Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

şiddette evden uzaklaştırma davası mı boşanma davasıyla tedbir mi istenmeli

Yanıt
Old 15-05-2010, 14:41   #1
ESİN

Varsayılan şiddette evden uzaklaştırma davası mı boşanma davasıyla tedbir mi istenmeli

Degerli meslektaslarım,
benim sormak istediğim eger müvekkil siddet görüyor ve bosanmak istiyorsa önce tedbir kararı alarak evden uzaklastırmak mı dogru olur yoksa hemen bosanma davası acıp aynı dilekcede bu hususu ileri sürmek mi gerekir? Bana mantıklı gelen birazda aciliyeti olan bi durum oldugu için önce aile mahkaemesinden tedbir kararı talep etmek daha sonra bosanma davasını acıp bu kararı delil olrak sunmak.Sizlerin görüşünü almak istedim simdiden tesekkür ederim....
Old 15-05-2010, 15:13   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sayın ESİN
Boşanma davası açarken tedbir talep etmeniz usul ekonomisine daha uygun elbette.
Durumu irdelersek;
Dava açmadan önce talep ettiğiniz tedbir kabul edilirse sorun yok, başka bir mahkemede açılan davada bu tedbir devam ediyor.
Tedbir talebiniz reddedilirse, bu tedbire itirazla uğraşacağınıza, boşanma davasında da tedbir isterseniz; bu halde, daha donanımlı geleceğinizden talebinizin kabul edilme ihtimali yüksek.
Uygulamaya yönelik tespitim şu:
(Biliyorsunuzdur) İki yargıçlı çalışan Ankara Aile Mahkemelerinde, 4320'ye göre talep edilen koruma-uzaklaştırma v.b taleplerinde yargıcın biri -makul olduğuna inandığı talebi alır almaz - tedbire hükmederken, diğeri; "dövülüp sövüldüğüne ilişkin delilin var mı" diyerek şiddete uğrayandan rapor, daha önce yapılmış soruşturma numarası v.b istiyor, "testi kırılsın da" der gibi.
Deliller açısından bakıldığında ise, "fark etmez" (diye düşünüyorum).
Kolay gelsin.
Old 16-05-2010, 13:18   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Hem şiddete ilişkin koruma kararı almak, hem de boşanma davası açmak gerekliliği olduğunda benim tercihim önce koruma kararının alınması.Bu karar alındığında boşanma sürecinin en azından başlangıcı daha güvenli olarak geçirilebilir.

Koruma kararında müşterek konutun tahsisi ve hatta nafaka sorunu da çözümlenmiş ise ,boşanma davasında bazen tensiple hemen alınması gereken önlemlerin gecikmesinin yaratacağı sakıncalar da kısmen giderilmiş olacaktır.

Yaşanan sorunlara geçici de olsa bir çözüm olacak koruma kararının bu nedenle ayrıntılı olması ve nafakaya ilişkin tarafların mali durumlarının dosyaya doğru ve belgeli yansıtılmasının bu nedenle önemli olduğunu düşünüyorum.
Yine şiddetin belgelenmesi niteliğinde olabilecek bir uzman raporunun dosyada bulunması kolaylaştırıcı olacaktır.

Boşanma davasından önce talep edilen koruma kararı reddedilir ise,boşanma davası ile birlikte yeniden istemeye engel bulunmamaktadır.
Old 17-05-2010, 12:06   #5
ESİN

Öncelikle yanıtlarınız için cok tesekkur ediyorum.Ancak Habibe hanım gerek müvekkilimin gerekse karsı tarafın ekonomik durumu yok .Düzenli gelirleri yok .Müvekkilim herhangi bir talepte bulunmuyor,nafaka istemiyor.Resit kızları var.Siddet uygulandıgını kanıtlayacak belgede yok elinde.Tanık var
Old 17-05-2010, 13:36   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

4320 sayılı yasa gereği verilen koruma kararlarının etkin olarak uygulanabilmesinde ; koruma süresince gerekli güvencelerin kararda belirtilmesi çok önemlidir.

Nafaka da bunlardan biri.Şiddet uygulayan aile bireyi evin "ekmek getireni ise" ve koruma kararında evden uzaklaştırma verilmiş ise bu kez şiddet mağdurunun mağduriyeti daha da artmaktadır.

Ama siz nafaka talep etmeyeceğinizi belirtiyorsunuz.

Koruma kararının kabul ihtimalini güçlendirmek için tanık dinletilmesine hiç bir engel yoktur.(Tanık dinlenmesi gerekçesi ile ileri tarihli duruşma günü tayin edilmemesini diliyorum)

Dosyanın tevzi edilmesinden sonra ilgili hakime başvurarark karar verilmeden tanık dinlenmesini talep edebilirsiniz.
Old 27-05-2010, 11:52   #7
ESİN

Varsayılan Evden uzaklastırma kararı ve bosanma davası

Sevgili meslektaslarim
gecen hafta bir bosanma davası actım ve bu davayla birlikte evden uzaklastırma talep ettim. mahkeme temmüza gün vermis .Bu zaman kadar tanıklarımı hazırlayıp ilk celsede dinlenmesini talep etmeyi düsünüyorum.Evden uzaklastırma kararını ilk celsede verebilirse hakim iyi olur kanaatindeyim.Baskaca yapmam gereken birsey olup olmadıgını siz degerli meslektaslarıma sorma istedim. Simdiden tesekkürler
Old 14-12-2010, 16:30   #8
avukat152

Varsayılan Evden uzaklaştırma (çok acil!)

Daha önceden açmış olduğum bir boşanma davası var. taraflar hala aynı evde yaşıyorlar, müvekkilim şiddet görmüş rapor almış ve eşinin evden uzaklaştırılmasını istiyor. Bağımsız bir talepte mi bulunmam gerekiyor, yoksa boşanma davasının görüldüğü mahkemeye bir dilekçe vererek evden uzaklaştırmaya karar verilmesini mi talep etmeliyim???
Old 15-12-2010, 12:45   #9
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan avukat152
Daha önceden açmış olduğum bir boşanma davası var. taraflar hala aynı evde yaşıyorlar, müvekkilim şiddet görmüş rapor almış ve eşinin evden uzaklaştırılmasını istiyor. Bağımsız bir talepte mi bulunmam gerekiyor, yoksa boşanma davasının görüldüğü mahkemeye bir dilekçe vererek evden uzaklaştırmaya karar verilmesini mi talep etmeliyim???

Benim de benzer bir davam var.Ben boşanma davasından ayrı olarak talepte bulundum.Değişik iş dosyası olarak aldılar.İki hafta sonraya duruşma günü verildi.Boşanma davasında talep etmiş olsaydım duruşma gününü beklemek zorunda kalacaktım.Belki sizin dosyanızda duruşma günü vermeden de dosya üzerinden hemen kararı alabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi