Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Babalık Görevinin İhmali

Yanıt
Old 19-09-2018, 11:54   #1
000571

Varsayılan Babalık Görevinin İhmali

Merhaba sevgili meslektaşlarım, öncelikle herkese kolay gelsin.

19 yaşında genç bir bayan müvekkilim babasına karşı babalık görevinin yerine getirmemesinden kaynaklı olarak maddi ve manevi tazminat davası açılması talebiyle geldi.

Anne ve baba imam nikahlı olarak yaşamış ve yıllardır görüşmemektedirler. Baba 6 yaşında çocuğu nüfusuna kayıt ettiriyor kendi soy adını veriyor.

Şu anda 19 yaşında olan genç kız bana gelip babasının sevgisinden mahrum kaldığını, babalık duygusunu yaşayamadığı gerekçesi ile manevi tazminat istemektedir.

Yine geçmiş yıllarda nafaka davası açılmış olup, 18 yaşından sonra nafaka alamayacağı söylenmiş ve artık herhangi bir ödeme yapılmıyor. (Genç bu yıl üniversite 1.sınıfa başlayacak)

Daha önce böyle bir dava açmadım araştırmalarımda çok fazla böyle bir dava örneği de görmedim.
Şahsi fikrim manevi tazminat yönünden böyle bir dava açılabileceği yönünde ama sizlerinde fikrini almak istedim.

Maddi yönden açılacak tazminat davasının biraz daha somutlaştırılması gerektiği için bu konuda çok fazla kararsız kaldım. Maddi tazminat değil de Yardım Nafakası talep etmek daha mı doğru olur.

Bu konuda fikirlerinize açığım meslektaşlarım.

Herkese kolay gelsin. İyi çalışmalar dilerim.
Old 21-09-2018, 13:00   #2
Av.Can

Öncelikle reşit olan müvekkiliniz üniversitede eğitimine devam ettiği için yardım nafakası talep etme hakkı var. yardım nafakası davası açıp babadan nafaka talep edebilirsiniz. Bu kısım zaten Medeni Kanun'da açık.

Manevi tazminat istemine gelince, hiç karşılaşmadım böyle bir davayla ancak çocuğunu bilmesine rağmen yıllarca arayıp sormayıp manevi dünyasına bu şekilde zarar veren Aile Hukuku'ndan kaynaklı yükümlülüklerini ağır biçimde ihlal eden baba aleyhine manevi tazminat verilmelidir diye düşünüyorum. Tabiki bunun miktarı çok düşük ya da sembolik olacaktır. Ancak küçük bir çocuğun kalbine bu denli yaralar açıp bu kaddar mahrum yetiştirmenin, bu zararı vermenin manevi olarak bir karşılığı olmalıdır diye düşünüyorum
Old 24-09-2018, 20:10   #3
000571

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim meslektaşım. Geç gelen cevabım içinde kusura bakmayın.

Bende sizin gibi düşünüyorum. 18 e kadar zaten nafaka almış bu tarihten itibarende yardım nafakasına yönlendirdim. Maddi zararımızı somutlaştırmamız pek mümkün değil kanaatimce.

Manevi yönden dava açmaya karar verdik ama bende sizler gibi bu tazminatın sembolik kalacağını düşünüyorum. Gerçi babanın maddi durumu iyi olduğu söylendi belki biraz daha dişe dokunur bir tazminat elde edebiliriz.

Tekrar teşekkür ederim. Eğer olur da bir gün dava biterse sonucunu burada paylaşmak isterim.
Old 27-12-2021, 09:39   #4
Nesliehann

merhaba meslektaşım, şuan tam olarak böyle bir vakıa ile karşı karşıyayım. dava açtıysanız davanın akıbetini ve nasıl bir yol izlediğinizi rica etsem paylaşabilir misiniz? şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Old 27-12-2021, 11:47   #5
000571

Alıntı:
Yazan Nesliehann
merhaba meslektaşım, şuan tam olarak böyle bir vakıa ile karşı karşıyayım. dava açtıysanız davanın akıbetini ve nasıl bir yol izlediğinizi rica etsem paylaşabilir misiniz? şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Meslektaşım merhaba, müvekkil babası ile barıştığı için henüz ilk celse bile görülemeden davamızdan feragat ettik. Bu nedenle çok kısıtlı bir yardımda bulunabilirim sizlere.
Old 27-12-2021, 14:59   #6
Nesliehann

Alıntı:
Yazan 000571
Meslektaşım merhaba, müvekkil babası ile barıştığı için henüz ilk celse bile görülemeden davamızdan feragat ettik. Bu nedenle çok kısıtlı bir yardımda bulunabilirim sizlere.

teşekkür ederim meslektaşım. Bir de hem anne hem çocuk için maddi manevi ayrı ayrı mı tazminat talebinde bulundunuz?
Old 27-12-2021, 15:14   #7
000571

Alıntı:
Yazan Nesliehann
teşekkür ederim meslektaşım. Bir de hem anne hem çocuk için maddi manevi ayrı ayrı mı tazminat talebinde bulundunuz?

Meslektaşım ben sana sadece çocuk için talepte bulunmuştum. Ama anne ve çocuk için aynı dosya dan gidilebilir diye düşünüyorum.
Old 18-01-2022, 10:30   #8
Nesliehann

çok teşekkür ederim meslektaşım sağlıklı günler dilerim.
Old 18-01-2022, 10:43   #9
000571

Ben teşekkür ederim meslektaşım. Sizlere de sağlıklı günler.
Old 14-11-2022, 08:46   #10
av.muhammedmustafa

Varsayılan Dava Sonucu Gelişme

Meslektaşlarım çalışma yaşamanızda kolaylıklar dilerim. Babalık görevinin ihmali nedeniyle açılan davalarınızda bir gelişme var mı? Teşekkürler
Old 14-11-2022, 09:00   #11
000571

Alıntı:
Yazan av.muhammedmustafa
Meslektaşlarım çalışma yaşamanızda kolaylıklar dilerim. Babalık görevinin ihmali nedeniyle açılan davalarınızda bir gelişme var mı? Teşekkürler

İyi haftalar meslektaşım. Bizim açtığımız dava henüz ilk celse görülmeden müvekkilin babası ile barışması sonucu feragat edildi. İlginç bir dava olacaktı ama ömrü kısa sürdü.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi