Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Old 06-09-2007, 07:53   #181
Adli Tip

Arkadaşlar;

İlanda Başvuru formunun Bakanlığın WEB sitesinde olduğu yazıyordu ama ben bulamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşımız var mı? Bu başvuru formuna internetten nasıl ulaşırız?

Saygılarımla,
Old 06-09-2007, 14:52   #182
faruksa

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Arkadaşlar;

İlanda Başvuru formunun Bakanlığın WEB sitesinde olduğu yazıyordu ama ben bulamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşımız var mı? Bu başvuru formuna internetten nasıl ulaşırız?

Saygılarımla,
http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/07_adli_basvuru.doc
http://www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/nufus_cuzdans.doc
Sayın uygar gerekli formlara bu linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.saygılarımla
Old 06-09-2007, 18:12   #183
tuba02

merhaba arkadaşlar, ben medeni hukuka savaş yayınları(altın seri)ndan çalıştım ve şimdi themis sorularını çözüyorum ama eşya hukukunda iki kitap arasında çelişkiler var, aynı sorulara farklı gerekçelerle farklı yanıtlar verilmiş.hangisini esas almam gerekir sizce,savaşın medenisi yeterli mi tek başına?
Old 06-09-2007, 18:48   #184
tudaa

Alıntı:
Yazan Seyda
Sayın tudaa;

Bahsettiğiniz bölüme sadece yok demeniz yeterlidir.İspatı için ayrıca bir belgeye gerek yok.

Başarılar..

seyda cok tesekkur ederım sabahleyın hallettım cok sukur yarın da gıdıp formu teslım edecegim iyi aksamlar
Old 07-09-2007, 13:15   #185
Seyda

Alıntı:
Yazan Av. Tuba
merhaba arkadaşlar, ben medeni hukuka savaş yayınları(altın seri)ndan çalıştım ve şimdi themis sorularını çözüyorum ama eşya hukukunda iki kitap arasında çelişkiler var, aynı sorulara farklı gerekçelerle farklı yanıtlar verilmiş.hangisini esas almam gerekir sizce,savaşın medenisi yeterli mi tek başına?

Sayın Av.Tuba;

Altın Seri'nin Medeni Hukuk kitabı çok iyidir.Başka bir kaynakla vakit kaybetmemenizi öneririm.Ancak Themis'teki soruları çözerken çok dikkatli olmak lazım..Bahsettiğiniz farklılıklar özellikle Eşya Hukuku ile ilgili sorularda göze çarpıyor.Size tavsiyem Eşya Hukuku'na hakim olmanız, aksi halde aklınız fazlasıyla karışır. Şu an örnek veremeyeceğim henüz Themis'e bakmadım ancak bence yanlışlık Themis'ten kaynaklanıyor. Themis'in cevapları bazen hatalı olabiliyor diye düşünüyorum. Ancak günceli takip edebilmek açısından, cevapları bilseniz de mutlaka cevap açıklama kısmını okuyun. Kaçırdığınız noktalara daha dikkatli bakma şansınız olur.

Başarılar..
Old 07-09-2007, 16:01   #186
Canavar Avukat

Arkadaslar hem Altin seri ya da savas yayinlari diye bahsettigini kitaplar yazarlari sayin ismail ercan ve sayin umit kaymak hocalarin kitaplaridir zaten themis de bu hocalarin kitaplaridir ancak yayin evi altinseri ya da savas degil ikinci sayfadir sanirim tavsiye ettiginiz kitaplar bu gruba girmektedir
Old 07-09-2007, 16:42   #187
tuba02

Çok teşekkür ederim Seyda, Allah herkese kolaylık versin...
Old 09-09-2007, 19:25   #188
iclal yağmur

Merhaba arkadaşlar;sınav giderek yaklaşıyor.Zaman nasıl bukadar çabuk geçiyor anlamıyorum.Bazen konular hiç yetişmeyecekmiş gibi geliyor.Ya hukuk bukadar kapsamlı olmak zorundamıydı.neyse hepsi geçer ve sonuçta gerçekten hakeden kazanır umarım.Herkese kolay gelsin...
Old 09-09-2007, 20:46   #189
harun85

arkadaslar 24 marttaki sınavda basarılı olanların atamaları hakkında bi bilginiz varmı aceba?basarılar dilerim
Old 09-09-2007, 21:50   #190
Seyda

Sayın harun85;

Son sınavda başarılı olanalar stajlarına başlayalı hemen hemen 1 ay oluyor.Stajın 1 yıl olduğunu gözönünde bulundurursak, atamaları konuşmak için henüz çok erken. Bahsettiğiniz atama bir aksilik olmazsa 2008 Ağustos'unda veya Eylül'ünde yapılır sanırım..
Old 10-09-2007, 15:46   #191
PINAR YILMAZ

Arkadaşlar hakimlik sınavının 2008'e erteleneceği söylentileri var.Bu konuda bir bilgisi olan var mı acaba?
Old 10-09-2007, 20:10   #193
faruksa

Alıntı:
Yazan harun85
arkadaslar 24 marttaki sınavda basarılı olanların atamaları hakkında bi bilginiz varmı aceba?basarılar dilerim
Bahsettiğin sınavda başarılı olup mülakatı geçen arkadaşlar şu an hakimlik stajını yapmaktalar.Henüz atanma durumları yok.saygılarımla
Old 10-09-2007, 20:18   #194
Av.Ateş

Selamlar herkese,

Bugün öğleden sonra başvurumu yaptım ama zarfı yolladıktan sonra aklıma takılıp da memura sormayı unuttuğum bir şey geldi. Başvuru formunun sağ üst köşesinde kimlik numarasının sorulduğu bölümde aday no diye bir bölüm var. Oraya sadece kimlik nomu yazdım. Umarım yapılması gereken budur. Şimdiden teşekkürler.
Old 10-09-2007, 20:38   #195
Canavar Avukat

Av. Ates merhabalar,
Orasi bos kalacak kisim, orasi karsi tarafin doldurulacagi bir bolumdu. Istersen yarin gidip tekrar basvurun konusunda bilgi edin, sekilsellige cok dikkat ediyorlarsa ne olur nolmaz... Ben de sormustum cunku..

Pinar Yilmaz,
Insallah ertelenir sevgili kardesim teselli anlaminda tek bekledigim bu.. Cunku tabiri caizse .......... gibi calismama ragmen konulari yetistiremeyecegimi dusunuyorum. Ertelenmesi ilac gibi olacaktir.
Old 10-09-2007, 20:44   #196
PINAR YILMAZ

Ben ertelenmesinin iyi olacağını düşünmüyorum.Çünkü sınav yapılırsa gireriz ve kazanamazsak nisandakine tekrar gireriz.Ama ertelenirse nisana kadar sadece tek sınava girmiş olacağız.en azından kendimizi denememiz açısından kasımda yapılması en iyisi bence..
Old 10-09-2007, 21:06   #197
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
Ben ertelenmesinin iyi olacağını düşünmüyorum.Çünkü sınav yapılırsa gireriz ve kazanamazsak nisandakine tekrar gireriz.Ama ertelenirse nisana kadar sadece tek sınava girmiş olacağız.en azından kendimizi denememiz açısından kasımda yapılması en iyisi bence..

Tabii sen de haklisin herkes kendi acisindan dusunuyor ben yas itibariyle 30 yasindayim mart 27 dogumluyum okulu gec bitirdigimiz kafamizi duvarlara gec de olsa vurdugumuz icin son sansimizda ilk ve son kez halletmek istiyoruz
o nedenle daha iyi calismak icin o sureye ihtiyacim var... ezberlemedigim virgul nokta kalmadi ama yetistiremiyorum iste ezberledigim icin...

nerden duydun acaba ertelenme olayini ?
Old 10-09-2007, 23:28   #198
Seyda

Sınavın erteleneceği ile ilgili söylentileri nerden duydunuz bilmiyorum ama böyle bişey mümkün değil.Sınav için geçen yıl da dava açılmıştı ve olay AYM'ne kadar gitti bildiğiniz gibi.Sonunda da, yazılı da mülakat da yapıldı.

Bu sınavın geçen yıl 1 kez ertelenmesi benim hayatımın 1 yıllık dönemini alt-üst etmeye yetmişti..Ne de olsa tecrübesizlik ve acelecilik vardı o zaman.Şimdi ertelenmesi söz konusu olursa aynı şeyleri yaşamayız ama yine de ertelenmemesini diliyorum..
Old 12-09-2007, 15:16   #199
AEQUİTAS

Merhaba sınavda acaba vergi hukuku soruları çıkacak mı? protokolde vergi hukukuna rastlayamacım. Acaba ben mi göremedim?
Old 12-09-2007, 16:08   #200
ist.hkk

merhaba bende bu sene hakmlik sınavına hazırlanmak istiyorm ama nerden nasıl baslayacağımı bilmiyorm
Old 12-09-2007, 20:24   #201
tudaa

arkadaslar ertelenmesi konusunda ben sadece dua etmek istiyorum cunku ne çalısabılıyorum ne de vazgecebılıyorumm ertelenmesını ıstıyorum tum kalbımle ama bencıllık edıyor da olabılırım ama su ertelenme ısını nerden duydugunuza da baglı bu duanın amın kısmıtekrardan tum hazırlanan arkadaslara kolay gelsın
Old 12-09-2007, 21:03   #202
Seyda

Alıntı:
Yazan AEQUİTAS
Merhaba sınavda acaba vergi hukuku soruları çıkacak mı? protokolde vergi hukukuna rastlayamacım. Acaba ben mi göremedim?

Hayır Sayın AEQUİTAS,
Sınavda Vergi Hukuku'ndan soru gelmeyecek.Vergi Hukuku İdari Hakiimlik sınavında çıkan bir ders.
Old 14-09-2007, 10:45   #203
SELCANKSP

arkadaşlar ben idari yargı hakimliği sınavına hazılanıyorum derslerın kıtapları aldım themısdekı sorularıda cözüyorum.sınav nısanda dıye duydum.bılgısı olan varsa bana yardımcı olun lutfen ve bana gercekden onerıcegınız varmı baska neler yapabılırım.konuları okuyup themısdekı soruları cozmem yeterlımı?
Old 14-09-2007, 17:28   #204
safa

selcanksp;
nisandan önce aralık ayındada idari hakimlik sınavı olduğu hakkında duyum aldım. ama dediğim gibi öylesine bir dedikoduda olabilir. Kesin bilgi değil yani. Ne olacağı belli olmaz gene hazırlıklı olmak gerekir. Sınava ilk kez gireceğim benimde kaynak konusunda çok bir bilgim yok kolay gelsin...
Old 15-09-2007, 16:31   #205
SELCANKSP

Çok Tesekkur Ederim Cvp Verdigin Icin Ama Yinede Iyice Ogrenirsen Cok Memnun Olurum ÇaliŞmami Ona Gore Ayarliyorum Cunku Subatta Yetistirebiliyorum Ancak
Old 15-09-2007, 23:26   #206
Adli Tip

Varsayılan Themis'deki şüpheli sorular.

Arkadaşlar;

Site kuralları açısından, hukuki ve etik açıdan bir problem yaratır mı bilmiyorum ama(ki öyle olursa site yöneticileri mutlaka müdahale edecektir.) Sınavlara hazırlanan arkadaşların bir çoğu Themis Soru Bankasından yararlanıyor. Themis'deki soru ve cevaplarda hata olduğu ise sürekli dile getiriliyor.

Ben ikna olamadığım soruya "bu da yanlış" diyorum ancak ikna olmak da güç oluyor. Bu sebeple, (yineliyorum; site kurallarına aykırı bir durum yaratmayacaksa) Themis'te şüpheli bulduğumuz soru ve cevapları bu forumda tartışmayı öneriyorum.

Başarı dileklerimle,
Old 16-09-2007, 00:40   #207
tudaa

arkadaslar size sınavla hazırlık kıtaplarından bırı hakkında bısey sormak ıstıyorum referans hukuk soru bankası bu kıtap da verılen soruların cevaplarındakı acıklamalarda bı yanlıslık var mıdır yoksa ben mı öyle anlıorum arastırıorum ama yanıtlarında eredeyse her konuda yannlıslık olabılır suphesıne dustum bu kıtabı kullanan bırı var mı aramısda
Old 16-09-2007, 16:31   #208
Seyda

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Arkadaşlar;

Site kuralları açısından, hukuki ve etik açıdan bir problem yaratır mı bilmiyorum ama(ki öyle olursa site yöneticileri mutlaka müdahale edecektir.) Sınavlara hazırlanan arkadaşların bir çoğu Themis Soru Bankasından yararlanıyor. Themis'deki soru ve cevaplarda hata olduğu ise sürekli dile getiriliyor.

Ben ikna olamadığım soruya "bu da yanlış" diyorum ancak ikna olmak da güç oluyor. Bu sebeple, (yineliyorum; site kurallarına aykırı bir durum yaratmayacaksa) Themis'te şüpheli bulduğumuz soru ve cevapları bu forumda tartışmayı öneriyorum.

Başarı dileklerimle,

Uygar Bey;

Teklifiniz bence de olumlu.Problem yaratan soruları tartışabiliriz. Tabii bunun için herkesin yardımcı olması gerekir.Kitaptaki sorular oldukça uzun, buraya aktarmak için vakit ayırmak lazım.Ben test çözerken dikkatimi çeken sorular ile ilgili olarak, elimden geleni yapmaya çalışacağım. Umarım teklif sahibi de boş durmaz Elbette diğer hazırlanan arkadaşlar da..

Bu konu ilgi görürse yeni bir başlık açıp, soruları oraya taşıyabilirim.Şimdilik burda ufak denemeler yapalım

Saygılarımla..
Old 17-09-2007, 16:14   #209
Adli Tip

Ben şu anda Themis'deki sadece Anayasa sorularına bakabilmiş durumdayım. sorular şu anda net olarak hatırımda değil ancak, en çok takıldığım husus şu oldu:

"Anayasa Mahkemesi nasıl karar verir" diye biten soruların bir çoğunda, "Usul" açısından iptal edileceğini düşündüğüm sorulara "esastan reddedilir" şeklinde cevaplarla karşılaşıyorum.

Örneğin: Meclis 200 kişiyle toplanmış, 101 kişiyle karar almış ve çıkan kanun anayasaya aykırı. Cevapta "anayasa mahkemesi kanun anayasaya aykırı olduğu için iptal kararı verir." yazıyor.

Pratik sorularında özellikle toplanma sayısına hiç dikkat edilmiyor. (Öyle sanıyorum ki, kitabın cumhurbaşkanlığı seçiminden önce basılmasından kaynaklanmış )

Sizlerde benzer hatalarla kaşrılaşmadınız mı?

Saygılar;
Old 18-09-2007, 00:29   #210
tudaa

iyi aksamlar arkadaşlar ben themisi bitirmiştim ondan ayrı şu sıralar referans hukuk soru bankasını yapıyorum ancak sorun şu ben bir türlü anlayamadım anayasa yargısı hakkında bir sorunum var şöyle anayasal yargıya başvurabilmek için esas ve şekil yönünden farklı kişilere başvuru hakkı tanınmıstır ancak bu kişilerin arasında başbakan yardımcısı her iki grupta da yoktur yanılmıyorsam buraya kadar geldik peki bir soruda anayasa mahkemesine başvuran kişi yanlış ise anayasa mahkemesi nasıl kalkıpta karar yeter sayısı sağlanmamış bu nedenden ötürü iptale karar veriyorum diyebilir ve bunu doğru cevap olarak sunar bu kitap.

ayrıca bir başka soru da da bir milletvekilinin milletvekilliğinin düşürülmesi oylaması sırasında oylamaya katılan ve daha önce milletvekilliği düşürülen bir milletvekilinin bu oylamada kullandığı oy gecersızdir ee milletvekilinin düşürülmesi için gerekli olan karar yeter sayısı da 276 dır ve bu 276 olayımısda gerceklesmıs olsa bıle bu milletvekilliği önceden düşürülmüş olan kişi daha sonrasında anayasa yargısına başvurarark kararın iptalini isteyemez diyoruz ....

kısacası şu anayasa mahkemesi bu iptal istemini ne tür bir gerekçe ile ve ne şekilde sonuçlandırmış olabilir diye sorulan bir soruda öncelikle anayasa mahkemesine başvuran kişinin bu başvuruyu yapıp yapamayacağı yönünde cevap vereceğiz yoksaa ya evet karar yeter sayısı sağlanamamış anayasa mahkemesi bu nedenle bu kararı iptal eder diyeceğiz ???
bu konuda bilgisi olan bir arkadaşımız var ise lütfen bizi aydınlatsın çünkü bu ikilemde kalmaktan çok sıkıldım. teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi