Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Asliye Ceza Karşı Vekalet Ücreti

Yanıt
Old 25-03-2020, 13:31   #1
Av. CCCAC

Varsayılan Asliye Ceza Karşı Vekalet Ücreti

Birbirlerini basit yaralamaları nedeniyle her iki tarafın da müşteki sanık olduğu ceza davasında her iki taraf da adli para cezası aldı. Karşı taraf hakkında HAGB verilmedi ve kesin olmak üzere karar verildi. Karşı tarafın vekili yok. Bizim müvekkil hakkında ise itiraz yolu açık olmak üzere HAGB kararı verildi. İtiraz için süre tutum verdik. Ancak hem kısa kararda hem de gerekçeli kararda lehimize karşı vekalet ücreti verilmedi. Hakim bey ile harici yaptığımız görüşmede "her iki taraf da ceza aldığı zaman karşı vekalet vermiyoruz" cevabı aldık. Mahkemeden ek karar ile karşı vekalete karar verilmesini isteyip red kararı üzerine istinafa mı başvurmalıyız, yoksa ağır cezaya yapacağımız gerekçeli itirazda karşı vekalete hükmedilmesini istememiz yeterli midir? Herkese sağlıklı günler iyi çalışmalar dilerim.
Old 25-03-2020, 17:44   #2
Lord Mozart

Merhaba

Yakın bir zamanda müşteki-sanıklı dosyada mahkeme aynı gerekçeyle vekalet ücretine hükmetmedi. Ağır cezaya HAGB ile birlikte itiraz ettim.Sonuç bekliyorum.
Old 26-03-2020, 10:05   #3
Av. CCCAC

Alıntı:
Yazan Lord Mozart
Merhaba

Yakın bir zamanda müşteki-sanıklı dosyada mahkeme aynı gerekçeyle vekalet ücretine hükmetmedi. Ağır cezaya HAGB ile birlikte itiraz ettim.Sonuç bekliyorum.
Sonucu paylaşırsanız çok sevinirim meslektaşım.
Old 27-03-2020, 01:05   #4
serkan karaoğlu

Aynı davada yargılandıkları nitelikli yağma suçundan mahkum oldukları anlaşılmakla, bir suçtan beraat eden diğer suçtan ise mahkum olan sanıklar hakkında, müdafiler tarafından sunulan avukatlık hizmetinin bölünmesi mümkün olmadığından beraat ettikleri suç açısından sanıklar lehine maktu vekalet ücretine hükmedilmemiş olmasında bir aykırılık bulunmadığından, sanıklar müdafilerinin temyiz itirazlarının reddiyle, hükümlerin ONANMASINA..(Yargıtay 20.Ceza Dairesi, 2019/5292 Esas - 2019/7492 Karar)

Yargıtay'ın görüşü bu şekilde.. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi