Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşe iade başvurusu için 10 günlük süre ne zaman başlar?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2016, 13:36   #1
akrd61

Varsayılan İşe iade başvurusu için 10 günlük süre ne zaman başlar?

Değerli meslektaşlar

Lehimize verilen İşe iade kararı 24.12.2015 tarihinde tefhim edildi.

Davalı tarafın 25.12.2015 tarihinde Temyiz Başvurusu(Süre Tutum Talepli) var ve harçı yatırlmış.

Bu gün gerekçeli karar tarafıma tebliğ edildi.

Gerek yaptığım yaptığım araştırmalardan ve gerek forumda yayınlanan bu hususa ilişkin eski konu okumalarımdan 10 günlük sürenin başlaması kararın kesinleşmesini ve kesinleşmiş kararın tebliğini beklememiz gerekiyor değil mi?
Old 11-01-2016, 17:32   #2
Av.CKaran

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşlar

Lehimize verilen İşe iade kararı 24.12.2015 tarihinde tefhim edildi.

Davalı tarafın 25.12.2015 tarihinde Temyiz Başvurusu(Süre Tutum Talepli) var ve harçı yatırlmış.

Bu gün gerekçeli karar tarafıma tebliğ edildi.

Gerek yaptığım yaptığım araştırmalardan ve gerek forumda yayınlanan bu hususa ilişkin eski konu okumalarımdan 10 günlük sürenin başlaması kararın kesinleşmesini ve kesinleşmiş kararın tebliğini beklememiz gerekiyor değil mi?
Kesinleşmiş kararın işçiye tebliğinden itibaren 10 günlük süre işe başvuru için olmazsa olmaz şarttır. Ne tebliğden bir gün önce ne de 11. gün yapılan başvuru geçerli sayılacaktır.
Old 11-01-2016, 17:47   #3
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.CKaran
Kesinleşmiş kararın işçiye tebliğinden itibaren 10 günlük süre işe başvuru için olmazsa olmaz şarttır. Ne tebliğden bir gün önce ne de 11. gün yapılan başvuru geçerli sayılacaktır.

Kesinleşmiş kararın işçiye veya vekiline tebliğinden itibaren süre başlar.

Yargıtay kararını uyaptan vekil olarak aldığınızda da süreyi başlatabilirsiniz.

İşe başvuru yazısı vekile değil işveren asile yapılır.
Old 11-01-2016, 17:58   #4
Av.CKaran

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Kesinleşmiş kararın işçiye veya vekiline tebliğinden itibaren süre başlar.

Yargıtay kararını uyaptan vekil olarak aldığınızda da süreyi başlatabilirsiniz.

İşe başvuru yazısı vekile değil işveren asile yapılır.
Sn. Balku,
İşçiye tebliğinden kasıt kendisine, vekiline, temsilcisine tebliği de kapsar. Hukukçular bunu bileceğinden avukatına diye ayrı yazmaya gerek duymadım. UYAP konusundaki görüşlerinize de katılmam mümkün değil.
Old 12-01-2016, 10:14   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.CKaran
Sn. Balku,
İşçiye tebliğinden kasıt kendisine, vekiline, temsilcisine tebliği de kapsar. Hukukçular bunu bileceğinden avukatına diye ayrı yazmaya gerek duymadım. UYAP konusundaki görüşlerinize de katılmam mümkün değil.

Belki soruyu soran meslektaşımın bu ek bilgiye ihtiyacı vardır diye ekleme yaptım. Sizin ihtiyacınız olmayabilir.

UYAP Konusunda ki görüşlerime yargıtay da katılıyor, bu konuda siz tebliği bekleyebilirsiniz.

Aşağıda ki linkte verilen kararları inceleyebilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=87074

Kolay Gelsin...
Old 12-01-2016, 16:28   #6
Av.CKaran

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Belki soruyu soran meslektaşımın bu ek bilgiye ihtiyacı vardır diye ekleme yaptım. Sizin ihtiyacınız olmayabilir.

UYAP Konusunda ki görüşlerime yargıtay da katılıyor, bu konuda siz tebliği bekleyebilirsiniz.

Aşağıda ki linkte verilen kararları inceleyebilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=87074

Kolay Gelsin...

Son iki ayda ben de UYAP'tan öğrenip tebliğden önce başvuru yapan işçiyi, işe aldırmadığım müvekkil şirkete açılan tazminat davalarında, süresinde başvurulmadığı için fesih geçerli hale gelmiştir şeklinde karar aldım. Yargıtay aşamasını bitirmedik henüz.

Kanun metninde kesinleşme veya öğrenme yerine "tebliği" ibaresinin konulması gerekçelerde açıklanmış. Bazı hakimler bu gibi durumda "kesinleşmiş işte, hakkaniyet gereği" gibi gerekçelerle şekil şartını bertaraf etmeye çalışıyor fakat bu tavır biraz kendini kanunun üstünde gören kadı özentisi hakimlerde görülüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi