Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık Sınavı

Yanıt
Old 20-09-2006, 13:22   #61
dilek_65

özel üniv.okuyan bir hukuk öğrencisi olarak ahu hanıma katılıyorum özel ünv kazanmak kolay olsa da okumak zor
Old 20-09-2006, 13:46   #62
dilek_65

vakıf üniversitelerinde okumak neden bu kadar zorlaştırılıyor???evet düşük bir puanla yerleşiyoruz ama aynı hukuk eğitimini alıyoruz devlet üniversitelerinden mezun olanlardan farkımız yok.ayrıca öss de başarılı olan herkes hukuk fakültesinde de başarılı olacak diye birşey yok ben ilkokul 1.sınıftan beri hep hukuk okumak istedim öss de aldığım puan devlet üniv.lerine yerleşmeme yetmedi özel üniversiteye yerleştim ama eminim ki hukuk fakültesinde kendimi kanıtlayacağım burada sorunun kaynağı ösym dir.
Old 24-09-2006, 13:04   #63
mehmet kaya

Varsayılan Avukatlık Sınavı

23 aralık 2006 tarihinde ilki yapılacak olan avukatlık sınavının gerekçesi doğru değil ve yapılış zamanı yanlış...........nedeni ise;
Öncelikle bu sınavın yapılış amacının avukatlık mesleğine kalite getirmek olduğu söylendi eğer sınavlarla kaliteye ulaşılacağı düşüncesi doğru olsaydı sınav cenneti haline gelen Türkiyemiz ( KPSS,ÖSS,OKS vs.) kalite açısından en ileri seviyede olan bir ülke durumunda olurdu çünkü neredeyse lavaboya dahi sınavla girecez (!). Ama gelgelelim durum hiçte böyle değil vaziyetimiz ortada.Demek sınavlar getirerek kaliteye ulaşılamıyor.Bu sınavlar sadece ve sadece sınav tacirlerine yaramaktadır.Yeni yeni piyasaya oturan KPSS dershaneleri ,,hakimlik-savcılık sınavlarına hazırlık kursları ve yakında göreceğimiz AVUKATLIK SINAVINA HAZIRLIK KURSLARI bu habire artacak tabi bu durumda malum kişilerin cebini doldurmaktan öteye gitmeyecek.İnanın sınavla bu iş çözülmez. Kaliteye sınavla ulaşılamaz.Öncelikle 1- hukuk fakültelerinin durumuna bakmak lazım.2- Avukatlık Stajının nasıl geçtiğine bakmak lazım. bu iki çürük temel üzerine ne yaparsanız yapın boş olacaktır. Hukuk fakültelerinin durumu içler acısı,sınavdan sınava fakülteye gidip konuları ezberleyip mezun oluyoruz ( genelde ) sonrada staj denen tatil dönemine giriyoruz. Staj için görev yerimize gidip imza atıp hadi sana güle güle deyip bizi yolluyorlar.. gitmen için gözünün içine bakıyorlar..nadiren bir iki şey öğreniyorsun o kadar. Sınav yerine bu vahim duruma evvela el atılmalı. Eğitim süresi uzamalı,böylece haftada 30-32 saat ders olmaz öğrencilerin beyni sulanmaz ve bunun sonucunda da derslere devam zorunluluğu getirilmeli,Pratik çalışmalara mümkün mertebede önem verilmeli ve ciddi şekilde müfredatta ayrıca yer almalı, staj süresi uzamalı ve içi de tabiki doldurulmalı.Ancak böyle yaparak bu mesleğe kalite getirebilirsiniz aksi halde sınavlar koyarak amacınıza ulaşamazsınız.Yüzlerce sınava girdik ne işe yaradı gerilmekten başka kurdeşen dökmekten başka bi işe yaramadı ....avukatlık mesleğinin sınava tabi tutulması mesleğin gelişmesi adına bir yarar sağlamaz siz bozulmuş çürümüş bir alt yapıyı ortadan kaldırmaz çözümü için uğraşmazsanız isterseniz dünyanın en iyi sınav şeklini getirin bi işe yaramaz sadece fason çıkar sonuç ne olur ...sonuç bizim gibi hayata yeni başlamış genç insanların biraz daha maddi ve manevi yönden ezilmesi olur İkinci önemli konu ise bu SINAV STAJDAN SONRA DEĞİL, STAJDAN ÖNCE YAPILMALIDIR.Mezun olduktan sonra yapılmalı.1 yıl staj yapacaksın sonrada sınava gireceksin gerçekten çok komik diyecek bir söz bulamıyorum.............Herkese sevgiler
Old 24-09-2006, 15:30   #64
yargıç isa

Kitap .......

Ne yazık ki elden hiç birşey gelmemekte. Eğitim sisteminin hatasını öğrencilere ödetmeye çalışılmakta. Hukuk fakültelerini azaltmak, eğitimi kaliteli hale getirmek, kaynak aktarmak, fakültelerin ihtiyaçlarına özen göstemek, 4 yıllık hukuk eğitimini sadece ciddi, istekli, kendini geliştiren ve akıllı insanların bitirebileceği hale sokmak mı daha kolay yoksa sınavla, ezberci, testten başka birşey düşünmeyen, hayatını teste odaklamış, sığ sularda yüzen insanları seçmek mi daha kolay? Tabikide sınav... Kolayla hayatta nereye varılmış ki burda da biyere varılsın. Öğrenci olarakta, fakülte olarakta ve devlet olarakta biraz zorlanmak gerekir.

**Ezberci, geçmek için okuyan öğrenci yerine mücadeleci, bilginin peşinde olan (4-5 şık içinden doğruyu bulmanın peşinde olmayan) öğrenci yetiştirmek gerekir...

**Kitaptan okuyarak ders anlatan hocaların yerine, akademik çalışmaya önem veren, sunacağı her farklı bilginin öğrenci için altın değerinde olduğunun farkında olan hocalar yetiştirmek gerekir...

**Diğer koşullar yerinde yokken sınav sistemini savunarak ülkeye pasifize edilmiş öğrencileri kazandırmayı amaçlayan devlet adamları yerine; yapısal eğitimi hedef edinmiş, eğitimde kaliteyi ve bilgi için mücadeleciliği sağlamaya çalışan devlet adamları yetiştirmek gerekir.

Ben öğrenciyim, yanlış düşünüyor olabilirim. Gerçekleri göremiyor da olabilirim. Nede olsa bu sistemin yetiştirdiği biriyim. Ama düşüncem bu... İnşallah yanılırım, sistem düzelir, kalite artar ve bu sınav hayırlı olur Herkese BAŞARILAR...

Saygılarımla.
Old 24-09-2006, 19:31   #65
azize

merhaba bende birçok arkadaşımın özel diye tabir ettiği vakıf üniversitesinde 3, sınıf öğrencisiyim.Fakat sanılanın aksine okulumuzda çok kaliteli bir hukuk eğetimi aldığıma inanıyorum.Ayrıca eğitimimi türkiyenin birbirinden kaliteli hocalarından alıyorum.Bence birçok kişi vakıf üniversitesindeki öğrencileri malesef yargısız infaz ediyor.Ben bu sınava kesinlikle karşıyım ama yanlış anlaşılmasın sınavdan korktuğum için değil sınavın ne derece öğrenci kalitesini ölçeceğinden korkuyorum...vakıf üniversitesi 3.sınıf öğrencisi
Old 24-09-2006, 19:37   #66
azize

[quote=sems3383merhaba bende vakıf üniversitesi 3, sınıf öğrencisiyim yazdıklarınıza aynen katılıyorum malesef bende bu özel üniversite önyargısına karşıyım bu şekilde düşünen insanları herşeyin özelleşmeye başladığı ülkemizde biraz daha geniş düşünmeye davet ediyorum...
Old 24-09-2006, 23:22   #67
ebru41

Rahatsiz sınav kaldırılsın

Ben de avukatlık sınavının gereksiz oldugunu düsünenlerdenım.İlkokuldan berı once anadolu lısesı sınavları sonra fen lısesı sonra unıversıte derken sımdı de bızlerı meslegımıze hazırlayan unıversıtelerımıze guvenılmeyerek,meslegı ıcra edıp edemeyecegımız uzerıne test edılıyoruz.Bu once devletın kendı egıtım sıstemıne olan guvensızlıgı degıl mıdır?ayrıca bı tuhaf taraf da staj yaparken staj yaptıgımız avukatın yetkısınde bazı davalara katılabılırken staj sonrasında sınav sonucumuza dek hıc bı yetkımızın olmamasıdır.Bu sacma duruma da bı cozum bulunması gerektıgı ınancındayım
Old 25-09-2006, 11:09   #68
ISIL YILMAZ

Mutlu Sınav kaldırılsın

Merhaba,
Bu sınav meselesine en başından beri karşı olduğumu söylemek istiyorum. Benim zamanımda sınav filan yoktu. Denildi ki, bir sürü ülkede ( Almanya, ABD vs.) bu sınav var, bizde de olsun.
Bu kadar komik bir şey duymadım, doğrusu. Sınavla neyin çözüleceğini düşünüyorsunuz? Onlarca hukuk fakültesi açıldı, yetersiz öğretim üyesiyle ders yapılıyor. Her yıl binlerce mezun veriliyor. Sonra hukukta kalitenin düştüğünden bahsediliyor. Sınav bunları mı çözecek yani? Açmazsınız önünüze gelen her yerde üniversite, üniversitelere doğru dürüst kaynak sağlarsınız, öğretim elemanlarına "bu kitabı alsam ay sonunda sıkıntıya girer miyim" dedirtmeyecek maaş verirsiniz vs.vs...

Devlet kendi verdirdiği eğitime güvenmiyor, baroların yaptırdığı staja güvenmiyor ve sınav yaptırıyor, ÖSYM'ye durmadan kaynak sağlıyor. Bununla da "kaliteyi yükselteceğini" düşünüyor. Şaka gibi...

Şu özel üniversite meselesi de enteresan. Şahsen paralı eğitimi savunanlardan değilim, fırsat eşitliğinde bazı sakıncaları olduğunu da düşünüyorum. Ancak, bir özel üniversite varsa ve bu üniversitenin hukuk fakültesi mezun veriyorsa, bu mezunların devlet üniversitesi mezunlarından daha değersiz olduğunu mu, düşüneceğiz?

Arkadaşlar, hukuk fakülteleri sadece nosyon verir, amaçları da budur. Kafamıza bütün bilgiler şıra gibi dökülmez fakültelerde. Ben AÜHF mezunuyum ( iyi fakülte derler) Ancak birçok farklı fakülteden mezun meslektaşlarımla sürekli karşılaşıyorum, kendini meslek içinde yetiştirmiş olmak, mazun olduğunuz okulun CV'nize vereceği "havadan" daha önemlidir. Kişi iş başında belli olur.

Ben sınavın kaldırılmasına yönelik eylem ve düşünceleri destekliyorum.

Saygılar.
Old 25-09-2006, 13:39   #69
azize

merhaba ben hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim bu avukatlık sınavı konusunda hala net bir bilgiye sahip değilim.yani bazı duyumlarıma göre sınavın kaldırılacağı söyleniyor fakat yazılarınızdan okuduğum itibariyle sınav bu yıl ciddi ciddi yapılacak sizce bu sınav önümüzdeki yıllarda kaldırılabilir mi?
Old 25-09-2006, 14:41   #70
azize

sayın yargıç isa az önce bir yorumunuzu okudum oldukça önyargılı buldum.bende yakın doğu üniversitesi hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim yani tabirinizle özel üniversite. özel üniversitelerin eğitiminin ve eğitim kadrolarının kalitesinden daha doğrusu kalitesizliğinden bahsetmişiniz.ben bahsettiğiniz okullardan birinde okuyan bir öğrenci olarak eğitiminden ve hocalarından gayet memnunum bizde hiçbir ders boş geçmez ayrıca hocalarımızın hepsi türkiyenin en kaliteli üniversitelerinden geliyor.örneğin sizin üniversiteden galatasaraydan ve ankara üniversitesinden geliyorlar..bence yorum yapmadan önce bir araştırma yapın.bu arada ben bu sınava karşıyım ama yanlış anlaşılmasın bilgime güvenemediğim için değil ama bu sınavın bilgi kalitesini ne kadar yansıtacağına güvenemiyorum...ama isteseniz içiniz rahat olsun diye bu sınavı sadece özel üniversitden mezun olanlar için yapsınlar....
Old 25-09-2006, 17:36   #71
yargıç isa

Kitap .........

syn azize,

Bu konu ile alakası olmayan bir yorum yapmışsınız, keşke dediğiniz yorumumun bulunduğu yerde düşüncelerinizi açıklasaydınız daha iyi olurdu; hemde Avukatlık sınavı başlıklı konu ile ilgilenen arkadaşlara saygısızlık olmazdı.

hangi yorumumu okudunuz bilmiyorum ama, ben vakıf üniversitelerinin kalitesini eleştirdim. 03.09.2006 tarihinde şu cevabı yazdım:
Alıntı:
VAKIF ÜNİVERSİTELERİ HAKKINDA DEDİKLERİNİZ DOĞRU OLABİLİR, EĞİTİM DAHA İYİDİR ÇÜNKÜ ORADA PARA VARDIR, SIRALAR DAHA GÜZELDİR, KAMPÜS DESENİZ AYRI GÜZELDİR ÇÜNKÜ VERİLEN PARAYA HİZMET VARDIR. VAKIF ÜNİVERSİTELERİ BUNCA OLANAKLARA RAĞMEN NİYE KALİTELİ HOCALAR YETİŞTİRME BAKIMINDAN YETERSİZ HEP DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDEN HOCA ÇAĞIRMAKTA, REKLAMLARINI ANKARA, DOKUZ EYLÜL, İSTANBUL vb... GİBİ DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE YETİŞMİŞ YADA ÇALIŞMAKTA OLAN KALİTELİ HOCALAR İLE YAPMAKTA... BEN DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE OKUDUĞUM İÇİN BUNLARIN CEVABINI VEREMİYORUM...

04.09.2006
Alıntı:
Vakıf üniversiteri çoğalmakta ve hoca yönünden kendilerine eleman yetiştirememekte. Azaltılmasından ve kaliteli vakıf üniversitelerinin (çok kaliteli vakıf üniversiteleri mevcut) kurulmasından yanayım. Sınava gerek kalmamalı, diplomanı almışken ağır geçen 4 senenin hesabı sorulmamalı hele ÖSYM tarafından hiç yapılmamalı...

Evet eğitim kalitesizdir. ( Bazıları hariç.) Başka okullardan hoca getirilip, fakülte açılır ve buna kaliteli denirse yakında ülkemiz kaliteli hukuk fakülteleri ile dolup taşacaktır, hayırlısı olsun.

Bu yoruma cevap vermek istemiyordum konu ile alakası olmadığı için. Ama cevaplama ihtiyacı duydum. Eğer konuyu saptırdıysam özür dilerim. Daha çok tartışmak isteyen arkadaş varsa lütfen yeni konu açsın.

Saygılarımla...
Old 26-09-2006, 11:59   #72
AV.DİLEK

yeni staja başlamış ve sınava tabi biri olarak sınav konması sisteme en azından daha az kalitesiz avukat girmesini engelleme açısından iyi oldu. ancak bu gerçekten çözüm değil en başından bir çözüm getirilse bile yani okullar düzeltilse bile sistem o kadar bozulmuş öyle avukat arkadaşlar var ki. size bazı örnekler büro açıp bürosunun camına'kahvedeyim tel. numaram şu diye ilan asanlar'hadi bunlar belki meslekte başarısız olup kendini dağıtmış arkadaşlar bir de gayet etrafınca saygı gören arkadaşların dediği gibi pastadan büyük parçalar alan avukatlar var. onlara ne demeli kazandığı paranın sarhoşluğuna kapılmış genç avukatları aşağılayan bir yerlere gemesini engellemek için her şeyi yapan,müvekkillerine dahi hava atmaktan kaçınmayan,sonradan görme insanlar var ne yazık ki bu mesleğin içinde. bunları hangi sınavla hangi hukuk fakültesinde eğiteceğiz arkadaşlar. avukatlık bir kültür işi bence. belli seviyede, kedini yetiştirmiş, kendini bilen, insanlarla empati kurabilen, çalışkan,yani kısaca düzgün insanların işidir bence. ve o kadar az kalmış ki sözünü ettiğim değerli insanlardan.kalanlar hangi sınavla hangi fakültede eğitilir bilmiyorum. yaptığımız ve yapacağımız işin ne denli önemli olduğunun farkına varalım artık lütfen.belki biz genç nesil bu çürümüş yapının farkında olursak bizden büyük ama ne yaptığının farkında olmayan bazı büyük meslektaşlarımız artık bunları yapamaz.
saygılarımla.
Old 03-10-2006, 10:57   #73
gökhanhatem

Varsayılan sınav ve sınav

Ülkemiz sanıyorum dünyada yapılan sınavlar yönünden oldukça iyi bir noktaya gelecek. Çünkü herşeyimiz sınav, sınav.
Yukarıda sınavın olumsuzluğunu dile getiren bütün arkadaşlarıma katılıyorum.Ama olaya başka bir taraftan üniversitelerimiz yönünden bakmakta gerekiyor. Sınav, kendilerine güveni dahi olmayan üniversitelerimizden kaynaklıdır aslında. Ben 9 Eylül mezunuyum. Üniversite sitesini dolaşırken gururla (utanmadan!) avukatlık sınavı için kurs diye bir duyuru gördüm. Bu nasıl bir güvensizliktir? bu nasıl bir ticari amaçtır? Bu kursu düzenleyen ve katılan Fakülte hocalarımızı tebrik eder(tabi şahsına münhasır olan bazı isimler hariç) ve başarılarının devamını dileriz! sizin okutmuş olduğunuz biz öğrenciler sizinle gurur duyuyoruz!!!!!!!!!!!!!!!!!!alkışlar size:tebri k:
Old 03-10-2006, 11:29   #74
Admin

Alıntı:
Üniversite sitesini dolaşırken gururla (utanmadan!) avukatlık sınavı için kurs diye bir duyuru gördüm. Bu nasıl bir güvensizliktir?
Hukuk Fakültesi hukuk nosyonu olan "hukukçu" yetiştirir, avukat, hakim, savcı, kaymakam, müfettiş değil.

"Hukukçu" sıfatıyla üniversiteden mezun olan kişi, ilgili mesleğin sınavlarına kendi hazırlanır (müfettişlik, adli hakimlik, idari hakimlik, kaymakamlık vs.), stajını yapar, meslek içi eğitimini kendisi alır. Bu aşamada bir hukuk fakültesi de gerekirse bu eğitim için ayrı bir "mesleki kurs" düzenleyebilir, bunu normal görmek lazım.

Siz hukuk fakültesinin görevini "avukat mezun" etmek olarak görürseniz, sınava da karşı çıkarsınız, avukatlık stajını da gereksiz sayarsınız, baronun kabul şartlarını da "kazanılmış haklarınıza tecavüz" olarak değerlendirebilirsiniz, ancak durum böyle değil.

Hukuk fakültesinin amacı ve görevi sadece "hukukçu" yetiştirmektir, o kadar..
Old 16-10-2006, 21:22   #75
Aşakarlı

arkadaşlar avukatlık sınavının içeriği nedir ve zorluk derecesi ne olacak?
Şimdiden teşekkürler.
Old 17-10-2006, 12:52   #76
begümmarmara

güzel soru..coktan secmeli deneyimi olmayan biz hukuk fakültesi ögrencileri için öncelikle bu kısım deneyim gerektiriyor..Bunun yanı sıra bildiğiniz gibi hukuk bir umman;sınırsız seçim hakları olduğunu düşünürsek ;tahmin edin zorlu derecesini..
Old 17-10-2006, 21:03   #77
ibrahimkovanci

slm arkadaslar yanlış anlaşılmasını istemiyorum ama (reklam olarak düşünmemenizi rica ederim) benim bu sitenin kütüphanesinde yayımlanmış olan avukatlık sınavı adlı yazılı bir makalem var o size yardımcı olursa sevnirim saygılarımla
Old 23-01-2010, 21:13   #78
Dr. Ali Osman ONAR

Yazınızı okudum.Eminim bir çok kişinin düşüncelerine tercüman oldunuz.Ben de bir vakıf üniversitesinde okumaktayım.Avukatlık sınavının olmasından yanayım.
Sizin de belirttiğiniz gibi o sınava girip,Ankara üniversitesinde okumakta olan bazı arkadaşlarımızdan yüksek puan alacağımıza eminim.Mamafih hukuk eğitimimi çok değerli hocalardan aldığımı düşünüyorum.Ümit ederim bu avukatlık sınavına kendine güvenen hiçbir hukukçu karşı çıkmaz.Amacımız
hukuktaki çıtayı yükseltmekse işte güzel bir fırsat diye düşünüyorum.Hepinize saygılarımı sunarım.
Old 05-02-2010, 16:44   #79
Derya DEMİR

Alıntı:
Yazan ALİ OSMAN ONAR-ATILIM HUKUK-
Yazınızı okudum.Eminim bir çok kişinin düşüncelerine tercüman oldunuz.Ben de bir vakıf üniversitesinde okumaktayım.Avukatlık sınavının olmasından yanayım.
Sizin de belirttiğiniz gibi o sınava girip,Ankara üniversitesinde okumakta olan bazı arkadaşlarımızdan yüksek puan alacağımıza eminim.Mamafih hukuk eğitimimi çok değerli hocalardan aldığımı düşünüyorum.Ümit ederim bu avukatlık sınavına kendine güvenen hiçbir hukukçu karşı çıkmaz.Amacımız
hukuktaki çıtayı yükseltmekse işte güzel bir fırsat diye düşünüyorum.Hepinize saygılarımı sunarım.

Sitede bu tartışmalar süre dursun. Sınavlarla hani alanda çıtanın yükseldiğini de bu arada birileri bana lütfen anlatsın.Mesela KPSS ile öğretmenlerin kalitesinin arttığını kim iddia edebilir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi