Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hurriyetten Yoksun Bırakma-Almanya

Yanıt
Old 31-05-2018, 14:35   #1
Konuk

Varsayılan Hurriyetten Yoksun Bırakma-Almanya

Almanyadayım(süresiz oturum) 25 yıllık evliligimde bir kez dahi çocuk parası almadım,hiç kendi param olmadı,ailemle bile konusmam,izinde yanlarına gitmem hep kısıtlandı,bir kaç kez dayak yedim,hep küçük gordü,aşağıladı,herşey onunmuş o kazanmış,korktum hep,,şimdi ayrılmak istediğimi acikladim,param yok tel.internetimi engelledi,ailemle konuşamıyorum
4 çocuğum var ve onlarda korkup beni desteklemiyor,Bir yıla yakındır ayrı yatıyoruz..
Haftaya sosyal yardım için terminim var,ordan gelecek evrakla avukata basvuralim dedi,yardım eden biri (bu doğru davranış mi ?)
**Adam bir işler çeviriyor ve ben korkuyorum, avukatlarla konuşuyor,bankayla konuşuyor,sana bişey vermem diyor,kufrediyor,Türkiye'deki ailesiyle konuştuğunu oğlum duymuş ,bütün birikimini Türkiye'ye çıkart demisler,para kaçırıyor,Ben Almanca bilmiyorum ,yanlızım ,ve korkuyorum,bu adam beni herşeyden mahrum bırakmaya çalışıyor,bunu yapabilirmi,benim ne evim nede maddi gücüm var,adamin Düzenli bir işi ve bilmediğim maaşı var...
Old 08-07-2018, 23:42   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Almanyadayım(süresiz oturum) 25 yıllık evliligimde bir kez dahi çocuk parası almadım,hiç kendi param olmadı,ailemle bile konusmam,izinde yanlarına gitmem hep kısıtlandı,bir kaç kez dayak yedim,hep küçük gordü,aşağıladı,herşey onunmuş o kazanmış,korktum hep,,şimdi ayrılmak istediğimi acikladim,param yok tel.internetimi engelledi,ailemle konuşamıyorum
4 çocuğum var ve onlarda korkup beni desteklemiyor,Bir yıla yakındır ayrı yatıyoruz..
Haftaya sosyal yardım için terminim var,ordan gelecek evrakla avukata basvuralim dedi,yardım eden biri (bu doğru davranış mi ?)
**Adam bir işler çeviriyor ve ben korkuyorum, avukatlarla konuşuyor,bankayla konuşuyor,sana bişey vermem diyor,kufrediyor,Türkiye'deki ailesiyle konuştuğunu oğlum duymuş ,bütün birikimini Türkiye'ye çıkart demisler,para kaçırıyor,Ben Almanca bilmiyorum ,yanlızım ,ve korkuyorum,bu adam beni herşeyden mahrum bırakmaya çalışıyor,bunu yapabilirmi,benim ne evim nede maddi gücüm var,adamin Düzenli bir işi ve bilmediğim maaşı var...

Sayın Konuk,
25 yıldır evli olduğunuzu yazmışsınız. Bu sürenin kaç yılının Almanyada geçtiğini belirtmemişsiniz. Yirmi beş yılın tamamı Almanyada geçti ise ve bu süre içinde Almanca öğrenip kendi başınıza avukata gidebilecek, veya sosyal daireye gidip dilekçe verebilecek duruma gelemedi iseniz, hiç merak edip üzülmeyin, yalnız değilsiniz, Almanyada sizin durumunuzda olan birçok göçmen kadın var. Yalnız olmadığınızı bilmek sorunlarınızı çözmez, ama en azından kabahatin sizde olmadığını, erkek hakimiyetinin sürdüğü bir toplumda yaşadığınızı kavramanıza yardımcı olur. 25 yıllık bir boyun eğmeden sonra sabrınızın sonuna gelmişsiniz. KAHDEM den ve başkalarından yardım isteme cesaretini gösterdiğiniz için tebrikler! Zor ama insanlık onurunuzu geri alacağınız bir yol.

Sizin durumunuzda olan kadınlara yardım edecek birçok sosyal kuruluş var Almanyada. Bu türden bir kuruluşa müracaat edip profesyonel yardım istemek en doğru yol.

Mesajınızı bundan uzun bir süre önce yazmışsınız. Bu süre içinde durumunuzda bir gelişme olup olmadığını bilmiyorum. Olmamış varsayarak sorularınızı cevaplandırmaya çalışayım:
* Beraber/aynı konutta yaşadığınız sürece sosyal yardım almanız bir hayli zor. Çünkü sosyal yardım dairesi aynı konutta oturan eşlerin birbirilerine destek olduğunu varsayar,
* ayrı eve taşınırsanız sosyal yardım alırsınız,
* çocuklarınız küçükse ve ayrılmanız durumunda sizinle gelirse eşiniz hem çocuklar için hem de sizin için nafaka öder,
* nafaka ödememesi durumunda sosyal yardım dairesi size sosyal yardım verir ver verdiği parayı eşinizden ister,
* Hangi amaçla avukata başvuracağınızı yazmamışsınız,
ama
* Avukata paranızın olmadığını ve ücretini mahkeme kasasından almasını önceden bildirin,
* boşanma davası açıp açmıyacağınız yazmadığınız için konuya girmeye gerek görmüyorum. Böylesi bir durumda ne gibi haklarınız olduğunu avukatınız size bildirir,
* 'ben sana bişey vermem' demesi mahkemeyi bağlamaz. Mahkeme onun demesine bakmadan yasal olarak ne gerekiyorsa ona karar verir.

* Oturduğunuz şehri bildirirseniz size KAHDEM üzerinden o şehirdeki sosyal kuruluşların adresini bildirebilirim.

Saygılarımla
Old 26-07-2018, 14:10   #3
Konuk

Sayın gemici çok sağolun,23 yıldır Almanya wiesbaden deyim kesinlikle boşanmak istiyorum,hayat zehir dayanamıyorum,adam 1000€ çocuk parası alıp bana hiç vermiyor,sosyal yardıma 4 aydır zor başvuru yaptım,ordan gelen evrakla avukata gidersem parasız olurmuş onu bekliyorum,çocuk parasını talep ettim bugün anlattı oğlum zor durumdayız diye,,kocanın imzası olmalı sizin almanız için dediler haksızlık bu hep o aldı,yapacağım bir şey varmı ? Ayrı eve bu şartta 4 çocukla nasıl çıkarım,hem adamı evden gondermezlermi,,iyice korktum sosyal yardım bana parasal yardım eder diye bekliyordum...orda başvuruda oğlumda anlattı annem çok mutsuz sizden gelen evrak la davayı başlatacağız diye...
--Çocuk parasını isterseniz kocanizdan keselim dediler,benim almamın yolu varmı ?
--wiesbadende gidebilecegim yer varmı lütfen?
--esir kampında gibi çaresizim çocuklarım beni savunamiyor korkuyorlar ((
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi