Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlendikten sonra yapılan borçların boşanma esnasında eşe devredilebilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-07-2010, 11:48   #1
Konuk

Varsayılan Evlendikten sonra yapılan borçların boşanma esnasında eşe devredilebilir mi?

Evlenmeden önce hiçbir bankaya kredi yada kredi kartı borcum yokken evlendikten sonra eşimin sorumsuz davranışlarından dolayı benden gizlice kredi kartlarımı alarak kullanması nedeniyle hem bana ait kredi kartlarımı hem kendisine ait kartları borç içine soktu. Şuanda avukatlık ve icralık her biri. Kendi imkanlarımla ödemem de mümkün değil.
Eşimin kendi aile çevremden kişilere tacizi nedeni ile boşanma kararı almış bulunmaktayım. Boşandıktan sonra da eşimin bana açmış oldugu borçları ödeyemeyeceğimden dolayı bana ait bütün borçların eşime kalması gibi bir durum olabilir mi? Eşiminde maddi durumu uygun olmadığı halde bana yaşattıklarından dolayı manevi tazminat almak gibi bir hakkım varmıdır?
Old 19-07-2010, 13:42   #2
Levent Cirit

Borcun nakli ancak alacaklının rızası ile mümkündür. Bu nedenle asıl borçlusunun siz olduğunuz bir borçta alacaklının yazılı rızasını almadan borçları eşinize nakletmeniz mümkün değildir.

Manevi tazminatı boşanmaya ilişkin davada talep edebilirsiniz. Ve boşanma davasının her aşamasında, yargılama bitene kadar talep edebilirsiniz.

Davanızda talep etmediğiniz manevi taminatı sonradan isteyebilmeniz için ancak yeni bir olgunun ortaya çıkması gerektiği kanaatindeyim.

Bu hususta bir avukattan doğrudan yardım almanız hak kaybı yaşamanızı engelleyecektir.
Old 19-07-2010, 14:19   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Evlenmeden önce hiçbir bankaya kredi yada kredi kartı borcum yokken evlendikten sonra eşimin sorumsuz davranışlarından dolayı benden gizlice kredi kartlarımı alarak kullanması nedeniyle hem bana ait kredi kartlarımı hem kendisine ait kartları borç içine soktu. Şuanda avukatlık ve icralık her biri. Kendi imkanlarımla ödemem de mümkün değil.
Eşimin kendi aile çevremden kişilere tacizi nedeni ile boşanma kararı almış bulunmaktayım. Boşandıktan sonra da eşimin bana açmış oldugu borçları ödeyemeyeceğimden dolayı bana ait bütün borçların eşime kalması gibi bir durum olabilir mi? Eşiminde maddi durumu uygun olmadığı halde bana yaşattıklarından dolayı manevi tazminat almak gibi bir hakkım varmıdır?

Borçlarınıza ilişkin sorunuza verilen yanıta aynen katılmaktayım. Boşanma davası sırasında manevi tazminat talep etmediğiniz anlaşılmaktadır. Bu durumda, boşanma
kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde dava açabilirsiniz. Bu davada boşanma davasından önceki olaylara dayanmanız mümkün ve geçerlidir. Eski eşinizin maddi durumunun iyi olmaması sadece hükmolunacak miktarın çok veya az olmasına etken olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi