Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölümlü trafik kazasında tahkim mi, dava yolu mu?

Yanıt
Old 30-03-2020, 13:38   #1
av.ozlem1

Varsayılan Ölümlü trafik kazasında tahkim mi, dava yolu mu?

Sayın meslektaşlarıma, mesleğinin başında bir avukat olarak herhangi bir hataya düşmemek adına birkaç soru yöneltmek istiyorum.

Bir trafik kazasında 3 yaşında çocuk ölüyor. Kaza tespit tutanağında kusur belirlenmemiş, savcılık aşaması da henüz tamamlanmadı.
Sigorta şirketine destekten yoksun kalma tazminatı için başvurdum, kusura ilişkin bilirkişi raporu eksik dendi.
Bu aşamada sigorta şirketine karşı tahkim yoluna mı gitmek mantıklı ve daha hızlı olur, hem sigortaya hem karşı tarafa dava açmak mı?
Tahkime başvurma ihtimalinde sigorta şirketi poliçeyle sorumlu olduğu miktarda ödeme yapacağı için, karşı taraftan yine destekten yoksun kalma tazminatı + manevi tazminat talep edebilir miyim, yoksa destekten yoksun kalma için tahkime başvurup sigortadan ödeme aldığım için sadece manevi tazminat mı talep edebiliyorum? Ayrıca sigortaya başvuruda bulunurken ölen çocuğun anne babası adına başvurdum ancak çocuğun bir de küçük kardeşi var, onun adına da başvuru yapmam gerekir miydi?
Old 30-03-2020, 15:12   #2
Av. Zümer AYDIN

Merhaba. Uygulama aşamasından bildiğim kadarıyla sigorta şirketinden tahkim yoluyla elde edilemeyen rakamlar ayrıca dava konusu edilebilir yönünde. Yani sigortanın tahkimde ödemediği tazminat miktarları için ayrıca dava da açabilirsiniz diye düşünüyorum. Ancak destekten yoksun kalma tazminatının talep edilebilmesi için ölen kişiden yaşarken maddi destek alınıyor olması şarttır. Yaşarken destek alınmayan kişinin ölümü nedeniyle maddi tazminat talep etmek mümkün değildir. Yetişkin çocuklar ve anne baba arasında destek olunduğuna dair bir karine mevcut olsa da ölen çocuğun yaşı itibariyle dava aşamasında böyle bir itirazla karşılaşmanız olası diye düşünüyorum. Ancak manevi tazminat davası açmanız için hiçbir engel yok.
Old 30-03-2020, 17:16   #3
Av.Burak Can Yaz

Değerli meslektaşım öncelikle iyi günler.

İlk olarak sigorta şirketine karşı tahkim yoluna gitmek kesinlikle daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır. Sonuçta mahkeme süreci yıllar sürebiliyorken, tahkim süreci azami 4 ay gibi kısa bir sürede bitiyor.

İkinci olarak sigorta poliçe miktarını aşan kısım için karşı tarafa dava açmakta özgürsünüz. Bu hakkınız herhangi bir zarar görmez. Aksi takdirde insanlar düşük miktarda poliçeli sigortalar yaptırarak kanunun arkasından dolaşırlardı değil mi ?

Üçüncü olarak kardeşinin kaç yaşında olduğunu belirtmemişsiniz. Eğer ki 18 yaşını doldurmuş ise bu durumda kardeşi adına da açmanız yararınıza olacaktır.

Umarım en kısa sürede olumlu bir sonuç alırsınız. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 15-04-2020, 19:06   #4
av.ozlem1

Çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için..
Old 16-04-2020, 12:44   #5
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan av.ozlem1
Sayın meslektaşlarıma, mesleğinin başında bir avukat olarak herhangi bir hataya düşmemek adına birkaç soru yöneltmek istiyorum.

Bir trafik kazasında 3 yaşında çocuk ölüyor. Kaza tespit tutanağında kusur belirlenmemiş, savcılık aşaması da henüz tamamlanmadı.
Sigorta şirketine destekten yoksun kalma tazminatı için başvurdum, kusura ilişkin bilirkişi raporu eksik dendi.
Bu aşamada sigorta şirketine karşı tahkim yoluna mı gitmek mantıklı ve daha hızlı olur, hem sigortaya hem karşı tarafa dava açmak mı?
Tahkime başvurma ihtimalinde sigorta şirketi poliçeyle sorumlu olduğu miktarda ödeme yapacağı için, karşı taraftan yine destekten yoksun kalma tazminatı + manevi tazminat talep edebilir miyim, yoksa destekten yoksun kalma için tahkime başvurup sigortadan ödeme aldığım için sadece manevi tazminat mı talep edebiliyorum? Ayrıca sigortaya başvuruda bulunurken ölen çocuğun anne babası adına başvurdum ancak çocuğun bir de küçük kardeşi var, onun adına da başvuru yapmam gerekir miydi?

1-Hem çocuğun yolcu olarak içinde bulunduğu aracın (bu halde sürücü ile sigorta şirketinin rücu durumlarının gözönünde bulundurulması gerekir) zorunlu trafik sigortacısına hem de karşı aracın sigortacısına başvurulabilir.
2-Tüm araçların işletenleri ile sürücüleri ve sigorta şirketleri aleyhine dava açılabilir veya sigorta şirketleri bakımından tahkime gidilebilir. Tahkim yolu daha hızlı olacaktır.
3-Sigorta şirketinin sorumluluk limiti üstünde olan veya sorumluluk alanı dışında kalan zararlarla (maddi ve manevi zararlar) ilgili, tahkimin dışında, işletenlere ve sürücülere başvurulabilir.
4- TMK md. 496-1 uyarınca altsoyu bulunmayan mirasbırakanın mirasçıları ana ve babası olduğundan, ölenin küçük kardeşi için destek olma durumu da olmadığından, sadece anne ve baba adına başvuru yapılmış olması yeterlidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi