Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

İstanbulda çalışan stajyer arkadaşlar nekadar ücret alıyorsunuz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-08-2014, 08:55   #31
Gariban_Lawyer

İyi günler,
Resmi olarak stajım başlamasa da özel bir şirkette stajyer avukat olarak çalışmaya başladım.1000 tl+sabah-öğle yemek+servis imkanlarından yararlanıyorum.Bulabildiğim kadarıyla sosyal olanakları en iyi olan yer.Ayrıca benim dışımda aldığım ücretlerde çalışan birkaç arkadaşım daha var.Sadece iş arama sürecini ciddiye almak ve araştırma yapmak gerekiyor.Çevremdeki arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla herkes 'Armut piş ağzıma düş' istiyorlar.Ancak İstanbul ve Türkiye şartlarında bu söz konusu değil.Bence büro sizi değil siz büroyu seçin.Biri olmazsa diğeri olur.Sonuçta 16 Milyon nüfuslu bir şehirdeyiz.Sıkıntı yapmayın
Old 23-08-2014, 08:54   #32
Av. Eelif

Alıntı:
Yazan Gariban_Lawyer
İyi günler,
Resmi olarak stajım başlamasa da özel bir şirkette stajyer avukat olarak çalışmaya başladım.1000 tl+sabah-öğle yemek+servis imkanlarından yararlanıyorum.Bulabildiğim kadarıyla sosyal olanakları en iyi olan yer.Ayrıca benim dışımda aldığım ücretlerde çalışan birkaç arkadaşım daha var.Sadece iş arama sürecini ciddiye almak ve araştırma yapmak gerekiyor.Çevremdeki arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla herkes 'Armut piş ağzıma düş' istiyorlar.Ancak İstanbul ve Türkiye şartlarında bu söz konusu değil.Bence büro sizi değil siz büroyu seçin.Biri olmazsa diğeri olur.Sonuçta 16 Milyon nüfuslu bir şehirdeyiz.Sıkıntı yapmayın

Vallahi bende ayni dediginiz gibi yaklasik 20 gundur arayis icerisindeyim ve her gorustugum yeri de kabul etmiyorum. Cunku heryer 750 teklif ediyor. Umarim sizinki gibi bi isyeri bulurum )
İyi gunler.
Old 20-09-2014, 13:59   #33
üye45280

Benim iki yerden staj başvurum kabul edilmişti biri 500 tl daha fazla ücret teklif etti ama bildiğiniz fabrika gibi çalışan gayet kurumsal bir büroydu.Sabah 8.30 akşam 7 çalışma saatleri vardı diğer büro ise çalışma saatleri,beni bir robot olarak görmeyip gayet insani yaklaşım göstermesi,kişisel gelişimime ve özgürlüğüme engel olmaması yönünden benim için gayet cazipti.Ve ben elbette benim için hayırlı olanı seçtim,şimdi çok mutluyum.Herşey para değil arkadaşlar ,hayatımızın en güzel çağındayız ruhumuz,özgürlüğümüz elimizden alındıktan sonra 10 milyar verseler ne olur.
Old 23-09-2014, 14:48   #34
aslan1905

Merhabalar.Ben de 20 gündür özel bir hukuk bürosunda çalışıyorum.1000 lira sabit + 250 lira yol ve yemek + icra takiplerinde alınan vekalet ücretinin yarısına anlaştık.Anlaşma şu anlık gayet güzel ama bu vaatler yerine gelir mi bilemem.Ay sonunda bekleyip göreceğiz.
Old 25-09-2014, 08:47   #35
Av.A.Aksoy

Çalışmakta olduğum yerden canıma tak ettiği için ayrıldım. İnsanın kendisiyle aynı unvanda olan fakat sadece bir yıl fazla tecrübesi var diye mobbinge maruz kalması gerçekten ilallah ettiriyor. Bence yalnızca stajyerlere avukatlara değil tüm hukukçulara Meslek Etiği Eğitimi verilmeli. Tıpkı Formasyon kadar önem verilmeli bu eğitime. Zira stajyer ücret hak etmiyor, stajyer ayak bağıdır, stajyer her şeyi yarım yanlış yapar, stajyere işi öğreten benim, ben stajyerden çok yoruluyorum vb sevimsiz bahanelerin bir şekilde önüne geçilmesi şart.
Benim şu iki aylık dönemde gördüğüm, bayanlar için en rahat çalışma ortamı kurumlar veya kamu. Banka vb Hukuk Müşavirlikleri en garanti ve 'tıkır' işler. Serbest Avukatlık bayanlardan ziyade erkeklerin daha rahat yaptıkları bir iş. Tabi bunu da icra ve dava olarak ayırmak gerekiyor. Eğer sırf icra çalışılıyorsa, bayanlar da elbette ki kolaylıkla yapıyorlar.
Ücret konusuna gelince de İstanbulda'ki '' stajyer avukat lobisi'' 500TL-4500TL arasında değişiyor. Küçük ölçekli yerler daha cüzi rakamlar teklif ediyorlar. Fakat ceza ağırlıklı ofislerde en yüksek ücret veriliyor. İcra yoğunluğu olan ofislerde ise ücret 800-200TL arasında tahminimce.
Gözlemlerime katılan katılmayan var mı bilmiyorum fakat gözüme takılanlar bunlar. Umarım her şey çok daha iyiye gider.

Saygılarımla
Old 25-09-2014, 10:55   #36
gpaylan

Şu anda İstanbul'da stajyer avukatlık yapan birisi olarak çalıştığım bürodan gayet memnunum fiziki ve maddi imkanlarım da gayet iyi.Fakat referanslı bir şekilde geldiğim için böyle olduğu kanaatindeyim.Bu şekilde stajyer avukatlara hoşgörülü davranan onu sadece asgari fiyata azami iş gören bir kişi gibi görmeyen ve kendi tecrübesi ve bilgisini de ona aktarmak isteyen hukuk bürosu zannedersem bir elin parmağını geçmeyecek kadar azdır.Şimdi buradaki abilerim ya da ablalarım alınmış olabilir.Ama iş uygulamaya gelince maalesef durum böyle.Zira bu sitede avukatlık onur ve şerefli bir meslektir diye bahsedip yanındaki stajyer avukata hiç ücret vermeyen ve köle gibi çalıştıran bir kişiye arkadaşım vesilesiyle şahit oldum.Stajyer avukatlara belki avukatlık kanununa istinaden ücret verilmesi öngörülmüyor denilebilir.Fakat teamülen ve vicdanen verilmesi gerektiği kanaatindeyim.Saygılar...
Old 25-09-2014, 12:48   #37
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan gpaylan
.Zira bu sitede avukatlık onur ve şerefli bir meslektir diye bahsedip yanındaki stajyer avukata hiç ücret vermeyen ve köle gibi çalıştıran bir kişiye arkadaşım vesilesiyle şahit oldum.

Maalesef bu tür sözde kahramanlar çok.
Old 08-10-2014, 22:12   #38
Stj.av.Tuğçe

Ortalama olarak asgari ücret veriliyor artık. yol+yemek de karşılanmıyor. Benim çalıştığım ofiste stajyer avukata önem veriliyor,işi iyi öğretiyorlar.Fakat bence asıl değişmesi gereken ''Avukat'' önündeki ''stajyer'' kelimesidir. Zira adımız stajyer olunca ne öğrenciyiz ne de avukat. Haliyle kemiklerimiz ağrıyıp başımız çatlayana dek çalışıp,adı sadece işi öğrenme süreci olup da avukatlardan daha çok yorulunca,ben stajyer olmayı sindiremiyorum. Staj yapılacaksa lisans dönemi içinde yapılsın,fakat mezun olan hukukçuya stajyer denilmesin.
Old 14-10-2014, 17:14   #40
gpaylan

Acz-i kanaatimce;mahkemenin verdiği bu karar açıkça Avukatlık Kanunu'na aykırılık teşkil etmekte ayrıca zorlama bir yorum ile mahkemenin bu karara ulaştığı suhuletle anlaşılmaktadır.2011 tarihli bu karar o yıllarda stajyer avukatların sigortası TBB tarafından yatırılmadığı için büyük önem arz etmekteydi.Stajyer avukatlar için büyük bir sorun olan bu durumun artık TBB tarafından staj süresince yatırılması ve stajyer avukatların SGK'lı sayılması ile çözüme kavuşturulmuştur.Artık bu tür üzücü ve talihsiz vakaaların olmayacağını ümit etmekteyim. Zira staj süresince TBB tarafından ücretsiz bir şekilde yatırılan SGK primlerinin stajyer avukatların staj yaptığı hukuk bürosundan da talep etmesi izahtan vareste olsa gerek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi