Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayıplı Aracın Misliyle Değişimi Kararı- İcrada Sonraki İmkansızlık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2010, 16:58   #1
Av.Elvan Akkaya

Acil Ayıplı Aracın Misliyle Değişimi Kararı- İcrada Sonraki İmkansızlık

Sayın meslektaşlarım;
nedense bütün ilginç konular beni buluyor:

Ayıplı aracın misliyle değiştirilmesi talebimiz kabul edilerek yargıtay denetiminden geçmiş, sonuçlanmıştır.

İcra takibi de kesinleştikten sonra davalı şirket ile ayıplı aracımızın yenisinin verileceği konusunda anlaştık.

Şirket ile görüşmemizde teslimat yerini İstanbul olarak belirledik. Müvekkil eski aracı götürecek, yenisini alıp gelecekti. Uzamaması için kabul ettik. Şirket avukatı müvekkilimle haricen görüştüğünde " aracınızı 8.000 TL ye sayalım, üstünü tamamlayıp yeni aracınızı alın" demiş. (Kullanma bedelini düşmek maksadıyla)

Eski aracı götürmek üzere yola çıktıktan sonra trafik kazası geçirdiler. Araç hurdaya çıktı.

Şimdi sigortadan alacağımız küçük bir miktar tazminat dışında yapabileceğimiz bir şey kalmıyor.

Benim sorum;
1. sonraki imkansızlık nedeniyle sorumluluk kime aittir?

2. eski aracın alınıp yeni aracın teslim edilmesi görevi şirkete ait değil midir? (mahkeme ilamını yerine getirme görevi)

3. ben teslimat yerinin Trabzon'daki aracı aldığımız şube olmasını talep etmiştim ancak şirket kabul etmediği için mecburen kabul etmiştik. bu konuda yapabileceğim bir yol var mı?

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...
Old 16-02-2010, 15:29   #2
Av.M_K

Sayın Elvan AKKAYA ,buradaki olay benim görüşüm borçlar kanunundaki satım sözleşmesindeki ayıp ve hasarın hangi tarafa geçeceği hükmü ile çözülebileceği konusu ile alakalı buna göre sözleşme yapıldıktan sonra borç (bu konuda arabanın teslimi ) risk ve hasar alacaklıya geçer fakat burada tüketicinin korunması hakkındaki kanun devreye gireceğinden ve dava konusu araç süresinde sizin yapmış olduğunuz itiraz neticesinde mahkemece ayıplı olduğu tespit edildiğinden burada bana kalırsa ki (değşitirme görevi satıcıdadır)bundan dolayı sizin kazada aracın pert olmasından sorumluluğunuzun olmadığı kanaatindeyim ve aracın kullanılmasından dolayı yıpranma payıda düşemeyeceklerini ve ayrıca aracı tam teslimini veya bedelini ödemeleri gerektiğini düşünmekteyim
Saygılarımla
Old 17-02-2010, 13:58   #3
Av.Elvan Akkaya

Bu konuda yargıtay kararı bulabilsem çok iyi olurdu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi