Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gemİ Adaminin İŞe İade Davasi

Yanıt
Old 25-10-2007, 11:48   #1
niliş

Varsayılan Gemİ Adaminin İŞe İade Davasi

Değerli meslektaş ve üstadlar,
Yine bilgi ve yorumlarına başvurmak için bu forumu açıyorum.
Klavuz kaptan olarak karada çalışan müvekkilin iş akdi haksız şekilde sona erdirilmiş ve benden önceki avukat işe iade talebiyle dava açmış. Karşı taraf davacının Deniz İş Kanunu kapsamına girdiğini ve dolayıslyla bu kanunun tatbikinin gerektiğini, Deniz İş Kanununda da işe iadeye ilişkin her hangi bir düzenleme olmadığını ifade etmiştir.
Aslında bu tespitin yerinde olduğu kanaatindeyim fakat bu davanın kabul edilmesi için yapabileceğim bir şey var mı bunu öğrenmek istiyorum.
İş Kanunu 4. maddesinin istisnalar kısmında liman ve karada yük indirme bindirme işinde çalışanlar demekle bu kişilerin deniz iş değil iş kanunu kapsamında değerlendileceğini ifade etmiş. acaba karada çalşışan klavuz kaptan olan müvekkili bu istisna kapsamında sayıp iş kanunu hükümlerine tabi tutmak ya da başka bir yolla aynı sonuca varmak mümkün mü?
Old 27-10-2007, 00:41   #2
Adli Tip

Deniz İş Kanunda düzenlenmemiş bir konu olduğu için, Deniz İş Kanuna göre genel hüküm olan İş Kanunu Hükümlerinin uygulanması gerektiği iddia edilebilir mi diye düşünüyorum ama emin değilim.
Belki fikir verir diye paylaşmak istedim.

Saygılar.
Old 27-10-2007, 08:41   #3
Engin Özoğul

Sayın niliş

Öncelikle iş güvencesinin kapsamına ilişkin bir değerlendirme yapmak gerekir. İş güvencesi hükümleri 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi çalışanların bir kısmına uygulanmaktadır. Yine aynı Kanun’un 116. maddesi uyarınca iş güvencesine ilişkin hükümler 5953 sayılı Basın İş Kanunu çalışanlarına da uygulanmaktadır. Ancak 4857 sayılı İş Kanunu’nda, Deniz İş Kanunu’na tabi çalışanlara da iş güvencesi hükümlerinin uygulanacağına ilişkin bir hüküm yer almamaktadır. Bunun yanında Basın İş Kanunu’nun 6/son maddesinde 4857 sayılı İş Kanunu’nun iş güvencesi hükümlerinin bu Kanun’a da uygulanacağı yazılı iken 854 sayılı Deniz İş Kanunu’nda bu yönde bir hüküm de bulunmamaktadır. Dolayısıyla iş güvencesine ilişkin hükümler 4857 sayılı İş Kanunu ve 5953 sayılı Basın İş Kanunu’na tabi çalışanlara uygulanmaktadır. Deniz İş Kanunu ve Borçlar Kanunu’na tabi çalışanlara ise anılan hükümler uygulanmamaktadır.

Bu noktada bir görüşü de dile getirmek gerekir. Sendikalar Kanunu’nun 30. maddesinde hangi yasaya tabi olup olmadığı önemsenmeksizin işyeri sendika temsilcisinin işe iade davası açma hakkı bulunduğuna yönelik bir düzenleme bulunmaktadır. Bu hükümden kıyasla iş kanunları ve Borçlar Kanunu’na tabi çalışanların da iş güvencesi hükümlerinden yararlanmasının önü açılmalıdır denmektedir. Ancak ben bu görüşe katılmıyorum.

Bunu belirttikten sonra müvekkilinizin hangi kanuna tabi çalıştığını tespit etmek gerekir. 854 sayılı Deniz İş Kanunu’nun kapsamı(madde 1)

Bu kanun denizlerde, göllerde ve akarsularda Türk Bayrağını taşıyan ve yüz ve daha yukarı grostonilatoluk gemilerde bir hizmet akti ile çalışan gemiadamları ve bunların işverenleri hakkında uygulanır.”

olarak belirlenmiştir.

Gemi adamı ise(madde 2)

Bir hizmet aktine dayanarak gemide çalışan kaptan, zabit ve tayfalarla diğer kimselere "gemiadamı" denir.”

şeklinde tarif edilmiştir.

Görüldüğü üzere Deniz İş Kanunu’nun kapsamı belirlenirken hep “gemi” esasından hareket edilmiştir. Keza işveren ve kaptanın tarifinde de

Gemi sahibine veya kendisinin olmıyan bir gemiyi kendi adına ve hesabına işleten kimseye "işveren" denir

Gemiyi sevk ve idare eden kimseye veya zorunlu sebeplerle görevi başında bulunmaması halinde ona vekalet eden kimseye "kaptan" denir.”

“gemi” temel hareket noktası olarak alınmıştır.

Dolayısıyla müvekkilinizin hangi yasa kapsamında olduğu araştırılırken kendisine verilen unvana ya da yaptığı işe verilen ada değil fiilen yaptığı işin niteliğine bakmak gerekir. Eğer çalışma mecrası gemi değilse kendisine kaptan, miço ya da her ne denirse densin Deniz İş Kanunu’na tabi çalışılmadığı görüşündeyim. Somut olayınızda gemide yapılan bir çalışma söz konusu değildir. Karada yapılan işin ne olduğunu tam olarak açıklamadığınız için ne olduğunu bilmiyorum. Ama İş Kanunu’nun kapsamına ilişkin diğer kurallara bir aykırılık yoksa İş Kanunu’ tabi bir çalışma olduğu söylenebilir.

Tüm bu nedenlerle “sizin de belirttiğiniz gibi” savunmanızı müvekkilinizin İş Kanunu’na tabi bir çalışan olduğu üzerine kurmanızı öneririm.

Saygılarımla
Old 29-10-2007, 16:59   #4
niliş

SAyın Uygar ve Özoğlu cevaplarınız için teşekkür ederim. Sayın Özoğlu yanıtınızda belirtitğiniz üzere müvekilin işinin tam olarak ne olduğunun tespiti gerekir demişsiniz. Müvekkil kılavuz kaptan olarak görev yapmanktadır.
Kılavuz kaptanların tam görevleri işe şu şekildedir: Gemi limana yanaştığında kılavuz kaptan tekneyle gemiye geçer gemiyi limana yanaştırır, gemi yük alımı ya da boşaltmayı tamaladıktan sonra klavuz kaptan gemiyi limandan belli bir mesafe uzaklaştırır ve gemiyi asıl kaptana emanet ettikten sonra yine tekneyle karaya döner. karada bulunduğu süre için de ise gemiler ile irtibatı sağlar. Şimdi bu halde müvekkil Deniz İş Kanununda tanımlanan ve yukarıda da yer alan " kaptan " tanımına dahil delildir diyebilir miyiz daha çok kara da çalıştığı için yoksa kısa bir süre için bile olsa geminin kullanımı onun kontrolünde olduğundan o da Deniz İş Kanununa tabi bir kaptan olarak mı kabul edilir.
Butür bir duruma ilişkin Yargıtay kararında bulamadım.Bu da ayrıca bir sıkıntı tabi.
Old 31-10-2007, 09:56   #5
Engin Özoğul

Sayın niliş,

Kılavuz kaptanlarla ilgili durumu biraz ben de araştırdım. Sizin anlattığınızın dışında bir de gemiyi seyrüsefer halindeyken geçiş noktalarından açık denize çıkarma işini de kılavuz kaptan yaparmış. Tüm bunlar birlikte değerlendirilince ağırlıklı çalışmanın ya da çalışmanın esas noktasının gemi ile ilgili olduğu görülüyor. Ancak elbette ki yapmanız gereken şey ağırlıklı çalışmanın karada olduğunu savunarak 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında bir çalışma olduğunu söylemek. Başkaca bir çıkış yolu yok.

Bir de bu konuyla ilgili daha önce de bir tartışma yapıldığını ve kılavuz kaptanların Deniz İş Kanunu kapsamında sayılması gerektiği görüşüne varıldığını öğrendim. Ancak bu tartışmanın nerede yapıldığını bulamadım. Bir karar incelemesi mi, makale mi, kitap mı, doğrudan Yargıtay kararı mı bilemiyorum.

Saygılarımla
Old 31-10-2007, 11:00   #6
niliş

Dosya karara çıktı bugün (31.10.2007) ve hakim davamızı reddetti. Gerekçe olarak da 4857 sayılı iş kanunu ve basın iş kanununda bu yönde bir düzenleme olduğunu fakat deniz iş kanununda olmadığını, kanun koyucunun bilinçli olarak bu konuda bir düzenleme yapmadığını ifade etti.
Old 13-01-2008, 18:05   #7
h-g

Merhabalar,

Gerçi foruma konu dava sonuçlanmış ama yine de konuya ilişkin olarak bir kısa not eklemek istedim:

Yukarıda meslektaşlarımızın da ifade ettikleri üzere, 4857sayılı kanunda düzenlenen İş Güvencesi hükümleri; hem 4857sayılı kanunun 116. maddesinde Basın İş Kanuna tabi çalışanlara ilişkin getirilen istisnai düzenlemenin bir benzeri Deniz İş Kanuna tabi çalışanlar bakımından getirilmediğinden, hem de Deniz İş Kanununda İş Güvencesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, Deniz İş Kanuna tabi çalışanlar hakkında uygulama alanı bulmamaktadır.

Yine, 4857 sayılı kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının a bendi ve aynı maddenin 2. fıkrasının f bendi uyarınca da İş Güvencesi hükümleri Deniş İş Kanuna tabi çalışanlar hakkında uygulanamayacaktır.

Bu hukuki durum, Kadıköy 3. İş Mahkemesinin 2007/355 E. sayılı dosyasından verilen 26.12.2007 tarihli kararda da ifade edilmiştir.

Saygılarımla,
Old 16-01-2008, 14:28   #8
Engin Özoğul

Prof. Dr. Necmettin Akten, İstanbul Barosu Dergisi İş Hukuku Özel Sayısı'nda(Eylül 2007) yer alan "Kılavuz Kaptan Gemiadamı mıdır" başlıklı makalesinde kılavuz kaptanın 4857 sayılı Yasa'ya tabi bir çalışan olduğu görüşüne yer vermiş.

İncelemek istersiniz diye düşündüm.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi