Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık Sınavı

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 4,33 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-07-2006, 23:34   #31
recep71

Arkadaşlar gördüğüm kadarıyla bir çok kişi Avukatlığın sınava tabi olmasına karşı.. Madem öyle Yargıçlık ve Savcılığın da sınava tabi olmasına da karşı olmamız gerekmez mi? Şu an hukukun tanımını bilmeyen yargıçlar yok mu sanıyorsunuz? Bir de bu açıdan bakın lütfen. Ülkemizde eğitim hangi koşullarda.. İnsanlar altyapı ve kişilik olarak nasıl yetişiyor... Sınav çözüm değil elbette. Mevcut iktidarların insanların üniversite okuma isteğini karşılamak amacıyla bir çok üniversite açması sonucu hukuk mezunlarının artması nedeniyle hukuk mezunlarının tamamının avukat olamamasını ve böylece avukat fazlalığını önlemek amacıyla getirilmiş bir uygulama. Ama o sınavı birincilikle geçenin iyi bir Avukat olup olamayacağı şüpheli. Avukatlık bilgi mesleği olmaktan öte yargıçlık gibi bir ahlak mesleğidir. Ahlakı ölçecek bir sınav sistemide yoktur. Bu Avrupada çözülmüş.. Türkiyede de çözülür ama bu gün değil.. Ne zaman ki doktor,avukat,yargıç,mühendis,bilim adamı vs.. yerine insan yetiştirirse bu ülke o zaman çözülür.
Old 09-07-2006, 11:05   #32
ibrahimkovanci

arkadaslar bu konuda benim yazmış oldum bir yazı var bu sitenin kütüphanesinin hukuki makaleler bölümünde onu okumanızı tavsiye ederim okuduktan sonra eleştirilerinizi beklerim saygılarımla
Old 09-07-2006, 15:11   #33
mthin

Dokuz Eylül Ünv.2.sınıf öğrencisiyim. Benim takıldığım husus bu sınavı ÖSYM'nin yapması.Yine bir kısır döngü yaratılacağını düşünüyorum. 2.bir ÖSS vakası olabilir. Ayrıca bu sınav nasıl olacak her sene belli sayıda Avukat mı alınacak.Arkadan gelen öğrencilerle yığılmalar yaşanacak mı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

2.bir husus da Hukuk Eğitiminin kalitesini arttırmak ve iyi hukuçular yetiştirmek için Hukuk Fakülteleri'nde düzenlemeler yapılması gerektiğini düşünüyorum.Öğrenciler derslere katılmayarak Hukuk Fakülteleri'nden mezun oluyorlar.Bu durum onların meslek hayatlarında bocalamalarına neden oluyor.Bana göre öğrencinin derse katılımının arttırılması gerekir.Hukuk fakültelerinnde devamsızlık konusu belli bir süreye bağlanırsa öğrencinin derslere katılımı artar, Hukuk Fakültesi'nde okuduğumuzun farkına varırız.

Teşekkürler...
Old 09-07-2006, 15:28   #34
murat214154

bu ösym iletinden kurtulamadık gittik ...hukuk fakültesine girince kurtulduk diye sevindim ama yine karşımıza çıktı...arkadaşlar bu sınav gerekli bu konuda hem fikir olmamız gerekli özel üniversitelerden öy vasıfsız elemanlar (devlet üniversitelerinden de artık) çıkıyorki bu elemasyon en iyi çözüm...zaten bu sınav formalite bu sınavın amacı ilk girdikleri halleriyle çıkan hukuk fakültesi ögrencileri içiğn ......burda telaşlanacak bir şey yok....hepinize kaygısız bir hayat dilegiyle
Old 09-07-2006, 20:38   #35
ibrahimkovanci

izmir de okuyan degerli arkadsım yazımı dikkate almamış olmalısın ki bu soruyu soruyorsun bence biraz daha dikkat et orada(bu sitenin kütüphanesinin hukuki makleler bölümünde avukatlık sınavı isimli yazım var) sınavda sayı sınırı var mı yok mu bahsedliyor saygılarımla...
Old 09-07-2006, 21:02   #36
Av.Nefer

Varsayılan ...

Yazılanları okudum da; okuduklarım karşısında anladım ki, sınav şart! Hatta sınavdan sonra bir mülakat da olmalı.. Üzgünüm..
Old 10-07-2006, 14:17   #37
mthin

Varsayılan ....

Sayın Nefer bu kanıya nasıl vardınız....
Old 10-07-2006, 16:52   #38
yargıç isa

Mesaj hukukçu bile gerçeği göremiyorsa......

Eski düzenden avukat olan insanlar nedense sınavda hemfikir hatta mülakat bile savunuluyo. Neden çünkü onlara göre bir sürü vasıfsiz avukat var (kendilerini sınamasalarda). Hukuk fakültesini bitiripte bu sistemde, eğitim mechul durumdayken sınavı hatta mülakatı savunan birinin hukuk okuduğuna şüphe ile bakılmalı DİREK SINAVA SOKULMALI geçse bile mülakatta elenmeli, meslekten İHRAÇ edilmelidir.

Hukuk Fak. okuyan kişi SINAVDAN MÜLAKATTAN KORKMAZ... Bu sınavın hukuk sistemine kalite anlamında zerre kadar etki etmeyeceğini, öğretimin bireysellleşeceğini, lisedeki gibi SORUN ÇÖZEN DEĞİLDE BOL BOL SORU ÇÖZEN insanlar yetiştireceğini, en önemliside bu sınavdan birilerinin babalar gibi rant sağlayacağını anlayamamış biri heryerde hukukçuyum demesin, YAZIK.

Ya anlamıyorlar yada anlamak istemiyorlar SAYIN MEZUN OLMUŞ HUKUKÇULAR... Bu ülkede eğitim yok, fakülteler binadan, kantinden, cafelerden ve çimlerden ibaret. Sınav savunuculurı bunları görmez önlerini konan ezberlenmesi gerekenleri görür. ŞUNU ANLAYALIM ARTIK, SORUN ÖĞRENCİLERDE DEĞİL, OKULLARDA, SİSTEMDE, DEVLETTE...

Ciddi, disiplinli, kaliteli, DEVLETÇİ bir eğitim sağlansın ülkede; bakın bakalım sınava karşı kimse eleştiri yapacak mı. kendini böyle bir sistem içinde yetiştirenler için Sınav formalite gibi gelir.
Bu bozuk sistemde sınavı/MÜLAKATI savunan avukatlar birazcık cesaretleri varsa MEVCUT AVUKATLARINDA SINAVA TABİ TUTULMUSI İÇİN YOLLARA DÖKÜLSÜNLER, SİSTEMDEKİ BÜTÜN SORUNLAR SINAVLA ÇÖZÜLSÜN.TUTURSA BİZDE VARIZ....
Old 10-07-2006, 20:04   #39
Av.Nefer

Varsayılan ??

"MÜLAKATI savunan avukatlar birazcık cesaretleri varsa MEVCUT AVUKATLARINDA SINAVA TABİ TUTULMUSI İÇİN YOLLARA DÖKÜLSÜNLER, SİSTEMDEKİ BÜTÜN SORUNLAR SINAVLA ÇÖZÜLSÜN." demişsiniz, bununla yetinmemiş "TUTURSA BİZDE VARIZ...." diye eklemişsiniz.. biz olmuş olanı değil, olacak olanı değiştirme yanlısıyız.. hukukun genel ilkesi gereği; "kazanılmış hak, korunur.."

saygılar..

p.s. bu dediğin loto değil ki tutturasın..
Old 10-07-2006, 22:27   #40
yargıç isa

Önemli beklenilen yanıtlar gelmiooo.....

syn nefer "biz olmuş olanı değil, olacak olanı değiştirme yanlısıyız..."

Savunduğunuz şekilde olacak olanı değiştirmeye çalışmak tabiki mantıklı. Ama siz sadece öğrencilere yapılacak olan sınavı savunarak en az 20-25 yıl sonrasını değiştirebilirsiniz ki BU ADALET SİSTEMİNİ OKADAR DAHA ÖMRÜNÜ KALMADIĞI AÇIKÇA ORTADADIR...

Kazanılmış haktan bahsetmişsiniz. Sırf kazanılmış hak diye daha dava dosyalarını sırasına koymaktan aciz, bi arada bi derede çalışıp hukuk diplamasını almış AMA HUKUKA DAİR HİÇ BİRŞEY ALAMAMIŞ, bilgisizliği nedeni ile ZAMAN-EMEK-PARA KAYBINA NEDEN OLAN, sadece kendini düşünen kişilerin bu mesleği icra etmesine seyirci kalmak HUKUK DEVLETİNDE HUKUKA DAYANARAK ADALETSİZLİK YARATMAKTAN öteye geçmez. Burda "bu insanlar için artık geç, bukadar geriye dönemeyiz, bunları zamanla gidermeye çalışılabilir" deseniz içimize sinebilir ama açıkça sisteme zararı olan insanların bu diplomayı geçmişte bi şekilde alarak , ZARARLARINI SİSTEMDE İCRA ETMLERİNİN UZUNCA BİR SÜRE DAHA DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAYI "kazanılmış hak... " olarak nitelendirmeniz düşündürücü.

Ben avukatların sınava tabi tutulmaları gerektiği yanlısı değilim. Aynı şekilde öğrencilerinde...(Eğitimde değişiklikler yapılmadıkça, kalite arttırılmadıkça sınava karşıyım.) Çünkü avukatlar da aynı sistemde yetişti biz öğrencilerde aynı sitemde yetişiyoruz. Sitem öyle bir kurulmalı ki vasıfsız diye nitelendirdiğimiz insanlar otomatik olarak devre dışı kalabilmelidir... Bu nedenle syn Nefer tamamen BOŞ bir cevap vermişsiniz. Benim yazımda, anlattım şeyde, üslubumda vs... hata olabilir ama tartışılan bu diil. Çözüm içeren cevaplar daha ilgi çekici olur. Ben bi önceki yazımın ikinci ve üçüncü parağrafında bu sınavın eleştirisini yaptım ana sorun bu . Buna cevap verirseniz belki bizi tatmin edebilir, düşüncelerimizin iyi yönde değişmesinde vesile olablirsiniz...

Cevabınızı bekliyoruz....
Old 10-07-2006, 22:58   #41
Av.Nefer

"Çözüm içeren cevaplar daha ilgi çekici olur" derken iğneleyici usluplar kullanmaktansa, saygı çerçevesi dışına çıkmış eleştiriler yapmaktansa, çözüm yolları üzerinde fikirler üretseniz daha iyi olmaz mı? demiş olduğunuz gibi "Ben bi önceki yazımın ikinci ve üçüncü parağrafında bu sınavın 'eleştirisini yaptım' ana sorun bu ". eleştiri yapmak işin kolay kısımı.. sizin gibi genç beyinlerden, eleştiri değil; fakat çözüm yollarının gelmesini ümit ederdim. çözüm yolları beyan ederseniz belki bizi tatmin edebilir, düşüncelerimizin iyi yönde değişmesinde vesile olablirsiniz...

fakat "MÜLAKATI savunan avukatlar birazcık cesaretleri varsa MEVCUT AVUKATLARINDA SINAVA TABİ TUTULMUSI İÇİN YOLLARA DÖKÜLSÜNLER, SİSTEMDEKİ BÜTÜN SORUNLAR SINAVLA ÇÖZÜLSÜN.TUTURSA BİZDE VARIZ" şeklinde agresif bir tutum izlerseniz, sayın avukat arkadaşlarımın sizlere yardımda bulunacaklarını sanmıyorum..

iyi akşamlar..
Old 10-07-2006, 23:37   #42
yargıç isa

Mesaj pardon...

uslubum için özür diliyorum. size karşı bi tutmum yok ama çevremizde öle muhabettler geçmekte sanki biz yapmışız yada biz yapıcaz bu bozuklukları illede sınav. yani avukatların ellerinde bir güç var bu gücü BOZUKLUK ÖĞRENCİDE DEĞİLDİR SİSTEMDEDİR DİYEREK PROTESTO EDEREK KULLANABİLİR. Biz bi protesto yapsak öğrenciyiz ya; ya militan oluruz, ya dersten kaçan, yada başka bişi derler bizim için. Yani biz bişileri değiştiremeyiz. Nereye çekseler oraya gitmek durumundayız. ADALETN SİYASETTEN AYRILMADIĞI BİR ÜLKEDE SINAV-MÜLAKAT LAFININ BİZİ NASIL KORKUTTUĞUNU LÜTFEN ANLAYIN.

iğneleyici bi şekilde konuşmak istememiştim ama öyle anlaşılmış TEKRAR ÖZÜR DİLİYORUM. Başta öğrenci zannetmiştim o yüzden hatalarım olabilir öğrenci arası konuşma die...

yazıda kendimce bir çözüm yazdığımı hatırlıyorum. Belki dikkat çekmemiş olabilir. Avukat olarak bizden daha çok deneyime sahipsiniz. Biz daha lise öğrenciliinden yeni geldik. İstediğimiz sadece sizden kalıcı çözümler. Sınav gibi geçici çözümler diil. Yada sınavı kalıcı çözüm haline getirecek çözümler...

bU sefer uslup hatası yapmama yada yanlış anlaşılmama dileğiyle,iyi akşamlar cevap verdiğiniz için teşekkürler.
Old 11-07-2006, 01:33   #43
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan Nefer
"MÜLAKATI savunan avukatlar birazcık cesaretleri varsa MEVCUT AVUKATLARINDA SINAVA TABİ TUTULMUSI İÇİN YOLLARA DÖKÜLSÜNLER, SİSTEMDEKİ BÜTÜN SORUNLAR SINAVLA ÇÖZÜLSÜN." demişsiniz, bununla yetinmemiş "TUTURSA BİZDE VARIZ...." diye eklemişsiniz.. biz olmuş olanı değil, olacak olanı değiştirme yanlısıyız.. hukukun genel ilkesi gereği; "kazanılmış hak, korunur.."

saygılar..

p.s. bu dediğin loto değil ki tutturasın..

Sayın Nefer, kazanılmış hakların korunması ilkesi avukatlık ruhsatını almış kişilerin sınavdan geçirilmesiniyle ilgili bir konudur mutlaka, ancak kazanılmış hak müessesesi ve onun korunmasını izah etmek bilgisayar başında klavyenin 21 tuşuna basarak işin içinden çıkmak kadar kolay değil. Bu konu üzerine yazılan yüzlerce cilt kitap var. Koruduğunuz hak sahibi(size göre 'hak sahibi') dava dilekçesine iddia yazmaktan bile aciz "iddaa" yazmışsa, 32 yaşına kadar MÖHUK adında bir kanunun varlığından bile haberi olmamışsa, Rus ceza kanununu "Rus TCK'sı" olarak ifade edecek kadar bilgi fakiri ise, ortada korunması gereken bir haktan söz edebilir misiniz? Ya da bu tür kişileri korumak mıdır kazanılmış hakları koruma müessesesinin amacı?(yukarı verdiğim örnekler bire bir şahit olduğum olaylardır)

Malesef bazı hukuk çevrelerine göre yargıda şimdiye kadar süregelen kalitesizlik ve yozlaşmanın önü yeni hukuk mezunları sınava tabi tutularak aşılacak. Haklılar tabi, yargıda on yıllardır meydana gelen tüm kalitesizlik biz yeni mezunların suçu, ben annemin karnındayken kalitesiz hukukçuluk yaptım, şimdi onun için sınava tabi tutuyorlar beni, sınavı geçip kalitemi ispat edince Avukatlık yapabileceğim. Hali hazırda avukatlık yapanların elbette o meşur kalitesislikle uzaktan yakından alakaları yok. Dedim ya, her şey biz yeni mezunların suçu, yapsınlar şu sınavı da kalitesiz yeni mezunların önünü keserek bir an önce kurtarsınlar Türk Hukukunu

Sayın Nefer, şunu hem siz, hem de biz çok iyi biliyoruz ki hemen yarın size ve tüm meslektaşlarınıza ciddi bir sınav yapılsa barolar birliği anında üyelerinin en az %40'ını kaybeder. Türkiye'de hukukun kalitesizliği zavallı yeni mezunları günah keçisi yaparak aşılamayacak kadar büyük. Lütfen kendimizi kandırmayalım ve gerçekçi olalım. Ekstern uygulamayla pazarda çorap satarken, sadece sınavdan sınava fakülteye uğramış, buna rağmen 4 yıl gibi bir sürede fakülteden mezun edilmiş avukatlar piyasada mesleği icra ediyor. Yazılacak daha en az on sayfa mesaj var bu konyla ilgili ama bunları siz zaten benden daha iyi biliyorsunuz, o yüzden daha ileri gitmiyorum.

Saygılar, sevgiler, hürmetler
Old 12-07-2006, 00:08   #44
yargıç isa

syn tiocfaidh, bir numara cevap yazmışsınız ; teşşekürler... Sorunlar açaık açık ortadayken, bunları görmemek için kör olmak gerekir yada kasıt aramak gerekir. Adaletin iyiliğini isteyen bir kişi bu sınavın adalet sistemine zerre kadar faydası olmayacağını bilir.Ama sizinde dediğiniz gibi hukuku sadece para kazanma aracı olarak gören kişiler, avukat artış sayısı azalacağı için bu sınavda çok ama çok fayda görür...
Old 12-07-2006, 22:12   #46
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan Lawyer®
No Comment...

Where are you from?
Old 14-07-2006, 09:59   #47
lawyerpiskin

Öncelikle yukrıda yapılmış açıklamalarda genellikle avukatlık sınavının neden yapılması/yapılmaması gerektiği üzerinde durulmuştur ancak belirtmem gerekirki bu sınavın yapılmasını isteyenler genellikle orta yaşlı avukatlardır bu duayenlerimizin(!) tek isteği pastadan paylarının eksilme korkusudur.Ben de bir vakıf üniversitesinin hukuk fakültesinde 3. sınıf öğrencisiyim sınava da karşı değilim ama ÖSYM gibi yrgı teşkilatıyla bağlantısı olmayan bir kurumun bu sınavı yapması bence daha büyük serzenişleri doğuracağı aşikardır.Ayrıca bu sınavla birlikte hukuk fakültelerindeki eğitimlerin aşağılandığını anlamamak bence büyük bir eksikliktir.Sınav eğer çözüm olsaydı Hakim ve Savcıların kararlarının yüzde yetmişbeşi Yargtay ve/veya Danıştay'da bozulmazdı.
Old 14-07-2006, 10:31   #48
hukukçu42

Sn. Lawyerpiskin;

Alıntı:
ancak belirtmem gerekirki bu sınavın yapılmasını isteyenler genellikle orta yaşlı avukatlardır bu duayenlerimizin(!) tek isteği pastadan paylarının eksilme korkusudur.

Merak etmeyin kimsenin pastadaki pay için bir endişesi yoktur. Ben 5 Yıllık avukatım ve bu süre içinde kimse önüme pasta getirmedi. Çünkü ortada pasta yok canın pasta yemek istiyorsa Hukuk Fakültesinde sana verilen unu, şekeri vs. kullanarak kendi pastanı yapmak zorundasın. Bazen öyle pastalar yaparsın ki kendin bile yemek istemezsin, ama bazen de öyle leziz pastalar yaparsın ki yemeğe doyamazsın. Herşey senin elinde.

Alıntı:
ÖSYM gibi yrgı teşkilatıyla bağlantısı olmayan bir kurumun bu sınavı yapması bence daha büyük serzenişleri doğuracağı aşikardır

Bu görüşünüze canı gönülden katılıyorum. ÖSYM şimdiye kadar ne yaptı da eline yüzüne bulaştırmadı ki. Mağdur ettiği insanlar herkesçe görülmekte.
Old 14-07-2006, 13:41   #49
Tiocfaidh

Sayın Hukukçu42,

Alıntı:
Merak etmeyin kimsenin pastadaki pay için bir endişesi yoktur. Ben 5 Yıllık avukatım ve bu süre içinde kimse önüme pasta getirmedi. Çünkü ortada pasta yok canın pasta yemek istiyorsa Hukuk Fakültesinde sana verilen unu, şekeri vs. kullanarak kendi pastanı yapmak zorundasın. Bazen öyle pastalar yaparsın ki kendin bile yemek istemezsin, ama bazen de öyle leziz pastalar yaparsın ki yemeğe doyamazsın. Herşey senin elinde.

Gerçekten de yerinde açıklamalar yapmışsınız, sizin cümlelerinizden hareketle bir serbest meslek olan avukatlıkta iş hacminin ve kazancın kişinin şahsi yetenek ve vasıflarıyla doğru orantılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Serbest piyasanın zaten doğasında bulunan başarısızları eleme özelliği sebebiyle zaten o meşhur 'kalitesiz'lerin kendiliğinden elendiğini de söyleyebiliriz bu durumda. Puzzle'ın parçalarını tek tek birleştirdikten sonra ortaya çıkan soru şu; kendi içinde oto-kontrol mekanizması bulunan ve başarısızların otomatikman elendiği bir sistemde barolar birliği neden bir sınav yapma gereği duydu? Yukarıdaki arkadaşımız son derece yerinde bir tesbitle köşe başlarını kapmış büyük avukatların pasta paylarında küçülme endişesi duyduklarını, bu sebeple de yeni mezunlara sınav uygulamasının getirildiğini söylemiş. Karşınızdakini ti'ye almak mı amacınız, yoksa gerçekten bu pastayı pasanelerde satılan un, şeker ve kakaodan yapılan gıda olarak mı algıladınız tam olarak bilemiyorum ama burada anlatılmak istenen paylaşılmak istenmeyen rant'tır. Rant kaygısıyla değil de gerçekten hukuk kalitesizliğinin önüne geçmek amaçlı bir sınav düşünülseydi, yurt genelinde ve tüm avukatların tabi olduğu bir sınav yapılırdı ve istenen barajın altında kalacak(en az %40'tır bence) avukatlar derhal baroların kapı önüne koyulurdu. Ancak tabi bunlar yürek işi, 4 sene boyunca kredi yutlar kurumundan aldığı krediyi ödemenin yollarını arayan zavallı yeni mezunları mesleğe kabul etmemek, kalitesizliğin asıl kaynağı olan hali hazırdaki avukatları kapının önüne koymaktan daha kolay..

Size tavsiyem, gerçekten hukukun kalitesi konusunda kaygılarınız varsa bu sınavın taraftarı olun. Hatta meslektaşlarınızın da sınava tabi tutulması için barolar birliği içinde küçük bir lobi oluşturun. Tabi amacınız pasta yemek değil de kaliteli hukukun ve hukukçuların var olduğu bir ülkede yaşamaksa.

Saygılar
Old 14-07-2006, 15:16   #50
lawyerpiskin

Hukukçu45 tam olarak nerede mesleğinizi icra ediyorsunuz bilemem lakin sizinde kazanç kaygısında olduğunuz bana yazmış olduğunuz fevri mesajdan tüm şeffaflığıyla görünmekte.Söylediklerimde haksız değilim sizde değilsiniz yaptığınız latifelerden meslekteki çeşitlilikten ne kadar müzdarip olduğunuz belli oluyor, nitekim dilekçe yazmasını bilmeyen kişilerin avukatlık ruhsatnamesi olduğu halde ki onlar hiçbir sınava tabi tutulmadı, bizim gibi genç, dinamik meslek hevesiyle dolu beyinleri meslekten, fakülteden,yargı ve ne yazık ki gelecekten korkutmaktan başka hiçbir işe yaramayan ve anti-eşitlikçi bir sınava her ayırtım gücü sahibi insan gibi karşıyım.
Old 21-08-2006, 16:57   #51
Cevher

Canan'a gönülden katılıyorum.Türkiye'de neredeyse üniversitilerin %80nde hukuk fakültesi açılmış durumda ve çok düşük puanlara kadar hukuk fakültesi mevcut.Ahu arkadaşımız da kızacak ama sadece devlet üniversitelerinde değil bunun yanında yetmezmiş gibi bir sürü de özel üniversitelerinde de açılmiş durumda.Avukatlık sınavının gerekli olduğunu ve herkesin eşit şartlarda bu sınava gireceğini ve kendisinin de bu eşit şartlardan yararlanmak istediğini yazmış.Üniversite sınavının da 3saatlik bir teste tabi olduğunu ve sadece bunda şansın oynadığını savunup ardından da 4sene sonunda yapılacak olan 2saatlik gene teste tabii sınavın ne kadar gerekli olduğunu söylemiş!Sizce bunda bi çelişki yok mu?Üniversitede yapılan yüksek puanları sadece şansa dayandırıp üniversiteden sonra yapılanı gerekli görmek?Bence hukuk fakültesi sayısı azaltılıp olanların da puanı yükseltilmeli.Bunun sonunda gene de yapılmak isteniyorsa sınav yapılabilir ki zaten öyle şartlarda girebilen bir kişi o sınavı hayli hayli kazanır.Saygılar
Old 22-08-2006, 01:13   #52
begümmarmara

Varsayılan kaynak bulmak gerek..

arkadaşlar ;ben çok ciddi bir kaynak sıkıntısı içindeyim avukatlık sınavı ile alakalı ve şu an sadece savaş yayınlarının kitaplarını öğrenebildim..lütfen sınava yönelik olan ve donanımlı konu anlatımlı kitap ismi bilen varsa bana bildirsin!!!!!ders kitaplarıyla çok zaman kaybederiz ve cok doktrin vs var amaca yönelik değil yanii..görüşmek üzere..
Old 22-08-2006, 07:46   #53
yargıç isa

THEMİS diye bir kitap var. Çok iyi hazırlanmış. İstersen bi bak.

başarılar....
Old 22-08-2006, 15:48   #54
begümmarmara

öncelikle çok teşekkürle isa..fakat konu anlatımlı bi kitap gerek kısa ve net..savaş yanınları varmıs şimdi onu alıcam sanırım özet konu anlatımı gerek..
Old 08-09-2006, 18:46   #55
sems3383

Ben özel bir üniversitenin hukuk fakültesinde okuyorum ve 3.sınıfa geçtim. Bu sınavın özel üniversitede okuyanlar için getirilmiş olması tamamen saçmalık.ÖSS gibi yanlış bir sistemden yeterli puanı alamayıp özel üniversiteye gitmek zorunda kalan yüzlerce insan var.Neden özel üniversitelerin iyi eğitim veremediği gibi bir düşünce var insanlarda? Özel üniversiteler hakkında pek bir şey bilmeyip sadece önyargıyla yaklaşan bu insanlara soruyorum: NEYE DAYANARAK SÖYLÜYORSUNUZ İYİ OLMADIĞIMIZI????????Ayrıca devlet üniversitelerinde okuyan binlerce kişi çok iyi de biz mi kötüyüz yani!!!!!!!Bilgime güvenmediğim için değil sadece saçma bulduğum için bu sınavı gereksiz buluyorum. Stajını yapacak,bürosunu açacak ve mesleğini icra edecek bir avukatın bundan sonraki dönemde yeterli olup olmaması neden ösym'yi bu kadar ilgilendiriyor ve neden bu sınav daha önce yoktu da şimdi yapılması gerekli oldu? Her sene üniversiteye girmek için milyonlarca kişi başvuruda bulunuyor.Ve görüyorum ki hukuk fakültesine alınacak kişi sayısında hiçbir azalma olmuyor!! Bunun önüne geçmiyorlar da saçma bir sınavla insanları elemeye çalışıyorlar!!Üstelik bu kadar emek göz göre göre boşa gidecek!6 defada bu sınavı veremicek olanlarda 4 yıllık hukuk fakültesi mezunu olarak ortalıkta gezecek öyle mi?Ne adilce(!)...
Baroya kayıtlı milyonlarca avukatın mükemmel olduğuna karar verdiler de yenileri deniyorlar!
Öyle ya da böyle,ne amaçla yapılırsa yapılsın bu sınavı doğru bulmuyorum.
Old 09-09-2006, 11:22   #56
korayoz

Alıntı:
Yazan sems3383
Her sene üniversiteye girmek için milyonlarca kişi başvuruda bulunuyor.Ve görüyorum ki hukuk fakültesine alınacak kişi sayısında hiçbir azalma olmuyor!! Bunun önüne geçmiyorlar .
burada kendinle çelişkiye düşmüşsüm sems.hukuk fakültesine girenlerin sayısının artmasının en önemli sebebi özel üniversiteler.unutmaki fakülteye alınacak kişi sayısında azaltma yapsalardı sen fakülteye giremezdin.
Old 09-09-2006, 15:04   #57
yargıç isa

Karar Bence bukadar yeterli....

stjonur,

Hukuk fakültesi market gibi kolay açılamadığı ve üstüne düşülmesi gereken bir bölüm olduğu içindir ki 10 tane iyi devlet üniversitesi sayamayız, burda haklısınız. Eğer devlet, istanbul, ankara, izmir gibi yerlerde devlet üniversitelerinde yetişmiş hukuk hocalarını ekstra para verip diğer okullardada ders vermesini sağlasaydı size 10 değil 15 tane rahat sayardım. Bunu devlet yapmadı vakıf üniversiteleri yaptı ve kendilerini iyi derecelere taşıdı; devlet üniversitelerinde de o hocaların asistanları derse girmeye başladı. (Hoca özelde- asistanı bizde... )

Biz hukuk öğrencileri olarak önümüze bakmaktan başka çaremiz yoktur. Birbirimize bakmayı bırakalım. Sistem parası olana parayla , bilgisi olana ve bu bilgisini 3 saatte icra edebilene okuma imkanı sağlıyorsa, bizimde bu sistemde okumaktan başka çaremiz yok. Burda adaletsizlik içinde hukukçu yetiştiliyo diyen olabilir, ki bu kişi dünyadan bi haberdir. Fırsat eşitliği rüyadır. Gerçeklere dönüp başarılı olmanın yollarını arayalım. En iyisini hedefleyelim, işimizi temiz yapalım, başarının peşinden koşalım; birbirimizin değil. Böyle kişilere dünyada herzaman yer vardır. Herkesin okulu kendine göre zordur, herkesin vaziyeti kendine göre iyi yada değildir. Bu yüzden bu tür tartışmalar yersizdir.Yeni eğitim yılında bütün öğrenci arkadaşlarıma başarılar dilerim. BU ÜLKENİN BİRBİRLERİNE KARŞI DEĞİL, ADALETSİZLİĞE KARŞI SAVAŞAN KALİTELİ HUKUKÇULARA İHTİYACI VARDIR VE BU KONTENJAN HİÇ BİR ZAMAN DOLMAMIŞTIR.

saygılarımla...
Old 09-09-2006, 16:16   #58
korayoz

özel üniversitelerin öğretim kadrosu iyi ama verdikleri eğitim aynı oranda iyi mi ?
bilgi üniversitesinde burslu okuyan bir arkadaşım okulundan memnun değil çünkü ders programının çok zayıf olduğundan şikayetçi.kıymetli evrak ve şirketler hukuku derslerini ticaret II dersi altında bir dönemde geçiştirmişler ve hiçbirşey öğrenememişler,borçlar özel,ceza özel ve vergi hukuku dersleride bir dönemde işlenmiş ama onlarda yarım kalmış.yarım kalması doğal çünkü biz bu dersleri bir sene boyunca işliyoruz ve anca yetiştiriyoruz.
arkadaşım bu sıkıştırılmış ders programının iki sebebi olduğunu söyledi.birincisi eğer dersler iki dönem işlense dersi anlatan hocayada verilecek paranın iki katına çıkması gerekecek ikinciside dışarıdan gelen hocaların ders yoğunluğu.
gördüğünüz gibi bütün özel okulda okuyan arkadaşlar okullarından çokta memnu değil(bizim okulda şu prof var şu doç var diyen arkadaşlar hariç)aranızda memnun olmayanlarda var.
Old 09-09-2006, 22:24   #59
yargıç isa

stjonur,

lütfen daha geniş düşünün. Siz özel okulda okuyorsunuz diye bütün özel okulları savunmanın ne manası var. Ben devlet okulundayım ve benim savunacağım devlet üniversitesi sayısı belli. Mezun sayılarını üçe katlayan özellerdir yani. Bu kötü birşey demiyorum ihtiyaç olsa başımız üstüne. Kendi öğretim kadrosunu yetiştiren, önce parayı esas almayıp öğrencinin öğrenimini esas alan özel üniversitelerde başımızın üstüne.

TUSİAD ın geçen sene hükümete sunduğu raporda nitelikli, çağa uygun, yetişmiş eleman sıkıntısı çektiklerini belirtiyordu.Hukukçuya, doktora , öğretmene, işletmeciye, vb mesleklere ihtiyacı yok. Çağın getirdiği yeniliklerin doğurduğu iş alanlarında ortaya çıkan boşluğu dolduracak eleman sıkıntısı çekmektedirler. Peki yeni açılan özel üniversiteler bunu neden dikkate almıyor da hersene binlerce kişinin mezun verildiği işletme hukuK, vb gibi bölümler açıyolar. Madem amaç eğitim, bu ihtiyaca cevap verecek elemanlar yetiştirsin. Olmaazz. Neden maliyeti çok yüksek olur. Yeni bir alan açmak, yeni bir kadro yetiştirmek çok para ister ; bu yapılamaz çünkü çoğu özel üniversitesinin esası para dır. En ucuz maliyetle, en fazla parayı kazanmak...Devlet yapsın bunu , herşeyini rayına oturtsun, hocalarını yetiştirsin sonra özel sektöre çekerler.

Bir önceki mesajımda iyi şeyler yazdığımı zannetmiştim. Bu tür şeyler yazmak istemezdim. Evet gerçekler bunlar ama bizim değiştireceğimiz bir şey yok. Tekrar söylüyorum, özelde okuyanların herhangibir ihmali, suçu yok, bu okulları AÇANLARIN VE AÇTIRANLARIN VAR.Aynı şekilde oy amaçlı açılan hocasız devlet üniversitelerinde de suçlular aynı kişiler. Birbirimizi suçlamayalım lütfen, sistem bu değiştirmek istersek birbirimizle savaşmaktan vaz geçip, çok çalışıp, iyiyi aramayı hedef edinip bunu başarabiliriz. Yeni başlıyacak eğitim yılında herkesin birbirine başarılar dilemesini isterim.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi