Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

emekli aylıklarının haczi

Yanıt
Old 24-04-2009, 21:14   #1
avktderya

Varsayılan emekli aylıklarının haczi

selam ;
emekli maaşlarına yapılan yasal düzenlemerle haciz konması artık mümkün değil . ancak 6183 yönünden de haciz konması mümkün mü değil mi arkadaşlar?
teşekkür ediyorum şimdiden ilgilenen arkadaşlara.
Old 25-04-2009, 08:33   #2
Mehmet Fikri Ateş

şuanda mümkünmü tam emin değilim ama, 2004 tarihli Ankara Vergi dairesi müktezası(Borçlunun Bağ-Kur'dan aldığı emekli maaşına haciz konulamayacağı hakkında) en azından kıyas yoluyla fikir yürütmemizi sağlayabilir. http://www.avdb.gov.tr/y/mukteza/muk....asp?id=104010
Mükteza da Bağ-kur kanunundaki yasal düzenlemeden sonuca gidilmiş. Yeni Sosyal Güvenlik Kanununda yapılan değişiklik de aynı yönde.
Müktezaların bağlayıcılığı olmasa da bu konuda fikir üretmemize yadımcı olabilir..
Old 25-04-2009, 14:30   #3
Avukat_A.K.

Arkadaşlar, emekli sandığından alınan maaşlara haciz konulamayacağına yönelik kanun yürürlüğe tam olarak girdi mi? Girdiyse ve biliyorsanız hangi sayılı yasa olduğunu belirtebilir misiniz?

Teşekkür ederim.
Old 25-04-2009, 15:59   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Avukat_A.K.
Arkadaşlar, emekli sandığından alınan maaşlara haciz konulamayacağına yönelik kanun yürürlüğe tam olarak girdi mi? Girdiyse ve biliyorsanız hangi sayılı yasa olduğunu belirtebilir misiniz?

Teşekkür ederim.

28 Şubat 2009 tarih ve 27155 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5838 sayılı Kanun'un 32. Maddesi, yürürlüğe yayımı tarihinde girmiştir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=36348
Old 27-04-2009, 09:21   #5
avktderya

sayın mfa ;
belirttiğiniz yazıyı okudum ama sanırım orada şirket borcu için şirket aleyhine takip yapılmadan şahıslara haciz uygulanamayacağı belirtilmektedir.

T.C.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI

SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Sigorta Primleri Daire Başkanlığı

SAYI : B.13.2.SSK.5.01.08.00/VIII- 031 - 553641

TARİH: 12/07/ 2004

KONU : 506 sayılı Kanunda 5198 sayılı Kanun ile yapılan düzenlemeler

G E N E L G E

16-320 Ek

Bilindiği gibi, 5198 sayılı “Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu, Sosyal Sigortalar Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” 06.07.2004 tarih ve 25514 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Kanunla, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda bazı değişiklikler yapılmış olup, bu değişikliklerle ilgili olarak Sigorta İl/Sigorta Müdürlüklerimizce yapılacak işlemler aşağıda açıklanmıştır.

T.C.
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI
SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Sigorta Primleri Daire Başkanlığı
SAYI : B.13.2.SSK.5.01.08.00/VIII- 031 - 553641
TARİH: 12/07/ 2004
KONU : 506 sayılı Kanunda 5198 sayılı Kanun ile yapılan düzenlemeler

G E N E L G E
16-320 Ek

bu genelgeyi okudum . kanunda ve genelgede sadece bağkur ve ssk aylıkalrının SGK kurumu ve nafaka için haczedilebileceğinden bahsedilmekte. emekli sandığından alınanlar haczedilebilir diyor.
6183 sayılı yasanın 70 ve 71 maddesi bu 5510 sayılı yasadan sonra kaldırılmış değildir.
ben bu okuduklarımdan sonra 6183 sayılı kanuna göre haczi kabil diye düşünüyorum.
SSK tüm alacaklarını garanti altına almış , her türlü haciz mübah ama diğer alacaklarda alacaklının parasının tahsili için mutlak surette fiili haciz yapmaya mecbur bırakıyor. aslında emekli vatandaşlar bence fiili hacizdense maaş haczini tercih ederlerdi ama neyse.
Old 27-04-2009, 16:01   #6
Mehmet Fikri Ateş

Sy.avktderya, gönderme yaptığım müktezanın ana konusu sizin de söylediğiniz gibi:"Şirket Hakkında Mal Varlığı Araştırması Yapılmadan, Ortaklar Adına Ödeme Emri Düzenlenmeden Ortakların Mal Varlığına Haciz Konulamayacağı.."dır.
Ayrıca "emekli maaşına haciz konamayacağı" hakkında da görüş bildirilmiştir. Şöyle ki;
"..Bilindiği üzere; 6183 sayılı Kanunun 71 inci maddesinde “…emeklilik aylıkları, sigorta ve emekli sandıkları tarafından bağlanan gelirler kısmen haciz olunabilir….” hükmü yer almaktadır.
Ancak yine 6183 sayılı Kanunun 70 inci maddesinde; “…hususi Kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen mallar…” haczedilemeyecek mallar arasında sayılmıştır.
1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu’nun 67 nci maddesinde “Bu Kanun gereğince bağlanacak aylıklar, nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez.” denilmektedir.
Bu nedenle, ödevlinin dilekçesinde belirttiği gibi dairenizce haciz konulan banka hesaplarının Bağ-Kur’dan aldığı emekli maaşı hesabı olup olmadığının araştırılması, Bağ-Kur’dan aldığı emekli maaşı hesabı olması halinde söz konusu haczin kaldırılması,.."

Ben de buradan yola çıkarak fikir yürütebilceğimizi düşündüm. Öyle ki; 6183 sayılı kanun 70.maddesinde "aşağıda gösterilen mallar haczedilemez; ..... ......
......
....
hususi kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen mallar...." demiştir.
Buradan yola çıkarak yeni Sosyal Sigortalar Kanunundaki düzenlemeyi de(5510- m93/1) gözönüne alırsak emekli maaşlarının haczinin 6183 sayılı yasa yönünden de mümkün olmadığı sonucuna varıyorum ben.(elbette sizin de söylediğiniz gibi, SGK kendi alacakları ve nafakayı ayrık tutmuş bundan)

6183 sayılı kanun hakkında çok bilgili olmadığım için, çözüm yolumun doğruluğu konusunda emin değilim.
Hazine Avukatlarından yardım bekliyoruzz )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi