Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık Stajını Yaparken Hak Ettiği Değeri Gören Var Mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2010, 16:52   #31
666emre666

Alıntı:
Yazan huulya
Evet haklısınız Emre Bey bir karar verip o karar doğrultusunda gitmeli insan .Hakimliği istiyorum ama hakim olup olmayacağım garanti değil ki hiçbir şeyin garantisi yok zaten.O yüzden bu sene de hazır sınav açılmayacak ben de avukatlığı da öğrenmek istiyorum belli mi olur belki avukatlık yaparım,bu süreçte avukatlığı sevebilirm belki.Ama sizin kadar şanslı olabileceğimi düşünmüyorum şimdilik

İşin gerçeği ben de hep şanssız olduğumdan şikayetçiydim şu zamana kadar ama hiç belli olmuyor Hülya Hanım, o yüzden belki benden çok daha şanslı olabilirsiniz. Avukatlık konusunda da zaman geçtikçe her şey yerli yerine oturuyor, bu acemilik dönemini herkesin yaşadığı malum
Old 14-04-2010, 19:29   #32
huulya

Alıntı:
Yazan 666emre666
İşin gerçeği ben de hep şanssız olduğumdan şikayetçiydim şu zamana kadar ama hiç belli olmuyor Hülya Hanım, o yüzden belki benden çok daha şanslı olabilirsiniz. Avukatlık konusunda da zaman geçtikçe her şey yerli yerine oturuyor, bu acemilik dönemini herkesin yaşadığı malum
Haklısınız belki de Emre Bey bu geçiş dönemi aslında canımı sıkan,uygulama öğrenciliği dönemi yani kimbilir belki de dediğiniz gibi sizden şanslı olurum (ama yine de araba alabilecek duruma gelebileceğim konusunda ciddi endişelerim var bize düşen bu aşamada sabretmek ve sonunda da karşılığını görebilmek.Hakettiğimiz değeri bir gün alabilmek dileğiyle..
Old 15-04-2010, 01:40   #33
serhatçetin

* Sayın üstatlarımız bir zamanlar kendilerinin de stajyer avukat olduğunu ve çektikleri zorlukları unutmasın )
* Stajyer avukatlar hak ettiği değeri görsün )
* Stajyere sosyal hakları verilsin )
* Savcı kürsüden insin, karar görüşülürken salondan dışarı çıksın )
* İspark avukatlara otoparkta indirim yapsın )
* Savaşlarda sivillere zarar gelmesin, hatta savaşlar hiç olmasın )
* Terör sona ersin )
* Düşünce özgürlüğünün sınırları genişletilsin )
* Reklam yasağı , reklam yönetmeliği halini alsın ve dünyadaki birçok ülkede olduğu gibi avukat lehine esnetilsin )
* Tutuklamalarda CMK 100'ün soyut cümlelerindense somut sebepler gerekçe gösterilsin,tutuklamanın bir tedbir olduğu unutulmasın, keyfi tutuklama yapılmasın )
* Duruşma salonları genişletilsin 30 avukat 5 kişilik yerde sıkışarak üstüste savunma yapmasın )

vs vs vs vs vs vs vs vs ...

Bu gibi cümlelerin sonuna gördüğünüz gibi nokta değil gülücük konulur olmuş...

Yok efendim benim dilbilgisi hususunda hataya düştüğümü sanıyorsanız , öğrenmenin yaşı yoktur der dinlerim sizi...

Bir noktaya önemle vurgu yapacağım yalnız...
"Hak ettiği değer"den kastınız, yanında staj yapılan avukatların, stajyer avukatlara karşı kötü davranış biçimleri ise; halen iyi örnekler var. Kötü örnekler karşınıza çıktığında ve haketmediğiniz bir davranış biçimi ile karşılaştığınızda tepkinizi koyun. Kanunun size yüklemediği hiçbir yükümlülüğü yerine getirmek mecburiyetinde değilsiniz... Saygı verilen değil alınan bir değerdir. Bu sizin işinizi nasıl yaptığınızla da çok ilgilidir. Sorumluluklarını yerine getiren , çalışkan ve saygılı bir stajyer avukatı hiçbir büro kaybetmek istemez. Hatta size bir sır vereyim : Pek çok avukatlık bürosu VASIFLI STAJYER AVUKAT (?) arar durumda...

Sn Cengiz Aladağ'ın berber vurgusuna gelince ; Sn Aladağ bu sitedeki yazılarıyla benim en çok takdir ettiğim üstatlarımdan biridir. Her yazısını ilgiyle okurum. Ama avukatlık mesleğinin bir çok noktada diğer mesleklerden ayrıldığını ve hiçbir meslek ile mukayese edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Sanayideki çıraktan da , berberdeki kalfadan da diğerlerinden de farkı var. Bu saygın mesleği , saygın bir duruşla ifa etmeleri açısından stajyer avukatın staj esnasında azami saygı görmesi ve bunun kendisine hissettirilmesi gerekir... Öğrencilikten sıyrılarak, profesyonel hayata, hem de en tepeden bir giriş yapabilmesinin öncelikli şartı budur.
Aksi düşünülecek olduğunda ise ; "Henüz staj esnasında meslektaşlarından soğuma sendromu" stajyer avukatlık ikliminde sıkça görülen ve çaresi bulunmayan bir hastalık maalesef. Bu hastalık ilerleyen dönemlerde meslektaşlar arası kin, hırs ve çekemezliğe kadar giden sorunlara yol açabiliyor. Sonunda ise "Telafisi güç hatta mümkün olmayan" sonuçlar doğurabiliyor.

Neticede bu başlık altındaki tartışmada stajyer avukatların aleyhine olan (ya da bundan sonra olacak) beyanları kabul etmiyorum, lehe olanlara bir diyeceğim yoktur...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi