Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çekişmeli boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Old 10-05-2018, 18:21   #1
Konuk

Varsayılan Çekişmeli boşanma davası

Benim sorunum yaklaşık 9 aydır devam eden bir çekişmeli boşanma davam var anlaşmalı olarak evliliğin temelinden sarsılması ile açıldı çekişmeliye dönüştü.9yıllık evliyim 2 cocuğum var.Esimden daha önce darp, şiddet, alkol durumu vardı ancak hiç rapor almadım ve şikayette bulunmadım.son durum tanıklar dınlendı kavga ettiğimizi onun şahitleri söyledi, benim şahidim eşimin eve gelmediğini söyledi.(ama eşim nerden biliyorsun gelmediğimi diye çıkıştı) davadan önce ben ev eşyaları ve çocukları alarak başka eve taşındım.Hakım geçici velayeti en son babaya verdı ve erkek kardeşlerim evini basarak annesini darp ederek çocukları kaçırıp getirdiler.Eşim de bugün o olaydan sonra savcılığa benim hakkımda hırsızlık, kardeşlerim hakkında ise, haneye tecavüz ve darptan suç duyurusunda bulunmuş. Ceza alırmıyız?
Sonucu ne olur?
Bugün ise, evlenmeden önce kendine ait olan evi var onun üzerinden 90 bın tl tazmınat ve 2 cocuk ıcın 700tl nafaka istedim. Bu arada ben 2250 TL maaşla çalışıyorum. Eşim çalışmıyor,çalışsa daha duzenli çalışmıyor ve asgari ücret alıyor.Dava ertelendi gelecek mahkemede nafaka, velayet,tazminat kararları verilerek boşanabilirmiyim?

2 soru yönelttim yardımcı olan avukatlarımıza tesekkür ederim.
Old 12-05-2018, 11:36   #2
Av. Hatun Olguner

Sizin hakkınızdaki hırsızlık suçlamasından ceza almazsınız. Ama erkek kardeşleriniz konut dokunulmazlığını bozmaktan ve darptan ceza alırlar.
Evlenmeden önce eşinize ait olan evden siz katılma alacağı isteyemezsiniz. ancak usulüne uygun şekilde istemişseniz ve koşulları oluşmuşsa maddi manevi tazminat almanız sözkonusu olabilir...Davanın ne zaman biteceğini dosya hakkında bilgi sahibi olmadan tahmin etmek mümkün değildir...
Old 14-05-2018, 17:56   #3
Konuk

Tesekkur ederim cevabınız için ben küçük bir ilçede kirada yasıyorum. 2 cocuk ıcın 700 TL nafaka almam mümkün mü? Alamazsam ne kadar alabilirim. Tazmınat zor gibi görünüyor. İspat edebildiğim hiç bir şeyi yok çünkü hepsi iddia boyutunda kaldı.
Old 15-05-2018, 10:03   #4
Av. Hatun Olguner

Çocuklar için takdir edilecek nafakayı da tahmin etmek mümkün değil. Mahkemeler değişik miktarlarda nafakaya hükmetmektedir.
Davanızı ispat etmediyseniz boşanma kararı verilmeyebilir de.
O takdirde ayrıca bir nafaka davası açmanız gerekebilir...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi