Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karşı vekalet ücretine ilişkin stopajlı makbuz örneği ACİL

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-05-2008, 11:28   #1
üye21665

Varsayılan Karşı vekalet ücretine ilişkin stopajlı makbuz örneği ACİL

Merhabalar,

Bir şirket aleyhine icra takibi yaptım. Dosyaya para yattı. Karşı vekalet ücreti kesmem gerekiyor. İcradan tahsil edeceğim 140,00YTL karşı vekalet ücretine ilişkin serbest meslek makbuzunu borçlunun şirket olduğunu düşünürsek nasıl kesmem gerekiyor. iç yüzdeyle 118,64 brüt ücret ve bunun üzerinden stopaj ve kdvyi mi hesaplamalıyım yoksa, tahsil edilen kısım 140ytl olacak şekilde mi hesap edip makbuz kesmem lazım (bu taktirde brüt ücret142,86 oluyor).

Yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,
Old 01-05-2008, 11:45   #2
Av.Hülya İREN

asıl alacaktan stopajı çıkartıp çıkan rakama kdv ekleyeceksiniz.Bendeki makbuzlar böyle meslektaşım.Muhasebecim kesti örnek olarak.
Old 01-05-2008, 15:29   #3
Av.F.Karakurt

Sayın meslektaşım,
Öncelikle icradan tahsil edilen vekalet ücretlerinde borçlu , şirket de olsa stopaj yok diye biliyorum.
Bu durumda sizin tahsil edeceğiniz ücret KDV dahil 140,00 YTL.
Brüt kısmına 118,65 yazacaksınız, stopaj kısmına 0 YTL., KDV bölümüne 21.35 Net alınan ücret bölümüne 118,65 YTL., Toplam alınan ücret bölümüne de 140,00 YTL. yazacaksınız. Benim düşünceme göre hesaplama bu şekilde. İyi çalışmalar...
Old 01-05-2008, 23:13   #4
av.önem

şirketlerde benim bildiğim stopajlı kesiliyor. Karşı vekalet ücreti/0.98 brüt tutarı verir. Brütün % 20'si stopaj, brüt - stopaj net ücret, brütün %18'i KDV, KDV ve neti topladığınızda da karşı vekalet ücreti çıkar.
Old 02-05-2008, 08:46   #5
Av.F.Karakurt

Sayın Meslektaşım,
Şirketlere kestiğimiz makbuzlarda tabi ki stopaj var. Biz icradan tahsil edilen vekalet ücretlerinde, borçlu taraf şirket olursa onun adına kesilcek makbuzda stopaj var mı? yok mu? onu tartışıyoruz. Benim bildiğim kadarı ile yok. Borçlunun şirket ya da şahıs olması farketmiyor diye biliyorum. Sanırım icralardaki uygulama da bu şekilde.Tersi durumda stopajın kimin tarafından, nasıl ödeneceği sorunu ortaya çıkar. İyi çalışmalar..
Old 02-05-2008, 09:08   #6
BaharB

Alıntı:
Yazan av.önem
şirketlerde benim bildiğim stopajlı kesiliyor. Karşı vekalet ücreti/0.98 brüt tutarı verir. Brütün % 20'si stopaj, brüt - stopaj net ücret, brütün %18'i KDV, KDV ve neti topladığınızda da karşı vekalet ücreti çıkar.

Sotopajlı Serbest Meslek Makbuzu kesilirken dikkat edilmesi gereken husus, tarifedeki ücretin KDV dahil olmasıdır. Dolayısıyla, öncelikle KDV hariç ücretin bulunması ve stopajın bu tutar üzerinden hesaplanması gerekir:
Tarifedeki Ücret: 140 YTL
Asıl Ücret:118.64 (140 / 118 X 100)
KDV: 21,36 (140 / 118 x 18)

140 YTL vekalet ücreti için Serbest Meslek Makbuzu:
Ücret : 118,64 YTL
Sotpaj : 23,73 YTL (118,64 / 100 x 20)
Net Ücret :94,91 YTL (118,64 - 23,73)
KDV :21,36 YTL
Toplam Ücret: 116,27 YTL
Old 02-05-2008, 11:53   #7
Av.F.Karakurt

Sayın BaharB,
Sizin yaptığınız hesaplama stopaj olan makbuzlar için doğru. Ancak sorulan soru icraya kesilecek makbuzda stopaj olup olmadığı hususu. Benim yukarıda yaptığım hesaplama, stopaj olmadığını düşünerek yaptığım hesaplama.
Sorun; icralara kesilecek olan makbuzlarda ( karşı taraf vekalet ücreti için ) , borçlunun şirket olması durumunda stopaj var mı? yok mu? sorusu. Ben stopajın olmadığını düşündüğüm için hesaplamayı ona göre yaptım. Saygılar...
Old 02-05-2008, 12:05   #8
BaharB

Alıntı:
Yazan Av.F.Karakurt
Sayın BaharB,
Sizin yaptığınız hesaplama stopaj olan makbuzlar için doğru. Ancak sorulan soru icraya kesilecek makbuzda stopaj olup olmadığı hususu. Benim yukarıda yaptığım hesaplama, stopaj olmadığını düşünerek yaptığım hesaplama.
Sorun; icralara kesilecek olan makbuzlarda ( karşı taraf vekalet ücreti için ) , borçlunun şirket olması durumunda stopaj var mı? yok mu? sorusu. Ben stopajın olmadığını düşündüğüm için hesaplamayı ona göre yaptım. Saygılar...
Sayın üstadım sorunun konusunda haklısınız. Ben "av.önem" isimli üyenin tarifedeki ücretten önce %20 stopaj eksiltip, daha sonra KDV eklenmesi gerektiği şeklindeki mesajına karşılık yazmıştım.
Ancak hatırladığım kadarıyla vergi mükellefi karşı taraftan alınacak vekalet ücretlerine ilişkin SMM'nun da stopajlı olarak düzenlenmesi gerektiği yönünde muktezalar olduğunu hatırlıyorum. Stopajlı kesilmemesi için bir neden yok. Stopaj kesintisini icra dairesinin hesaplayarak borçudan tahsil etmemesi veya elden tahsil ediliyorsa da avukat tarafından hesaplanarak borçtan indirilmesiyle sorun çözülebilir. Ancak ne icra dairesi böyle bir işlem yapar, ne de çoğu zaman karşı taraf şirket ile temas kurma imkanı olur. Dolayısıyla bu sorun böylelikle devam eder. Bir vergi incelemesinde sıkıntı yaşanabilir diye düşünüyorum. Bir müşavir arkadaşım tahsil edilen vekalet ücretinden kesilecek stopaj kadarını karşı taraf şirkete PTT havalesi ile göndermemi önermişti. Ancak ben çok emin değilim.
Saygılarımla.
Old 08-01-2009, 11:45   #9
AV.SERTANn

İcra dairesine stopaj kesintisi yapılmadan para yatmışsa vekil bu paradan ayrıca stopaj kesintisi gösterirse bu sefer borçlu ayrıca ek olarak stopaj yatırmak zorunda kalır. Böylelikle icraya ödediği borçtan ayrı yeni bir yükümlülük altına girmiş olur.Bu sebeple icradan çekilen paraya stopaj hesaplanmamalı. Borçlu parayı öderken stopaj kesintili ödemeli diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi