Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma - 2 ayrı tedbir nafakası

Konuyu Kilitleyin
Old 24-11-2011, 08:13   #1
Konuk arife

Soru boşanma - 2 ayrı tedbir nafakası

ben 23 yıllık evliyim eşim boşanma davası açtı bende mahkemede maddi ve manevi tazminat istedim kabul edilmesse boşanmam dedim hakim onun boşanma talebini reddetti 15 gü temiz süresi verdi dava sonuç lana kadar 80 lira bağıadı nerdeyse bir sene oldu hiç ses yok anlayamadım mahkeme bittimi benim tazminat talebim neden konuşulmadı-ayrıca şunuda söyleyim ben çocuklarla evden ayrıldığımda önce ben boşanma açmıştım o zaman bana 400 lira tedbir nafakası bağlanmıştı o parayı alıyorum sonra eşim yalvardı 2 sene sonra biz barıştık davayı geri aldım ama eşimle 2 ay anca durduk alkol vs ç0cuklar çok üzüldü aynı şeyler yeniden ayrıldım ondan sonra eşim daha birleşmiyeceğimi anladı kendi boşanma açtı sizce şimdi ne olacak nasıl hareket edeyim bana yardım edin 2 ayrı dava aldığım tedbir nafaksı devam ediyo
Old 24-11-2011, 16:56   #2
üye31284

Sayın Katılımcı,

Sizin geçmişe yönelik anlattıklarınızın hukuki zemine oturtulabilmesi, NEDEN diye sorduklarınızın cevabının anlaşılabilmesi, geçmişten gelen veya kaybedilen hakların belirlenebilmesi için mutlaka dosyaların bir avukat tarafından doğrudan incelenmesi gerekmektedir.

Şu an nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda da bu geçmiş dosyalarla birlikte eşinizin şu an açtığı davanın dosyasını bir arada inceleyen bir avukat karar verecektir.

Anlattıklarınız yönlendirme açısından yetersizdir. Pek çok olasılık vardır ve sizin için önemli olan net cevaptır. Tarafınıza açılmış bir dava varken olasılıklar üzerine cevap alarak vakit kaybetmemelisiniz.

Bir an önce bir avukatın doğrudan danışmanlık ve vekillik hizmetine başvurmanız menfaatinizedir. Ekonomik durumunuz yeterli değilse, bulunduğunuz il barosuna başvurarak gerekli bilgi ve belgelerle durumunuzu ispatlarsanız tarafınıza avukat atanmasını sağlayabilirsiniz.
Old 24-11-2011, 20:05   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk arife
ben 23 yıllık evliyim eşim boşanma davası açtı bende mahkemede maddi ve manevi tazminat istedim kabul edilmesse boşanmam dedim hakim onun boşanma talebini reddetti 15 gü temiz süresi verdi dava sonuç lana kadar 80 lira bağıadı nerdeyse bir sene oldu hiç ses yok anlayamadım mahkeme bittimi benim tazminat talebim neden konuşulmadı-

Sayın Meslektaşımın haklı uyarısına katılıyorum. Mesajınızı karışık yazmışsınız. Ben yine de şansımı deneyerek anladıklarımı yazayım.

Anlaşıldığı kadarıyla karşılıklı açılmış 2 boşanma davası var.

1- Eşinizin açtığı dava: Dava yaklaşık 1 yıl önce red edilmiş. Temyiz edilip edilmediğini yazmamışsınız. Temyiz edildiyse, henüz Yargıtay'dan dönmemiştir. O nedenle bağlanan 80 Tl.lik nafaka halen geçerlidir.Gerekçeli karar taraflarca tebliğe çıkarılıp, temyiz süresi geçtiyse karar kesinleşmiştir. O nedenle kesinleşme tarihine kadar tedbir nafakası işletilecektir. Diğer olasılık ise, karar yazılmıştır. Ancak taraflar tebliğe çıkarmadıkları için, dava açık görünüyordur. Gerçek durumu mahkeme kaleminden öğrenebilirsiniz. Maddi tazminat isteminizin değerlendirilmemesi isabetlidir. Çünkü açılan dava red edilmiş olup siz hala evli konumundasınız. Kusur durumuna hiç girmiyorum.
Alıntı:
ayrıca şunuda söyleyim ben çocuklarla evden ayrıldığımda önce ben boşanma açmıştım o zaman bana 400 lira tedbir nafakası bağlanmıştı o parayı alıyorum sonra eşim yalvardı 2 sene sonra biz barıştık davayı geri aldım ama eşimle 2 ay anca durduk alkol vs ç0cuklar çok üzüldü aynı şeyler yeniden ayrıldım ondan sonra eşim daha birleşmiyeceğimi anladı kendi boşanma açtı sizce şimdi ne olacak nasıl hareket edeyim bana yardım edin 2 ayrı dava aldığım tedbir nafaksı devam ediyo
2- Sizin eşinize açtığınız dava:"Davayı geri aldığınıza" göre feragat ettiniz. O nedenle sizin davanız da o tarihte red edilmiştir. Tedbir nafakası da kesinleşmeye kadar devam edecektir. Diğer olasılıkla için yukrıda yazdığım mesaja bakınız. "400 TL.yi alıyorum" diyorsunuz. Hala alıyorsanız, karar temyiz edilmemiştir veya eşiniz ödemeye rıza gösteriyordur. Yine mahkeme kalemine gitmeniz gerekir.

Tüm dosyaların fotokopisini çektirerek bir avukattan profeyonel destek alırsanız, hak kaybına uğramazsınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi