Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

annem nafaka alabilir mi? Evlilik dışı çocuğun velayeti?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-01-2013, 00:36   #1
ilayda seven

Varsayılan annem nafaka alabilir mi? Evlilik dışı çocuğun velayeti?

merhaba ben 10 yaşındayım annem babamla dini nikahla evlenmiş ve bana hamile iken ayrılmış ben dogunca annem beni nufusa dedimin üzerine kayıt etmiş ve ben 2,5 yaşında iken üvey babmla evlenmiş ben üvey babamı baba bildim bir süre daha sonra gerçek babamı tanıdım ve onun kimligine geçtim artık öz babamın soyadını taşıyorum, sorum şu olacak yasal olarak evlilik dışı cocugun velayetinin annesinde oldugunu ögrendim fakat beim velayetim dedmde dogdugumda annem dedin üzerine kayıt ettigi için ve anne annemle dedem boşandogı içi benim velatim dedemde kaldı, annem benim velayetimi geri alabilirmi öz babamda beni almak istiyor ve nafaka ödemem diyor neolacak cok mrk ediyorum öz babam beni annemden alabilirmi ben öz babamı istemiyorum üvey babamı seviyorum ve onlarla yaşamak istiyorum,annem öz babama nafaka davası açtı ama babam dini nikahla evliydik ne hakla benden nafaka istiyorsun vermem tek kuruş size diyor ben bu gune kadar annem ve üvey babam baktı okuttu babam dedigi gibi nafaka vermeye bilirmi ve beni üvey baba elşnde die koz kullanarak annemden ayırabilirmi cvp için cok tşkler
Old 01-02-2013, 12:07   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Yazdıklarınız hukuken birbirini tamamlamıyor. Anneniz babanıza nafaka davası açabildi ise; biyolojik babanız nafaka vermek zorundadır. Ki biyolojik baba olduğunu kabul edip, sizi tanımış.

Velayetiniz annenizde olmalı ki davayı anneniz açmış durumda.

Dedenizin nüfusuna yazılı olmanız ve boşanma ile velayetin onda kalması vs..siz babanızın soyadını taşıyorsanız ne derece mümkün?

Yaşadığınız hukuki süreci tam ve doğru tahlil etmesi için bir avukatla doğrudan görüşmeniz gerekir.

Velayetinizin annenizde olma ihtimali çok yüksek. Ve anneniz başkası ile evli diye sadece bu sebeple baba velayetin annneden alınmasını sağlayamaz. Kişilerin hayatlarını yeniden düzenleme hakları vardır. Önemli olan mevcut yaşadığınız oratamda bir zarar görmüyor olmanızdır.

Anlatımlarınızla ancak bu kadar yol gösterebilirim.

Annenizin bir avukattan doğrudan destek alarak davasını takip etmesinde yarar var.

Saygılarımla,
Old 06-02-2013, 02:38   #3
ilayda seven

cok tşk edrim ilgi gösterip cvp verdiginiz için evet velayetim dedemin üzerinde görünüyor gerçek babamın soy adını taşıyorum ama,annem bir avukattan yardım alıyor zaten ama annemin avukatı cok karışık bir durum dedi ve velayetimin babalık tanıma davası sırasında hakimin velayet hususunu atlayarak baba hanesine geçmesine die karar verdigi için benim velayetim dedemde kalmış,bu durumda annem nafaka davası açtı ama öz babam bana biz annenle resmen evli degildik benden nafaka alamazsınız diyor boşuna ugraşmayın işten cıkarım gelir göstermem diye tehtit ediyor annemi,tek mrk ettigim şey şu benim annemle babam resmen evli olmasalarda ben öz babamın soyadını taşıyorum nafaka almak istiyorum cünkü okula gidiyorum ihtiyaçalarım var benim bugune kadar anem baktı beni babam ilgilenmedi ama artık öz babamdan para yardımı almak istiyorum gerekirse anneme şahitlik ederim babana bakmadı derim annemden ayrılmam babam nafakamı versin derim bu işe yarar mı peki şahitlik etmem
Old 06-02-2013, 14:02   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Davayı doğru kişi doğru kişiye açmışsa; bu zamana kadar bağlanmış resmi bir nafaka yoksa hakim siz tanıklık etmeseniz de biyolojik babanın geliri oranında bir nafaka ödemesine karar verecektir. Hüküm altına alınan nafakanın icra takibi yolu ile tahsili sağlanır.

Anneniz hukuki yardım almaya devam etsin.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi