Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mal ayrılığı sözleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-07-2007, 08:58   #1
av.havva

Varsayılan Mal ayrılığı sözleşmesi

Arkadaşlar herkese günaydın,
Bana matbu olarak mal ayrılığı sözleşmesi gerekiyorda.Baktım ama bulamadım.Elinde daha önceden mal ayrılığı rejimine uygun sözleşme hazırlayan arkadaş varsa, bana sözleşme örnegini gönderebilir mi?Acilen ihtiyacım varda.Şimdiden teşekkürler
Old 05-07-2007, 11:37   #2
av.ayselyildiz

Sayın meslektaşım, bunun için örneğe ihtiyacınız yok, biz şu şu kişi olarak işbu sözleşem tarihinden sonra mal ayrılığı rejimibni kabul ediyoruz, demeniz ve imzaları noter huzurunda attırmanız yeterli, eğer okur-yazar olmama yada fiiil ehliyetini kısıtlayan durum varsa bu husus ayrıca değerlendirilmeli...
Old 05-07-2007, 16:04   #3
Av. Aynur Çelik

Selamlar,

belirli bir yazılı şekil var mı diye araştırırken aşağıdaki linkte bir sözleşme örneği buldum. Umarım faydası dokunur.

http://66.102.9.104/search?q=cache:a...lnk&cd=8&gl=tr
Old 05-07-2007, 18:21   #4
OLCAYK

Bende böyle bir örnek bulmuştum. Kanunla karşılaştırmasını yapmadım, umarım işe yarar.

MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİ
Eşler birlikte söz alarak .../.../.... tarihinde evlendik. Aramızda mal ayrılığı rejimini kabul ettik:
1- Her birimizin, yasal sınırlar içerisinde, kendisine ait malvarlığı üzerinde yönetim, yararlanma ve tasarruf hakkı olacaktır.
2- Belirli bir malın kendisine ait olduğunu iddia eden, iddiasını ispatla yükümlü olacaktır. Aksi takdirde aidiyeti ispat edilemeyen mallar, paylı mülkiyetimizdeki mallardan sayılacaktır.
3- Her eş kendi borçlarından dolayı, kendisine ait malların tümüyle sorumlu olacaktır.
4- Mal rejiminin sona ermesi halinde, her birimiz, diğerinin zilyetliğinde bulunan mallarını geri alacaktır. Ayrıca üstün yararı olduğunu ispat eden, öteki önlemler yanında, diğerine ait payına ödeme günündeki karşılığını vermek suretiyle paylı mülkiyetimizdeki malın kendisine vermesini isteyebilecektir, diye sözlerini bitirdiler. .../.../...
Ad Soyad Ad Soyad
İmza İmza
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi