Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müvekkile ait kimlik bilgilerini kullanarak sahte kimlikle bankalardan kredi , kredi

Yanıt
Old 13-05-2008, 15:41   #1
Av. Nevin

Varsayılan Müvekkile ait kimlik bilgilerini kullanarak sahte kimlikle bankalardan kredi , kredi

İzmirde oturan Müvekkilim 10 gündür değişik İstanbul bankalarından telefonla aranılarak kimlik bilgileri soruluyor, istanbulda ikamet edip etmediği, kredi başvuruu bulunup bulunmadığı vb. sorular soruluyor kimlik ile seri no, veriliş tarihi yeri ve sebebi uymuyor

Müvekkilim haklı olarak panik halinde muhtemelen onun kimlik bilgileri kullanılmak sureti ile oluşturulan sahte nüfus kaydı ile çeşitli bankalara başvurulmuş, kredi alınmış mı çek kullanılmış mı henüz bimiyoruz. hiçbir resmi tebligat yok, fakat her şey de olabilir

Ben bugün durumu Cumhuriyet Savcılığına bir dilekçe ile bildirdim önlem olarak başka ne yapabiliiz? Değerli meslektaşlarımdan görüş ve deneyimlerini istiyorum

saygılar
Old 13-05-2008, 17:20   #2
Jeanne D'arc

Sayın Av. Nevin,

Bu bağlantının yardımcı olabileceğini düşündüm.

Müvekkilinize geçmiş olsun ve size de kolay gelsin.

Saygılarımla.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=11625
Old 13-05-2008, 17:23   #3
Av.Kaan

Bütün bankalara vekil olarak yazı göndermenizi ve müvekkiliniz adına kredi başvurusu olup olmadığını varsa akıbetini sormanızı, ayrıca durumu izah ederek yapılacak başvurulardan müvekkilinizin sorumlu olmadığını ihtar etmenizi tavsiye ederim.

Alıntı:
kredi alınmış mı çek kullanılmış mı henüz bimiyoruz. hiçbir resmi tebligat yok, fakat her şey de olabilir

Katılıyorum, olayın yeni olduğu anlaşılıyor, bir kaç sene sonra karşılıksız çek nedeniyle alınmış ceza veya kesinleşmiş icra takibi ile karşılaşılmaması için mümkün mertebe TK.m.35'e göre yapılacak tebliğlerin önüne geçilmelidir. Resmi kurumlardaki adresler güncellenmelidir.

Sitede, bir meslektaşın benzer bir durumda yaptıklarını anlattığı uzun bir mesaj vardı. Oldukça faydalı bir mesajdı ancak 'hangi forumda geçiyor','kim yazmıştı' vs hatırlayamadım. Araştırırsanız belki bulursunuz.
Kolay gelsin dilerim.
Old 13-05-2008, 17:26   #4
Av.Kaan

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın Av. Nevin,

Bu bağlantının yardımcı olabileceğini düşündüm.

Müvekkilinize geçmiş olsun ve size de kolay gelsin.

Saygılarımla.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=11625

Evet bu mesajdı.
Old 22-12-2008, 16:34   #5
duyguakkaya

müvekkilimin kimlik bilgileri kullanılarak sahte bir kimlik elde edilmiş.Ancak kimlik bilgilerinde t.c kimlik no,anne-baba adı ve doğum yeri doğru yani kimliğin ön yüz bilgileri doğru arka yüzündeki bilgiler ise yanlış. Tabi resim de farklı.Söz konusu bu kimlikle kredi kartı alınıyor ve harcama yapılıyor.Banka borcu ödenmediği için de müvekkilim aranıyor.Savcılığa yaptığımız şikayet neticesinde müvekkilimin bu kimlik ve kredi kartı borcu ile ilgisi olmadığı anlaşıldı. Fakat müvekkil 2 yıla yakın bir süredir hiç bir banka işlemi yapamadıve dolayısıyla zararı sözkonusu. Bankanın sorumluluğuna karşı ne tür bir dava açmalıyız.Aydınlatırsanız ve buna benzer bir Yargıtay Kararı eklerseniz çok sevinirim.
Old 22-12-2008, 17:58   #6
Av. İlhan SALBAŞ

Bırakın hakkında takip yapılsın, ceza davası açılsın, manevi tazminatın koşullarını oluşturursunuz. Espri bir tarafa müvekkilin başına aynı olay geldi. Hatta bir hafta tutuklu kaldı. 3 ayrı bankadan müvekkile ait kimlik bilgileri kullanılarak birileri kredi çekmiş. Üç bankaya basiretli bir işadamı gibi davranmamak, personelini eğitmeyerek müvekkilin mağduriyetine sebep olmaktan 10.000,00. YTL lik manevi tazminat davası açtık. Asliye Ticaret Mahkemesi ikinci celse 6.000,00. YTL tazminata hükmetti. Karar yazılmadı bekliyoruz. Sorunuzun cevabına gelince, tüm bankaların genel müdürlüklerine dilekçe ile başvurabilirsiniz.
Old 25-12-2008, 01:31   #7
umutlaw

Sayin Meslektasim,
Ilk once KKB yani Kredi Kayit burosuna bildirmenizi tavsiye ederim (yeri istanbuldadir internetten adresini bulabilirsiniz). Bunlar mutlaka konuyu degerlendirecekler. Ote yandan bankalara onlem ve tedbir olarak faks cekin derim ancak bir cok banka bu sekilde bilgilendirmeyi kabul etmiyor, yasal ihtarname yolun kullanmanizi tavsiye ederim. (belli bankalar sistemlerinde kisiyi kredi yasakli olarak kayd edebiliyorlar tabi tum bankalar degil bunun icin kisi kendisi basvurarak kredi yasakli olmak istedigini bi dilekce ile bildirmesi gerekir ve ancak o bankanin Turkiye genelindeki subelerinde kredi yasakli olur). Muvekkiliniz adina her hangi bir kredi basvurusu olup olmadigini, cek olup olmadigini, bunlarin onaylanip onaylanmadigini sozlu olarak ogrenmek icin kendisi her hangi bir banka subesine muracatta bulunsun durumu izah etsin son uc yila kadar olan tum cek, kredi vs. bilgilerini kendisine verebilirler(tabi yazili degil sozlu olarak ekrandakileri soyleyebilirler). Muvekkilinizi aramalarininin en baslica sebebidir bu bilgi paylasimidir cunku birinci banka ayni sahsin baska bankalardan da kredi basvurusu yaptigini goruyor ve bundan suphelenerek muvekkilinize ulasiyorlar ancak benim anlayamadim bir husus bankalara muvekkilinizin irtibat bilgilerine nasil ulasmislar? Sahsi dusunce ve tavsiyelerimi sunarim.
Old 25-12-2008, 16:18   #8
Av.Günar

Sayın SALBAŞ,MANEVİ TAZMİNAT TALEBİNİZİ Mİ kabul etti mahkeme?Yoksa ben mi yanlış okuyorum.Benimde böyle bir davam var müvekkilin sahte kimlikle 25.000 ytl si çekilmiş.Müvekkil bunun 18.000 ytl sini alabilir manevi tazminat talep edemez diye bilirkişi raporu geldi.Mahkemede muhtemelen manevi tazminat talebimizi red edecek.Örnek yargıtay kararlarına baktım.Genelde manevi tazminat talepleri red olmuş.Sizinki nasıl oldu da kabul edildi.Karar yazıldığında bizle paylaşabilir misiniz?.Teşekkürler
Old 13-01-2009, 16:31   #9
duyguakkaya

Sayın Günar sözünü ettiğiniz yargıtay kararını paylaşırsanız çok sevinirim...Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi