Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçi alacaklarının imtiyazlı olması

Yanıt
Old 18-08-2009, 08:38   #1
avukathavva

Varsayılan İşçi alacaklarının imtiyazlı olması

İcra iflas kanunu gereği işçi alacakları imtiyazlı alacaklardandır. İflas durumunda imtiyazlı oldukları hususunda herhangi bir tartışma yok ancak hacze iştirak durumunda da imtiyazlı alacaklardan mıdır? Bu hususa ilişkin yargıtay kararı bulamadım yardımlarınızı bekliyorum
Old 19-08-2009, 08:57   #2
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

T.C.
YARGITAY
19. Hukuk Dairesi

E:2005/445
K:2005/3091
T:24.03.2005

2004 s. Yasa m. 100,206

Taraflar arasındaki sıra cetveline itiraz davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalılardan Çakabey Vergi Dairesi ve Yapı ve Kredi Bankası ile müdahil Mehmet Kavak vekilince temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
KARAR : 1- Davacı alacaklıların alacağı işçi alacagıdır. İşçi alacakları iflas halinde İİK.nun 206. maddesinin birinci sırasında imtiyazlı ise de, hacze iştirak halinde haciz tarihi önce olan adi alacaklıların önüne geçemez. Ancak İİK.nun 100. maddesinde sayılan belgelere dayanarak işçi alacakları bu hukme göre istirak edip bir derece meydana getirirler ve bu derece icindeki sıra İİK.nun 206. maddesine gore belirlenir. Davacı alacaklının alacakları İİK.nun 100. maddesinde sayılan belgelerden bırine dayanmadığından ilk hacze iştirak edemez.
Mercii Hakimliğince bu yönler gözetilerek şikayetin reddi gerekirken yazılı gerekceyle kabulünde isabet görulmemiştir.
2- İhale alıcısı Mehmet Kavak'ın temyizine gelince;
Kural olarak ihale alıcısının sıra cetveline itiraz hakkı mevcut değildir. İhale konusu malın aynından doğan vergi alacagının satıs bedelinden ayrılıp öncelikle odenmesi gerekir.
İcra mahkemesınce ihale şartnamesi de getirtilip öncelikle ayrılması gereken bir vergi alacağı bulunup bulunmadığı araştırılıp sonucuna göre bir karar verilmelidir.
SONUÇ : Yukarıda ( 1 )nolu bentte açıklanan nedenlerle hükmün Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve Vergi Dairesi yararına, ( 2 )nolu bentte açıklanan nedenlerle Mehmet Kavak lehine BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 24.3.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 19-08-2009, 12:53   #3
avukathavva

Sayın meslektaşım;
soruyu sorduktan sonra ki araştırmalarım neticesinde bir yargıtay kararına rastladım. Bu yargıtay kararında şöyle diyor "KAMU ALACAĞINDAN DOLAYI KONULAN HACZİN İLK HACZE İŞTİRAK EDEBİLECEĞİ DÜZENLENMİŞKEN, İLK HACZİN KAMU ALACAĞINDAN DOLAYI KONULMASI HALİNDE KAMU İDARELERİ HARİCİNDEKİ ALACAKLILARIN KAMU ALACAĞINA İŞTİRAKINDAN SÖZ EDİLMEMİŞTİR. DOLAYISIYLA; İŞÇİ ALACAKLARI HER NE KADAR KANUNEN 1. SIRADA İMTİYAZLI İSE DE, HACZE İŞTİRAK HALİNDE, HACİZ TARİHİ DAHA ÖNCE OLAN KAMU ALACAĞINA İŞTİRAK EDEMEZ." şeklinde özet verilmiştir. Bu durumda işçi alacağının birince sırada olduğu ama ilk sıradaki alacağın kamu alacağı olması durumunda iştirak olmayacağı belirtilmiş. Peki ilk alacak kamu alacağı değilse iştirak mümkün müdür? teşekkür ederim şimdiden
Old 19-08-2009, 16:10   #4
Burak Demirci

Alıntı:
Yazan avukathavva
Sayın meslektaşım;
soruyu sorduktan sonra ki araştırmalarım neticesinde bir yargıtay kararına rastladım. Bu yargıtay kararında şöyle diyor "KAMU ALACAĞINDAN DOLAYI KONULAN HACZİN İLK HACZE İŞTİRAK EDEBİLECEĞİ DÜZENLENMİŞKEN, İLK HACZİN KAMU ALACAĞINDAN DOLAYI KONULMASI HALİNDE KAMU İDARELERİ HARİCİNDEKİ ALACAKLILARIN KAMU ALACAĞINA İŞTİRAKINDAN SÖZ EDİLMEMİŞTİR. DOLAYISIYLA; İŞÇİ ALACAKLARI HER NE KADAR KANUNEN 1. SIRADA İMTİYAZLI İSE DE, HACZE İŞTİRAK HALİNDE, HACİZ TARİHİ DAHA ÖNCE OLAN KAMU ALACAĞINA İŞTİRAK EDEMEZ." şeklinde özet verilmiştir. Bu durumda işçi alacağının birince sırada olduğu ama ilk sıradaki alacağın kamu alacağı olması durumunda iştirak olmayacağı belirtilmiş. Peki ilk alacak kamu alacağı değilse iştirak mümkün müdür? teşekkür ederim şimdiden

Sayın Pehlivanlıoğlu'nun eklemiş olduğu kararda bu sorunuzun cevabı var.
Old 26-08-2020, 13:37   #5
melekcopansen

Varsayılan Selamlar,

Alıntı:
Yazan avukathavva
İcra iflas kanunu gereği işçi alacakları imtiyazlı alacaklardandır. İflas durumunda imtiyazlı oldukları hususunda herhangi bir tartışma yok ancak hacze iştirak durumunda da imtiyazlı alacaklardan mıdır? Bu hususa ilişkin yargıtay kararı bulamadım yardımlarınızı bekliyorum

Merhaba bana da işçi alacaklarının hacze iştirak durumunda imtiyazlı olmadığına dair bir karar gerekiyor. Benim icra takibimden 1 yıl sonra arabuluculuk formu için icra edilebilirlik şerhi alınarak takibe konulan ilamlı işçi alacakları, sıra cetvelinde bizim alacağımızın önüne geçmek için itirazda bulunuyor.

Dava tarihi bizim takip tarihimizden önce olan ilamlı işçi alacaklarının bizimle aynı derecede olup garameten bölüşmemizi anlıyorum ancak dava (Arabuluculuk başvuru tarihi) bizim takip tarihimizden epey sonra olup da bizim alacağımıza önceliği olduğu iddialarını tersine çevirmem için bir yargıtay kararına ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi