Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanyadan Türkiyede Boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 17-03-2012, 14:23   #1
cem70

Varsayılan Almanyadan Türkiyede Boşanma

iyi günler ben burdan kız kardeşim hakkında bilgi almak istiyorum

kız kardeşim almanyada yaşamakta ve alman vatandaşı yaklaşık 3 sene önce tatile geldiğinde hatayda biri ile tanıştıktan sonra evliliğe gitti ve 3 ay sonra enişte demeği bile istemediğim şahız almanyaya gitti ilk sıralar herşey yolundaydı bir müddet 1 veye 1.5 sene sonra eve hacizler gelmeye başlamış bu şahız kredi çekerek türkiyedeki ailesine sürekli para göndermekteymiş bi nevi kendine tr de zemin hazırlamak gibi ve sürekli tr e ucmalar v.s 6 ay öncesi kadar bu şahıs sürekli boşanma ile tehtitlere başlamış kız kardeşim ise sürekli red etmiş aceba yuva kurtulurmu manasında hacizler başlayınca kardeşimde boşanmaya kara vermiş.

sorum şudur: kız kardeşim dediğim gibi alman vatandaşı ve baba memleketi n.h ki kaynanası ve kayınpederi ile arası iyi deyil mahkemeyi bizim n.den acmamız mümkünmü zira h.dan bir avukat ile görüştük 2 bin tl istedi bu baya yüksek bir meblağ veya ücretsiz bir avukat tutma hakkımız varmı bu konuda sayın avukatlarımızdan yardım bekliyorum saygılarımla
Old 19-03-2012, 11:11   #2
Gemici

Sayın cem70,

n.h ki kaynanası ve kayınpederi ile arası iyi deyil mahkemeyi bizim n.den acmamız mümkünmü sorusu ile neyi kast ettiğinizi tam olarak çıkaramadım. Davayı açaacak olan kız kardeşinizdir, siz veya aileden başka birisi dava açamaz.

Benim düşünceme göre kız kardeşinizin Türkiye de dava açmasına mani olabilecek herhangi bir sebep yok. Buna rağmen kız kardeşinize Almanya'da boşanma davası açmasını tavsiye ederim. Enişte demeye dilinizin varmadığı kişi halen Almanya'da ikamet ediyor düşüncesindeyim; Durum böyle olunca tebligat ve avukata vekalet verme konularında herhangi bir zorluk çekilmez ve dava kısa sürede sonuçlanır.

Olayın en önemli yanı, Almanya'da alınan boşanma kararını Türkiye'de tanıtma ve tenfiz mecburiyetinin olmaması, eğer kız kardeşiniz sadece Alman vatandaşı ise ve çifte vatandaşlık söz konusu değilse, çünkü bir Alman mahkemesinin kendi vatandaşı konusunda verdiği bir boşanma kararı kesinleştikten sonra heryerde geçerlidir. Kız kardeşinizin mali durumu iyi değilse, mahkeme masraflarının (avukat ücreti dahil) devlewt kasasından ödenmesi için dilekçe vermesi gerekir. işin en kolay yanı sayıları gün geçtikçe artan Türk kökenli bir avukata başvurmak, eğer kız kardeşinizin Almancası iyi değilse.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi