Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çekte Banka Memurunun Sehven Karşılıksız Kaşesi Basılmaması Sonucu Banka Memurunun Sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-11-2019, 13:28   #1
lebrahimjames

Varsayılan Çekte Banka Memurunun Sehven Karşılıksız Kaşesi Basılmaması Sonucu Banka Memurunun Sorumluluğu

İyi günler saygıdeğer meslektaşlarım.

Bahsedeceğim olayla ilk defa karşılaşıyorum, olay tarihi de biraz eski. Bu hususta ne yapılabileceği konusunda araştırmalar yapmama rağmen hala eksik noktalar var, bu konuda beni aydınlatabilecek bir üstadım varsa çok mutlu olurum. Olay şöyle;

31/08/2017 vadeli çek bankaya ibraz edilmiş, 05/09/2017 tarihinde takasa girmiş. Bankadan gelen beyanda şöyle yazıyor: "Tarafınıza iadesi sırasında çek arkasına sehven kaşe basılmamıştır." Durum şu, bu çek hakkında ilamsız takip başlatıldı fakat bir sonuca ulaşılmadı. Arabuluculuğa gidildi fakat yine bir sonuç alınamadı. Borçlu tüzel kişilik batık, buradan tahsilat yapamıyoruz. Bu durumda bankaya haksız fiilden dolayı dava açma gibi bir düşünce oluştu aklımda. Banka tacir sayılacağı için gerekli dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareket ettiğinden hareketle haksız fiil davası açmayı uygun gördüm. fakat haksız fiilde zamanaşımı malum 2 yıl. Bu hususta bu çekle ilgili yapılan takip ve arabuluculuğa başvurma gibi hususlar zamanaşımını durdurur mu? Arabulucuğa başvurma durumumuz tek başına kurtarmıyor zamanaşımını, takibin de durdurması gerekiyor.

Bu durumda ne yapabilirim? Çekte sebepsiz zenginleşme davası da açamıyoruz borçlu batık olduğu için. İcra takibi ve arabuluculuk süreci zamanaşımını kesiyorsa haksız fiilden bankanın sorumluluğu yoluna gitmeyi düşünüyorum. Bu çeki tahsil etmek için başvurabileceğim herhangi bir yol kaldı mı?
Old 02-12-2019, 17:08   #2
Av.Honoré

Saygıdeğer Meslektaşım

Banka memurunun sorumluluğu ile ilgili Yargıtay 19. CD., E. 2015/8582 K. 2017/2348 T. 16.3.2017 tarihli karar ve ayrıca Bankanın sorumluluğu ile ilgili Yargıtay 19. HD., E. 2014/16591 K. 2015/3724 T. 17.3.2015 tarihli kararı umarım size yardıımcı olur.

İyi Çalışmalar. ..
Old 03-12-2019, 07:59   #3
lebrahimjames

Alıntı:
Yazan Av.Honoré
Saygıdeğer Meslektaşım

Banka memurunun sorumluluğu ile ilgili Yargıtay 19. CD., E. 2015/8582 K. 2017/2348 T. 16.3.2017 tarihli karar ve ayrıca Bankanın sorumluluğu ile ilgili Yargıtay 19. HD., E. 2014/16591 K. 2015/3724 T. 17.3.2015 tarihli kararı umarım size yardıımcı olur.

İyi Çalışmalar. ..

Öncelikle çok teşekkür ederim üstadım. Fakat bizim olayımızda şöyle bir durum var, istinaf ve temyiz süreci tamamlandı fakat bir ödeme alamadık. Bankaya karşı çek kanunu 7/4'e dayanarak ceza davası açtık fakat alacak için bankayı sorumlu tutarak herhangi bir dava açabilir miyiz? Hukuk mahkemesinde bir haksız fiil davası açılabilir mi bu olaydan dolayı? ve eğer haksız fiil davası açabiliyorsak bu hususta icra takibi ve arabuluculuk süreçleri zamanaşımını durdurur mu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi