Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kefalet ve banka kredisi

Yanıt
Old 28-02-2009, 17:58   #1
abdullahekinci

Varsayılan kefalet ve banka kredisi

A' bankayla sürekli çaılşmakta olan ve cari hesabı olan B ye kredi limitinin yükseltilmesi için kefil oluyor. B borcunu ödeyemez duruma gelince banka A nın hesabındaki 4000 TL yi bloke ediyor. Olyın üzerinden yaklaşık olarak 7 yıl geçmiş. A daha sonra bankaya taahhüt veriyor fakat taahhüdü ihlal suçunu işleyip hapis yatıyor. Yani netice olarak borcu ödemiyor. Burada kefilin sorumluluğu nereye kadardır. Sadece ana para miktarıylamı yoksa BK gereği ana para + bir yıllık faiz mi? Mesela banka zamanaşımı süresi dolmadan atıyorum 7 yıllık faiz +ana parayı talep edebilirmi? unutmadan ekleyeyim A ya herhangi bir ihtarname yada tebligat gelmemiş bu süre içerisinde ve bloke edilmiş plan para hala hesapta - olarak duruyor.Diğer kefil olan C 'de aynı durumda onada herhangi bir ihtarname gitmemiş. Bu anlamda bankadaki bloke kaldırılabilirmi? para alacaklarında zamanaşımı 10 yıl olduğuna göre borçlunun daha sonra kabul edip sonrada ihlal ettiği taahhüt zamanaşımını tekrara baştan mı başlatır?
Old 01-03-2009, 14:30   #2
arbitrator

Değerli meslektaşım,

Kefil "kendi kefalet limiti ve kendi temerrüdünün sonuçlarından" sorumludur.
BK'ya göre "anapara+bir yıllık faiz" demişsiniz, bunun yasal dayanağını bilemiyorum.
Kefile BK.101 uyarınca, ihtarname gönderilmediğini söylediğinize göre henüz temerrüt oluşmamış.
Bu nedenle kefalet limiti kadar borcu ödeyen kefil A'nın borçtan kurtulacağını düşünüyorum.
Zamanaşımı muacceliyetten hesaplanacağı ve B'nin borcu ödeyemeğinin belirlendiği, bize hesabın kat edildiğini ve alacağın muaccel olduğunu gösteriyor.
Bu durumda blokedeki parayı çözebileceğinizi sanmıyorum; muhtemelen genel kredi sözleşmesinde A'nın bu husustaki kabul beyanı alınmıştır.
BK.na göre ikrar, zamanaşımını keseceğinden, ikrarla yeni bir 10 yıllık zamanaşımı süresi başlar.
Saygılarımla.
Old 01-03-2009, 15:09   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan abdullahekinci
A daha sonra bankaya taahhüt veriyor fakat taahhüdü ihlal suçunu işleyip hapis yatıyor.

Ben mesajda özellikle bu kısmı anlayamadım. Muhtemelen müşterek borçlu ve müteselsil kefil olan A'nın; ödeme şartını ihlalden mahkum olmuş ve hatta bu mahkumiyetin infaz edilebilmiş olması için, bir icra takibi yapılmış olması gerekir (Henüz bankalar re'sen cezalandıramıyor ). Anılan icra takibi açılmadan önce gerekli ihtarnameler (Hesap kat ihtarnamesi) zaten A'ya da B ile birlikte gönderilmiştir. Takip kesinleştiğine göre artık muacceliyet ve temerrüt sorunundan sözedilemez. Ya müvekkiliniz eksik bilgi veriyor ya da biraz eksik aktardınız.

Saygılarımla...

Ps: Ayrıca B kefil mi, garantör mü? Yalnızca limit arttırımı için kefaletten söz etmişsiniz ki, sözleşmeyi görmeden ne sıfatla imzaladığını da bilme şansınız bence yok.
Old 02-03-2009, 11:12   #4
arbitrator

Değerli meslektaşım Demirel,

Sitede maalesef yazım ve ifade sorunlarını çözecek bir sistem bulunmadığından, el yordamıyla cevaplar veriyoruz.

O nedenle "kefil" dendiğinde, cevabımı sadece kefile dayalı olarak yazıyorum. Umarım garanti sözleşmesi değildir, yarın soru sahipleri, yazdıklarınız beni yanılttı demezler.

Hocam Yaşar Karayalçın "soru sormak sanattır" derdi.
Yetersiz bilgi ve ifade zaafı içeren sorulara cevap vermek zor olsa da, paylaşmak hoşuma gidiyor.

Bir avukat ihtar yok diyorsa, yoktur. Taahhüt vermiş, hapis yatmış deyince, sanki asıl borçlunun icraya düşmüş borcu için taahhüt vermiş sayıyorum. İhtar olmadan kefil hakkında da takip yapılmış olabileceğini ben de biliyorum. Fakat soru böyle sorulunca, kefalet borcu için henüz takip yapılmamış gibi kabul ediyorum.

Cevabınız, benim de ufkumu açtı; teşekkürler.
Old 02-03-2009, 12:50   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
A daha sonra bankaya taahhüt veriyor fakat taahhüdü ihlal suçunu işleyip hapis yatıyor.

Sayın Arbitrator,

Bu alıntıdan anlaşılan, ödeme şartını ihlalden ötürü, A'nın mahkum olduğu. A da -yine sorudan anlaşılabildiği kadarıyla- kefil (ya da garantör, ya da müşterek borçlu ve müteselsil kefil vs. ) Öyleyse her durumda, A hakkında takip yapılmış olmalıdır.

İsabetle belirttiğiniz gibi, soruların daha ayrıntılı gönderilmesi gerekliliği, gerek soru sahibine, gerek yanıt yazanlara ve gerek okuyuculara yararlı olabilmesi adına, kaçınılmaz.

Siteye değerli katkılarınızdan ötürü, asıl ben teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi