedeki özel üniversiteler eğitimde ki adaletsizliğin bi göstergesidir.baba parasıyla caka satmaktır.bu sınavın gelmesi çok iyi oldu çünkü baba parasıyla okuyup baba parasıyla mezun olan arkadaşlardan ayrışmamız gerekiyor.
eğitim kalitesine gelince özel ünicersite de ders veren hocalarınız belki kaliteli olabilirler ama alacağınız pek şey yok dedim ya baba parasıyla okuyup baba parasıyla mezun oluyorsunuz.ayrıca devlet üniversitelerinden sadece para için ayrılıp özel üniversitelerde ders veren hocaları esefle kınıyorum.hukuk eğiti veren bi insanın adaletsizlik çarkının bi dişlisi olması gerçekten çok üzücü.acaba bu hocalar derlerinde eşitlik konusunu nasıl hangi yüzle anlatıyorlar.;
-çocuklar eşitlik diye bi şey var siz bunu önemsemeyin bizde yok ama böle bi şey var onu bilin yeter.ha sakın bide babalarınıza söylemeyin eşitliğin ne olduğunu.
yanı herhalde böyle anlatırlardı bu konuyu
Old 21-10-2006, 12:41   #41
safa

piam75 hocalarımızın para için özel üniversitelere gitmesi hakkındaki fikirlerine kesinlikle katılıyorum.Ama bu sınavın özel ile devlet üniversiteleri arasındaki farkı kapatacağına inanmıyorum.Bir çok arkadaşım var babası hakim ya da avukat özel üni. hukuk okuyor.Bu arkdaşşlarım güle oynaya okurken zaten gelecekleri de garanti altında.Babasının bürosunda zaten iş her zaman onu bekliyor.Bu av. lık sınavını ister kazansın ister kazanmasın.Ve yanlış bilmiyorsam av. sınavını kazanamayan arkadaşlar da av. yanında stajer av. olarak kalmaya devam ediyorlar.
Old 26-10-2006, 09:06   #42
Vedi Yücetaş

arkadaslar (piam 75 ve safa) bence cok yanlis dusunuyorsunuz acikcasi bir hukukcu boyle dusunmemeli tamam dusencelerinize saygi duyuyorum herkes istedigi gibi dusunebilir ama ozel universitede okuyan bir ogrenci olarak cevap yazma gereksiniminde bulundum ozel universitelerde okuyan ogrencileri resmen dusman gibi goruyorsunuz sanki bi suc islemisler gibi davraniyorsunuz sizce onemli olan okumak degil mi egitim degil mi bu ulkeye faydali olacak birer hukukcu olmak degil mi peki bu egitimin devlet universitesinde veya bir ozel universitede olmasi ne farkeder.. Baba parasiyla okuyup baba parasiyla mezun oluyorsunuz cumlesi bir hukukcu icin bence cok kaba bir tabir ve cok yanlis bir dusunce bende suan ozel universitede okuyorum babam sadece benim masraflarimi ve okul parami karsiliyor ama dersleri kolayca gecmem icin okula ucret odemiyor zaten hic bir ozel universitede parayla ders gecilmiyor ya da mezun olmam icin okula para vermiyor emin olun ki en az sizler kadar ders calisiyoruz ve en az sizler kadar sabahliyoruz bir seyler ogrenebilmek icin... Hocalar konusuna gelince sayin paim 75, hocaların esıtlık ilkesine ters davrandiklarini soyluyorsun peki sence devlet universitesindeki ogrenciler-ozel universitedeki ogrenciler ayrimini yaparak esitlik ilkesi ihlal edilmiş olunmuyor mu????
Old 26-10-2006, 12:09   #43
betulyalim

ya neden her sefrinde avukatlık sınavıyla ilgili açılan konular dönüp dolaşıp wakıf-devlet üniversitesi çatışmasına dönüyor bi türlü anlamış değilim.Arkadaşlar bu şkilde konudan sapıyoruz.Böyle bir tartışma ortamını yeni bir başlık açarak ele alın bence.Böylelikle her seferinde başlıkla yorumlar arasındaki kopkluklarla karşılaşmış olmayız.
Old 27-10-2006, 13:50   #44
heyyou

Bu konu hakkında farklı ve çoğunlukla birbirleriyle çelişen fikirlere sahibim.Avukatlık sınavı bir yandan yetersizi yeterliden ayırabilirken,hukukçu olma kimliğini sağlamlaştırabilirken(eğitim hayatının baştan sona tekrarı ve dolayısıyla çoğu şeyin yerleşmesi açısından) bir yandan da zaten asgari 4 sene çoğunlukla stresle geçen eğitim hayatı sonrasında üstüne bir de bir nevi ÖSS stresi çekmeye değer mi diye düşünüyorum gelecekte gerçekten bir hukukçu olma ümidi içinde.Zaten resmi staj içinde bir değerlendirme içine giriyor hukuk fakültesi mezunları eğer kalitesizse bu durumu düzeltmek için 5 senelik eğitim+ staj eğitimi sağlamlaştırılmalıdır.Zaten ülkemizin ekonomik düzeni eğitimin yanında gerçekten kaliteli,üreten ve çalışkan bir yapıda olma gerekliliğine adeta zorluyor iş dünyasında insanları.
Old 27-10-2006, 14:28   #45
vukuat2005

arkadaşlar 1136 sayılı avukatlık kanununun 28 maddesi değişiyor şu an da TBMM Komsyonda .Böylelikle avukatlık sınavı kalkacak.. eğer kanunun çıkarsa şuandaki stajerler avukatlık sınavına girmeden avukat olabilecek. Bilgi için TBMM Kanun teklifleri bölümüne baksın.
Old 27-10-2006, 21:40   #46
mevzu hukuk

arkadaşlar merhaba,siteye yeni üye olan biri olarak bende bu hususta birkaç şey yazmak istedim...önceden de arkadaşlarımın da belirttiği gibi değişiklik teklifi şuan komisyonda,komisyondan nasıl bir sonuç çıkar bilinemez ama sınav başvuruları başladı...Eskişehir barosu stajyer avukatları olarak bizler faks,dilekçe, e-mail ve sms yoluyla meclise yasa ile ilgili tepkilerimizi gösteriyoruz...peki niye?
herşeyden önce devlet-vakıf üniversitesi ayrımına girmeden şuanki belirsizlikten dolayı mağduriyetimizden bahsetmek istiyorum...fakülteye 2001 yılı girişliyim ve 2005 ağustos ayında stajımı başlattım ...1 yıllık staj sürem 1 ağustos 2006 da sona erdi yani bundan yaklaşık 3 ay önce...normal şartlarda şuan avukat olmuş vekaletname alıp duruşmalara giriyordum.Sınava daha 2 ay var,açıklanması ruhsat gönderimi derken benim yaklaşık 6 ayım gidicek...Şuan çalışmıyorum,sınava hazırlanıyorum,çünkü işi şansa bırakamam,ama sınavla ilgili birşey belli olmadığı için de bazen boşa kürek çekiyormuşum gibi geliyor...staj döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmamız yasak olduğu için sigortamı başlatamadım.sınavı kazanıp kazanamayacağım belli olmadığı için geleceğe ilişkin plan yapamıyorum,gelen iş tekliflerini geri çeviriyorum...Avukatlık yasasında yılda 2 kere yapılacağı belirtilen sınav bu yıl 1 kez yapılacak ve bizce bu da yasaya aykırı bir durum..biz de açıkçası yasa değişikliğinden herhangi sonuç çıkmazsa bu aykırığı elimizdeki son koz olarak yargıya taşımayı düşünüyoruz...
sınav gerçekten gerekli mi sorusuna cevap vermekten öte sınavın stajdan öte yapılması taraftarıyım...zaten değişiklik teklifi de bu yönde...madem bi yeterlilik ölçülücek bunun stajdan önce olması gerekir ki herkes yolunu çizsin...

herkese hayatında başarılar,umarım istediğiniz gibi olur herşey...

stj. Avukat Arzu Can Altınay
Old 28-10-2006, 16:36   #47
eses

İnsanlar hem dört yıl hukuk okuyacaklar,hemde bu dört yıldan sonra sınava tabi olacaklar.
Eğer bir eleme olacaksa bu 4 yıl önce olmalı.
Ya sınavı kazanamassa ne olacak bu kişinin hali...
Üniversitelerdeki eğitime ve hocalara güvenmiyorsan bu insanların günahı ne...
isterseniz hiç hukuk öğrencisi yetiştirmeyelim çünkü her nasılsa zaten size göre ortalık avukattan geçilmiyor.korkmayın eğer sen iyi bir avukatsan 1000kişinin içindede iş bulursun 10000000nin içindede...

!!!Rahat rahat herkes işini yapsın rekabet olmasın tek bıçak çalışalım.!!!

Gerçekten bir şeyler yapılmalıysa bu yapılması gereken şey sınav değildir.Kurban öğrenci olmamalıdır.Öğrenci kendisine verilen ödevleri yapmış mıdır?mezun olduğuna göre yapmıştır.Kendisine verilen eğitimin sonucunda hocalar tarafından denetlenmiş midir?mezun olduğuna göre denetlenmiştir...
KENDİSİ EKSİK YETİŞTİRİLDİYSE ÖĞRENCİNİN NE SUÇU VAR...
teşekkürler...
Old 28-10-2006, 18:22   #48
Vedi Yücetaş

Aslında ben avukatlık sınavına pek şaşırmadım çünkü öss yi yapan zihniyetten başka bişi beklenemezki... Bir insan 7 yaşına geliyor ve okula başlıyor böylece hayata atılmak için ilk adımı atmış oluyor 8 yıl ilk öğretim ,3 yıl da lise olmak üzere toplam 11 yıl okuyor ve bu öğrencinin 11 yıllık birikimini 3 saatlik bir sınavla ölçüyor başka bir değişle o öğrencinin hayatını belirleyecek üniversiteye yerleştirmeyi sadece 3 saatlik bir sınavla yapıyor sınav günü öğrenci hastaysa veya sınav dolayısıyla çok stress altındaysa o öğrencinin hayatı kaymış oluyor öğrencilerin bir kısmı ise bu kadar saçma bir sınava rağmen üniversiteyi kazanıyor ve artık hayata atılmanın son aşamasına geliyorlar yine stress altında bu 4 yıllık okulu bitiriyorlar ve bu öğrenciler yine aynı zihniyetle karşı karşıya kalıyorlar... Biraz hikaye gibi anlattım ama gerçekten bu zihniyetler yüzünden hayatımı bir hikaye gibi görmeye başladım umarım herşey düzelir... Teşekkürler
Old 28-10-2006, 18:41   #49
avukat zuhal sever

Varsayılan Hayatimiz Sinav!!....

Merhaba arkadaşlar. Avukatlık sınavı için birşeyler yazmak istedim..Birkaç arkadaş özel üniversitede okuyanları pek hoş olmayan bir tarzda tabir-i caizse taşlamış . Bende özel bir üniversitede hukukta okuyorum,devlet üniversitelerinden farkı babamızın parasıyla okumamızmış ama merak ediyorum devlet üniversitelerinde okuyan arkadaşlarımız başka babaların paralarıylamı okuyorlar,yeme,içme,ulaşım,barınma vs giderlerini okul masraflarını bedavayamı getiriyorlar.Avukatlık sınavına gelince hedeflerimizin ve geleceğimizin önüne bir engel daha koymak istiyorlar bunu kesinlikle onaylamıyorum.Başarılı olduğumuzu ölçmek için 4 yıl boyunca girdiğimiz sınavlar yetmiyormu ??..
Old 29-10-2006, 11:43   #50
betulyalim

Syın Zarşirin
Devlet üniversitesi mezunu arkadaşlarımızın vakıf üniiversitelerini avukatlık sınavı yüzünden sizin tabirinizle taşlamasının nedeni eğitim kalitesini düşürmeniz değil,sadece mezun sayısında inanılmaz bi artışa sebep olmanızdır.Ve genel görüş de sırf bu fazla mezunlar nedeniyle elemek ve sayıyı azaltmak amacıyla bu sınavın yapıldıdır.Ben burda vakıf üniversitelerini küçümseyici konuşma yapmıyorum ve böyle yapan arkadaşlara da hiç katılmıyorum.Ben sadece fazla mezun verilmesinden yanayım.Son 10 yıla bakarsak açılan vakıf üniversitelerin verdiği hukuk kakültesi mezunlarının,ortalamayı ne kadar yükselttiğini göreceksiniz.Bu kadar kolay olmamalı hukuk fakültesi açmak.Bunun belli bi kriteri kıstası olmalı.Devlete parayı basan hukuk fakültesi açamamalı.İşte bu yüzden hem devlet hem vakıf üniversitesi mezunları bu çürümüşlüğün içinde yokolup gitmekte.Balık baştan kokarmış.
Old 01-11-2006, 16:30   #51
Staj.Av.Selçuk

sevgili vedi yücetaş size cevap olarak bişey anlatacağım.ben lisedeyken benim bi sınıf arkadaşım vardı.çocuğun babası zengindi.çocuk okula gelir öğlene kadar derste uyur öğleden sonrada kalkıp muzurluk yapardı.seneler sonra istahbulda karşılaştık arkadaşla ordan burdan konuştuk.daha sonra çocuk istanbul ticaret üniversitesinde hukuk okuduğunu(baba parasıyla)şimdi o arkadaş benimle aynı mesleği yapacak.ben lisedeyken sabah aksşam çalışıp hukuk fakültesini kazandım arkadaş ise sadece babasının hesap cüzdanını göstererek hukuk fakültesine girdi.şu an hukuk eğitimi alıyorsunuz söyleyin bana eşitlik bunun neresinde??????????????
Old 01-11-2006, 17:03   #52
Vedi Yücetaş

sevgili piam 75 amacım sizinle polemiğe falan girmek değil ama verdiğin örnek baz tutulamaz.. benim anlatmak istediğimi anlamıyorsun.. bütün sorun össyi kazanarak üniversite okumak mı senin söylemek istediğin bu.. össde başarılı olamayanlar üniversite okumasın eşitliğe aykırıdır... o zaman ben sana şöyle bir soru yöneltim.. tersten düşünecek olursak öss gibi saçma bir sınav yüzünden öğrenciler eğitim hakkından oluyorlar üniversiteye yerleşemiyorlar ama gidiyor özel üniversitede okuyor ve 4 yılda en az 60 bin dolar para döküyor neredeyse bir servet gidiyor ama sen aynı bölümü bu 60 bin doların çok çok altında parayla okuyorsun eee senin mantığınla hareket edecek olursak burdada eşitsizlik olmuyor mu??? OLUYOR.. Ama böyle düşünmek yanlış öncelikle lise ile üniversiteyi ayırmak lazım lisede pek başarılı olamayan öğrenciler üniversitede başarılı olabiliyor...birde baba parasıyla okumak çok ayıp birşey mi??? öncedende söyledim babam sadece okul harcımı ve benim masrafımı karşılıyor parayla ders geçirtmiyor parayla diploma almıyor bizlerde sizler gibi oturup vizelere finallere sabahlara kadar hazırlanıyoruz.. Ayrıca Hukuk fakültesinden mezun olanları avukatlık sınavına tabi tutmalarını özel üniversitelerin varlığına bağlamayınız mutlaka bir günah keçisi bulmak istiyorsanız bir hukukçu gibi düşünün o zaman bu sorunların kaynağına ulaşırsınız.... Bu konuları sabaha kadar tartışsak bir sonuç çıkmaz boşu boşuna tartışıyoruz önümüzde avukatlık sınavı var ve zaten başarılıysan sorun yok sınavı geçersin ve mesleğine kavuşursun...
Old 01-11-2006, 17:53   #53
Staj.Av.Selçuk

sevgili yücetaş öss nin saçmalığı konusunda size katılıyorum.siz 60 bin dolar verdiğinizden bahsediyorsunuz.şunu hiçbir zaman unutmayın emek parayla ölçülmez ve aynı değere sokulamaz.öss tabiki kıstas değil ama siz bu fakultelerde hukukçu yetiştiriyorsunuz.bu fakultelere gelen adamın belli bir nosyona sahip olması gerekir.ayrıca sabahlara kadar ders çalışıp geçtiğinizden bahsediyorsunuz belki siz öyle olabilirsiiniz ama istanbuldaki özel üniversitelerdeki sınav sorularını da gördüm.komik denecek kadar bazit sorular soruyor.evet av.sınavının tek güzel yanı bir süzgeç görevi görecek olmasıdır.tabi sınavın nasıl yapılacağı bir muamma.bu cümlelerimi sizi tenzi ederek sarfediyorum sakın yanlış anlamayın benim derdim sistemle sizle bir sorunum yok.siz kendinize göre doğru olanı yapıyorsunuz.benim eleştirdiğim gelirde ve eğitimdeki büyük adaletsizlikler.
Old 02-11-2006, 11:41   #54
ahmetismail

Alıntı:
Yazan onur acır
sınav tarihi açıklandı 23 12 2006 ancak son başvuru tarihi 10 11 2006.
ve başvurabilmek için gerekli belgelerin başında da staj bitim belgesi isteniyor
ayrıca sınava tabi olanlar ise 2001 mayısından sonra herhangi bir hukuk fakültesine kayıt yaptırmış olanları kapsıyor.Bn de 2005 mezunu olarak sınava tabiyim vede stajım 8 aralıkta bittiğinden başvuru tarihini kaçırıyorum vede 8 ayım boşa gidiyor [sınavın altı ayda bir yapılacağını var sayarsak]

Selam.
8 ayın boşa gitmez merak etme.
eğer bu konudaki TBB tebliğlerini dikkatli takip edersen görürsün. son başvuru tarihi 10.11.2006 fakat başvuru koşullarından biri SINAV TARİHİ OLAN 23.12.2006 DAN ÖNCE STAJ BİTİM BELGESİ ALMIŞ OLMAK. Yani stajının sınav tarihinden önce bitmiş olması gerekiyor. başvuru tarihinden önce bitmiş olması gerekmiyor.
saygılar
Old 02-11-2006, 11:52   #55
ahmetismail

Alıntı:
Yazan lawyerpiskin
Sevgili Californ kişisel bilgilerine baktığımda Dokuz Eylül üniversitesinden mezun olduğunuzu gördüm.Sizde diğer kişiler gibi bu sınavın vakıf -özel!- üniversitelerinin sebep olduğunu ve bizim sizin gibi çalışmadığımızı iddia ediyorsunuz. Size maalesef Sn.hocalarımın (Şeref Ertaş,Hakan Pekcanıtez,Nevzat Koç, Işıl Özkan, Ayşe Havutçu,Durmuş Tezcan) asistanları ders veririken biz bizzat kendilerinden ders alıyoruz(evet bende vakıf üniversitesinde okuyorum). Şimdi size sorarım acaba sizin eğitiminiz mi kaliteli yoksa bizimkisi mi? Siz maalesef mesleği ÖSS'den ibaret sanıyorsunuz galiba?

NOT:Ayrıca Özel üniversite diye bir kavram yoktur,zira hepsi kamu tüzel kişisidir ve YÖK'e bağlıdır.LÜTFEN DİKKAT!!!!!'

gerçekten PİŞKİN&PİŞKİN
Peki ya bu hocalarımızın sizler hakkında ne yorumlar yaptığını da dinliyormusunuz sayın HOCALARINIZDAN.
ayrıca şunu da bil bu adını saydığın hocaların hepsi derslere kendisi katılır-(DI)
Old 02-11-2006, 22:07   #56
Av. M. Yasir Bağce

şunu merak ediyorum, ilerde avukatlık sınavlarında vakıf ünilerinin mezunları devlet üniv. mezunlarından daha başarılı olursa ne bahaneler bulunacak. örneğin devletin düz liseleri ve özel kolejler gibi bir fark ortaya çıkınca ne olacak (ki gerek kampüs gerekse öğretim elemanı şartları göz önüne alındığında hızla bu yöne bir gidiş var) uzun lafın kısası bu tip boş meselelerle vakit kaybedeceğimize üniversitelerdeki eğitim nasıl daha üst seviyeye çıkarılabilir, avukatların daha doğrusu hukukçuların mesleki koşulları, standartları, kalitesi nasıl artırılabilir gibi hepimizi ilgilendiren meselelere odaklanmalıyız.
Old 02-11-2006, 23:42   #57
ibrahimkovanci

arkadaslar ben bu sınav hakkında makale yazmıştım ve o makale suan bu sitenin hukuki makaleler kısmında yayınlanmaktadır eger okumayı arzu atmek isterseniz okuyup yorumunuzu bildirniz belki farklı bir bakıs acısıda katabilir sizlere saygılarımla...
Old 15-11-2006, 14:04   #58
MertALİ

Dikkat

Avukatlık sınavı konusunda henüz kesinleşmiş bir şey yoktur. Ancak şu an hukuk fakültesi öğrencisi olanlar için kaldırılması gündemde. Görüşülen tasarıda av. sınavının 2006 döneminden sonra hukuk fakültelerine yerleşen öğrenciler için yapılması isteniyor. Kanaatimce bu sınav yararlı olacaktır, zor bir sınav değildir, niteliksiz eğitim alan hukukçular ve staja gitmeden stajyer raporunu alanlar için düşünülmüştür. Bilginize...
Old 16-11-2006, 23:54   #59
şebnem

Varsayılan ilginç...

Bende Dokuz Eylül Üniversitesinde okuyorum ve bende sizin söylediğiniz Sn. hocalarımdan (Şeref ERTAŞ, Nevzat KOÇ, Ayşe HAVUTÇU, Işıl ÖZKAN)ders alıyorum ayrıca asistanları da onlar yetiştirdiğine göre bir fark görmüyorum.Çünkü anlatma işi bireysel bir kabiliyettir.Ayrıca sınavda hocaların anlatması değil öğrencilerin anlama ve kullanma becerilerinin ölçüldüğünü düşünüyorum.Ve özel üniversitelerde öğrencilerin yeterli çaba göstermediğini,bizler kadar zorlanmadıklarını düşünüyorum... Sınava karsıyım ama sizin söylediklerinize kesinlikle katılmıyorum.Özel üniversite diye bir kavram vardır evet bütün üniversiteler kamu tüzel kişisidir fakat özel üniversitelerin standartları,ögrenci alımları ve sistemleri farklıdır...Ayrıca ögrenciye müsteri gözüyle bakılarak, düsünme yeteneklerinden cok ceplerine bakılmaktadır...
Old 19-11-2006, 16:41   #60
azad

Varsayılan avukatlık sınavı

avukalı sınvı kaldırıldı.basında belki görmüşsündür 7 kasımda türkiye hukukçular insiyatifi altında ankarada bir yürüyüş oldu temsilciler miletvekleriyle görüştü ve sonuç olarak adalet alt komusyonuna sunulan önerge kabul edildi.katılım gösteren tüm arkadaşlarıma teşekür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi