Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik Dışı Doğan Çocukların Hakları

Konuyu Kilitleyin
Old 25-03-2007, 12:02   #1
Konuk

Acil Evlilik Dışı Doğan Çocukların Hakları

Herkese iyi günler diliyorum.
Eski resmi nikahlı eşimden 17 yaşında bir kızım var. Şu an dini nikahlı eşimle beraberim ve ortak bir de 4 yaşında kızımız var. Resmi nikah işlemlerini başlatamama mızın nedeni, eşimin eski eşiyle hanüz boşanamamış olmasıdır. 6 yıldır bu şekilde yaşıyorduk. son 1 yıldır eski eşimden olan 17 yaşındaki kızım evde sorun olmaya başladı. eşim kızımı artık istemediğini söyledi. 3 aydır bu tartışmaların yoğunlaşması nedeniyle ayrılma kararı aldık. eşim çok varlıklı bir insan. "Ya kızım bende kalır. Ya da alırsın beş kuruş para vermem diyor". Ortak çocuğumuzu alırsam beni evden çıkarıp başımın çaresine bakmamı istiyor. bu durumda ben ne yapa bilirim. Lütfen bana yardımcı olun!

Not: Ortak çocuğumuzun kimliği mevcut. Ayrıca bana gelen bir bilgide çocuk için nafaka davası açma olanağımın olduğunu söylüyor fakat gelirini düşük gösterirse çok az miktarda nafaka alalbilirmişim. Aydınlatırsanız sevinirim. Büyük kızımın bunalıma girip kaçmasından korkuyorum. Evden kovuyor ve kızım o psikolojiyle dayısına gidiyor. sonra tekrar çağrıyor ve yine kovuyor. Ne yapacağımı şaşırdım!!!

Ayrıca eşim aylık gelirini çok düşük göstermesi halinde, gerçek duruma ilişkin delilleri nasıl sunabilirim. Eğer çocuğum için nafaka davası açarsam...
Old 25-03-2007, 14:47   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,Çocuğunuzun babası ile aranızda evlilik akti kurulmadığından kendiniz için bir mali talepte bulunmanız mümkün görünmüyor.Yani kendiniz için nafaka,maddi -manevi tazminat ve mal rejimi tasfiyesi isteyemezsiniz.

Tek olanağınız müşterek çocuğunuz için iştirak nafakası istemenizdir.

Nafakanın miktarı çocuğun ihtiyaçları (okul,konut,eğitim,kültürel harcamalar,giyim,tatil vb)ve babasının mali durumudur.

Gelirini düşük göstererek daha az nafaka ödeme ihtimaline karşılık kişinin tüm harcama ve olanaklarına ilişkin delillerin doyaya konmasında yarar var.Banka kayıtları ,üzerine kayıtlı otomobil ve gayrımenkuller,cep telefonu faturası,yaşama düzeyini gösterir diğer bütün evrak ve bilgiler dosyaya yansıtılmalıdır.

Bu ilişkiden doğan çocuğunuzun baba yönünden varsa evlilik içi doğan çocuklarla eşit miras hakkının olduğunu da hatırlatırım.

Son olarak 17 yaşındaki çocuğunuz için de ,diğer boşanmış olduğunuz eşinizden nafaka talep edebilirsiniz.

Bir avukattan yardım almanızı öneririm.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi