Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık Sınavının Kaldırılması ile ilgili Kanun Teklifi

Yanıt
Old 18-10-2006, 09:06   #1
ISIL YILMAZ

Varsayılan Avukatlık Sınavının Kaldırılması ile ilgili Kanun Teklifi

Kanun Teklifi Bilgileri

İmza SahipleriKanun Teklifinin Metni Dönemi ve Yasama Yılı 22/5Esas Numarası 2/871Başkanlığa Geliş Tarihi 05/10/2006Teklifin Başlığı 1136 Sayılı Avukatlık Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun TeklifiTeklifin Özeti Teklif ile biri Eylül ayında biri Aralık ayında olmak üzere her yıl iki kere avukatlık sınavı yapılarak, başarılı olanların avukatlık stajı yapabilmeleri öngörülmektedir.Teklifin Son Durumu KOMİSYONDAKomisyon TipiAdıGiriş TarihiÇıkış TarihiYapılan İşlemKarar TarihiKanun Teklifi Komisyon Bilgileri

Esas KomisyonAdalet Komisyonu12/10/2006Komisyonda
http://www.tbmm. gov.tr/de. ..ri?kanunlar_ sira_no=48044

Aşağıdaki adresten kanun teklifinin metnine ulaşabilirsiniz.

http://www2. tbmm.gov. tr/d22/2/ 2-0871.pdf

Kaynak : baskenttehukuk - Ebru Erdinç
Old 18-10-2006, 23:15   #2
Av. M. Yasir Bağce

bu teklif şu anda yürürlükte bulunan mevzuata göre daha mantıklı bence.
pek umudum olmasa da umarım kabul edilir...
Old 19-10-2006, 08:54   #3
betulyalim

Eğer bu tasarı kabul edilirse,stajını şu an yapan ve sınava tabi olan bizim gibi arkadaşların durumu ne olacak?
Old 19-10-2006, 22:29   #4
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan betulyalim
Eğer bu tasarı kabul edilirse,stajını şu an yapan ve sınava tabi olan bizim gibi arkadaşların durumu ne olacak?

tasarıya göre sınavdan muaf tutulacaklar
Old 23-10-2006, 15:27   #5
KRALIQ

ben bu fakülteyi bütünleme döneminde bitirecegim fakat tasarıya göre 10. aydan önce mezun olanlar sınava girmeyecektir..yani ben bir dersten bütünlemeye kaldım ama benim sıra arkadasım finalde bitiriyor diyebu sınavdan muaf kalıyor..ben ise sınavına girdiğim dersin acıklanmasını beklediğim için 11. aya sarkıyor stajımın baslangıcı..bu hak ve hukuku savunması gereken kişiler için bir haksızlık yaratmıyormu?
Old 24-10-2006, 05:32   #6
begümmarmara

arkadaslar bu yasa teklifi şansımızı iyi değerlendirmek zorundayız..TEK VE SON ŞANSIMIZ..gerekirse gidelim toplanıp partilerin grup başkan vekilleriyle falan konusşalım...arkadaşlar birşeyler yapalımmmm...mail adresim:begum_marmara@hotmail.com
Old 30-10-2006, 02:51   #7
KRALIQ

bu konuda bize ankaradaki arkadaslarımızın yardımcı olabilecegi kanısındayım..onların görüslerini bekliyorum..saygılarımla..
Old 30-10-2006, 05:30   #8
begümmarmara

7 kasımda meclise gidiyoruz stj.avukatlar olarak..cok kişi olmalıyız arkadaşlar baskın olduğumuzu görmeliler..dediğim dibi bir şans elde ettik bunu değerlendirelim..hep beraber orda olalım
Old 31-10-2006, 10:33   #9
betulyalim

begümmarmara ya katılıyorum.
bu son şansımız.eğer şimdi bişeyleri değiştiremezsek birdaha asla değiştiremeyiz.konu hazır meclise taşınmışken(ki bidaha böyle bi durum söz konusu olmayacak) destek olun.herkesi Ankaya ya bekliyoruz.
Old 31-10-2006, 16:55   #11
KRALIQ

Sayın mevzu hukuk;Ankara'ya gidecegimiz zaman ,saat ,toplanacagimiz yer konusunda bize ankaradaki arkadaslarımızın daha kolay yardımcı olabilecegini dile getirmistim.. umarım anlasılmıstır..
Old 31-10-2006, 17:40   #12
mevzu hukuk

Alıntı:
ben bu fakülteyi bütünleme döneminde bitirecegim fakat tasarıya göre 10. aydan önce mezun olanlar sınava girmeyecektir..yani ben bir dersten bütünlemeye kaldım ama benim sıra arkadasım finalde bitiriyor diyebu sınavdan muaf kalıyor..ben ise sınavına girdiğim dersin acıklanmasını beklediğim için 11. aya sarkıyor stajımın baslangıcı..bu hak ve hukuku savunması gereken kişiler için bir haksızlık yaratmıyormu?

KRALIQ, belirtmediğim için kusura bakma hata bende ama anlamadığım mesajın üstte yazılı olandı...
Old 02-11-2006, 10:38   #13
betulyalim

arkadaşlar CHP milletvekilinin sunduğu tasarıyı iyi incelerseniz geçici 21. maddede ''05.10.2006 tarihinden önce fakülteye giriş yapanlar avukatlık snavına girmeyecek '' diyor.Bu durumda ub kanun değişikliği sadece şimdiki stajyerleri değil aynı zamanda fakültede okuyan arkadaşlarımızı da ilgilendiriyor.Lütfen bunu çevrenizde hukuk fakültesinde okuyan tüm arkadaşlarınıza iletin.Ankara'daki ne kadar çok olursa o kadar iyi.
Old 02-11-2006, 11:23   #14
mulin

Sizce bu tasarının geçmesi neye ve hangi gerekçelere bağlı,şansını ne olarak görüyorsunuz.
Old 02-11-2006, 21:08   #15
joseph

bildiğim kadarıyla bu sınav yönetmeliğinin dayanağı olan av. kanunu madde 30 un iptaline ilişkin anayasa mahkemesine davas açılmış durumda...sonuç ne olur bilemiyorum ama bu kanun tasarısı gerçekten bizim için iyi bir fırsat...bizim talihsizliğimiz bu tasarıyı chp li bir milletvekilinin vermesi...umarım bu tasarı politik oyunların kurbanı olmaz..
Old 03-11-2006, 16:49   #16
tosbaa

buarada ankarada toplanma gunu nezaman bugun okulda ımzamızı attık tabıkı ama ankaraya gıdemeyebılırız sımdıden gıden herkese bol sans
Old 03-11-2006, 17:06   #17
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan tosbaa
merak etmeyın ekım 2006 dan once fakulteye gırenlerın sınavdan muaf olacagını ben tum guneydoguya duyurdum bıleherkes buyuk bır sevıncle kutlamalara basladı sızın de mesajlarınızla bu kutlamaya katkılarınızı beklıyoruz

biraz acele etmişsiniz, henüz ortada fol ve yumurta olmadığı gibi kutlamayı gerektirecek de bir neden yok. çünkü değişiklik henüz tasarı halinde ve kanunlaşma ihtimali de bence çok az. keşke kanunlaşsa da hep beraber kutlasak...
Old 03-11-2006, 23:57   #19
crocus

böyle bir sey olsa harika olur tek diyeceğim buu..
Old 04-11-2006, 13:10   #20
Tiocfaidh

Teklifin komisyondan geçeceği şüpheli. Ancak komisyondan vize alıp genel kurulda oylanacak olursa, teklifin gereken oy çokluğunu alarak kanunlaşacağından kendi adıma eminim.

Malum, seçimler yakın ve bonus puanları toplama mevsimindeyiz
Old 04-11-2006, 22:25   #21
KRALIQ

umarım hersey istedigimiz gibi olur..ve de 5/10/2006dan önce fakülteye girenlerin sınavdan muaf tutulacagi gercektende cok hos
Old 06-11-2006, 08:07   #23
ibrahimkovanci

yahuuu anladıkta saat kaçta neerde buluşulacaka bugün fakültede duyuru yapacagım eger bu duyurunun etkili olmasını saat kaçta nerde buluşulacagını 05352471788 nolu telime bildirirseniz bugün duyuruyu yapacagım cevaplarınızı bekliyorum tek kişi yazsa yeter bana msj atığınızı buraya yazınk, herkes zahmet etmesin saygılar
Old 12-11-2006, 14:29   #24
mervesezen

arkadaşlar anlamadığım şey şu:neden bu kadar korkuyorsunuz bu sınavdan ve neden yapılmasını istemiyorsunuz?
bu konuda kendinize güveniyorsanız sorun yok demektir...yok,güvenmiyorsanız da zaten bu halde avukat olup da kime ne adaleti dağıtacaksınız..çünkü sonuçta öğrenmiş olmanız gerekenler yer almayacak mı sınavda?
Old 12-11-2006, 23:16   #25
av.tuğbabal

arkadaşlar kanun teklifinden bir haber var mı ?
Old 15-11-2006, 10:17   #27
Av. M. Yasir Bağce

dün umut verici bir gelişme yaşandı ve teklif komisyondan geçti. ayrıntılar için:
http://www.cnnturk.com/TURKIYE/haber...haberID=259155
Old 17-11-2006, 13:51   #28
gökhanhatem

Varsayılan neden????

Alıntı:
Yazan mervesezen
arkadaşlar anlamadığım şey şu:neden bu kadar korkuyorsunuz bu sınavdan ve neden yapılmasını istemiyorsunuz?
bu konuda kendinize güveniyorsanız sorun yok demektir...yok,güvenmiyorsanız da zaten bu halde avukat olup da kime ne adaleti dağıtacaksınız..çünkü sonuçta öğrenmiş olmanız gerekenler yer almayacak mı sınavda?

peki şöyle söyleyelim, bu mesleği 2001 senesinde hukuk fakültesine girenlerden sonra mesleğe girenlermi itiberını düşürecek? çünkü sayın ÖZOK sınavın gerekçesi olarak adalet komisyonu toplantısında bu şekilde beyanda bulunmuştur. Sınavın tartışılmasının sebebi korkulması değil adaletsiz davranılmasıdır. Eğer bi sınav olacaksa Türkiyede çalışan tüm avukatlara yeterlilik sınavı şeklinde yapılmalıdır. Asıl bu yasayı çıkaranlar kendilerinden mi korkmaktadırlar acaba? yeni nesil gelen avukatların bilgi birikimi daha iyi diye? Lütfen konunun hassatiyetine uygun davranalım.
ayrıca sınavın kaldırılmasını alt komüsyondan geçiren değerli TBMM üyelerine teşekkür ederim. saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi