Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tek Taraflı Boşanma Davası

Konuyu Kilitleyin
Old 19-02-2014, 17:59   #1
Konuk

Varsayılan Tek Taraflı Boşanma Davası

Sayın yetkililer;

Konuyu çok fazla uzatmadan kısaca özetlemek istiyorum.

Eşim yaklaşık bir ay önce eşyalarının bir kısmını yanına alarak evimizden ayrıldı. Bana boşanmak istediğini bir kaç kez iletmişti ancak ben kendisine boşanmak istemediğimi ve sorunlarımızı çözebileceğimizi ilettim. Söylediğim üzere yaklaşık bir aydır evden ayrı. Sadece zaman zaman telefonda görüşmeye devam ediyoruz. Sormak istediğim şu;

1) Ben eşimden boşanmak istemiyorum. Kendisi bana tek taraflı olarak boşanma davası açabilir mi?
2) Bu davayı açma hakkına sahip olması için evden ne kadar bir süre ayrı olması gerekiyor? Belli bir süre eve gelmediğini ispat etmesi ona bu davayı açması için ya da davanın seyri için bir önem taşır mı?
3) Eşim şayet böyle bir dava açarsa, boşanmayı istemeyen taraf olarak ben mahkemede ne gibi haklara sahibim? Bildiğim kadarıyla medeni kanun aile birliğinin devamı yönünde taraf.
4) Böyle bir dava açıldığı takdirde, ortalama olarak ne kadar sürer ve eşim bana karşı ne gibi yükümlülükleri yerine getirmek zorunda?
5) Bu dönemde hayatına başka bir kadın girerse, ben ne gibi haklara sahip olurum mahkemede?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 19-02-2014, 20:22   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

1- Siz boşanmak işitemeseniz de eşiniz size karşı bir boşanma davası açabilir. Bunu engelleyen kanun hükmü yoktur.

2- Ortak haneden ayrılan taraf bu tercihinde haklı olduğunu, birlikte yaşamaya zorlanamayacağını ve dolayısıyla karşı yanın KUSURLU olduğunu ispat etmek zorundadır.

3- Evliliğin devamını istiyorsanız, davanın reddini ve dava süresince tarafınıza tedbir nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.

4- Davanın ne kadar süreceğini bilmek mümkün değildir. Dava süresince evden ve ev eşyalarından sizin yararlanabilmeniz için mahkeme hakiminden bu yönde tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

5- Hayatına başka biri girmesi halinde KUSURLU olacaktır. Davasının reddine karar verilir. Eğer siz boşanmayı isteyecekseniz, maddi ve manevi tazminat ve boşanma kararının kesinleşmesinden sonra da yoksulluk nafakası taleplerinde bulunabilirsiniz.

Daha fazlası ve davanın takibi için bir avukatın doğrudan desteğini almalısınız.

Saygılar
Old 19-02-2014, 21:09   #3
Konuk

Sayın avukat cevabınız için teşekkürler.

Son maddede belirttiğiniz eşimin hayatına başka bir kadın girmesi durumu dava açıldıktan sonra gerçekleştiği takdirde de davanın reddi mümkün olabilir mi? Yani ben böyle bir durum varsa ve bunu dava açıldıktan sonra öğrenirsem mahkemede bu davanın reddini isteyebilir miyim? Yoksa bunu dava açılmadan önce biliyor olmam ve avukatımla paylaşıp davanın açılmasını engellemem mi gerekiyor?
Old 19-02-2014, 21:23   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

sayın Katılımcı,

Siz kimsenin dava açmasını engelleyemezsiniz.

Aldatıldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren mahkemeye durumu kanıtlamak üzere bildirebilirsiniz. Çünkü eşlerin sadakat yükümlülükleri boşanma kararı kesinleşene kadar devam etmektedir.

Bir avukatla birlikte davanızı takip ediniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi